Pipirmėtė (Mentha ×piperita) yra daugiametis, šakotas augalas, kuris gali pasiekti net iki 80 cm aukštį. Jos lapai yra kiaušiniški, su dantytais kraštais, o žiedai – oho, išsišakoję į visas puses! Be to, jos vainikėlis dažniausiai yra šviesiai violetinės spalvos, bet kartais gali būti ir kitų spalvų.
Vienas iš įdomesnių dalykų apie pipirmėtę yra jos eterinis aliejus. Jis naudojamas tiek maisto pramonėje, tiek farmacijoje, tiek kosmetikoje. Netgi kvapų terapijoje! Bet ne tik aliejus yra vertingas. Džiovinti pipirmėtės lapeliai yra puikus pasirinkimas arbatai ar kaip prieskoniai maistui.
Kur auginamos pipirmėtės?
Visame pasaulyje yra daug vietų, kur auginama pipirmėtė, bet didžiausios plantacijos yra JAV, Indijoje ir Kinijoje. O Lietuvoje? Mes ją taip pat mylime! Daugelis lietuvių augina pipirmėtę savo daržuose ar soduose, nes jos ne tik skanios, bet ir labai naudingos. Todėl, jei dar neturite savo sodo kampelio su pipirmėte, galbūt verta pagalvoti apie tai? Tikrai nepasigailėsite!
Kada sodinti pipirmėtes?
Pipirmėtės labai greitai dauginasi ir plinta, todėl apsvarstykite galimybę jas sodinti ne darže, o vazone. Pipirmėtės turėtų būti sodinamos anksti pavasarį, praėjus paskutiniam žiemos šalčiui. Jos gali ištverti lengvas šalnas, tačiau neištvertų ilgai besilaikančios žemos temperatūros.
Pipirmėčių auginimas
Pipirmėtes geriausia sodinti ir dauginti iš stiebo auginių. Kartais galima rasti ir parduodamų pipirmėčių sėklų, tačiau kas čia tokio? Pipirmėtė yra sterilus hibridas, kuris neišaugina gyvybingų sėklų, todėl bet kokios sėklos, atrodančios kaip pipirmėtės, greičiausiai bus kitos rūšies, kuri gali pasirodyti esanti ne tokio ryškaus skonio ir kvapo. Laikykitės šių žingsnių, kad pasodintumėte ir užaugintumėte savo pipirmėtę.
1. Paruoškite auginį. Nuo jau užaugusios pipirmėtės nupjaukite 10-15 cm auginį. Pašalinkite apatinius lapus (maždaug 2 cm nuo apačios). Įdėkite stiebus į stiklinę su vandeniu, pastatytą saulėtoje vietoje. Kai jie išleis naujas, maždaug 5 cm ilgio šaknis, bus galima sodinti.
2. Pasirinkite vazoną. Dažniausiai renkamasi auginti pipirmėtes vazone, nes jos gali lengvai užimti visą sodo lysvę. Sodinimui puikia tinka plastikiniai vazonai.
3. Pripildykite vazoną drėgna vazonine žeme. Mulčio sluoksnis gali padėti dirvožemiui išlaikyti drėgmę, kurią pipirmėtės tiesiog dievina. Pastatykite vazoną tokioje vietoje, kur patenka daug saulės šviesos.
4. Pasodinkite pipirmėčių auginius. Atsargiai pasodinkite kiekvieną auginį į drėgną dirvą, išdėstydami juos ne mažesniais kaip 25 cm atstumais.
5. Reguliariai laistykite pipirmėtes. Skirtingai nuo kitų augalų, neturėtumėte leisti pipirmėčių dirvai išdžiūti tarp laistymų. Dirva visada turi būti drėgna. Laistykite kasdien arba kas antrą dieną.
Kada nuimti pipirmėčių derlių?
Idealus laikas nuimti derlių yra prieš pat augalui pradedant žydėti. Tuomet aliejaus koncentracija lapuose būna didžiausia. Jeigu jums reikia tik kelių pipirmėčių lapelių – paprasčiausiai skinkite šviežius lapus ar šakeles. Jei derlius didesnis, galite nupjauti visą augalą iki pat pirmųjų lapų. Taip pašalinsite apatinius lapus, kurie jau gali būti pradėję gelsti, ir padėsite augalui užaugti vešlesniam.
Pipirmėčių priežiūros patarimai
Pipirmėtės yra ištvermingas augalas, tačiau vis tiek reikalauja dėmesio ir priežiūros. Štai keli patarimai, kad jūsų pipirmėtės klestėtų.
- Reguliariai genėkite. Pipirmėtė yra laukinis augalas, kurį reikės genėti, kad lapai būtų aromatingi ir užtikrintumėte naujų augimą. Tiesiog reguliariai nugnybkite augalo viršūnės (ar net pusę jo) prieš vegetaciją ir jos metu, nuo vėlyvo pavasario iki vasaros vidurio. Stebėkite, ar stiebai neatrodo “sumedėję” arba išdžiūvę, juos pašalinkite jei reikia. Taip pat galite pašalinti žiedinius pumpurus, kad lapai išlaikytų didžiausią aliejaus koncentraciją.
- Pipirmėtei reikia daug šviesos. Laikykite pipirmėtę itin saulėtoje vietoje, tai padės augalui gaminti aliejų. Jos gali augti ir daliniame pavėsyje, tačiau aromatas stipriausias, kai augalas gauna daug saulės.
- Palaikykite dirvos drėgmę. Pipirmėtės nėra tokios jautrios šaknų puviniui, kaip daugelis kitų augalų, todėl jos puikiai auga drėgnoje dirvoje. Pasirūpinkite, kad šis ištroškęs augalas gautų pakankamai vandens.
Kur naudoti pipirmėtę?
Pipirmėtė – tai tikras gamtos stebuklas, kurio naudojimo galimybės yra beveik neribotos. Ryte atsikėlus galite pasimėgauti šilta pipirmėčių arbata, kuri ne tik pažadins jus, bet ir nuramins skrandį. Vėliau ruošiant pietus, kelis šviežius pipirmėčių lapelius galite suberti į salotas, suteikiant joms gaivumo ir šviežumo. O jei vakare norėsite atsipalaiduoti vonioje, keli lašeliai pipirmėčių aliejaus suteiks malonų šaldantį efektą ir padės atsipalaiduoti. Be to, jei jus kamuoja skausmai ar virškinimo problemos, pipirmėtė čia taip pat gali tapti jūsų gelbėtoja. Akivaizdu, kad ši stebuklinga žolelė tinka tiek virtuvei, tiek sveikatai, tiek namų spa ritualams!
Pipirmėčių eterinis aliejus, kurį nesunkiai pasigaminsite patys
Ar žinojote, kad pipirmėčių aliejus puikus pagalbininkas kovojant su stresu, o kai kurie teigia, kad jis padeda net nuo galvos ar pilvo skausmų! Norėtumėte pasigaminti tokio aliejaus patys? Tai paprasčiau, nei atrodo! Užteks pipirmėčių lapų, truputį alyvuogių aliejaus ir stiklainio. Viskas! Po šiek tiek laiko jūsų virtuvėje bus naminis pipirmėčių aliejus, kurio turėsite ilgam.
- Prisiskinkite norimą kiekį pipirmėčių lapų. Geriausia, kad lapai būtų iš jūsų daržo ir švieži. Naudokite tik plačius, žalius lapus. Kitaip nei kitų rūšių eteriniai aliejai, pipirmėčių aliejus techniškai yra užpilas. Tai reiškia, kad nuo to, kiek aliejaus naudosite lapams mirkyti, priklausys, kiek jo galiausiai pasigaminsite.
- Kruopščiai nuplaukite pipirmėtes vėsiu, švariu vandeniu. Plaudami apžiūrėkite pipirmėčių lapus ir išmeskite visus, kurie atrodo ligoti, pažeisti ar pakeitę spalvą.
- Leiskite pipirmėčių lapams gerai išdžiūti. Švelniai pakratykite lapus, kad pašalintumėte vandens perteklių, tada išdėliokite ant švaraus rankšluosčio ar sulankstytų popierinių rankšluosčių. Prieš pradedant aliejaus išgavimo procesą, pipirmėčių lapai turi būti visiškai sausi.
- Šiek tiek patrinkite pipirmėčių lapus. Šaukšto galu patrinkite lapus į kietą paviršių. Jei norite, pipirmėčių lapelius galite tiesiog suplėšyti ir sutrinti rankomis. Trinant augalai išskiria savo natūralius aliejus ir tai yra vienas svarbiausių žingsnių gaminant įvairius eterinius aliejus namuose. Būkite atsargūs, kad nesusmulkintumėte jų per daug.
- Sutrintus lapus sudėkite į stiklainį ar panašų indą. Pridėkite tiek lapų, kiek telpa, tačiau viršuje būtinai palikite pakankamai vietos, kad jo turinys galėtų šiek tiek judėti. Labai svarbu, kad stiklainis būtų su sandariu dangčiu.
- Lapus užpilkite švelniu, nekvapniu aliejumi. Įpilkite tik tiek aliejaus, kad pipirmėtės būtų visiškai panardintos. Kai baigsite, pakratykite stiklainį, kad lapai gerai susimaišytų su aliejumi.
- Palikite stiklainį stovėti šiltoje ir tamsioje vietoje 24-48 valandas. Tinka bet kokia vieta, jei tik joje nėra pernelyg karšta ar vėsu. Dėl šios priežasties taip pat patartina laikyti aliejų atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių.
- Perkoškite aliejų per sūrmaišį. Po to rankomis pašalinkite kuo daugiau lapelių likučių, kad aliejus išsilaikytų ilgiau.
- Sutrinkite naują pipirmėčių lapų partiją ir sudėkite į jau perkoštą aliejų. Antrąją lapų partiją paruoškite taip pat, kaip ir pirmąją, trindami tik tiek, kad suardytumėte išorinį paviršių ir išlaisvintumėte viduje esančius aliejus. Venkite lapus smulkinti ar plėšyti į per mažus gabalėlius.
- Toliau mirkykite ir perkoškite, kad padidintumėte aliejaus stiprumą. Pirmuosius veiksmus kartokite tiek kartų, kiek reikia, kol aliejus taps norimo stiprumo. Paprastai tai užtrunka 2-3 dienas, tačiau galite dėti naujų lapų iki savaitės. Po kiekvieno mirkymo ir perkošimo etapo pastebėsite, kad pipirmėčių aliejus tamsėja ir skleidžia stipresnį aromatą.
Pipirmėčių aliejaus laikymas
Galiausiai, sandariai uždarykite stiklainį ir laikykite pipirmėčių aliejų iki 3-6 mėnesių. Uždarytas stiklainis padės išsaugoti aliejaus šviežumą, kol būsite pasiruošę jį naudoti. Kad aliejus kuo ilgiau išliktų, laikykite jį vėsioje, tamsioje vietoje, kambario temperatūroje arba šiek tiek žemesnėje, o po kiekvieno naudojimo stiklainį būtinai iš naujo uždarykite. Naminio pipirmėčių aliejaus galiojimo laikas gali skirtis, priklausomai nuo tikslaus pagaminto kiekio ir paliktų lapelių likučių jame- kuo jų mažiau tuo geriau. Jei po kelių mėnesių pastebėsite, kad pipirmėčių aliejus įgauna keistą spalvą ar kvapą, geriausia jį išmesti ir pasigaminti naują partiją. Sėkmės!
Pipirmėčių kenkėjai ir ligos
- Verticiliozė. Tai dirvožemyje plintanti grybinė liga, kuri patenka į pipirmėčių augalą per šaknų sistemą ir gali jį galutinai pražudyti. Deja, nuo šios ligos „vaistų“ nėra. Jeigu sodinsite pipirmėtę vazone – nėra ko jaudintis.
- Rūdys. Dėl šio patogeno ant kitos lapų pusės susidaro rudos dėmės, kurios gali sukelti dalinę arba visišką defoliaciją. Laistant augalus iš viršaus, gali būti sudarytos palankios sąlygos ligai plisti, todėl to venkite. Pastebėjus būtina pašalint užkrėstas augalo dalis.
Dažni pipirmėčių kenkėjai yra amarai, tripsai ir voratinklinės erkės. Šių kenkėjų bendras vardiklis yra tas, kad jie apsigyvena kitoje lapų pusėje ir dažnai sukelia lapų dėmėtumą, lapų spalvos pokyčius ir dalinę arba visišką defoliaciją.
Šaltiniai:
https://www.masterclass.com/articles/how-to-grow-peppermint
https://gardenerspath.com/plants/herbs/grow-peppermint/
https://wikifarmer.com/peppermint-pests-diseases/
https://www.thespruce.com/peppermint-profile-5186867
https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/mint/growing-peppermint-plant.htm
https://www.wikihow.com/Make-Peppermint-Oil
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.