Skip to content

Kada tręšti avietes? Sužinokite, ar jas galima tręšti pelenais

  • by
Kada tręšti avietes? Sužinokite, ar jas galima tręšti pelenais
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Alkanos avietės turi būti gausiai tręšiamos, kad vestų skanias, saldžias uogas. O kada tręšti avietes, kad būtų pasiekta didžiausia nauda? Lietuvoje įprasta tai atlikti pavasarį ir rudenį, bet abiem laikotarpiais turi būti kruopščiai atrinktos tinkamos trąšos. Sodininkai mėgėjai neretai renkasi trąšų alternatyvą – pelenus – todėl aptarsime ir šios priemonės panaudojimo galimybes avietyne.

Aviečių tręšimas – kokias trąšas pasirinkti?

Avietės mėgsta derlingą dirvą, tad jeigu jos nepraturtinate dar sodinimo metu, tuomet reikės palaikyti augalų mitybą papildomomis priemonėmis. Nors uogoms brandinti avietėms daug maisto medžiagų ir nereikia, tačiau nemažai stiebų ir ūglių išnešama iš sodo joms baigus vegetuoti, tad balansą reikia atstatyti.

Vienos pagrindinių elementų avietėms yra azotas ir kalis, todėl jų reikia kasmet duoti papildomai. Azotas skatina augimą, žaliosios masės vešėjimą, o kalis didina atsparumą kenkėjams, ligoms, šalčiui, padeda megzti žiedus ir uogas. Fosforo avietėms dažniausiai užtenka, nes jo panaudoja mažiausiai.

Kada tręšti avietes

Šie vaiskrūmiai taip pat reikalauja įvairių mikroelementų, tokių kaip kalcis, magnis, geležis, boras, o jų trūkstant, augalas vaizdžiai parodo paraudusiais lapeliais, pageltusiomis viršūnėmis ir kitais požymiais. Jeigu naudojate mineralines trąšas, venkite chloro turinčių trąšų, nes avietės šio elemento nemėgsta.

Labai naudinga avietes tręšti organinėmis medžiagomis, tokiomis kaip perpuvęs mėšlas, skiestos srutos, durpės. Šia trąša naudinga tręšti aviečių dirvą, pavyzdžiui, kiek giliau įterpiant 4–6 kg perpuvusio mėšlo ir ant paviršiaus užberiant 2–3 cm durpių sluoksnį.

Aviečių tręšimas pelenais

Pelenų naudą augalams nuginčyti sunku, nes jie pasižymi milžiniška naudingų mineralų gausa. Betgi pelenų ne visada galima berti ant kai kurių augalų, nes jie turi savybę šarminti dirvožemį.

Kai kalba eina apie aviečių tręšimą pelenais, susiduriama su dilema: avietėms be proto reikia mikroelementų, kurių gali gauti iš pelenų, tačiau jos auga rūgštesnėje dirvoje, o pelenai atvirkščiai – ją šarmina. Tai ką daryti tokiu atveju? Kai kurie šaltiniai neatmeta galimybės aviečių patręšti pelenais, ypač jeigu dirva šiek tiek rūgštesnė (pH kiek mažesnis už 6,0). Tokiu atveju sodo avietyne savo reikmėms 1 m2 dirvos plote naudokite 60–100 g pelenų jais nepiktnaudžiaujant ir kas kiek laiko tikrinkite dirvos rūgštingumą.

Aviečių tręšimas pelenais

Kada tręšti avietes?

Aviečių augalus maitinti yra svarbu, nes tam tikrais svarbiausiais aviečių augimo etapais joms reikia papildomų maisto medžiagų. Šie svarbiausi laikotarpiai yra ruduo, gelstant aviečių lapams, ir ankstyvas pavasaris, kai prasideda vegetacijos sezonas.

Aviečių tręšimas pavasarį

Daugiausiai ankstyvą pavasarį reikia tręšti azoto trąšomis, kad pradėjusios atsigauti šaknys iš karto turėtų ką „valgyti“. Jo koncentracija turėtų siekti 30–40 g/m2. Šiuo laikotarpiu augalui svarbu gauti ir kalio bei fosforo, nors jas galima tiekti ir rudenį. Geriausia pavasarį avietėms naudoti kompleksines NPK trąšas kartu su mikroelementais, kurias išberkite prieš purent žemę. Kaip kalio šaltinį pavasarį panaudokite kaulamilčius, kraujo ar žuvų miltus. Nepaprastai naudinga po tręšimo dirvą mulčiuoti durpėmis.

Avietės

Kaip ir kada tręšti avietes rudenį

Aviečių tręšimas rudenį lygiai toks pat svarbus, kaip ir pavasarį, tik šiuo laikotarpiu vengiama didelių azoto trąšų koncentracijų. Yra duomenų, kad negausiai patręšus azoto trąšomis (apie 10 g amonio salietros) rudenį, pavasarį išauga retesni, bet stipresni ūgliai. Visgi jų koncentracijų viršyti nereikėtų, nes azoto inicijuotas augimas prieš žiemą gali neigiamai paveikti augalus.

Jeigu tektų naudoti chloro turinčias kalio trąšas, tai jas geriau naudoti būtent rudenį, nes per žiemą avietėms kenksmingas chloras išsiplauna.

Nurodoma, kad rudenį prieš perkasant avietyno žemę 1 m2 plotą reikėtų patręšti 3–5 kg mėšlu ir 20–30 g kalio trąšomis. Taip vaiskrūmiai pasiruoš žiemai, o pavasarį nieko nelaukiant jau bus apsirūpinę maistu.

Vazoninių aviečių tręšimas

Auginant avietes vazonuose jų tręšimas yra dar svarbesnis, o maistines medžiagas reikia tiekti reguliariau. Pavasarį, be granuliuotų kompleksinių trąšų, per visą vegetacijos sezoną kas 4 savaites geriausia naudoti skystąsias trąšas. Pavasarį persodindami aviečių augalus, į šviežią kompostą įmaišykite lėtai išsiskiriančių trąšų, kad augalai gautų daugiau maisto medžiagų ateinančiam sezonui.

Kada tręšti avietes

Remontantinių aviečių tręšimas

Remontantinės avietės gausiau nei paprastosios avietės tręšiamos azoto trąšomis, nes turi spėti išauginti naujas atžalas rudens derliui. Vadinasi, šį avietyną amonio salietra reikės tręšti 2–3 kartus. Pirmą kartą tręškite vegetacijos pradžioje, o paskui gegužės–birželio mėnesiais. Azoto koncentracija išlieka tokia pati, kaip ir paprastame avietyne – 20 g/m2.

Aviečių arbata – vaistas nuo peršalimo ligų

Šaltiniai:
https://plantura.garden/uk/fruits/raspberries/feeding-raspberries
https://www.rhs.org.uk/fruit/raspberries/grow-your-own
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys  J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *