Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Braškių muziejai: pažintis su braškių istorija, edukacija ir pramogos. Ką verta aplankyti dar šią vasarą?

Braškių muziejai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Braškių muziejai yra unikalios vietos, kurios pritraukia mokslininkus, istorikus, kultūros entuziastus bei paprastus smalsuolius. Įsikūrę įvairiose pasaulio vietose, braškių muziejai pasakoja spalvingą ir labai ilgą braškių istoriją, veisimo pasiekimus, auginimo ir sukultūrinimo istoriją, braškių vaidmenį mityboje ir kultūroje. O braškių festivalis – tai pramoga, pritraukianti ne tik rimtuolius, bet ir mėgstančius įvairias pramogas žmones, bei braškių ar egzotiškų braškių patiekalų mėgėjus.

Jeigu norite geriau pažinti šias nuostabias uogas arba leistis į braškių degustacinę kelionę, kviečiame sužinoti, kur ir kokie braškių muziejai įsikūrę bei kokie festivaliai vyksta pasaulyje bei Lietuvoje.

Braškių muziejus Belgijoje (Musée de la Fraise)

Belgijoje, Wépion mieste įsikūręs Braškių muziejus yra vienas žymiausių bei lankomiausių braškių muziejų. Pats Wépion miestelis yra vadinamas braškių sostine.

Šis muziejus kasmet pritraukia tūkstančius lankytojų, norinčių sužinoti daugiau apie braškių auginimo metodų evoliuciją, veisles ir šių uogų poveikį vietos ekonomikai.

Musée de la Fraise buvo įkurtas 1970 m., siekiant išsaugoti vietos kultūrą bei atmintį. Muziejuje buvo eksponuojami iš Wépion apylinkių surinkti objektai bei archyvai. Veiklos pradžioje šis Braškių muziejus buvo skirtas supažindinti su XX amžiaus pradžios gyvenimu.

2005 metais muziejus išsiplėtė ir papildomu (o dabar ir pagrindiniu) tikslu tapo braškių auginimo bei Maso slėnio istorijos išsaugojimas. Nuo 2011 metų prie muziejaus veikia ir Mažasis vaisių sodas, įsikūręs gretimame Nemūro mieste. Šiame sode auginamos 20 regioninių augalų veislių bei net 15 skirtingų veislių braškės, kurių sezono metu čia taip pat galima paragauti.

Musée de la Fraise siekia tapti viso Valonijos krašto braškių auginimo istorijos išsaugojimo centru. Tad čia lankytojai gali atrasti braškes įvairiais aspektais: istoriniame kontekste, gastronomijoje, stalo įrankių istorijoje, mene ir folklore, taip pat žemės ūkyje bei prekyboje.

Muziejuje eksponuojama senovinė braškių auginimo įranga, nuotraukos, dokumentai, atkleidžiantys, kaip braškės tapo svarbia Wépion regiono kultūros ir ekonomikos dalimi.

Braškių muziejus Belgijoje

Braškių ir paveldo muziejus Prancūzijoje (Musée de la Fraise et du Patrimoine)

Braškių ir paveldo muziejus įsikūręs Prancūzijoje, Plougastel–Daoulas. Muziejus užima net 500 m2 plotą, kuriame eksponuojamos skirtingos parodos. Čia, kaip ir daugelyje muziejų, veikia tiek nuolatinės ekspozicijos, tiek laikinosios parodos.

Musée de la Fraise et du Patrimoine buvo atidarytas 1991 metais. Ir pradžioje paskirtas Plougastel–Daoulas pusiasalio istorijai kaip Paveldo muziejus. Braškių ir paveldo muziejumi tapo 1995 metais, siekiant atiduoti duoklę braškėms, kurios yra neatsiejama šio krašto gyventojų istorijos dalis, padėjusi išgarsinti Plougastel.

Šiandien muziejus susideda iš devynių ekspozicijų salių, išsidėsčiusių per du aukštus, kuriose pristatoma braškių istorija nuo XVIII amžiaus iki šių dienų ir visi Plougastel pusiasalio paveldo ypatumai. Šis pusiasalis didžiuojasi dviem čia auginamais augalais: linais, kurie vadinami Plougastel mėlynuoju auksu, bei braškėmis, kurios čia laikomos raudonuoju auksu.

Braškių ir paveldo muziejuje Prancūzijoje susipažinsite su braškių auginimo istorija šiame krašte, sužinosite, kodėl šis pusiasalis taip tiko braškių auginimui ir kokias braškes augino vietos gyventojai iki Čilės braškių atvežimo į Prancūziją. Taip pat sužinosite, kad Plougastel braškės Bresto turguje buvo pardavinėjamos jau 1766 metais. Taip pat čia pasakojama, kuo ypatingos Plougastel braškės ir kiek tonų per metus šių uogų čia išauginama.

Tuo pačiu Musée de la Fraise et du Patrimoine galėsite pasigrožėti, kaip kito autentiškis šio Bretanės krašto tautiniai kostiumai nuo 1820 metų iki šių dienų. Bei sužinoti, kuo dar didžiuojasi Plougastel regionas.

Plougastel braškės
Plougastel braškės

Braškių muziejus Japonijoje (Gourmet Strawberry Museum)

Nors pavadintas muziejumi, tačiau tiksliau būtų ji vadinti Braškių ūkiu. Įsikūręs Japonijoje, Chuo mieste, šis muziejus siūlo lankytojams gastronominę kelionę.

Braškių ūkyje galima paskanauti net kelių japoniškų braškių veislių: Akihime, Kaori, Beni Hoppe ir Whiteberry. Čia taip pat galima paskanauti retomis baltosiomis braškėmis. Galimybė paragauti skirtingų braškių veislių čia skiriasi priklausomai nuo sezono.

Šiame muziejuje taip pat organizuojami įvairūs renginiai (pavyzdžiui, konkursas „Kas suvalgys daugiau braškių“), pasakojama apie modernias braškių auginimo technologijas, tokias kaip hidroponika, kuri, beje, yra labai populiarus braškių auginimo būdas Japonijoje.

Beni Hoppe braškės
Beni Hoppe braškės

Braškių ir praėjusių metų muziejus Belgijoje (Musée de la Fraise et de la Vie d’Antan)

Dar vienas Braškių muziejus Belgijoje, Votemo mieste. Tai labai nedidelis ir palyginti jaunas muziejus. Įkurtas tik 2006 metais.

Tai dviejų regiono gyventojų, entuziastų dėka įkurtas ir veikiantis muziejus, kuriame saugoma regiono praeities istorija. Taip pat tai priminimas, kad kadaise Votemas buvo braškių sostinė, puikiai žinoma visuose Lježo kampeliuose. Kažkada į šį miestą atvykdavo žmonės iš įvairių regionų įsigyti Votemo soduose užaugintų braškių.

Šiame muziejuje eksponuojami praeito amžiaus eksponatai, liudijantys ne tik praėjusį regiono gyvenimą, tačiau ir supažindinantys su braškių auginimu, prekine sodininkyste bei žemdirbyste.

Braškių festivalis Vokietijoje (Das Vierländer Erdbeerfest)

Nors tai ir ne muziejus, tačiau įdomus bei linksmas ir jau tradiciniu tapęs festivalis. Jis vyksta Vokietijoje, Vierlander mieste kasmet birželio mėnesį nuo 1999 metų.

Braškių festivalis organizuojamas Rieck Haus muziejaus. Idėja surengti tokią braškių šventę organizatoriams kilo dėl to, jog kadaise regionas garsėjo braškėmis, kurių šiais laikas čia beveik nebeauginama.

Braškės Vierlander buvo auginamos nuo 1693 metų ir tapo perkamiausia šio miesto preke ne tik Hamburge, tačiau ir toli už jo ribų. Vierlander sodininkai gerai uždirbo iš braškių auginimo bei pardavimo ir netrukus braškės čia imtos vadinti „Vierlander auksu“.

Deja, buvęs populiarumas ir žinomumas jau seniai išblėsęs, tad atiduodant garbę braškėms organizuojamas Braškių festivalis. Į šią šventę kasmet susirenka apie 4500 žmonių iš Hamburgo bei jo apylinkių. Šiemet festivalis vyks birželio 15–16 dienomis.

Braškių festivalis

Braškių festivalis Vilniuje (Vilniaus braškių festivalis)

Gera žinia tiems, kurie šią vasarą toli keliauti nenorės ar negalės – jau birželio 27–29 dienomis jūsų laukia Vilniaus braškių festivalis. Tai pirmasis tokio pobūdžio festivalis Baltijos šalyse. Ir svarbiausia, kad viskas vyks mūsų sostinėje! Vilniaus braškių festivalis vyks tris dienas, trijose skirtingose Vilniaus vietose: Lukiškių aikštėje, Gedimino prospekte ir V. Kudirkos aikštėje.

Ką smagaus bus galima pamatyti, nuveikti ir, svarbiausia, ko paragauti? Organizatoriai žada daug smagios bei įdomios veiklos visai šeimai: vyks koncertai, pasirodymai, edukacijos, degustacijos, konkursai, žaidimai ir, be abejo, bus dalinami prizai.

V. Kudirkos aikštėje veiks tarptautinis didysis braškių turgus. Čia lauks ne tik Lietuvos, tačiau ir Lenkijos, Latvijos ūkininkai bei importuotojai su braškių uogienėmis, desertais bei kitais saldumynais. Bus galima ne tik paragauti, įsigyti skanėstų, tačiau ir susipažinti su įvairiausiomis braškių veislėmis. Be to, bus renkama saldžiausia, skaniausia ar spalvingiausia braškė.

Braškių muziejai: edukacinė ir pramoginė vertė

Kaip matome, dauguma braškių muziejų yra itin įdomūs bei patrauklūs. Tai nėra vien nuobodžios ekspozicijos, kurios galbūt nesudomintų mažiausių lankytojų. O ir ne visiems suaugusiems įdomios yra vien ekspozicijos.

Tačiau nepaisant pramoginės vertės, braškių muziejai edukuoja visuomenę, pasakodami ir supažindindami su braškių istorija, senaisiais įrankiais bei braškių svarba tam tikrų regionų ekonomikoje. Jie padeda išsaugoti regiono atmintį ateities kartoms.

Tuo pačiu braškių muziejai atskleidžia technologijų pažangą bei svarbą braškių auginime, supažindina su įvairiomis veislėmis, suteikia galimybę jų paskanauti.

Šaltiniai:

  1. https://www.bergedorfer-museumslandschaft.de/programm/erdbeerfest
  2. https://www.herstal.be/loisirs/culture/autres_lieux_culturels/musee-de-la-fraise
  3. https://www.visitezliege.be/fr/offre/musee-de-la-fraise-et-de-la-vie-d-antan
  4. https://www.museedelafraise.com/
  5. https://www.museefraisepatrimoine.bzh/
  6. https://www.porta-y.jp/en/leisure_culture/75463
  7. https://madeinvilnius.lt/pramogos/renginiai/gedimino-prospekte-vyks-braskiu-festivalis-bus-didziausias-baltijos-salyse-programa/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!
Tags:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *