Skip to content

Atstumai nuo kaimyno tvoros statant ar sodinant: ką reikia žinoti, kad išvengtumėte konfliktų?

Atstumai nuo kaimyno tvoros: ką reikia žinoti, kad išvengtumėte konfliktų?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Planavimas ir projektavimas, kaip sukurti gražią ir funkcionalią aplinką aplink savo namus, gali būti malonus procesas. Tačiau vienas iš esminių aspektų, kurio nevalia pamiršti, yra atstumai nuo kaimyno tvoros. Teisingas atstumas ne tik užtikrina jūsų teises, bet ir padeda išvengti galimų nesusipratimų su kaimynais. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kokių atstumų reikia laikytis statant tvoras, sodinant medžius ir kuriant kitus objektus šalia kaimynų.

Tvoros statymas: minimalūs atstumai

Pagal Lietuvos teisės aktus, statant tvoras, būtina laikytis tam tikrų atstumų:

  1. Jeigu norite tvorą statyti ant sklypo ribos, visais atvejais reikia kaimyninio žemės sklypo savininko sutikimo. Toks susitarimas gali būti sudaromas paprasta rašytine forma, tačiau rekomenduojama detaliai aptarti, kokia tvora bus statoma (aukštis, medžiagos, spalva ir kt. detalės). Tokiu būdu bus išvengta galimų ginčų ateityje.
  2. Jeigu norite statyti akliną tvorą be kaimyno sutikimo, turite ją atitraukti vieno metro atstumu nuo sklypo ribos iš savo sklypo šiaurinės, rytų ir vakarų pusių. Tokiu būdu saugomi kaimyniniame sklype augantys augalai, užtikrinant jiems pakankama kiekį saulės šviesos.
Atstumai nuo kaimyno tvoros: tvoros statymas

Kokie atstumai turi būti išlaikomi sodinant medžius?

Sodinant medžius ir krūmus sodo sklype, svarbu laikytis tam tikrų reikalavimų, kad būtų užtikrinta tvarka ir geranoriški santykiai su kaimynais.

Sodinimo atstumai:

  1. Aukštaūgiai medžiai ir vaismedžiai (aukštesni kaip 3 m): sodinami ne mažesniu kaip 3 m atstumu nuo sklypo ribos. Šiaurinėje sklypo dalyje turi būti sodinami ne arčiau kaip 5 m nuo kaimyninio sklypo ribos.
  2. Žemaūgiai medžiai ir vaismedžiai (žemesni kaip 3 m): sodinami ne mažesniu kaip 2 m atstumu nuo sklypo ribos.
  3. Krūmai ir vaiskrūmiai (ne aukštesni nei 2 m): sodinami ne mažesniu kaip 1 m atstumu nuo sklypo ribos ir paliekant 1 m atstumą tarp pačių augalų.
  4. Sodiniai neturi daryti žalos kaimyninio sklypo naudotojams.

Elektros linijų apsaugos zonos reikalavimai:

  • Aukštaūgių medžių sodinimas elektros oro linijų apsaugos zonoje (t. y. 2 m į abi puses nuo laidų) draudžiamas, jei jie viršija 4 m aukštį.
  • Medžių šakos, augančios šioje zonoje, turi būti išgenėtos, kad po laidais vertikaliai nesiektų daugiau kaip 4 m nuo žemės paviršiaus ir horizontaliai būtų atitrauktos ne arčiau kaip 1,5 m iki laidų.

Dekoratyvinės gyvatvorės

Dekoratyvinės gyvatvorės turi būti sodinamos taip, kad užaugusios jų šakos nesiskverbtų į kaimyninį sklypą. Gyvatvorės medžiai turi būti nuolat karpomi ir prižiūrimi, išlaikant jų aukštį iki 1,0–1,3 m. Tokio aukščio gyvatvorės iš šiaurinės pusės turi būti sodinamos ne mažesniu nei 1 m atstumu (iš kitų pusių atstumas gali būti mažesnis).

Jeigu formuojama aukštesnė nei 1,30 m aukščio gyvatvorė, ji turi būti iš visų pusių atitraukta bent vieno metro atstumu nuo kaimyninio sklypo ribos. Aukštesnėms kaip 2 m gyvatvorėms taikomi bendri medžių sodinimo atstumų reikalavimai: 2–3 metrų – 2 m atstumas nuo sklypo ribos; aukštesnės nei 3 m – 3–5 metrai atstumu.

Atstumai nuo kaimyno tvoros: dekoratyvinės gyvatvorės

Atstumai nuo kaimyno tvoros: kiti statiniai

Kai kalbame apie kitus pastatus (iki 5 m aukščio), pavyzdžiui, šiltnamius, pavėsines, voljerus, atstumas nuo kaimyno tvoros turėtų būti ne mažesnis nei 1 metras.

Tačiau reikia žinoti, kad jeigu šiltnamis laikomas nekilnojamuoju daiktu, remiantis Statybos įstatymo nuostatomis, jis turi būti statomas ne arčiau nei 5 m nuo sklypo ribos. Išskyrus atvejus, kai yra gaunamas rašytinis kaimyninio sklypo savininko sutikimas. Vis dėlto ir šiuo atveju, kaip susitariant dėl tvoros, patariama detaliai aptarti būsimo šiltnamio statybos detales: aukštį, panaudotas medžiagas, konstrukciją ir kt.

Komposto dėžės ar duobės turi būti įrengiamos 2–3 metrų atstumu nuo kaimyninio sklypo, nuošaliose sklypų vietose, toliau nuo paviršinių vandens telkinių (kad nekeltų žalos kaimyninių sklypų savininkams, kitiems asmenims ir aplinkai).

Atstumai nuo kaimyno tvoros: kiti statiniai

Bendravimo su kaimynais svarba

Kartais kur kas naudingiau yra tiesiog bendrauti su kaimynais ir pasitarti dėl planų. Tai ypač svarbu, jei jūsų projektai gali paveikti jų gyvenimą ar turimą nuosavybę. Atviras dialogas gali padėti išvengti nesusipratimų ir užtikrinti, kad abiem pusėms viskas būtų priimtina.

Teisinės pasekmės: žinokite savo teises

Nepaisant to, kad egzistuoja taisyklės ir rekomendacijos, visada būkite pasiruošę, kad gali kilti ginčų. Jei kaimynai nesutinka su jūsų planais, gali tekti pasikonsultuoti su teisininku, kad sužinotumėte savo teises ir galimybes.

Vis dėlto geriau visuomet stengtis bendrauti draugiškai ir geranoriškai abiem pusėms ir ieškoti kompromisų nei su kaimynu bylinėtis teismuose. Būkime pagarbūs vieni kitiems ir sugyvenkime draugiškai.

Atstumai nuo kaimyno tvoros: geriau susitarti draugiškai

Šaltiniai:

  1. https://sbasociacija.lt/blog/reikalavimai-statiniams-ir-zeldiniams-sodininku-bendrijose/
  2. https://vtpsi.lrv.lt/lt/naujienos/kokiu-atstumu-nuo-kaimyno-tvoros-galima-statyti-siltnami/
  3. https://www.e-tar.lt/portal/legalAct.html?documentId=b2d704e048e711e6b5d09300a16a686c
  4. https://vtpsi.lrv.lt/lt/naujienos/patarimai-statytojams-kokie-turi-buti-islaikyti-atstumai-nuo-sklypo-ribos-iki-pastato-priklausomai-nuo-pastato-aukscio/
  5. https://am.lrv.lt/lt/naujienos/primename-kaip-sodinti-augalus-kad-nesusipyktumete-su-kaimynais/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *