Skip to content

Malti česnakai žiemai – puikus būdas gausiam česnakų derliui išsaugoti

Malti česnakai žiemai – puikus būdas išsaugoti gausų česnakų derlių
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parduotuvėse, prieskonių skyriuose, tarp gausybės kitų prieskonių galite rasti ir maltų česnakų. Ar niekada nesusimąstėte, kad tokių prieskonių galite pasigaminti patys? Iš savo užsiaugintų česnakų? Malti česnakai žiemai – puikus būdas mėgautis naminiais česnakais pagardintais patiekalais iki pat pavasario, o gal ir dar ilgiau.

Apie česnakų naudą jau tikrai žinome visi. Bet tikrai daug kam kyla klausimų kaip tuos česnakus būtų galima išsaugoti per žiemą. Juk ne visi turime palankias laikymo sąlygas, kad česnakai kuo ilgiau išliktų sveiki, kieti ir gražūs. Todėl verta pasidomėti, kaip būtų galima šią naudingą daržovę perdirbti, kad ji neprarastų savo naudingų savybių ir ne tik pagardintų jūsų patiekalus, bet ir sustiprintų sveikatą.

Malti česnakai žiemai

Jei užauginote rekordinį česnakų derlių ir įpusėjus žiemai nesugalvojate kaip juos kuo ilgiau išsaugoti, pabandykite pasigaminti česnakų miltelių. Malti česnakai žiemai – tai puikus prieskonis, kuris, įdėtas į bet kurį jūsų patiekalą, suteiks maistui ryškų skonį. Jei anksčiau česnakų miltelius pirkote parduotuvėje ir abejojate, ar sugebėsite pasigaminti kokybišką prieskonį, meskite baimes ir abejones į šalį! Malti česnakai žiemai – tai tikrai labai lengvai pagaminami ir jie bus kur kas skanesni ir aromatingesni už gulinčius parduotuvių lentynose.

Malti česnakai žiemai

Paruošimas:

  1. Česnako galvutes išskirstykite skiltelėmis ir jas nulupkite.
  2. Skilteles supjaustykite riekelėmis arba išilginiais griežinėliais ir juos išdėliokite ant kepimo skardos arba daržovių džiovyklės padėklo, iškloto kepimo popieriumi.
  3. Jei nusprendėte česnakus džiovinti orkaitėje, iš anksto ją įkaitinkite, pasirinkdami 60-100 °C temperatūrą. Kai orkaitė įkais, įdėkite į ją kepimo skardą su paskleistomis česnakų riekelėmis ir palikite džiūti 1,5-2 valandoms.
  4. Džiovindami česnakus periodiškai atidarykite orkaitę ir juos pamaišykite, kad visos riekelės išdžiūtų tolygiai.
  5. Išdžiovintus česnakus ištraukite iš orkaitės ir palaukite, kol jie atvės.
  6. Norėdami patikrinti, ar česnakai gerai išdžiūvo, pabandykite sutrinti česnako riekelę pirštais: ji turi lengvai lūžti, traškėti ir sutrupėti.
  7. Jei česnakus džiovinsite daržovių džiovyklėje, nustatykite 50 °C temperatūrą. Padėkliuką su česnakų skiltelėmis įdėkite į džiovyklę ir palikite 8-12 valandų.
  8. Išėmus česnakus iš džiovyklės, jie turėtų lengvai lūžti.
  9. Išdžiovintas česnako skilteles sumalkite į miltelius. Tam galite naudoti kavamalę, blenderį, virtuvinį kombainą ar net grūstuvą. Susmulkintus česnakus iki norimo dydžio miltelių, persijokite pirštais ir išrinkite likusius stambius gabalėlius. Juos galite dar kartą permalti.

Česnakų miltelius supilkite į sandariai užsidarantį indą ir laikykite vėsioje, sausoje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Paprasti stiklainiai su užsukamais dangteliais idealiai tinka česnakų milteliams laikyti. Jei norite, česnakų miltelius galite laikyti ir šaldiklyje. Maltų česnakų galiojimo laikas 1 metai.

Česnakų milteliai

Pabaigai

Česnakas, mano manymu, viena iš tobuliausių mūsų daržo gėrybių, turinčių begalę naudingų savybių ir panaudojimo galimybių. Taip, galbūt, daug kam nepatinka jo specifinis kvapas, bet jo nauda mūsų organizmui atperka viską.

Česnakų užpiltinė – natūralus vaistas jūsų kraujagyslėms

Trinti česnakai žiemai – tai maistas, kuris jus gali apsaugoti nuo virusinių ligų

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ramunė Vilėniškienė
Nemažą gyvenimo dalį dirbau pagal įgytą, verslo vadybos specialybę. Tačiau giliai širdyje visada buvau gamtos vaikas, besidomintis augmenija ir rankdarbiais. Visai neseniai įgijau dar vieną, siuvėjos sprecialybę ir su drauge sukūrėme prekinį ženklą "Metro de lino". Čia mes siuvame ir rankomis siuvinėjame lininius drabužius, namų tekstilę ir aksesuarus. Šalia to pradėjau labiau gilintis į augalų pasaulį, sodininkystę ir daržininkystę. Ėmiau rinkti vaistažoles, auginti daržoves ir apie visa tai rašyti. Šiai dienai šios dvi veiklos yra mano pragyvenimo šaltinis. Esu be galo laiminga, kad galiu daryti tai ką myliu. Manau, kad kiekvieno iš mūsų gyvenimo esmė yra surasti savo tikrąjį kelią ir su džiaugsmu eiti juo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *