Skip to content

Pyragas su varške: vienas skaniausių kepinių, kuris tinka bet kuriai progai. 3 gardūs receptai

Pyragas su varške
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pyragas su varške turi senas tradicijas ir turtingą istoriją. Manoma, kad tokie kepiniai atsirado XIX amžiuje, kai buvo išrastos patogios krosnys ir plačiai išsivystė pienininkystė. Iš pradžių, pyragas su varške buvo gaminamas iš paprastų ingredientų: miltų, kiaušinių, cukraus ir varškės. Šis desertas praeityje buvo ir šiandien yra labai populiarus įvairiose pasaulio virtuvėse. Kiekviena kultūra sukūrė daugybę savų šio skanėsto variantų.

Vokietijoje pyragas su varške yra labai populiarus ir turi pavadinimą – Käsekuchen. Šis desertas gaminamas iš varškės, kiaušinių ir vanilės. Kai kuriuose pyrago variantuose naudojamos ir uogos. Pavyzdžiui, Bavarijoje gaminamas agrastų Käsekuchen. O štai Frankfurte labai populiarus Käsekuchen su riešutais.

Jungtinėse Amerikos Valstijose pyragas su varške skirtingose valstijose turi savo šio patiekalo tradicijas. Pavyzdžiui, Niujorke sūrio pyragas gaminamas su grietine, o Floridos valstijoje – su kokoso drožlėmis.

Pyragas su varške populiarus net ir Indijoje. Čia jis gaminamas su indišku varškės sūriu panyru ir mangų tyre.

Rytų Europos šalyse pyragas su varške laikomas nacionaliniu patiekalu. Jis tradiciškai ruošiamas per Velykas. Pyragai su varške šiose šalyse ne tik labai skanūs, bet ir simbolizuoja atgimimą bei naują gyvenimą. Šis pyragas dažniausiai gaminamas su razinomis, augaliniu aliejumi, cinamonu arba vanile.

Varškė

Pats laikas išbandyti šiuos varškės pyragus

Kaip jau supratote, pasaulio virtuvėse yra turbūt koks milijonas receptų, pagal kuriuos galima pagaminti daugybę skirtingų pyragų su varške. Aš jums šiandien pasiūlysiu tris pyrago su varške receptus. Pradėsime nuo lengviausio – virtuvės naujokams ir baigsime receptu – virtuvės virtuozams. Tad nieko nebelaukę čiumpam prijuostes, trepsim į virtuvę ir eksperimentuojam. Šventės juk nelaukia, o svečius nustebinti visada norisi.

Trupininis pyragas su varške

Trupininis pyragas su varške

Tai lengvai paruošiamas pyragas su varške, kurį pagamins bet kuri šeimininkė. Pyrago apačia bus tanki ir traški, viduryje – švelnus varškės įdaras, o viršuje – trapūs trupiniai. Tai labai skanus pyragas, kuris tikrai nepaliks abejingų.

Pyrago trupiniams reikės:

  • 250 g kvietinių miltų
  • 130 g iš anksto sušaldyto sviesto
  • 60 g cukraus
  • 10 g vanilinio cukraus
  • 1 šaukštelio kepimo miltelių

Pyrago įdarui reikės:

  • 250 g  9% varškės
  • 90 g 30% grietinės
  • 60 g cukraus
  • 10 g vanilinio cukraus
  • 1 šaukštelio kukurūzų krakmolo
  • pusės citrinos žievelės

Darbo eiga:

  1. Šį pyragą pradėkite ruošti nuo įdaro. Visus įdarui skirtus ingredientus sumaišykite ir išplakite iki grietinės tirštumo, įdaras turi būti glotnus. Geriausia tą padaryti maistiniu trintuvu (blenderiu).
  2. Jei norite, į įdarą galite įdėti kitų ingredientų. Vietoj krakmolo galite įdėti kakavos, kuri suteiks rudą spalvą ir šokolado skonį. Taip pat galite įdėti cinamono ar tirpinto šokolado. Grietinę ir cukrų galite pakeisti kondensuotu pienu.
  3. Kitas žingsnis – trupinių gaminimas. Miltus būtinai persijokite. Suberkite kepimo miltelius, cukrų, vanilinį cukrų ir šaukštu viską gerai išmaišykite.
  4. Į gautą mišinį stambia tarka sutarkuokite užšaldytą sviestą.
  5. Sviestą su miltais ir cukrumi rankomis sutrinkite į trupinius.
  6. Turimos kepimo formos dugną išklokite kepimo popieriumi arba folija. Ant formos dugno išbarstykite 2/3 trupinių. Šiek tiek juos patempdami į šonus, šaukštu prispauskite.
  7. Į trupiniais padengtą formą sudėkite paruoštą varškės įdarą ir jo viršų išlyginkite.
  8. Ant viršaus užbarstykite likusius trupinius. Viršaus nelyginkite.
  9. Pyragą dėkite į įkaitintą iki 180°C temperatūros orkaitę ir kepkite 30 minučių. Iškepto pyrago neskubėkite išimti iš formos, leiskite jam visiškai atvėsti. Karšta varškė būna šiek tiek skysta, todėl reikia duoti laiko jai sustingti ir pjaustyti tokį pyragą galima tik visiškai atvėsusį.
Pyragas su varške ir uogomis

Pyragas su varške ir uogomis

Šis pyragas bus ne tik skanus, bet ir gražus, nes bus atviras. Pagrindas gaminamas iš trapios, taip vadinamos – smėlines tešlos. Varškės įdaras labai švelnus, o ant viršaus – uogos, kurios suteikia pyragui rūgštumo ir sultingumo. Šio pyrago gaminimui galite naudoti bet kokias uogas: avietes, vyšnias, braškes ar kitas. Jas galite naudoti ir šviežias, ir šaldytas.

Pyrago tešlai reikės:

  • 1 kiaušinio
  • 3 šaukštų cukraus
  • 100 g sviesto
  • 1 šaukštelio kepimo miltelių
  • 300 g kvietinių miltų
  • 1 šaukšto grietinės

Pyrago įdarui reikės:

  • 400 g 9% varškės
  • 3 kiaušinių
  • 200 g 30% grietinės
  • 150 g cukraus
  • žiupsnelio vanilinio cukraus
  • 2 šaukštų kukurūzų krakmolo
  • 250–300 g pasirinktų uogų

Darbo eiga:

  1. Pradėkite nuo tešlos: į dubenį sudėkite kiaušinį, cukrų, grietinę ir kambario temperatūros sviestą. Miltus, kartu su kepimo milteliais, persijokite ir suberkite į tą patį dubenį.
  2. Tešlą minkykite rankomis. Ilgai to daryti nereikia. Tiesiog išminkykite iki vientisos masės ir to užteks.
  3. Iš tešlos padarykite rutulį, jį įdėkite į maišelį ir pusvalandžiui palikite šaldytuve.
  4. Kol tešla vėsiai ilsėsis, pasigaminkite įdarą. Vėlgi tiesiog sudėkite į vieną indą varškę, kiaušinius, grietinę, paprastą ir vanilinį cukrų ir kukurūzų krakmolą. Plaktuvu viską išplakite iki kreminės, vientisos, gana skystos, masės.
  5. Kai tešla atvės, sudėkite ją į kepimo formą. Šiuo atveju labai patogi torto forma, kuri atsidaro ir pyragas puikiai išsiima. Formos nereikia tepti riebalais, nes tešloje yra pakankamai riebalų.
  6. Rankomis suminkykite pora rutulių, iš kurių suformuokite pyrago dugną ir šonus. Iš tešlos turi gautis sandari, tarsi antra forma, į kurią bus supiltas įdaras.
  7. Išlipdytą tešlą subadykite šakute, kad kepdama ji nesipūstų.
  8. Supilkite varškės įdarą į tešla išlipdytą formą ir pasiskirstykite jį tolygiu sluoksniu.
  9. Ant viršaus sudėliokite uogas ir dėkite į 180°C temperatūros įkaitintą orkaitę. Kepkite apie  40–60 minučių. Priklausomai nuo jūsų orkaitės, kepimui gali prireikti ir daugiau laiko. Varškės įdaro viršus turėtų švelniai paruduoti, o vidurys pakilti.
  10. Išimkite desertą iš orkaitės ir leiskite jam atvėsti formoje. Tik visiškai atvėsusį pyragą išimkite formos ir perkelti ant padėkliuko ar lėkštės.
Pyragas su varškės įdaru „Angelo ašaros“

Pyragas su varškės įdaru „Angelo ašaros“

Tai šiek tiek daugiau pastangų reikalaujantis pyragas su varške. Jis ypatingas tuo, kad susideda iš trijų sluoksnių: tešlos, varškės įdaro ir kiaušinių baltymų suflė. O įdomiausia tai, kad pyragui atvėsus ant viršaus atsiranda lašeliai, dėl kurių jis ir gavo pavadinimą „Angelo ašaros“.

Tešlai reikės:

  • 150 g kvietinių miltų
  • 1 šaukštelio kepimo miltelių
  • 70 g sviesto
  • 50 g cukraus
  • 1 šaukšto grietinės
  • 1 kiaušinio

Įdarui reikės:

  • 350 g 9% varškės
  • 3 kiaušinių trynių
  • 80 ml grietinės
  • 100 g cukraus

Suflė pagaminimui reikės:

  • 3 kiaušinių baltymų
  • 50 g cukraus

Darbo eiga:

  1. Į dubenį persijokite miltus ir sumaišykite juos su kepimo milteliais. Sudėkite cukrų ir mažais gabaliukais supjaustytą sviestą.
  2. Rankomis sutrinkite šiuos tešlos ingredientus į trupinius.
  3. Atskirai sumaišykite kiaušinį su grietine ir taip pat sudėkite į minkomą tešlą. Viską darykite greitai, kad sviestas per daug neištirptų.
  4. Gautą pyrago pagrindą suvyniokite į maistinę plėvelę ir palikite 30 minučių šaldytuve.
  5. Paruoškite varškės įdarą. Atskirkite 3 kiaušinių baltymus nuo trynių. Baltymus kol kas padėkite į šaldytuvą, taip vėliau jie geriau išsiplaks.
  6. Į varškę įmaišykite cukrų, grietinę ir kiaušinių trynius.
  7. Varškės masę suplakite mikseriu, kad būtų minkšta ir vientisa.
  8. Pyragą kepkite 18–20 cm skersmens formoje. Atvėsusią tešlą iškočiokite kočėlu ir gautą apskritimą įdėkite į formą. Rankomis ją tolygiai paskirstykite ir suformuokite šonus.
  9. Dugną gana tankiai subadykite šakute ir įdėkite formą į šaldiklį 20 minučių. Tai padės, kad kepant tešla labai neišsipūstų.
  10. Sušalusį pyrago tešlos ruošinį 15 minučių dėkite į jau įkaitintą 180°C temperatūros orkaitę.
  11. Išimkite pyrago pagrindą iš orkaitės ir užpildykite jį varškės įdaru. Viršų išlyginkite silikonine mentele arba šaukštu.
  12. Dėkite pyragą su įdaru atgal į orkaitę 30 minučių ir sumažinkite kaitrą iki 160°C temperatūros.
  13. Liko pagaminti trečiąjį pyrago sluoksnį – suflė. Išimkite kiaušinių baltymus iš šaldytuvo ir išplakite juos su cukrumi iki labai standžių viršūnių.
  14. Išimkite pyragą iš orkaitės. Ant viršaus uždėkite trečią pyrago sluoksnį – išplaktų baltymų sluoksnį ir jį išlyginkite. Galite šakute padarykite norimus raštus, griovelius ar viršūnėles.
  15. Grąžinkite pyragą į orkaitę dar 15 minučių, kad suflė lengvai paruduotų.
  16. Išimkite taip ilgai lauktą desertą iš orkaitės ir uždenkite dubeniu. Taip palikite jį bent 2 valandoms. Būtent dėl šios gudrybės ant jūsų pyago atsiras maži lašeliai – angelo ašaros.

Jūsų iškeptas pyragas bus ne tik gražus, bet ir labai skanus. Jis nebus labai saldus, tad jei mėgstate saldžiai, galite padidinti cukraus kiekį tešloje. Skanaus!

Pabaigai

Nežinau, ar jūs skirstote maistą sezonais, bet mano galvoje jis suskirstytas. Kažkodėl. Būtent varškės pyragas, nesvarbu pagal kokį receptą pagamintas, jis man – žieminis. Gal man varškė primena sniego pusnis. O gal apskritai kepinių kvapai man primena didžiąsias šventes ir tą malonų šurmulį ir jaudulį. Nežinau. Žinau tik, kad Kalėdoms būtinai iškepsiu varškės pyragą.

Kiti gardžių pyragų receptai

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ramunė Vilėniškienė
Nemažą gyvenimo dalį dirbau pagal įgytą, verslo vadybos specialybę. Tačiau giliai širdyje visada buvau gamtos vaikas, besidomintis augmenija ir rankdarbiais. Visai neseniai įgijau dar vieną, siuvėjos sprecialybę ir su drauge sukūrėme prekinį ženklą "Metro de lino". Čia mes siuvame ir rankomis siuvinėjame lininius drabužius, namų tekstilę ir aksesuarus. Šalia to pradėjau labiau gilintis į augalų pasaulį, sodininkystę ir daržininkystę. Ėmiau rinkti vaistažoles, auginti daržoves ir apie visa tai rašyti. Šiai dienai šios dvi veiklos yra mano pragyvenimo šaltinis. Esu be galo laiminga, kad galiu daryti tai ką myliu. Manau, kad kiekvieno iš mūsų gyvenimo esmė yra surasti savo tikrąjį kelią ir su džiaugsmu eiti juo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *