Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Augalai fantomai: kai augalai atsimena tai, ko nebėra. Kas tai? Neįtikėtinas mokslinis eksperimentas ar pseudomokslas?

Augalai fantomai: kai augalai atsimena tai, ko nebėra. Kas tai? Neįtikėtinas mokslinis eksperimentas ar pseudomokslas?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Ar kada nors pagalvojote, kad augalai gali „atsiminti“ prarastus lapus? Šis stebinantis reiškinys, žinomas kaip fantominių lapų efektas, atskleidžia nepaprastą augalų gebėjimą prisitaikyti ir išsaugoti informaciją apie savo kūno struktūrą net po fizinių pokyčių. Straipsnyje papasakosime plačiau, kaip buvo atrasti augalai fantomai ir ką apie tai mano mokslo bendruomenė.

Kirlian fotografijos pradininkai ir eksperimentas

Fantominių lapų eksperimentas (angl. Phantom Leaf Experiment) yra vienas iš kontroversiškiausių XX amžiaus tyrimų, susijęs su vadinamąja Kirlian fotografija. Šis eksperimentas ilgą laiką žavėjo ne tik mokslininkus, bet ir metafizikos bei alternatyvios medicinos entuziastus. Nepaisant įdomių rezultatų, mokslinė bendruomenė jo dažnai nepripažįsta dėl menko metodologinio pagrindo ir nepavykusio reiškinių atkūrimo kitose laboratorijose.

Fantominių lapų efektas pirmiausia siejamas su Semionu ir Valentina Kirlianais, Sovietų Sąjungos mokslininkų pora, kurie XX a. ketvirtajame dešimtmetyje atsitiktinai atrado unikalią aukštos įtampos fotografavimo metodiką. Naudodami aukštos įtampos elektros lauką, jie fiksuodavo tam tikrų gyvų objektų, pavyzdžiui, augalų lapų ar net žmogaus pirštų, „aureoles“ ant fotografinių plokštelių.

Augalai fantomai: kai augalai atsimena tai, ko nebėra. Kas tai? Neįtikėtinas mokslinis eksperimentas ar pseudomokslas?

Vienas įsimintiniausių Kirlian fotografijos eksperimentų buvo su augalo lapais. Jie nukirpdavo dalį augalo lapo ir padėdavo likusią dalį ant fotografinės plokštelės. Nors fizinė lapo dalis buvo pašalinta, Kirlian fotografija kartais parodė „fantominį“ arba neregimą kontūrą to, kas turėtų būti nukirsta lapo dalis. Šis reiškinys tapo žinomas kaip „Phantom Leaf Effect“.

Augalai fantomai: kai augalai atsimena tai, ko nebėra. Kas tai? Neįtikėtinas mokslinis eksperimentas ar pseudomokslas?

Augalai fantomai: galimi fenomeno paaiškinimai

Nenuostabu, jog toks atradimas supurtė ne tik mokslininkų, tačiau ir kitų sričių specialistų bendruomenę. Juk šis eksperimentas turėtų įrodyti, jog augalai yra kur kas sudėtingesni sutvėrimai nei buvo manyta. Tai reikštų, jog augalai atsimena tai, kas buvo prarasta.

Vis dėlto augalų fantomų eksperimentas kelia nemažai klausimų. Šį fenomeną bandoma paaiškinti keliais būdais:

  1. Energetinis laukas ir gyvybinė energija. Kai kurie metafizikos entuziastai ir alternatyvios medicinos atstovai tvirtino, kad Kirlian fotografija atskleidžia augalo „energetinį lauką“ ar net jo „aurą“. Jų manymu, fantominis lapas yra lapo „energetinė atmintis“, kuri lieka net ir po to, kai fizinė struktūra pašalinama.
  2. Drėgmės ir elektrinių laukų poveikis. Skeptikai ir daugelis mokslininkų aiškino fenomeną paprasčiausiai kaip elektrinio lauko ir atmosferos drėgmės sąveikos rezultatą. Jie argumentavo, kad drėgmės likučiai ant lapo galėjo sukelti elektrinių iškrovų efektus, kurie buvo neteisingai interpretuoti kaip „fantominiai“ kontūrai.
  3. Optinės iliuzijos ir techninės klaidos. Kai kurie kritikai teigia, kad rezultatai galėjo būti paprasčiausios optinės iliuzijos arba fotografavimo proceso klaidos. Fotografavimo metu naudojami stiprūs elektriniai laukai galėjo sukelti vizualinius artefaktus, kurie atrodė kaip buvusio lapo kontūras.
Augalai fantomai: kai augalai atsimena tai, ko nebėra. Kas tai? Neįtikėtinas mokslinis eksperimentas ar pseudomokslas?

Augalai fantomai mokslinės bendruomenės akimis

Fantominių lapų eksperimentas ne kartą buvo bandytas atkurti kitose laboratorijose, tačiau daugeliu atvejų panašūs rezultatai nebuvo gauti. Tai sukėlė skeptišką mokslinės bendruomenės požiūrį.

Mokslininkai dažniausiai pabrėžia, kad Kirlian fotografija neatspindi jokių metafizinių ar „gyvybinių“ energijų. Vietoj to, ji geriausiai paaiškinama kaip atmosferinių dujų jonizacija, atsirandanti dėl stipraus elektros lauko.

Tačiau net jei augalai fantomai neturi mokslinio pagrįsto paaiškinimo, šis eksperimentas vis tiek įkvėpė daugelį diskusijų apie gyvų organizmų energijas, natūraliosios medicinos galimybes ir net kvantinę fiziką.

Populiari kultūra ir metafizinė reikšmė

Nepaisant mokslo skeptiškumo, fantominių lapų fenomenas tapo populiarus metafizikos bendruomenėse. Kai kurie aiškiaregiai ir energetinės medicinos specialistai tvirtina, kad Kirlian fotografija gali padėti diagnozuoti fizines ar emocines problemas, matant „auros“ pokyčius. Kiti jį naudoja meditacijos bei dvasinio gydymo praktikose.

Fantominių augalų eksperimentas taip pat tapo daugelio literatūros, meno ir filmų įkvėpimo šaltiniu.

Nors fantominių lapų efektas moksliniu požiūriu gali atrodyti labiau kaip klaidingas atradimas nei realus reiškinys, jis vis tiek atskleidžia žmonių susidomėjimą pasaulio paslaptimis ir nematomais gamtos aspektais. Eksperimentas paskatino įvairias diskusijas apie gyvybę, energiją, augalų atmintį ir ryšį su gamta.

Galbūt galutinio atsakymo apie augalus fantomus mokslas dar nepateikė, tačiau šis fenomenas ir toliau žavi smalsuolius, ieškančius nematomų pasaulio dimensijų.

Šaltiniai:

  1. https://www.youtube.com/shorts/UqxBlwyApts
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25603488/
  3. https://digital.library.unt.edu/ark:/67531/metadc799133/
  4. https://greatbigphotographyworld.com/kirlian-photography/
  5. https://link.springer.com/article/10.1007/BF01074166

Nuotraukos: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=tX-rGLNSoFM&t

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *