Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Skarifikatorius vejai: kada ir kaip jį naudoti?

Skarifikatorius
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Visi norime žalios, tankios ir sveikos vejos savo kieme. Juk taip malonu vasarą ant jos pasivaikščioti, pagulėti ar tiesiog pasigrožėti. Tačiau norint turėti išpuoselėtą veją, būtina ja tinkamai rūpintis. Juk veja – gyvas organizmas, kuriai, visų pirma, būtinas deguonis. Ir čia svarbus tampa skarifikatorius. Jeigu dar nežinote, kas tai, skaitykite žemiau.

Skarifikatorius: kas tai ir kuo svarbus vejai?

Skarifikatorius – tai savotiškos vejos šukos. Jeigu teisingai rūpinatės savo veja ir džiaugiatės, kokia ji tanki ir išpuoselėta, tuomet turbūt žinote, kad ilgainiui vejos šaknys labai sutankėja, susiraizgo, susidaro storas viršutinis vejos sluoksnis. Būtent šiai raizgalynei išpainioti, išnarplioti ir skirtas skarifikatorius. Jis skirtas pašalinti mirusias augalų dalis, samanas, kitas organines atliekas, kurios susikaupę vejos paviršiuje.

Skarifikatorius

Kuo svarbus vejos skarifikavimas?

Kol viršutinis vejos sluoksnis, savotiškas veltinis, yra iki vieno centimetro storio, jūsų veja jus džiugina savo vešlumu ir žalumu. Tačiau kuo daugiau įvairių organinių atliekų kaupiasi jo paviršiuje, kuo labiau tankėja vejos žolės šaknys, tuo sunkiau joms gauti pakankamai oro ir maistinių medžiagų. Veja ima nykti, praranda savo žavesį.

Patariama veją skarifikuoti, kai jos viršutinis „veltinio“ sluoksnis pasiekia apie 2 cm.

Skarifikavimo metu pašalinamas vejos „veltinis“, samanos, senos šaknys, kitos organinės atliekos, supjaustomi susidarę kupstai.

Kaip dažnai reikia skarifikuoti veją?

Skarifikuoti veją pakanka du kartus per metus: pavasarį ir rudenį. To pilnai pakaks vejos šaknų sistemai sutvirtinti, šaknys gaus daugiau deguonies, geriau įsisavins maistines medžiagas, trąšas. Akivaizdžiai pagerės vejos būklė: paspartės augimas, taps vešlesnė, žalesnė ir patrauklesnė.

Vejos skarifikavimas

Skarifikatorius: kaip pasirinkti tinkamą savo vejai?

Skarifikavimo būdų ir skarifikatorių pasirinkimų yra keletas, todėl gali būti sunku nuspręsti, kokio varianto reikia jums. Galima išskirti tris pagrindinius skarifikatorius vejai:

  • Jaunos vejos skarifikatorius. Iš tiesų jaunai vejai kaip skarifikatorius naudojamas įprastas lapų grėblys. Jis tinka pirmų ar antrų metų vejai, kai dar nesusidaręs storas „veltinis“, nėra žolės kupstų, samanų. Tiesiog veja po žiemos praretėjusi, yra užsilikę sudžiūvusios žolės. Lapų grėbliu pragrėbiama veja, lengvai pakedenama, pašalinama sudžiūvusi žolė.
  • Skarifikatorius brandžiai vejai. Šiai vejai įprasto grėblio nebepakaks. Būtina padaryti gilesnes įpjovas, supjaustyti kupstus, atraizgyti šaknų maišalynę, įleisti oro ir pašalinti susidariusį sausos žolės ir kitų atliekų sluoksnį. Šiuo atveju naudojamas skarifikavimo grėblys.
  • Skarifikatorius dideliam vejos plotui. Kai veja užima didelį plotą ir / arba kai „veltinio“ sluoksnis yra labai storas, sunkus, įsisenėjęs, skarifikavimo grėblio, o tuo labiau paprasto lapų grėblio tikrai nebepakaks. Visų pirma, tai būtų per sunku fiziškai. O antra, rankiniai skarifikatoriai nepajėgūs pakankamai giliai ir stipriai supjaustyti „veltinio“. Taigi dideliems plotams ir storam sausos žolės sluoksniui skarifikuoti naudojamas elektrinis skarifikatorius.
Skarifikatorius
<em>Skarifikavimo grėblys<em>

Tinkamas oras vejai skarifikuoti

Kadangi skarifikavimas labai didelis stresas vejai, geriau palaukti tinkamų oro sąlygų šiam darbui atlikti:

  • Oras turėtų sušilti bent iki +10 °C. Kuo vėsiau, tuo daugiau streso patiria veja.
  • Veja turi būti visiškai sausa. Vadinasi, ne tik po žiemos pradžiūvusi, tačiau ir ilgesnį laiką negavusi lietaus. Skarifikuojant šlapią veją, žolė tik ištampoma, o ne pašalinama.

Darbai po skarifikavimo

Kai skarifikatorius su jūsų pagalba atliko savo darbą ir ramiai ilsisi, jums dar lieka pora darbų: tai pasirūpinti sausos žolės atliekomis ir patręšti veją.

Išrautą „veltinio“ sluoksnį geriausia kompostuoti. Jeigu susidaro labai didelis jo kiekis, reikėtų pasirūpinti jo išmetimu į žaliosioms atliekoms skirtą konteinerį. Nemeskite žolės atliekų kur papuola ir nedeginkite savo kieme. Už netinkamą žaliųjų atliekų tvarkymą gresia bauda.

Kadangi veja skarifikuojant patyrė labai didelį stresą, leiskite jai atsigauti bent porą savaičių ir tik tada patręškite. Tręšti patariama prieš lietų arba, jeigu lietus nenumatomas, gausiai palaistyti patręšus. Veja tręšiama, kai lauke temperatūra yra bent +8 °C. Priešingu atveju, trąšos sunkiai įsisavinamos.

Kompostavimas

Šaltiniai:

  1. https://www.fantasticgardeners.co.uk/lawn-care/when-why-how-to-scarify-lawn/
  2. https://www.gardenersworld.com/how-to/maintain-the-garden/scarifying-a-lawn/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *