Plukė yra vienas iš gražiausių rudenį žydinčių augalų. Dvigubais arba viengubais žiedais, nuo baltos ir šviesiai rožinės iki beveik raudonos spalvos. Šios daugiametės plukės pratęs jūsų sodo žydėjimo sezoną iki pat lapkričio mėnesio.
Kaip atrodo plukė
Rudenį žydinčios Japoninės plukės (Anemone hupehensis) priklauso vėdryninių (Ranunculaceae) šeimai. Jos kilusios iš Kinijos. Tačiau šios gėlės buvo plačiai paplitusios Japonijoje, dėl to pradėtos vadinti Japoniškomis plukėmis. Į Europą ši rūšis buvo įvežta tik XIX amžiuje.
Japoninės plukės žydi nuo liepos pabaigos iki spalio mėnesio ir išaugina apdulkintojus kviečiančius žiedus su kontrastingu geltonos spalvos viduriais. Jos gali užaugti nuo 60 iki 150 cm aukščio ir, jei leisite, plis iš šakniastiebių. Lapai – žali ir skiautiški. Lėkštelės formos žiedai būna įvairių spalvų – nuo baltos ir šviesiai rožinės iki tamsiai rožinės. Kadangi šios gėlės yra daugiametės, žiemą nukritus temperatūrai jos nunyksta, todėl visus metus nereikalauja daug priežiūros.
Populiariausios Japoninės plukės veislės
Anemone × hybrida “Honorine Jobert”. Tai bene viena iš labiausiai žinomų plukių veislių, nuo seno mėgstama, o išvesta Prancūzijoje. Ant aukštų ir lieknų stiebų, virš tamsių kontrastingų lapų, išauga klasikiniai balti pusiau dvigubi žiedai su geltonu viduriu. Tai elegantiškai atrodantis augalas. Žydi rugpjūčio-spalio mėnesiais ir gali užaugti iki 1.2 m aukščio.
Anemone “Wild swan”. Nuo gegužės iki rugsėjo mėnesio žydi pavieniais baltais žiedais su penkiais žiedlapiais, kurie užsidarę atrodo melsvos spalvos. Ši veislė užauga žemesnė, tik iki 60 cm aukščio.
Anemone x hybrida “Whirlwind”. Nuo rugpjūčio iki spalio mėnesio žydi baltais, lenktais, pusiau pilnaviduriais žiedais. Užauga iki 60 cm aukščio, bet tam tikromis sąlygomis gali būti ir aukštesnė. Ant aukštų ir lieknų stiebų žydi ištisas savaites antroje vasaros pusėje. Augti mėgsta nedideliame pavėsyje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje, todėl veislė tinkama auginti sodo pakraščiuose.
Anemone hupehensis var. japonica “Prinz Heinrich”. Ši veislė turi sodriai rausvus, pusiau dvigubus žiedus žydinčius nuo liepos iki rugsėjo mėnesio. Tai žemesnė plukės veislė, užauganti iki 80 cm aukščio, auga kompaktiška. Ji tinkama auginti gėlyno viduryje arba dideliame vazone.
Anemone hupehensis “September Charm”. Liepos-rugsėjo mėnesiais žydint švelniai arba vidutiniškai rausvais žiedais su geltonu viduriu. Užauga iki 90 cm aukščio. Turi tamsius lapus ir aukštus stiebus.
Anemone tomentosa “Robustissima”. Ši veislė išsiskiria tuo, jog vasarą žydi gana anksti, palyginus su kitomis veislėmis. Ji išaugina šviesiai rožinės spalvos, pavienius žiedus. Žiedai auga ant aukštų, raudonos spalvos stiebų, kurie užauga ne daugiau kaip iki 1.2 m aukščio.
Ar Japoninė plukė daugiametė ir koks jos žydėjimo laikas
Ši plukė yra daugiametis augalas. Žiedai žydi nuo vasaros pabaigos iki pat pirmųjų spalio šalnų. Lapai per žiemą apmiršta ir kitais metais atželia iš naujo. Japoninės plukės gali būti labai ilgaamžiškos. Kai kurios jų veislės, tinkamai prižiūrint ir esant palankioms sąlygoms, gali augti daugelį metų ar net dešimtmečių.
Kada sodinti ir dauginti plukes?
Kero dalijimas. Geriausias būdas dauginti plukes yra jas padalinti. Tinkamiausias laikas tai daryti yra ankstyvą pavasarį, tačiau kaip ir daugeliui kitų augalų, gali prireikti vieno ar dviejų sezonų, kol padalintos plukės atsigaus ir įsitvirtinusio pradės vėl žydėti. Augalą iškaskite iš žemės ir kastuvu arba peiliu padalinkite šakniastiebį į kelias dalis. Tada persodinkite ir gerai palaistykite.
Sėklos. Japonines plukes taip pat galima auginti iš sėklų, tačiau ne visos veislės užaugina sėklas, todėl pirmenybė vis tik teikiama dalinimo metodui.
Plukės auginimas
Vieta ir apšvietimas. Tinkamiausia sodinimui vieta yra dalinai saulėta arba su daliniu pavėsiu. Tokioje vietoje pasodintos gėlės lapai bus apsaugoti nuo išdžiūvimo. Pasodintos pavėsyje plukės suglemba, be to sumažėja žiedų skaičius.
Dirvožemis. Gėles sodinkite į gerai drenuojamą dirvožemį, kuriame gausu organinių medžiagų. Organinės medžiagos išlaiko nuolatinę dirvos drėgmę, kuri būtina, kad lapai neišdžiūtų arba lapų kraštai netaptų rudi ir nenutrupėtų.
Temperatūra ir drėgmė. Plukė gerai auga šiltoje 21-26 °C temperatūroje, bet pakenčia ir vėsesnę rudens oro temperatūrą. Jai tinkamiausia vidutinė drėgmė, nes esant per didelei drėgmei išsivysto miltligė.
Plukės priežiūra
Laistymas. Naujai pasodintus augalus laistykite reguliariai, bent jau pirmąją vasarą. Kai augalai įsitvirtina, juos laistyti reikės tik ilgai trunkančių sausrų metu arba augant labai sausoje vietoje. Augančias vazonuose plukes taip laistykite reguliariai, kai žemė išdžiūva.
Tręšimas. Patariama tręšti tik du kartus per metus – pavasarį ir rudenį. Tręškite organiniu kompostu arba subalansuotomis trąšomis, pavyzdžiui, NPK 10-10-10.
Genėjimas. Šaltuoju metų laiku plukės nudžiūsta. Todėl ankstyvą pavasarį, dar prieš prasidedant naujam augimui, nukarpykite ir pašalinkite seną lapiją ir žiedų stiebus.
Persodinimas. Plukes taip pat lengva auginti vazonuose. Juos rinkitės su skylutėmis dugne ir pripildykite žemės, papildytos drenažu. Vazonas turi būti pakankamai didelis, kad augalas turėtų vietos plėstis. Žiemą vazonus nuneškite ir laikykite tamsioje vėsioje vietoje, pavyzdžiui, rūsyje ar garaže.
Plukių ligos ir kenkėjai
Tai gana atsparūs ir problemų nekeliantys augalai, jei jiems sudaromos tinkamos augimo sąlygos. Dažniausi plukių kenkėjai yra vikšrai, šliužai ir rapsinės spragės.
Augančioms pavėsyje ir esant didelei drėgmei plukėms gali išsivystyti miltligė. Jei plukės perlaistomos ir dirva prastai drenuojama, tuomet gali atsirasti šaknų puvinys.
Sausos dirvos požymis yra pageltę ir parudavę augalo lapai. Reguliariai laistykite ir mulčiuokite plukes, kad dirvoje laikytųsi drėgmė.
Jei perkate plukes, venkite tų, kurių lapai išsikraipę arba pakitusios spalvos. Tai gali būti virusinės infekcijos požymis. Sveikų plukių lapai turėtų būti tamsiai žalios spalvos.
Šaltiniai:
- https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/japanese-anemones-grow-guide/
- https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/anemone/
- https://www.plantorama.dk/guide/have/haveplanter/blomsterlog/gode-raad-og-vejledning
- https://daugiametes.lt/anemone-pluk%C4%97-robustissima
- https://daugiametes.lt/anemone-pluk%C4%97-september-charm?search=anemone
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.