Kiek primiršti, bet labai naudingi ridikai jau ruošiasi sėjai. Sakot, dar anksti? Visai ne, jeigu trokštate užsiauginti ridikų ankstyvam vartojimui. O kada sėti ridikus žiemos derliui ir laikymui? Čia ir iškyla visas mokslas, nes ridikų sėjos terminai priklausys nuo sodintojo poreikių bei veislių. Dar paminėsime ir supažindinsime su kiek rečiau auginamų ridikų trąšai bei pašarams sėja.
Kada sėti ridikus maistui?
Su ridikais nereikia „žaisti“ ir terliotis, todėl paprasčiausiai juos galima sėti į dirvą keliais terminais. O tai yra:
- Pavasarinei sėjai pražystant šalpusniui (balandžio mėn. pirma pusė) ar vėliau gegužės mėn. pasirinkite ankstyvųjų veislių ridikus – jie bus auginami vasaros derliui.
- Birželį pasėjus vidutinio vėlyvumo ridikus, kurių vegetacija trunka 50–60 dienų, derliaus gausite liepos–rugpjūčio mėnesį.
- Jei norite užsiauginti ridikų, kurie gerai laikytųsi per žiemą, tai pasirinkite vėlyvąsias veisles ir jas sėkite birželio pabaigoje–liepos pradžioje.
- Kai kurie sėklų gamintojai netgi rekomenduoja žiemines veisles sėti liepos pabaigoje–rugpjūčio pradžioje, o derlių imti rugsėjo–spalio mėnesiais.
- Kai kurias ankstyvas veisles su trumpa vegetacija (40–45 dienomis) galima sėti ir vasarą – birželį–rugpjūtį. Tuomet ankstyvą rudenį galėsite mėgautis ridikais šviežiam vartojimui.
Ridikų sėja – sėkite iš karto į lauką
Kai jau išrinkote vietą ridikams, sėkite juos 30–40 cm atstumais išdėstytomis eilėmis 2 cm gylyje. Galite iš karto kas 10–15 cm daryti duobutes ir į jas berti po 2–3 sėklas. Sėklos nereiklios šilumai, todėl pradeda dygti jau dirvai pasiekus + 2–3 °C temperatūrą, o daigeliai gali ištverti nedideles šalnas (iki –3 °C). Sudygsta gana greitai – per 3–7 dienas. Sudygusius ridikus reikia retinti, todėl ankstyvųjų veislių daigelius išpikuokite kas 6–8 cm, o vėlyvųjų 10–15 cm atstumais, o pasėtus į duobutes – palikite po 1 stipriausią daigą.
Ridikai trąšai ir pašarams
Ridikai yra universalūs augalai, kuriuos panaudoti galima ne tik žmonių maistui, bet ir kitiems tikslams. Vienas iš tokių būdų – ridikai pašarams ir aliejui. Jeigu siekiate šio tikslo, tada pasirinkite pašarinių (aliejinių) ridikų sėklų, kurias sėkite į dirvą nuo ankstyvo pavasario (balandžio pradžios–gegužės mėn.). Sėklų norma turėtų būti apie 17–20 kg/ha, kuri sėjama 2–3 cm gylyje eilėmis 12–15 cm atstumais. Susiformavus sėkloms imkite jų derlių, nes būtent ši augalo dalis naudojama aliejui spausti ar pašarams gaminti.
Kiek dažniau pašariniai ridikai panaudojami dirvai tręšti kaip sideraliniai augalai. Jų sėjos laikas ir paskirtis įvairi, kuri vykdoma nuo ankstyvo pavasario iki rugsėjo mėn. Pasėjus pavasarį galima aparti liepos pabaigoje ir iš karto po jų sėti žiemkenčius. Kitas būdas – ridikus sėti po pagrindinės kultūros derliaus, o į dirvą įterpti dar rudenį arba kitų metų pavasarį.
Trąšai naudojama didesnė sėklų norma, t. y. 25–30 kg/ha, kurios išsėjamos pakrikai į 2–3 gylį. Kai augalai pradeda žydėti, juos reikia susmulkinti, suarti ir taip įterpti į dirvožemį.
Kur auginti ridikus?
Ridikai geriausiai auga saulėtoje vietoje, puveningoje, trąšioje, nerūgščioje arba silpnai rūgščioje (pH 6,5–7,0), ne per sausoje priemolio dirvoje ir sukultūrintame durpyne. Netinka smėlynas ar molynas, bei šviežiai mėšlu patręšta dirva. Dirvožemis turi būti purus ir giliai sukastas, nes daržovė gali augti gilyn net iki 40 cm (jeigu pasirenkate ilgavaises veisles). Dėl supuolusios ir sausos dirvos ridikai išauga kieti ir aštraus skonio.
Šaltiniai:
Ruzgienė R., Mackevičius A. Mažasis daržovių ir prieskonių žinynas, Vilnius: Leidykla „Eugrimas“,2010.
Skaburskis V., Šipaila A., Švirinas S. ir kiti. Sodininko ir daržininko žinynas, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1982.
https://www.rhs.org.uk/vegetables/turnips/grow-your-own
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.