Skip to content

Mokslininkų patvirtinta ginkmedžio nauda smegenims – tyrimų rezultatai teikia daug vilčių

Mokslininkų patvirtinta ginkmedžio nauda smegenims - tyrimų rezultatai teikia daug vilčių
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Dviskiautis ginkmedis (lot. Ginkgo biloba) yra vienas seniausių gyvų medžių, kurių amžius siekia daugiau kaip 200 mln. metų. Dėl unikalių vėduoklės formos lapų ir atsparumo aplinkos poveikiui jis žavi ne tik botanikus, bet ir mokslininkus, tyrinėjančius šio medžio ekstrakto gydomąsias savybes. Ginkmedžio nauda jau nuo seno pripažinta tradicinės medicinos. Dviskiautis ginkmedis daugybę metų vartojamas pažinimo funkcijoms ir kraujotakai gerinti. Šiandien ginkmedžio ekstraktai yra populiarūs maisto papildai, kurie, kaip manoma, teikia įvairios naudos sveikatai, ypač smegenų sveikatai ir smegenų kraujotakai. Šiame straipsnyje panagrinėsime mokslinius įrodymus apie galimą ginkmedžio naudą, daugiausia dėmesio skiriant poveikiui smegenų funkcijai ir kraujotakai.

Ginkmedžio nauda smegenų kraujotakai, atminčiai ir regai

Pagrindinė mokslininkų, tyrinėjančių ginkmedžio teigiamą naudą, tyrimų sritis – tai ginkmedžio veikliųjų medžiagų poveikis smegenų kraujotakai. Žymiame tyrime, kurį atliko Johns Hopkins universiteto mokslininkai, buvo siekiama ištirti, kaip ginkmedžio ekstraktas (EGb) veikia kraujotaką smegenyse. Tyrime dalyvavo sveiki vyresnio amžiaus suaugusieji, kurie keturias savaites vartojo ginkmedžio EGb papildus. Smegenų skenavimas, atliktas specialiu magnetinio rezonanso tyrimu (angl. dynamic susceptibility contrast magnetic resonance imaging; DSC-MRI), atskleidė, kad vartojusiųjų ginkmedžio papildus smegenų kraujotaka šiek tiek pagerėjo, ypač smegenų srityse, susijusiose su rega bei atmintimi.

Smegenų kraujotakos pagerėjimas yra reikšmingas pasiekimas, nes smegenims reikia nuolatinio deguonies ir maistinių medžiagų tiekimo, kad jos galėtų optimaliai funkcionuoti. Geresnė smegenų kraujotaka gali padėti užtikrinti, kad šie gyvybiškai svarbūs elementai efektyviai pasiektų smegenų ląsteles. Tai svarbu ir kognityvinėms funkcijoms.

Aprašytame tyrime panaudotas magnetinio rezonanso metodas (DSC-MRI) leido atidžiai pažvelgti į smegenų vidų ir įsitikinti, kad ginkmedžio nauda smegenų kraujotakai, nors ir nedidelė, bet yra. Tyrimo metu nustatyta, kad nors kraujotakos pagerėjimas nebuvo labai dramatiškas, jis vis tiek buvo statistiškai reikšmingas, ypač kairiajame smegenų pusrutulyje. Šis pusrutulis yra labai svarbus funkcijoms, susijusioms su atmintimi ir vizualinės informacijos apdorojimu. Teigiami Johns Hopkins universiteto mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai teikia vilčių, kad ateityje galėsime kur kas labiau pasitikėti ginkmedžio nauda ir natūraliomis priemonėmis gerinti smegenų sveikatą.

Ginkmedžio nauda smegenų kraujotakai, atminčiai ir regai
Ginkmedis pasižymi teigiamu poveikiu smegenų kraujotakai

Ginkmedžio nauda kognityvinėms funkcijoms

Kalbant apie ginkmedžio naudą, labai svarbu atkreipti dėmesį ir į teigiamą poveikį žmogaus kognityvinėms funkcijoms. R. B. Silberstein vadovavo tyrimams, kurių metu buvo nagrinėta, kaip ginkmedis gali sustiprinti atmintį ir pagerinti protinę veiklą. Tyrimo metu dalyviai vartojo dviskiaučio ginkmedžio ekstraktą, o vėliau buvo vertinami jų atminties gebėjimai ir kognityvinės funkcijos.

Rezultatai parodė, kad asmenys, vartoję ginkmedžio ekstraktą, kur kas sėkmingiau atliko užduotis, tikrinančias atmintį. Dalyvių smegenų veikla buvo aktyvesnė, ypač tose srityse, kurios susijusios su atminties saugojimu ir atkūrimu. Tai leidžia manyti, kad ginkmedžio ekstraktas gali būti svarbus gerinant pažinimo funkcijas, nes skatina efektyvesnę smegenų veiklą, todėl asmenims gali būti lengviau įsiminti ir apdoroti informaciją.

Ginkmedžio nauda kognityvinėms funkcijoms
Ginkmedžio preparatai gerina atmintį

Ginkmedžio nauda smegenų apsaugai

Ginkmedis ne tik gerina pažintinę veiklą, bet ir gali padėti apsaugoti jūsų smegenis. Asmenims, sergantiems ligomis, dėl kurių sutrinka smegenų kraujotaka, pavyzdžiui, smegenų išemija, ginkmedžio papildai gali puikiai pasitarnauti. Štai smegenų išemija pasireiškia, kai sumažėja kraujo pritekėjimas į smegenis ir dėl to gali būti pažeistos smegenų ląstelės.

Atlikus tyrimą, kuriame dalyvavo vyresnio amžiaus pacientai su sutrikusia smegenų kraujotaka, nustatyta, kad ginkmedžio ekstraktas gali padidinti deguonies kiekį smegenyse. Šis poveikis padeda sumažinti smegenų ląstelėms tenkantį krūvį ir veikia kaip apsauginis mechanizmas nuo pažeidimų, kuriuos sukelia nepakankama kraujotaka. Dėl šios apsauginės savybės ginkmedis gali būti vertingas maisto papildas smegenų sveikatai palaikyti, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kurie yra jautresni su smegenų kraujotaka susijusioms problemoms.

Ginkmedis
Ginkmedis – ne tik gražus ir istoriškai svarbus medis

Ginkmedžio panaudojimo galimybės kasdieniame gyvenime

Tiems, kurie domisi natūralių maisto papildų vartojimu, ginkmedžio preparatai yra puikus pasirinkimas. Sodininkai ir augalų mėgėjai šiandien gali ne tik pasisodinti ginkmedį, bet ir naudotis papildoma šio senovinio medžio nauda sveikatai. Reguliarus ginkmedžio ekstrakto vartojimas gali padėti palaikyti proto aštrumą ir bendrą smegenų funkciją, ypač senstant. Be to, dviskiaučių ginkmedžių nauda neapsiriboja tik pažinimo funkcijomis. Geresnė kraujotaka gali prisidėti prie geresnės bendros savijautos, palaikyti ir kitas organizmo funkcijas.

Kita ginkmedžio nauda

Nors ginkmedžio nauda smegenų funkcijoms ir smegenų kraujotakai yra viena labiausiai tyrinėjamų sričių, ginkmedis pasižymi ir kitomis gydomosiomis savybėmis. Jis plačiai žinomas dėl savo antioksidacinių savybių, kurios padeda lėtinti senėjimo procesus, išvengti oksidacinio streso. Taip pat jis žinomas ir dėl priešuždegiminių savybių, tad tampa puikiu sąjungininku ne tik gydant įvairias ligas, derinant šiuos papildus su moderniais gydymo metodais, bet ir siekiant užkirsti kelią ligoms.

Ginkmedžio nauda ir moksliniai tyrimai

Išsamesnių tyrimų poreikis ir saugumo rekomendacijos

Nepaisant daug žadančių tyrimų, labai svarbu į ginkmedį žiūrėti suvokiant jo trūkumus. Iki šiol atliktų tyrimų imtys buvo palyginti nedidelės, todėl, norint visapusiškai suvokti šio ilgaamžio medžio ekstraktų veiksmingumą ir veikliųjų medžiagų mechanizmus, reikia išsamesnių tyrimų. Be to, individuali reakcija į ginkmedžio ekstraktus gali būti skirtinga, ir tai, kas tinka vienam žmogui, gali neturėti tokio paties poveikio kitam.

Labai svarbu pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu prieš pradedant bet kokį naujų papildų vartojimą. Nors ginkmedis paprastai laikomas saugiu daugeliui žmonių, jis gali sąveikauti su tam tikrais vaistais ar kai kuriomis sveikatos būklėmis. Tokiu atveju tik kvalifikuotas sveikatos priežiūros specialistas galės jums padėti sudėlioti būtent jums tinkamą vartojimo planą, kuriuo sau nepakenksite.

Vartokite atsakingai ir mėgaukitės ginkmedžio nauda!

Kaip ir su bet kokiu kitu papildu, taip ir su ginkmedžio ekstraktais būtina elgtis atsargiai ir pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, kad įsitikintumėte, jog jums šis papildas yra saugus vartoti. Dviskiaučiai ginkmedžiai ir toliau plačiai tyrinėjami, o kuo daugiau tyrimų bus atlikta, tuo saugiau bus galima vartoti ginkmedžio ekstraktus įvairiomis formomis.

Ginkmedžio nauda. Ginkmedžio arbata

Taip pat apie ginkmedį skaitykite:

Ginkmedis – ypatingas palikimas ateities kartoms

Ginkmedis – priešistorinis medis nuo dinozaurų laikų. Kaip jis išliko ir koks yra šiandien?

Kuo naudingos ginkmedžio sėklos, kaip jas panaudoti kulinarijoje ir saugiai vartoti?

Ginkmedžio arbata – amžinojo medžio gėrimas, išsaugantis jaunystę

Ginkmedis – bonsas: Bonsai – filosofija paremtas medelių auginimas ir priežiūra. Ar šis menas įkandamas bet kam?

Šaltiniai:
https://www.health.com/ginkgo-biloba-7499668
https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/supplement-guide-ginkgo-biloba
https://www.mountsinai.org/health-library/herb/ginkgo-biloba
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1155/2011/164139
https://www.sciencedirect.com/science/article/am/pii/S0965229914001964
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3163160/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *