Eukaliptas – tolimosios Australijos medis. Išsiskiriantis ne tik lapų, tačiau ir žievės spalva. Dauguma mūsų žinome eukalipto eterinio aliejaus kvapą ir turbūt tik saujelė esame matę tikruosius, natūraliai augančius eukaliptus. Tačiau dalelę Australijos galime turėti ir namuose. Eukaliptas mūsų klimate auginamas kaip kambarinis augalas. O ką reikia žinoti apie jo auginimą bei priežiūrą, skaitykite toliau.
Eukaliptas: gimtinė ir išvaizda
Turbūt visi žinome, kad eukalipto gimtinė – Australija. Būtent šiame, nuo mūsų per keliolika tūkstančių kilometrų nutolusiame žemyne, natūraliai auga šie medžiai, sudarydami ištisus eukaliptų miškus. O juose gyvena ir jų lapais maitinasi mieli ir mums labai egzotiniai gyvūnai – koalos.
Eukaliptas (Eucalyptus) priklauso mirtinių šeimos visžalių medžių ir krūmų genčiai. Gentyje apie 500 rūšių. Nors eukalipto gimtinė – Australija ir aplinkinės salos, tačiau gali būti auginami tropinio bei subtropinio klimato šalyse. Pvz., jie sodinami Pietų Europos, Didžiosios Britanijos parkuose. Kaip minėta, Lietuvoje eukaliptas auginamas kaip kambarinis augalas.
Natūraliai eukaliptas gali pasiekti ir 100 m aukštį, kai kurios rūšys užauga tik iki 12 metrų. Auga greitai, ypač pakantūs sausrai. Pasodinti pelkėtose vietose, greitai jas nusausina.
Jaunų medžių lapai apskriti arba kiaušiniški, suaugusių – elipsiški, lancetiški. Žiedai maži, balti, raudoni, rausvi, gelsvi, balkšvi, geltoni, susitelkę į skėčius ar šluoteles. Būtent dėl žiedų eukaliptas ir gavo savo pavadinimą: eu graikų kalboje reiškia geras, gerai, gražus arba labai, o kalyptos – uždengti paslėpti, kuris greičiausiai nurodo „kepurėles“, dengiančias augalo žiedus.
Eukalipto vaisius – dėžutė. Beje, iš subrendusių sėklų eukaliptą nesunkiai galima išsiauginti patiems.
Eukalipto rūšys
Nors kažkada buvo visiška egzotika, šiuo metu ir Lietuvoje jau galima įsigyti net keleto skirtingų eukalipto rūšių. Tiesa, ne visas jas lengva atskirti neįgudusiai akiai, nes ypač jauni yra gana panašūs. Be to, tos paties rūšies augalo lapai skiriasi, priklausomai nuo jo amžiaus.
Populiariausios eukalipto rūšys:
- Pilkasis eukaliptas (Eucalyptus cinerea) pakenčia iki -12 °C šaltį. Lapai pilkos spalvos. Žievė rausvai ruda.
- Vyninis eukaliptas (Eucalyptus gunnii) labiau paplitusi Tasmanijoje nei Australijoje rūšis. Bene, labiausiai atsparus šalčiui. Gali pakelti net trumpalaikius iki -20 °C šalčius. Tačiau Lietuvoje lauke žiemoti vis tiek negali. Būtent šios rūšies eukaliptus galima pamatyti kai kurių Pietų Europos valstybių parkuose.
- Citrininis eukaliptas (Eucalyptus citriodora) nuo kitų skiriasi savo kvapu. Jis skleidžia stiprų citrinų, ne įprastą eukalipto kvapą. Kvapas veiksmingai atbaido vabzdžius.
- Apskritalapis eukaliptas (Eucalyptus globulus) yra nereikli, greitai auganti ir lengvai formuojama rūšis. Natūraliai užauga net iki 45 m aukščio.
- Sidabralapis eukaliptas (Eucalyptus pulverulenta) yra melsvai žaliais lapais krūmas. Vidutiniškai atsparus šalčiui. Tinkamam augimui reikalingas pakankamai gilus vazonas ar kita talpa.
- Mažasis eukaliptas (Eucalyptus parvula) yra labai dekoratyvi, žemaūgė rūšis. Lengvai formuojamas, paaugęs išsiskiria savo raudona žieve.
Eukalipto auginimas: kokia žemė ir vieta jam tinka?
Eukaliptas nėra labai išrankus dirvožemiui. Puikiai auga ir prastesnėje dirvoje, tik svarbu, kad ji būtų labai laidi vandeniui. Augalas atsparus sausrai, tad gali ilgesnį laiką iškęsti be vandens, tačiau perlaistymas ir užsistovėjęs vanduo jam pavojingi. Rekomenduojamas dirvos pH 5,5–6,5.
Tačiau iššūkiu auginant eukaliptą gali tapti saulės šviesa. Jos poreikis šiam augalui yra didžiulis. Nesvarbu, kokios rūšies eukaliptą auginsite, būtina jam užtikrinti pakankamą kiekį tiesioginių saulės spindulių.
Kambaryje medelis turėtų augti ant pietinės palangės. Jeigu vasaroja lauke ar balkone, reikėtų nebijoti jo išnešti į atvirą, daug saulės gaunančią vietą. Žiemą patariama naudoti dirbtinio apšvietimo lempas ir užtikrinti 10–12 valandų šviesos.
Eukalipto laistymas
Jauniems, neseniai pasodintiems medeliams reikalingas reguliarus laistymas. Kai jie prigyja ir įsitvirtina, tampa atsparesni sausroms. Tačiau tuo piktnaudžiauti ir augalo kankinti nelaistant nereikėtų. Auginamiems vazonuose ar kitose talpose eukaliptams reikia daugiau vandens nei augantiems natūraliai, kur jų šaknys gali pasiekti giliausius vandens šaltinius.
Rekomenduojama eukaliptą laistyti, kai beveik visiškai išdžiūsta dirvožemis. Karštomis vasaros dienomis, gali būti, kad teks laistyti ir kasdien, nes vanduo greitai išgaruoja.
Žiemos mėnesiais laistoma labai saikingai. Tai augalo poilsio laikotarpis.
Ar reikia tręšti eukaliptą?
Eukaliptas gana nereiklus augalas, tad puikiai auga ir prastesnėje, skurdesnėje žemėje. Dažnas tręšimas, ypač daug azoto turinčiomis trąšomis, paskatins tik lapų augimą. Todėl rekomenduojama eukaliptą tręšti tik pavasarį, vegetacijos pradžioje, kai augalas atsigauna po žiemos, ir po stipraus genėjimo.
Medžiui tinkamiausios kompleksinės azoto, kalio ir fosforo trąšos, kur azoto ir fosforo būtų nedaug, o kalio – daug (formulė 10–10–30 NPK). Reikėtų rinktis vandenyje tirpias trąšas ir jomis laistyti pagal instrukciją.
Kaip ir kada genimas eukaliptas?
Norint turėti gražios formos augalą ir kontroliuoti jo augimą, eukaliptą rekomenduojama reguliariai genėti. Genima nukerpant jaunų šakelių galus. Genėti tinkamas laikas – visas aktyvios vegetacijos sezonas.
Reguliarus genėjimas ne tik suteikia dailią formą augalui, tačiau ir skatina naujų šakelių augimą, medelis auga tankesnis, kuplesnis.
Eukalipto vasarojimas ir žiemojimas
Vasarą eukaliptas gali praleisti atvirame lauke, balkone, terasoje. Svarbu, kad gautų pakankamai tiesioginių saulės spindulių. Rudenį, priklausomai, nuo rūšies, galima neskubėti parnešti į kambarį. Išskyrus labai jaunus augalus, kurie dar nesiaklimatizavo.
Vyresni augalai gali pakelti kelių laipsnių šalnas. Tačiau jeigu trūksta saulės šviesos, geriau pernešti į kambarį ir pasirūpinti dirbtiniu apšvietimu.
Žiemoja eukaliptai tik kambaryje, nors kai kurias rūšis galima palikti žiemoti stikliniame šiltnamyje. Tačiau tuomet rekomenduojama vazoną įkasti į žemę ar papildomai apšiltinti, kad nesušaltų šaknys.
Šaltuoju sezonu idealu sudaryti ramybės sąlygas eukaliptui ir auginti jį vėsiame kambaryje ar kitoje vėsioje patalpoje. Ideali temperatūra +2–10 °C. Taip pat suretinamas ir laistymo dažnumas. Tačiau, kaip minėta, šviesos turi pakakti.
Kada persodinti ir kaip dauginti eukaliptą?
Rekomenduojama eukaliptą persodinti kas dvejus metus. Persodinama į keliais centimetrais (2,5–5 cm) didesnį vazoną.
Eukaliptas dauginamas sėklomis arba auginiais. Sėklos sėjamos į lengvą, neutralaus pH substratą ir užberiamos plonu žemės sluoksniu. Ideali temperatūra sėkloms sudygti yra +18–20 °C. Tačiau vos daigeliai išlenda iš žemės, jiems būtina kuo daugiau saulės šviesos arba užtikrinti papildomą apšvietimą. Todėl dauginant sėklomis, jas rekomenduojama sėti kovo–balandžio mėnesiais, kai dienos jau ilgesnės. Į atskirus vazonus daigeliai keliauja, kai paauga pirmoji tikrųjų lapelių pora.
Dauginant auginiais imama maždaug 10 cm ilgio šakelės dalis. Puikiai tinka likusi nuo genėjimo. Rekomenduojama dauginti auginiais pavasario pabaigoje – vasaros pradžioje. Nuo apatinės šakelės pusės pašalinami visi lapeliai ir auginys įsmeigiamas į drėgną smėlį. Papildomai drėgmei ir šilumai rekomenduojama indą su auginiu uždengti maišeliu ar plėvele. Šakelė sudygsta vidutiniškai per 10 savaičių. Kai pradeda augti nauji lapeliai, galima persodinti į vazoną.
Eukalipto kenkėjai ir ligos
Dėl savito kvapo eukaliptas nėra dažnai puolamas kenkėjų. Jis kaip tik padeda nubaidyti uodus bei kitus įkyrius vabzdžius. Tačiau dėl užmirkimo gali prasidėti šaknų puvinys. Tad atidžiai stebėkite savo augalą ir jo neperlaistykite.
Taip pat trūkstant saulės šviesos gali apvysti, nugeibti lapai. Pakankamas apšvietimas – didžiausias eukalipto auginimo iššūkis.
Kur naudojamas eukaliptas?
Gimtinėje eukalipto mediena naudojama statyboje. O eukalipto lapuose esantis eterinis aliejus naudojamas kosmetikoje, parfumerijoje, farmacijos pramonėje.
Džiovintos arba šviežios eukalipto šakelės ypač populiarios floristikoje. Jos įkomponuojamos į puokštes. Taip pat gali būti naudojamos kaip itin kvapnios, aromatingos ir kvėpavimo takus valančios vantos pirtyje.
Farmacijoje eukalipto eteriniai aliejai naudojami kvėpavimo sistemos ligų simptomams lengvinti. Pasižymi antibakteriniu poveikiu.
Eukaliptas – kitos pasaulio dalies augalas. Jo auginimas gali tapti ne tik įdomia, tačiau ir naudinga patirtimi, nes šakeles galėsite panaudoti pirtyje, puokštėms ar tiesiog pasimėgauti kitiems augalams visiškai nebūdingu aromatu.
Šaltiniai:
- https://www.vle.lt/straipsnis/eukaliptas/
- https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/trees/eucalyptus/eucalyptus-houseplants.htm
- https://fafard.com/growing-fragrant-eucalyptus-indoors/
- https://libguides.nybg.org/eucalyptus
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.