Skip to content

Kaip ir kada sodinti tujas? Žaliuojanti siena saugos namų privatumą ir jaukumą

Kaip ir kada sodinti tujas? Žaliuojanti siena saugos namų privatumą ir jaukumą
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kada sodinti tujas? Idealus laikas yra – dabar! Kiekviena tuja yra tarsi gyvas namų sargas. Tai bene populiariausi gyvatvorių augalai, kurių žaliuojanti siena suteikia kiemui privatumo ir apsaugos pojūtį. Taigi, jeigu norite ne tik pasislėpti nuo svetimų akių, bet ir visais metų laikais džiaugtis žalia augalų spalva, jau ieškokite tujų sodinukų. O mes dalinamės ekspertų patarimais ir gudrybėmis, kurios padės parinkti tujoms tinkamą vietą ir pasodinti taip, kad augtų ir klestėtų. 

Kada sodinti tujas? Pavasaris yra idealus metas

Vieversiai, aukštai pakilę į dangų, jau praneša, kad atėjo pavasaris – pats geriausias laukas sodinti tujas. Kodėl? – paklausite. Pavasarį prasideda aktyvus augalų augimo sezonas, todėl tujos greičiau ir geriau įsitvirtina naujoje vietoje. Šaknų sistema sparčiai auga, o augalas iš dirvos geriau pasisavina vandenį ir maistines medžiagas. Tujos, pasodintos pavasarį, turi daugiau laiko sustiprėti ir užaugti iki žiemos, kai augimo procesai sulėtėja. Tai sumažina riziką, kad jauni augalai bus pažeisti žiemos šalčių. Be to, pavasarį pasodintos tujos yra atsparesnės ligoms ir kenkėjams. 

Jei nespėsite, galėsite pasodinti ir rudenį, o sodinukus, kurie užauginti vazonuose, galima sodinti į dirvą per visą vegetacinį laikotarpį.

Kada sodinti tujas?

Vietos tujoms parinkimas ir jų formavimas

Pirmiausia pasirinkite tinkamą vietą. Tujos geriausiai auga saulėtoje arba pusiau šešėliuotoje vietoje. Tinkamiausia dirva yra vidutinio derlingumo priesmėlis arba priemolis; netinka sunkus dirvožemis, labai molingos vietos. Jei dirvoje stinga maisto medžiagų, tujos gali prarasti sodrią lajos spalvą, gali nuplikti apatinės jų šakos.

Lietuvoje tujos dažniausiai auginamos gyvatvorėms arba kaip atskiri dekoratyviniai  krūmai, kuriuos pasitelkus kūrybinę fantaziją galima įvairiai suformuoti. Taigi, jei norite sukurti gyvatvorę, augalus sodinkite arti vienas kito: priklausomai nuo veislės, tai gali būti nuo 0,5 iki 1 metro. Jeigu tujas sodinate šalia medinės ar vielinės tvoros, palikite ne mažesnį nei 50-70 cm atstumą iki jos. Jei norite, kad tujos augtų kaip atskiri dekoratyviniai krūmai, palikite joms daugiau vietos. 

Kada sodinti tujas

Kaip paruošti dirvą tujoms

Sodinant tujas, labai svarbu tinkamai parengti sodinimo duobę. Iškaskite duobę, kuri būtų dvigubai platesnė ir šiek tiek gilesnė, palyginus su tujos sodinuko šaknų rutuliu.

Duobės dugne patariame suformuoti drenažo sluoksnį. Pasirinkite drenažui tinkamas medžiagas: tai gali būti smulkintas akmuo, žvyro sluoksnis, smulki skalda arba specialus drenažui skirtas granulatas. Apie 10-20 cm aukščio drenažo medžiagų sluoksnis išklojamas duobės dugne. Taip užtikrinsite, kad perteklinis vanduo laisvai prasiskverbs į gilesnius dirvožemio sluoksnius ir nesikaups ties tujų šaknimis. 

Virš drenažo sluoksnio galite pabarstyti ploną smėlio sluoksnį, kuris atskirs drenažo medžiagas nuo viršutinio dirvožemio sluoksnio (tai užtikrina, kad smulkios dirvožemio dalelės neužkimš drenažo tarpų). 

Baigę ruošti drenažą, į duobę pilame dirvos sluoksnį, sumaišytą su sausais spygliais arba durpėmis. Į duobę galima įdėti ir komposto. Nerekomenduojama naudoti šviežio mėšlo. 

Kaip paruošti dirvą tujoms

Kaip teisingai pasodinti tują?

Tujos sodinuką iš vazono iškeliame labai atsargiai, kad nepažeistume jo šaknų sistemos. Sodinuką dedame į duobę ir pilame atgal iškastą daržo žemę, švelniai ją prispausdami prie augalo šaknų. Svarbu, kad augalo šaknų kaklelis būtų lygiagretus su žeme. 

Pasodinus sodinuką, žemė aplink jį suspaudžiama ir gausiai palaistoma. Tai padės augalui geriau įsitvirtinti. Pasodinę visus sodinukus žemę mulčiuojame. Mulčas aplink tujas mažina žolės augimą, padeda išlaikyti drėgmę ir išvengti dirvožemio temperatūros svyravimų. Naudokite organinį mulčą, pavyzdžiui, žoles, supuvusį kompostą ar medžio žieves. Pirmosiomis savaitėmis po sodinimo ypač svarbu išlaikyti dirvožemį drėgną. 

Be to, rekomenduojame iškart po sodinimo apgenėti tujos sodinuko lają, kad augalas pirmaisiais metais skirtų energiją tam, kad kuo geriau prigytų, kad formuotųsi šaknų sistema, o ne augintų šakas.

Kai tujos sodinamos tinkamu metu, jų šaknys įsitvirtina ne tik žemėje, bet ir mūsų širdyse, augdamos kartu su kiekvienu metų laiku ir primindamos, kad kiekvienas naujas pradžios žingsnis sode yra žalia vilties ir džiaugsmo šakelė.

Tujų tręšimas: kada tai atlikti ir kokias trąšas naudoti?

Tujos

Šaltiniai: 
https://www.youtube.com/watch?v=Kl-b_BFbUVQ
https://gardenbeast.com/thuja-occidentalis-guide

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *