Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Nepraleiskite tinkamo laiko, kada sėti žirnius. Tai lems šio sezono žirnių derlių

  • by
Nepraleiskite tinkamo laiko, kada sėti žirnius. Tai lems šio sezono žirnių derlių
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Dėl nenusakomos gausos vitaminų ir naudingųjų medžiagų žalieji žirneliai turi atrasti kampelį jūsų darže. Kai ateis tinkamas laikas, kada sėti žirnius, tuomet pasėtos kelios sėklytės vasarą jau atneš neįkainojamo derliaus. Tuomet galėsite aižyti ankštis tiesiai nuo vijoklio arba sulaukto žirnių derliaus užsikonservuoti. Visgi sėkmingam derliui įtaką turi tinkamas sėjos laikas, sodinimo ypatumai ir šiokia tokia priežiūra, tad pagrindinius kriterijus ir panagrinėsime.

Kada sėti žirnius?

Kada sėti žirnius?

Kadangi žirniai nėra jautrūs žemai temperatūra, jie sėjami tiesiai į dirvą kuo anksčiau pavasarį, dažniausiai balandžio mėnesio pirmoje pusėje. Vidutinio ankstyvumo ir vėlyvų veislių sėklos sėjamos balandžio antroje pusėje iki gegužės pabaigos.

Pagal fenologinį kalendorių nurodoma, kad geriausia žirnius sėti gluosniams pražydus, t. y. balandžio 11–23 d. Žirniai laikomi vieni iš atsparių šalnoms daržovių (daigai atlaiko net -6 °C temperatūrą), tačiau sėjos metu vidutinė oro temperatūra jau turėtų siekti 10–15 °C, kad šaltoje dirvoje nesupūtų sėklos. Žirniai yra šilumą mėgstantys augalai, todėl geriausias daigumas pastebimas esant 18–20 °C, nors auga ir prie žemesnės (12–15 °C) temperatūros. Ilgesniam šviežių žirnių derliui gauti, sėklos sėjamos kas dvi savaites. Žirnių vegetacija nuo pasėjimo iki derliaus trunka 65–85 dienas, kai kurioms veislėms dar ilgiau.

Sėjos kalendorius 2024 metams

Kada sėti žirnius?

Žirnių sėjimas pagal Mėnulio kalendorių

O ką 2024-aisiais metais apie žirnių sėją sako Mėnulio kalendorius? Antžemines dalis auginantys žirniai tikriausiai geriau augs pilnėjančio Mėnulio pašonėje, o tai yra kovo 21 d.–balandžio 6 d., balandžio 20 d.–gegužės 5 d., gegužės 19 d.–birželio 4 d. Pritaikydami tinkamas dienas pagal Mėnulį ir fenologinius gamtos ženklus, greičiausiai pavyks išauginti žirnius su didelėmis, sveikomis ankštimis.

Mėnulio kalendorius – Mėnulio fazėmis paremtas sodo darbų gidas. Pagrindinės taisyklės, ką sėti ar sodinti galima, o ko – ne 

Kada sėti žirnius?

Žirnių sėja

Kadangi sėklos sėjamos tiesiai į lauko dirvą, jiems parenkama tinkama vieta, kurioje jie gautų 6–8 valandas saulės šviesos. Nors žirniai nėra reiklūs dirvai, bet jie labiau mėgsta priemolio, derlingo priesmėlio dirvožemį, kuris yra drėgnas, gerai įdirbtas, purus, derlingas, šiek tiek kalkingas (pH 6,8–7,4). Ypač gerai auga po šakniavaisių, agurkų ir ankstyvųjų bulvių.

Geriausiam dygimo rezultatui pasiekti žirnius galima brinkinti šiltame vandenyje per naktį arba bent 6-8 valandas prieš sėją. Išbrinkintos sėklos sėjamos į 5 cm gylio duobutes kas 5–8 cm tarpus. Jeigu sėjama keliomis eilėmis, tarp jų paliekamas 30–35 cm atstumas, priklausomai nuo žirnių veislių ypatumų. Aukštesnius augalus geriau sėti didesniu atstumu (apie 40 cm), o žemesniems palikti tik 20 cm tarpueilį. Žemoje temperatūroje (1–2 °C) sudygsta po 10–14 dienų, šiltai auginami – mažiau nei po savaitės.

Žirnių sodinimas – ką apie tai reikia žinoti kiekvienam sodininkui?

Kada sėti žirnius?

Žirnių daigai – persodinimui netiks, bet galėsite suvalgyti

Teks nusivilti, nes pasiauginti žirnių daigų ir juos persodinti į dirvą – nerekomenduojama ir nepriimtina. Žirniai netoleruoja persodinimų, todėl daigų namie ar vazone galite prisidaiginti nebent maistui. O daigintų žirnių „pasigaminti“ galėsite visus metus, jeigu tik bus užtikrintas pakankamas šviesos kiekis.

Daiginti žirniai arba mikrožalumynai gaunami taip: į gilesnę dėžutę su drenažo angomis įberiama 5 cm komposto, tankiai įsodinamos išmirkytos sėklos, jos užžeriamos plonu sluoksniu žemių ir palaistomos. Dėžutė uždengiama plėvele, maišeliu ar permatomu plastikiniu dangteliu (jis nudengiamas pradėjus žirniams dygti). Indas su sėklomis pastatomas ant šviesios palangės arba po auginimo lempomis. Dirva palaistoma, jeigu tik pastebimas sausėjimas. Daigus galima nupjauti maždaug po 7–10 dienų, o palikti nupjauti stiebai greitai atželia ir duoda dar kelis derlius.

Žirnių daigai maistui

Šaltiniai:
https://www.mkds.lt/augalu-prieziura/darzas/pupeles-zirniai
https://www.vle.lt/straipsnis/zirniai/
https://savvygardening.com/pea-sprouts/
Ruzgienė R., Mackevičius A. Mažasis daržovių ir prieskonių žinynas, Vilnius: Leidykla „Eugrimas“, 2010, 38 p.
Jurkšaitis J. Daržininko patarėjas, Babtai: Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutas, 1999.
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys  J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011, 362 p.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *