Žirniai sodininkų žodyne apibūdinami kaip lengvai auginami augalai, kuriuos sėti ir prižiūrėti nesudėtinga. Negana to, šių ankštinių daržovių sėklos gali pakęsti ganėtinai žemą dirvos temperatūrą, todėl žirniai vieni pirmųjų atidaro lauko sėjos sezoną. Vis dėlto, laikas, kada sėti žirnius, įvairiuose šaltiniuose varijuoja, todėl padėsime tašką ir pagrįsime, kodėl vieni žirnių sėjos terminai yra geresni už kitus. Be to, atkreipsime dėmesį ir į Mėnulio kalendorių bei pastebėjimus, ar žirniai auginami daigams.
Kada sėti žirnius?
Sukti galvos dėl termino, kada sėti žirnius, dažniausiai nereikia. Bene visų veislių žirnius Lietuvoje geriausia sėti pavasarį, kai dirvožemis įšyla mažiausiai iki 4–6 °C (oro temperatūra vyrauja apie 10–15 °C) ir nėra pavojaus stiprioms šalnoms. Tai atitinka kovo pabaigos–balandžio mėn. laikotarpį. Norint tikslesnio termino pagal mokslinius tyrimus ir ūkininikų patirtį, tai žirnius sėti idealiausias laikas yra balandžio pirma pusė.
Ekspertai taip pat pataria žirnius sėti intervalais kas dvi savaites, taip užtikrinant pastovų derlių vasaros metu. Tai suteikia galimybę išvengti rizikų dėl pasikeitusių oro sąlygų ar atsiradusių kenkėjų. Be to, niekas nedraudžia žirnių sėti ir gegužės mėnesį, ypač šis mėnuo tinkamas kai kurioms žirnių veislėms.
Kad ir kaip atrodytų paradoksalu, šie nedidelių šalnų nebijantys augalai vasario mėnesį ar kovo pradžioje sėjami retai, nes dėl didelės dirvos drėgmės sėklos linkusios supūti. Be to, per žema dirvos temperatūra neskatina žirnių dygti efektyviai, o tai tik prailgina bergždžią žirnių sėją.
Kita priežastis, kodėl pasirenkama sėti žirnius balandžio mėnesį, yra dėl galimybės žirnius apsaugoti nuo kenkėjų. Nustatyta, kad anksti pasėti žirniai mažiau kamuojami žirninio straubliuko, išauginami geresnės kokybės ir gausesnio derliaus žirniai.
Galite rasti informacijos, kad žieminiai žirniai sėjami ir vasaros pabaigoje (rugpjūčio pabaigoje). Šis laikotarpis dažnai propaguojamas užsienyje, tačiau Lietuvoje mažai kam pavyksta išauginti dar vieną derlių. Kita vertus, egzistuoja žiemkenčių žieminių žirnių veislės, galinčios iškęsti laikinus lietuviškos žiemos sunkumus. Šių veislių nauda retkarčiais pasinaudoja ūkininkai dirvai pagerinti, tačiau dėl nenuspėjamų žiemos orų, nėra itin prigijusi praktika sėti žieminius žirnius.

Mėnulio kalendorius: kada sėti žirnius pagal jį?
Jeigu mėgstate sėjos laikotarpiu žvelgti į Mėnulio padėtį danguje ir fazes, tuomet jums turėtų būti įdomu, kada sėti žirnius pagal palankiausias Mėnulio kalendoriaus dienas. Jeigu jau „pramiegojote“ žirnių sėją kovo mėnesį, tuomet atsižvelkite į balandžio mėnesio 4, 5 , 8 , 9, 11, 12, 14, 15, 19, 20, 29, 30 dienas ir gegužės 1, 2, 6, 9, 10, 16, 17, 29, 30 dienas.
Kaip atlikti žirnių sėją?
Pasisėti raukšlėtuosius ar cukrinius žirnius namų reikmėms labai paprasta. Štai pagrindiniai niuansai, kaip tai atlikti:
- Žirnių sėklas galima brinkinti šiltame vandenyje per naktį, taip pagreitinant išdygimo greitį.
- Sėklų sėjimo gylis – 5 cm duobutės.
- Tarp sėklų palikite 5–8 cm tarpus.
- Eilėmis sėjamose lysvėse palikite nuo 20 cm (žemaūgiams žirniams) iki 40 cm (aukštaūgiams) tarpuseiliu.
- Šiltoje dirvoje žirniai sudygsta per 7–10 dienų, o žemesnės temperatūros dirvoje (1–2 °C) dygimas gali trukti ir iki 14 dienų.

Žirnių daigai sodinukams – ar apsimoka?
Kai kurie užsienio šaltiniai nurodo, kad galima kiek anksčiau (vasario mėnesio pabaigoje – kovo mėnesį) pasiruošti žirnių daigų modulinėse dėžutėse ar atskiruose vazonėliuose persodinimui į dirvą. Lietuvoje žirnių sodinukų ruošimosi technologija retai praktikuojama, nes žirniai yra gana greitai augantys augalai, todėl derlių galima skabyti jau po 3 mėnesių nuo sėjos. Be to, žirnių šaknys iš prigimties yra labai jautrios bet kokiems mechaniniams pažeidimams, todėl dažnai net sėklų gamintojai nerekomenduoja sėti žirnių daigams.
Kita vertus, jaunus dirvoje sėtus daigelius taikosi nuėsti ir pažeisti pelės, todėl daigų auginimas gali užkirsti kelią nesėkmingai sėjai lauke. Todėl norint sulaukti gana ankstyvo žirnių derliaus, šių daržovių išauginimas iš sodinukų kai kada gali tapti privalumu. Beje, šis metodas labai sveikintinas sveiko maisto propoguotojų gretose, nes dėžutėse daiginti žirniai gali būti visus metus auginami ant palangės kaip mikrožalumynai.
Šaltiniai
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.