Skip to content

Dekoratyviniai moliūgai – neįtikėtino grožio namų ir kiemo puošmenos. Kaip juos galima panaudoti?

  • by
Dekoratyviniai moliūgai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Jeigu teko užsiauginti ir jau nuimti dekoratyvinių moliūgų derlių, tai reikia sugalvoti, kaip juos panaudoti artėjant moliūgų šventei. Šie moliūgai taip pat gali būti valgomi, tačiau dėl įvairių formų ir spalvų vaisių, pasidabinusių dryželiais, gumbeliais ir įvairiaspalvėmis dėmelėmis, „nekyla ranka“ jų suvartoti. Dekoratyviniai moliūgai gali būti panaudoti kaip puošni interjero detalė patalpose, soduose ir daržuose, „pasitiks“ ateinančius svečius prie durų. Dėl kietos luobelės moliūgai ilgai negenda, o sudžiovinti tarnaus ne vieną sezoną. Susipažinkime su išskirtinės išvaizdos daržovėmis ir pasidalinkime patarimais, kaip sukurti dekoracijas iš šių moliūgų.

Rudeninės dekoracijos

Kaip atrodo dekoratyviniai moliūgai?

Dekoratyviniai moliūgai priklauso moliūginių (Cucurbitaceae) šeimai, kur jie išskiriami į dvi grupes: moliūgai (Cucurbita sp.) su plona žievele ir ilgmoliūgiai (Lagenaria sp.) su kieta žievele.

Moliūgų (Cucurbita) genties dekoratyviniai moliūgai yra greitai augantys vijokliniai augalai, subrandinantys įvairios formos vaisius, palyginti plona žievele. Dekoratyvinių moliūgų formos būna apvalios, suplotos, pailgos, gyvatiškos, panašios į butelius, kriaušes, šaukštus, primena aštuonkojus, su lenktu „kaklu“, iškraipytos, su „karūna“, o paviršius lygus, stipriai gumbuotas, vagotas ir t. t.

Jų žievelės spalva taip pat plataus spektro: balta, oranžinė, žalia, geltona, beveik raudona, dvispalvė, trispalvė, dryžuota, taškuota ir kita. Dažniausiai tai nedidelės, apie 100–300 g sveriančios daržovės, o vidutinis dydis – 10 cm. Jei sugalvotumėte jų suvalgyti, nusiviltumėte jų prėsku, ne itin žavinčiu skoniu ir nedideliu minkštimo kiekiu.

Lietuvoje kaip dekoratyvinius moliūgus galima auginti ilgmoliūgius (Lagenaria). Šie augalai taip pat pasižymi vaisių formų įvairove, kur dažniausiai vyrauja butelio formos arba ploni, gyvatiški, daugiau nei 1 m siekiantys vaisiai. Jų dydis neapribotas – gali būti didžiuliai arba visai mažyčiai. Šios daržovės gali būti valgomos tik visai jaunos, nes vėliau odelė sukietėja. Pastarieji augalai yra vieni iš pirmųjų kultūrų, išveistų panaudojimui ne maistinei, o įrankių ir indų gamybos paskirčiai.

Dekoratyvinių moliūgų veislės

Dekoratyvinių moliūgų sėklos dažniausiai parduodamos mišiniais, taip galima užsiauginti labai įvairių formų iš vieno pakelio. Tačiau Lietuvoje galima įsigyti ir pavienių dekoratyvinių moliūgų veislių, tad susipažinkime su keliomis iš jų:

Moliūgų (Cucurbita) genties veislės:

„Baby Boo“ – veislė, kurios vaisiai yra baltos spalvos, taisyklingos formos, vagoti nedideli (100–200 g) moliūgėliai.

Dekoratyviniai moliūgai
„Baby Boo“ veislės moliūgai

„Yellow Crookneck“ – vaisiai su ryškiai geltona, stipriai gumbuota žievele ir pailgu lenktu „kaklu“.

„Yellow Crookneck“ moliūgai
„Yellow Crookneck“ veislės moliūgai

„Sweetie Pie” – tai lyg sumažinta paprastųjų moliūgų versija, kur vaisiaus forma suplota, briaunota, oranžinės spalvos luobele.

„Sweetie Pie“ moliūgai
„Sweetie Pie“ veislės moliūgai

„Small Spoon“ – vaisiai šaukšto formos, lenktu kaklu ir sustorėjusiu kūnu, trispalviai: geltonos spalvos ir tamsiai žalia kepure su baltais išilginiais dryžiais.

„Small Spoon“ moliūgas
„Small Spoon“ veislės moliūgas

„Korona Cierniowa“ – įvairių spalvų nedideli „karūnuoti“ moliūgai, t. y. išraiškingos formos vaisiai su išaugomis, primenančiomis karūną.

„Korona Cierniowa“ moliūgai
„Korona Cierniowa“ veislės moliūgai

„Sweet Dumpling“ – vaisiai apvalūs su didelėmis briaunomis, šiek tiek suploti ir įdubę ties koteliu. Jų luobelės spalva kremiškai balta su tamsiai žaliomis juostomis ir taškeliais.

„Sweet Dumpling“ moliūgai
„Sweet Dumpling“ veislės moliūgai

Ilgmoliūgio (Lagenaria) genties veislės:

„Birdhouse“ – kriaušės formos gelsvai žalios spalvos vaisius, iš kurių dažniausiai gaminamos lesyklėlės ir nameliai paukščiams.

„Birdhouse“ ilgmoliūgiai
„Birdhouse“ veislės ilgmoliūgiai

„Marenka“ – vaisius su pailgu tamsiai žaliu „kaklu“, o kūnas raukšlėtas, kartais šviesesnis už kaklą.

„Marenka“ ilgmoliūgis
„Marenka“ veislės ilgmoliūgis

„Kobra“ – ilgas, dažnai susiraitęs vaisiaus kaklas, žievelė tamsiai žalia su šviesiomis gausiomis dėmėmis.

„Kobra“ ilgmoliūgis
„Kobra“ veislės ilgmoliūgis

„Indicka okurka“ ir „Cucuzzi“ – labai ilgi, iki 1,5–2 m užaugantys šviesiai žali, pailgos, gyvatiškos formos vaisiai.

„Indicka okurka“ ilgmoliūgis
„Indicka okurka“ ilgmoliūgis

„Diper“ – vaisius panašus į „Kobra“ veislės vaisių, tačiau jo „kaklas“ labai ilgas, neraitytas, su šiek tiek mažiau dėmių.

Dekoratyvinių moliūgų auginimas ir priežiūra

Dekoratyvinių moliūgų auginimas ir priežiūra beveik niekuo nesiskiria nuo įprastų moliūgų ar iš jų išveistų variacijų (cukinijų, patisonų, aguročių).

Dekoratyviniai moliūgai yra vienmečiai šilumamėgiai augalai, kurie sėjami pavasarį, praėjus šalnų pavojui. Jiems reikia saulėtos, itin erdvios vietos (augalai labai plačiai išsikeroja) ir derlingos, lengvai drenuojamos dirvos.

Sėklas reikėtų sėti sugrupuotas po tris, 150–180 cm atstumu viena nuo kito, o tarp eilių paliekant 180–210 cm atstumą. Po sudygimo paliekamas stipriausias daigas. Moliūgams augti reikia daug vandens, laistoma žemė aplink stiebą jo neužliejant.

Dekoratyviniai moliūgai dažniausiai auginami kaip vijokliai, todėl jiems užtikrinama atrama (trikojai, kopetėlės, pergolės). Kabantys vaisiai būna apvalesnių, tolygesnių formų, su mažiau defektų, negu ant žemės gulintys vaisiai. Jei augalai perauga atramas, patrumpinama auganti viršūnė, tada paspartėja šoninių stiebų vaisių augimas.

Moliūgų dekoracijos

Dekoratyvinių moliūgų derliaus nuėmimas

Dekoratyvinių moliūgų vaisiai subręsta rudenį, maždaug po 180 dienų nuo pasodinimo, todėl derliaus nuėmimą reikėtų atidėti, kol moliūgai visiškai subręsta ant vijoklio (tai gali užtrukti keliomis savaitėmis ilgiau nei įprastų moliūgų). Vaisius galima skinti, kai tik augalų stiebai paruduoja, ūgliai išdžiūsta, tačiau derliaus nuėmimas neatidėliojamas, jei gresia šalnos.

Norint nuimti derlių, atrenkami sveiki, nepažeisti vaisiai, atsargiai nupjaunamas vaisių laikantis stiebas, paliekant 3–5 cm ilgio kotelį.

Dekoratyvinių moliūgų džiovinimas

Dekoratyvinių moliūgų vaisiai išsilaiko ilgai – nuėmus derlių rudenį, be jokio apdorojimo jie išbūna iki pavasario pabaigos. Kad moliūgai nepradėtų pūti ir jais būtų galima džiaugtis neribotą laiką, po derliaus nuėmimo juos reikia kruopščiai išdžiovinti.

Džiovinimas atliekamas taip:

  1. Vaisiai nuplaunami muiluotame vandenyje ir paliekami natūraliai džiūti lauke.
  2. Odelė švelniai nuvaloma alkoholiu, taip ją dezinfekuojant ir sumažinant pelėsio atsiradimo riziką.
  3. Moliūgai maždaug savaitę ar dvi laikomi sausoje, gerai vėdinamoje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginės šviesos. Tuo laikotarpiu vaisius reikėtų pavartyti. Odelė pradeda kietėti, šiek tiek sutvirtėja ir padžiūsta.
  4. Dekoratyviniai moliūgai perkeliami į tamsią, sausą ir vėsią vietą, sudedant juos ant vėdinamo paviršiaus (stelažo ar sieto) taip, kad nesiliestų vienas su kitu. Geresnis variantas yra pakabinti kiekvieną moliūgą, aprišant jų kotelį sodo virvele.
  5. Priklausomai nuo luobelės storio, moliūgai džiovinami iki šešių mėnesių. Kas porą savaičių ant stelažo gulintys moliūgai apverčiami, kad jie tolygiai išdžiūtų ir nesusidarytų pelėsis. Jei džiūdami moliūgai pradeda trauktis, minkštėti ar pūti, jie iškart išmetami. Lengvą paviršiaus pelėsį galima švelniai nuvalyti alkoholiu.

Ilgmoliūgių žievelė džiūstant išblunka, paruduoja, nunyksta spalva ir raštas, o dekoratyvinių moliūgų odelės spalva dažniausiai išlieka nepakitusi. Prieš dekoravimą ir įrankių gaminimą moliūgas turi būti visiškai išdžiūvęs.

Baigus džiovinimą, moliūgai turėtų būti lengvi ir kieti, o juos purtant sėklos turėtų barškėti. Juos galima pjaustyti, drožti, dažyti, lakuoti, vaškuoti ar naudoti kitus įmantrius būdus.

Dekoracijos iš moliūgų

Neįprastas dekoratyvinių moliūgų panaudojimas

Tinkamai apdoroti dekoratyviniai moliūgai gali išlikti neribotą laiką. Jie pasitelkiami kaip rudeninės dekoracijos namams puošti arba panaudojami praktiškesniems tikslams – įrankiams, muzikos instrumentams, meno objektams pasigaminti. Šios idėjos jau atsineštos iš senovės Egipto.

Dekoratyviniai moliūgai sode. Dar augdami sode ar darže, dekoratyvinių moliūgų vijokliai panaudojami pavėsinėms ar tvoroms puošti, statinių sienoms, pergolėms, komposto krūvoms apželdinti. Augalas stambiais lapais užgožia neišvaizdžias konstrukcijas, o kabantys vaisiai atrodo išskirtinai.

Dekoracijos iš moliūgų patalpoje. Šiais vaisiais galima dekoruoti vakarienės stalą moliūgų šventės ar Helovino metu. Kartu su rudeniniais lapais nupinti vainikai iš moliūgų papuoš duris ir „pasitiks“ svečius. Taip namuose sukursite jaukią rudenišką atmosferą.

Praktiškos moliūgų dekoracijos. Tuščiaviduriame moliūge (butelio formos ilgmoliūgio vaisiuje) išpjovus nedidelę skylutę, pasigaminamas natūralus kabantis paukščių namelis, lesyklėlė, sodo žibintas, žvakidė. Moliūgai turi kietą žievelę, todėl juos patogu dažyti ir lakuoti (jeigu netenkina jau esama jų spalva), dekoruojama piešiniais, raštais ar kuo tik sugalvosite.

Indai. Perpjovus per pusę apvalius moliūgus pasigaminamos gertuvės, dubenėliai, vazonai, kabantys krepšeliai. Ilgesnius ir plonesnius moliūgus galima perpjauti skersai per pusę ir padaryti vazas džiovintoms gėlėms laikyti.

Muzikos instrumentai. Iš mažų, apvalių moliūgų galima pagaminti smagius muzikinius barškučius, kurių viduje esančios sėklos skleidžia traškesį. Pasigaminami tokie muzikos instrumentai, kaip marakasai, perkusija, būgnai, barškučiai.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *