Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Šaltalankių uogos – mažas, bet galingas oranžinis stebuklas: jų nauda bei gardūs receptai

Šaltalankių uogos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Šaltalankių uogos – maži oranžiniai šaltalankių vaisiai – kone stebuklinga priemonė sveikatai, imunitetui stiprinti, tam tikroms ligoms gydyti ir ligų profilaktikai. Šaltalankių uogos naudojamos beveik visur: nuo maisto iki kosmetikos pramonės. Kone kiekvienas esame bent kartą su jais susidūrę. Vieni ragavome šaltalankių arbatos, kiti gėrėme jų sulčių ar skanavome šaltalankių uogienę, dar kitiems teko gydytis gerklės skausmą purškalu su šaltalankių aliejumi, o kiti naudojome maitinantį rankų kremą, praturtintą šiuo aliejumi. Tačiau ar visi žinote šaltalankio uogų naudą organizmui ir kokių naudingų produktų nesunkiai galima iš jų pasigaminti? Jeigu smalsu, kviečiame skaityti žemiau.

Šaltalankis

Šaltalankis (lot. Hippophaë) yra vaistinis bei dekoratyvinis augalas, priklausantis žilakrūminių (lot. Elaeagnaoceae) šeimos augalų genčiai. Tai krūmas arba medis su dygiomis šakomis. Pavadinimas kilęs iš graikų k. žodžių hippos – arklys ir paeas – žvilgantis. Šaltalankio uogos tuo metu buvau naudojamos gyvulių parazitams naikinti.

Šaltalankis kilęs iš Azijos, kur žinoma net šešios šio augalo rūšys bei keli porūšiai. Europoje ir Lietuvoje dažniausiai auginamas dygliuotasis šaltalankis (lot. Hippophaë rhamnoides). Savaiminių, natūraliai augančių šaltalankių Lietuvoje nėra. Visi šie augalai yra kultūriniai, pasodinti žmogaus.

Šaltalankiai dažniausiai auginami dėl jų užauginamų ypač vertingų uogų, kurios naudojamos maisto, farmacijos ir netgi kosmetikos pramonėje. Taip pat auginami kaip dekoratyviniai augalai: gyvatvorėms, smėlynams, pylimams sutvirtinti, dirvožemio erozijai stabdyti.

Šaltalankio uogos

Šaltalankių uogos

Šaltalankių uogos – tai šaltalankio augalo vaisiai: geltonos arba oranžinės spalvos kaulavaisis. Šaltalankių uogos yra pailgos arba apvalios formos, 6-9 mm skersmens, auga grupelėmis prie augalo šakų. Jų odelė labai plona, trapi ir gležna, lengvai pažeidžiama: greitai plyšta, praduriama ar sumušama. Uogos viduje, po odele, yra oranžinės – šviesiai oranžinės spalvos, švelnus, vandeningas, sultingas ir aliejingas minkštimas. Šaltalankių uogų viduje, apgaubtos minkštimo, yra rudos, kietos 4 mm ilgio bei 2 mm skersmens sėklytės.

Šaltalankių uogos gali būti valgomos šviežios, termiškai neapdorotos, tačiau jos pasižymi labai rūgščiu skoniu, todėl laikomos neskaniomis. Dažniausiai šaltalankių uogos naudojamos uogienėms, arbatoms, sultims ir pan. gaminti, kur yra saldinamos, įgauna aromatingą, ryškų ir aštrų skonį.

Kaip skinti šaltalankio uogas

Šaltalankių uogų skynimas

Šaltalankių uogos sunoksta ir skinamos rudenį, rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje. Nuskinti šaltalankių uogas yra nemenkas iššūkis. Ne tik todėl, kad šaltalankiai gali užaugti net iki 9 m aukščio, tačiau ir todėl, kad skinant uogas nuo šakelės, jos greičiausiai išteš dar rankose ir sveikos uogos nuskinti nepavyks. Todėl yra naudojamos kelios gudrybės, kurios padeda nuskinti sveikas, gražias uogas.

Savo naudojimui, nedidelį kiekį uogų galima nuskinti karpant žirklutėmis: nukerpamas uogą laikantis kotelis, kuo arčiau šakos. Kitas būdas: palaukti šalnų, patiesti po šaltalankio krūmu švarios medžiagos ir tiesiog pakratyti šakeles – sušalę uogos nukritinės pačios.

Kai auginami dideli šaltalankių kiekiai, yra karpomos šakelės su šaltalankių uogomis, dedamos į dėžes, tada šaldomos specialiuose šaldytuvuose, kur vėliau, sušalę, uogos nupurtomos nuo šakelių.

Šaltalankio uogų nauda

Šaltalankių uogos – maistas ir vaistas

Šaltalankių uogos – tikra vitaminų bomba. Tai neįkainojamas vitamino C šaltinis, kuris būtinas gerai imuninei sistemai palaikyti, padeda įsisavinti kitus vitaminus. Taip pat jose gausu vitamino A, padedančio reguliuoti medžiagų apykaitą, naudingo geram regėjimui bei sveikai odai. Vitaminas E padeda apsisaugoti nuo kenksmingo laisvųjų radikalų poveikio, o vitaminas K – greičiau gyti žaizdoms. Šaltalankių uogose taip pat gausu B grupės vitaminų (B1, B2), kurie svarbūs gerai emocinei būklei palaikyti, gerai nuotaikai išlaikyti. Taip pat jose randama ir vitamino F, saugančio nuo senėjimo, ir net mikroelementų – geležies, boro, cinko, mangano.

Iš šaltalankių uogų išspaudų bei iš jų sėklų gaminamas šaltalankių aliejus, kuriam savo verte mažai kas gali prilygti. Jis ne tik plačiai naudojamas kosmetikos pramonėje, kaip maitinantis, sveiką odos būklę padedantis išlaikyti, nuo laisvųjų radikalų saugantis ir senėjimą stabdantis priedas, tačiau ir farmacijoje – šis aliejus gali būti panaudojamas tiek išoriškai, tiek į vidų. Juo galima gydyti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas, odos ligas, burnos gleivinės pažeidimus, odos nudegimus, išsausėjimus. Ginekologijoje naudojamas kaip priešuždegiminis vaistas. Dažno purškalo nuo gerklės skausmo sudėtyje rasime šaltalankių aliejaus: jis nuramina sudirgusią gerklę, skatina gijimo procesus, veikia priešuždegimiškai.

Šaltalankių uogų šalutinis poveikis

Kaip ir visus vaistus, šaltalankių uogas taip pat reikėtų vartoti atsargiai: šviežios šaltalankių uogos bei sultys nerekomenduojamos žmonėms, kuriuos vargina padidėjęs skrandžio rūgštingumas bei tiems, kurių sutrikęs kraujo krešumas – šaltalankių uogos skystina kraują, todėl tokiems žmonėms gali padidėti kraujosruvų bei kraujavimo rizika.

Taip pat atsargiai vartoti reikėtų ir mažiems vaikams bei besilaukiančioms ir maitinančioms moterims, kadangi nėra patikimų tyrimų apie šaltalankių uogų poveikį šiai asmenų grupei.

Šaltalankių uogų šalutinis poveikis

Šaltalankių skaidulos – organizmo „šluota“

Maisto skaidulos dar vadinamos ląsteliena – tai augalinių produktų dalys, kurios mūsų organizme nėra suvirškinamos, todėl atlieka „šluotos“ vaidmenį: gerina virškinimą, pašalina susikaupusius toksinus ir kitas kenksmingas medžiagas, mažina inkstų bei tulžies akmenų susidarymo galimybę. Maistinės skaidulos būtinos mūsų organizmo sklandžiam funkcionavimui.

Įvairūs tyrimai atskleidžia, kad per parą moterims reikia suvartoti 25 g skaidulų (moterims virš 50 m – 21 g), vyrams – 38 g (virš 50 m vyrams – 30 g) skaidulų. Geriausi skaidulų šaltiniai yra augaliniai produktai: vaisiai, daržovės, grūdai.

Šaltalankių uogos yra puikus maistinių skaidulų šaltinis. 100 g šaltalankių jų yra net apie 21 g. Galima įsigyti įvairiausių šaltalankių uogų skaidulų: su kitais priedais, su probiotikais ir pan. Tačiau jų taip pat galima pasigaminti patiems.

Kaip pasigaminti šaltalankių skaidulų

Šaltalankių skaidulos gaminamos iš džiovintų šaltalankių uogų. Džiovinamos tik gerai sunokę, sveikos šaltalankių uogos. Gerai išdžiovintas uogas (su visa odele, minkštimu, sėklytėmis) reikia smulkiai sumalti, iki miltelių. Tam puikiai gali pasitarnauti kavamalė ar elektrinis trintuvas. Ir viskas: puikiausias maistinių skaidulų šaltinis paruoštas. Šaltalankių skaidulas galima berti į salotas, kokteilius, glotnučius, jais gardinti desertus (beje, oranžiniai šaltalankių uogų milteliai atrodo labai įspūdingai), galima paprasčiausiai išmaišyti stiklinėje šilto vandens ir nedelsiant išgerti.

Siekiant dar geresnio efekto, džiovintas šaltalankių uogas galima smulkinti su linų sėmenimis, gysločio luobelėmis, ispaninio šalavijo sėklomis, net imbiero milteliais.

Šaltalankių uogos - šaltalankių uogų arbata

Šaltalankių uogų arbata kovai su peršalimu

Šaltalankių arbata gali būti pirmoji pagalba peršalus. Dėl šaltalankių uogose esančių vitaminų ir mineralų organizmas pastiprinamas, atkuriamos natūralios jo gynybinės funkcijos, sustiprinamas imunitetas. Be to, vien ryškiai oranžinė arbatos spalva jau pakelia nuotaiką, skatina šypsotis ir greičiau sveikti.

Šiai arbatai paruošti prireiks maždaug 100 g šaltalankių ir 300 g vandens.

  1. 70 g šaltalankio uogų sutriname elektriniu trintuvu arba per sietelį. Į šią tyrę įmaišome likusias uogas.
  2. Tyrę užpilame verdančiu vandeniu ir palaikome apie 10-15 min.
  3. Arbatą gardiname medumi, cinamonu, o siekdami stipresnio poveikio – papildomai ir imbieru.
Šaltalankių uogienė

Šaltalankių uogienė: ir vaistas, ir desertas

Kaip ir šaltalankių arbata, šaltalankių uogienė yra nepamainoma peršalus – joje išsaugomos visos gerosios šaltalankių uogų savybės, vitaminai, mikroelementai. Žinoma, vitaminas C gamybos eigoje suyra, todėl ji niekada neatstos šviežių uogų. Tačiau kai šviežių uogų jau nebeturime, visas suvartojome dar rudenį, ši uogienė bus tikras išsigelbėjimas.

Pasigaminti šaltalankių uogienei reikės:

  • 1 kg šaltalankių
  • 1,5 kg cukraus
  • 600 ml vandens

Gaminimo eiga:

  1. Šaltalankių uogos, skirtos uogienei gaminti, turi būti sveikos, pilnai sunokusios.
  2. Uogas nuplauname ir blanširuojame (plikome) verdančiame vandenyje apie 3 min.
  3. Vandenį nuo uogų nupilame į atskirą puodą. Jeigu reikia, įpilame dar vandens, kad būtų 600 ml.
  4. Suberiame cukrų, išmaišome ir verdame sirupą iki užvirimo.
  5. Tuomet suberiame blanširuotas uogas ir maišydami verdame, kol uogienė pradės tirštėti.
  6. Išpilstome į sterilius stiklainius, hermetiškai uždarome.
  7. Atvėsusią uogienę galima išnešti į rūsį ar kitą vėsią patalpą, kur ji puikai galės stovėti per žiemą.

Patarimas: į bebaigiančią virti uogienę galima įmesti čili pipiriuką ar jo granulių. Tai suteiks pikantišką skonį, o taip paruošta uogienė taps puikiu pagardu paukštienos, kiaulienos, žvėrienos patiekalams.

Šaltalankių aliejus

Kiti šaltalankių produktai

Čia paminėjome tik pačius žinomiausius ir populiariausius šaltalankių uogų produktus. Tačiau, kaip minėta, šaltalankių uogų panaudojimas yra kur kas platesnis. Tai sultys, neįkainojamas šaltalankių aliejus, įvairūs desertai, kompotai, šerbetai, kokteiliai ar net actas. Jau nekalbant, apie šaltalankių aliejaus panaudojimą kosmetikoje ar farmacijoje.

Atrodo, kad šaltalankiai vėl išgyvena savo aukso amžių. Vis daugiau žmonių grįžta prie natūralių, sveikų produktų, domisi savo sveikata ir mityba, tuo, ką naudoja tepti ant veido ar rankų. Reta tokių produktų kaip šaltalankių uogos, kurių panaudojimas būtų toks platus. Atrodo, beribis.

Na, o jeigu dar niekuomet neragavote šaltalankių produktų, dabar pats metas juos išbandyti.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/saltalankis/
https://specialtyproduce.com/produce/Sea_Buckthorn_Berries_11076.php
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-765/sea-buckthorn
https://foodal.com/knowledge/paleo/sea-buckthorn/
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/wordofmouth/2011/jul/13/how-make-sea-buckthorn-fizz
https://www.seabuckthorninsider.com/news/what-is-sea-buckthorn-and-what-can-i-do-with-it/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/sea-buckthorn-oil-benefits
https://www.healthline.com/nutrition/sea-buckthorn-oil

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *