Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Atsakysime, kada sėti porus šiais metais ir į kitus ramybės neduodančius porų sėjos klausimus 

  • by
Kada sėti porus 2025 metais
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Svogūnams artimi giminaičiai porai yra vertingos daržovės, kurios ne tik suteikia patiekalams išskirtinį skonį, bet ir yra lengvai auginami mūsų klimato sąlygomis. Norint užauginti stiprius ir derlingus porus, svarbu tinkamai pasirinkti sėjos būdą – juos galima auginti iš daigų arba sėti tiesiai į dirvą. Todėl aptarsime, kaip ir kada sėti porus, kaip prižiūrėti daigus bei pasiruošti jų persodinimui į lauką. 

Kada sėti porus daigams: įvairūs terminai skirtingoms porų veislėms 

Nors lietuviai įpratę porus auginti iš daigų, tačiau egzistuoja ir daugybė kitų datų, kada sėti porus daigams ar tiesiogiai lauke. Tai priklauso ne tik nuo porų veislės ar vegetacijos laiko, bet ir derliaus poreikio.  

Įprasčiausia porus lauke auginti iš daigų, todėl juos reikia pasiruošti gana anksti. Kovo mėnesio viduryje porų sėklos sėjamos į dėžutes, o gegužės pradžioje daigai perkeliami į nuolatinę augimo vietą lauko dirvoje. Laikas, kada sėti porus gali priklausyti ir nuo porų veislės vegetacijos, pavyzdžiui: 

  • Ankstyvas veisles (maždaug 85 dienų trukmės vegetacijos) šiltnamyje ar namuose dėžutėse galite pradėti sėti jau nuo vasario pabaigos iki balandžio. Šias veisles taip pat sėkite ir lauke nuo kovo vidurio iki balandžio vidurio. Gausite ankstyvą rudeninį porų derlių. Paankstinti sėjos laiko tikrai neverta, nes porai yra ilgas dienas mėgstantys augalai, todėl labai ankstyvos sėjos daigams reikia papildomo apšvietimo ir auginimo lempų. 
  • Vidutinio ankstyvumo porų sėja daigams (namuose ar šiltnamyje) gali apimti kovo mėnesio vidurio–balandžio mėnesio vidurio laikotarpį. 
  • Jei auginate vėlyvas porų veisles ir hibridus, kurių derliaus sulauksite vėlyvą rudenį ir žiemą, tuomet sėklas galima sėti tiesiai į šiltą lauko dirvą balandžio–gegužės mėnesiais. Šias veisles taipogi galima sėti ir rudenį – spalio mėnesį. Šis sėjos laikas tinka ilgos vegetacijos porams (140 dienų), dar kartais vadinamiems žieminiams porams. 
Kada sėti porus pagal Mėnulio kalendorių

Kada sėti porus pagal Mėnulį? 

Pražiopsoję porų sėją kovo mėnesį, dar galite suskubti tai padaryti balandžio ir gegužės mėnesiais. Štai kurios dienos yra palankiausios porams auginti, jeigu atsižvelgsite į Mėnulio kalendorių

  • IV mėnuo: 4, 5, 8 , 9, 11, 12, 19, 20, 23, 24 dienos 
  • V mėnuo: 6–10, 16, 17, 29, 30 dienos. 
  • Rudeninę sėją galite atlikti kai kuriems žieminiams porams, todėl palankiausios dienos bus X mėnesio 10, 11, 14–18 dienos. 

Porų sėja daigams ir lauke 

Na štai, kai išsigryninote visas datas, kada sėti porus daigams, belieka išmokti juos tinkamai sėti. Pateikiame patarimus, kaip sėti porus dėžutėse namuose ir iš karto lauke į lysves. 

Pasiruoškite kokybiško, purios struktūros sėklų substrato plokščioje dėžutėje ar daigykloje su drenažo skylutėmis. Paviršių lengvai sudrėkinkite, paviršiuje gana tankiai (1 cm atstumu) išberkite sėklas ir švelniai prispauskite ir užžerkite labai plonu 0,5 cm sluoksneliu žemių. Palaistykite purkštuvu ir laikykite dėžutę +18–22°C temperatūroje. Vėliau, 5–7 cm aukščio daigus išretinkite 2–3 cm atstumu vienas nuo kito. Laukite, kol daigai pasieks 15–20 cm aukštį ir pieštuko storį – taip porai bus pasiruošę persodinimui laukan. 

Jei planuojate sėklas sėti į dirvą, tuomet pasirinkite tai daryti gerai įdirbtoje, papildytoje kompostu ar gerai perpuvusiu mėšlu, purioje, humusingoje dirvoje ir saulėtoje vietoje. Kai dirva sušyla bent iki +10°C (balandžio–gegužės mėnesiais), padarykite joje apie 1 cm gylio vagas, tarp jų paliekant 30 cm atstumą. Sėkite sėklas kas 1 cm, po dygimo išretinkite, palikdami 10–15 cm tarp augalų. Sėklas palaistykite ir uždenkite agroplėvele, kad greičiau sudygtų. 

Kada sėti porus 2025 m

Šaltiniai 

  1. https://www.rhs.org.uk/vegetables/leeks/grow-your-own
  2. https://www.growveg.com/guides/growing-leeks-from-sowing-to-harvest

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *