Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sodinti svogūnus iš daigų ar sodinukų? Sodinimo lauke ypatumai

  • by
Kada sodinti svogūnus iš daigų ar sodinukų? Sodinimo lauke ypatumai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar jau spėjote išsiauginti svogūnų daigų? O gal jums patogiau svogūnus auginti iš įsigytų sodinukų? Abu šie auginimo metodai yra geri ir dažnai taikomi, todėl aptarsime, kada sodinti svogūnus jau į lauko dirvą abiem atvejais. O neturintiems galimybių sodinti lauke, pasidalinsime patarimais, kaip svogūnų laiškų užsiauginti ant palangės. Be to, šį kartą kalbėsime apie vasarą auginamas daržoves, o žieminius svogūnus palikime ramybėje iki rudens. 

Kaip ir kada sodinti svogūnus iš daigų

Kaip ir kada sodinti svogūnus iš daigų? 

Jeigu ant palangės ar šiltnamyje iš svogūnų sėklų išaugo neblogi daigai, turintys 2–3 lapus, su 2–4 mm storio kakleliu ir siekiantys 20–30 cm ūgį, tai jie pasiruošę kelionei į lauko dirvą. Čia juos persodinkite balandžio pabaigojegegužės pradžioje. Labai rekomenduojama daigus prieš sodinimą savaitę laiko grūdinti. 

Daigų sodinimas atliekamas taip: patrumpinkite šakneles iki 2–3 cm ilgio, o laiškus apkarpykite palikdami 10–12 cm lapus. Formuokite eilutes, tarp kurių palikite 20 cm atstumus, o į 1 m ilgio eilutės atkarpą įsodinkite 16–18 daigų (kas 5–6 cm). 

Sėjos kalendorius 2024 metams
Kaip ir kada sodinti svogūnus iš daigų?

Kodėl verta pasirinkti svogūnų sodinukus (sėjinukus)? 

Jau turbūt žinote, kad svogūnų pasidauginti ir išsiauginti galima įvairiais būdais, pavyzdžiui, iš sėklų, iš daigų, iš sodinukų ir ropelių. Bet dažniausiai svogūnų auginimas iš sodinukų ima pirmą vietą. Jų galima įsigyti specializuotose parduotuvėse, o parsinešus ir sulaukus tinkamo sodinimo laiko belieka įgrūsti į dirvą ir laukti derliaus. Tai labiausiai pasiteisinęs svogūnų galvų auginimo būdas, nes jie tampa atsparesni šalčiams ir geriau įsitvirtina dirvoje nei svogūnai auginti iš sėklų ar daigų. Pastebėta, kad jų derlius būna 7–23 % didesnis negu iš sėklos. Tai gal ir ne be reikalo lietuviai pamėgo šį svogūnų dauginimo būdą. 

Gausiam derliui pasirinkite tinkamo dydžio ir kokybės sėjinukus. Jie turėtų būti apie 1,2–1,5 cm skersmens dydžio, bet venkite per didelių, nes jie gali formuoti žiedynus. Stebėkite, kad sodinukai nebūtų sudrėkę, dėmėti, pažeisti, nes tai gali reikšti, kad jie buvo prastai sandėliuojami. 

Kodėl verta pasirinkti svogūnų sodinukus

Kaip ir kada sodinti svogūnus iš sodinukų (sėjinukų)?  

Kai jau ateina balandžio antra pusė ar prasideda gegužė, tuomet keliaukite į lauką sodinti sėjinukus. Mažos ropelės sodinamos 1–3 cm gylyje taip, kad trečdalis svogūnėlio kyšotų virš žemės uodegėle aukštyn. Sodinkite eilutėse tarp ropelių palikdami 10–20 cm atstumus vieną nuo kito, o tarp eilučių palikite 20–30 arba 45 cm pločio tarpueilius. Atstumai priklausys nuo veislės, kur „didžiagalvėms” veislėms palikite didesnius atstumus. Taip pat atstumai lems ir užaugamo svogūno galvos dydį. Vadinasi, jeigu norite daug vidutinio dydžio svogūnų, tarp jų užteks palikti 10 cm atstumus, o didesnėms galvoms užauginti palikite bent 20 cm.  

Nieko baisaus neatsitiks, jeigu sodinukus pasodinsite ir gegužės viduryje. Visgi atminkite, kad nuimant derlių svogūnai bus mažesni už pasodintus anksčiau . 

Svogūnų derlių, išaugusių iš sėjinukų, nuimti pavyks liepos–rugpjūčio mėnesiais arba maždaug po 80–100 dienų nuo pasodinimo. 

Kada sodinti svogūnus

Svogūnų auginimas ant palangės 

Stokojantiems vietos ar paprasčiausiai greitam vartojimui svogūnų laiškus auginkite patalpoje ant palangės. Laiškams auginti rinkitės bet kokios veislės šiek tiek didesnius sėjinukus, nei sodinant laukan ir kuriuos galima įsigyti jau nuo vasario ar kovo. Taip pat puikiai pasiteisins laiškų auginimas iš kiek pasenusių ir užsilikusių ar jau pradėjusių sudygti galvų. Svogūnus galite auginti keliais būdais: 

  • Vazonėlyje, pripildytame dirvožemiu,
  • Vandens stiklinėje,  
  • Iš senos perpjautos svogūno galvos, 
  • Vertikaliai butelyje, pripildytame dirvožemiu. 

Nesvarbu, kokį metodą pasirinksite, nes laiškai išaugs bet kuriuo būdu. O kada sodinti svogūnus ant palangės? Iš esmės skirtumo nėra, kad ir visus metus, bet svarbiausia auginkite juos ant pietinės palangės ir kad per dieną svogūnai gautų bent 6–7 valandas saulės šviesos. Tam įprasta pasirinkti ankstyvo pavasario laikotarpį.

Svogūnų auginimas ant palangės 

Kur svogūnai auga geriausiai? 

Svogūnams auginti labiausiai tinka saulėta vieta, o dirva – priesmėlis, lengvo ar vidutinio sunkumo priemolis, kurių pH 6,0–7,5. Dirvos reikėtų puveningos, purios, gerai drenuojančios vandenį. O jeigu likus kelioms savaitėms prieš sodinimą dirvą pagerinsite perpuvusiu mėšlu ar kompostu, tai svogūnai labai džiaugsis tokiu maistingu dirvožemiu. 

Nuotraukos asociatyvinės © Canva. 

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *