Na štai, atėjus kalėdiniam šurmuliui, išsirinkote eglutę, pasistatėte ją namuose arba kieme ir… kas toliau? Žinoma, ją reikia papuošti. Ir čia prasideda visas menas, nes neretai žaisliukų tendencijas diktuoja ir kalėdinių dekoracijų mados. Vieni žmonės savo eglutes puošia vieno stiliaus ar net spalvos žaisliukais, kiti ant kalėdinio medelio kabina viską, ką turi, ir tai reiškia, kad nėra vienos taisyklės. Visgi svarbu, kad kalėdinei eglei puoši kiekvienas šeimos narys turi savo mylimiausius kalėdinius žaisliukus, kurie kuria prisiminimus. Dabar kalėdiniai žaisliukai esti įvairiausių formų bei pagamintų iš skirtingų medžiagų, tad apžvelkime jų įvairovę ir ypatybes.
Valgomi kalėdiniai žaisliukai
Kaip byloja istorija, vaisiais (ypač obuoliais) ir riešutais buvo puošiamos pirmosios kalėdinės eglutės, davusios pradžią tolimesniems papuošimams. Maždaug 1600 metais Vokietijoje atsiradusią eglės puošybą palaipsniui perėmė ir kitos šalys. Šiais laikais eglutę puošti vaisiais nepraktiška ir nemadinga, bet gali būti pasitelkiami kiti įvairūs saldėsiai. Paprastai kepami kietos masės kalėdiniai meduoliai, nes jie nesugedę ir nepakitę išsilaiko labai ilgai. O iš tešlos formuojamos įvairiausios figūros prideda kalėdinės nuotaikos. Taip pat gana populiaru užsienyje, ypač Amerikoje, ant eglutės kabinti įvairius saldainius, pavyzdžiui, lenktas dryžuotas lazdeles. Įdomu tai, kad saldainių lazdelės taipogi atsirado Vokietijoje, maždaug 1650 metais, tik žinoma be raudonų dryžių ir papildomų skonių.
Žvakės ant eglutės
Trumpai paminint istorinius laikus, XVII a. pabaigoje eglutės pradėtos puošti žvakelėmis. Iš pradžių žvakės buvo pagamintos ne iš bičių vaško – tai buvo aliejaus lašelis riešuto kevale. Tik XIX a. turtuolių namuose ant eglutės sušvito pirmosios ilgos vaškinės žvakutės, o neturtingųjų namuose žvakutės pasirodė išradus parafiną ir steariną. Žvakelių ant eglutės ilgai nedegindavo, o šiais laikais tikrąsias žvakutes pakeitė elektrinės.
Šiaudiniai kalėdiniai žaisliukai
Tai iš žemdirbio gyvenimo kilusi eglutės dekoravimo idėja, kai lietuviški šiaudinukai arba kiti šiaudiniai žaisliukai buvo gaminami iš kviečių, avižų arba rugių šiaudų. Skirtingos kultūros turi savo šiaudinių žaisliukų kultūrą. Kalbant apie lietuviškų šiaudinukų gamybą, tai ji apima kelias technikas: ant plonų virvelių ar siūlų suveriami skirtingo ilgio šiaudai; iš jų išpjaunami ir suklijuojami maži gabalėliai į įvairias geometrines formas; arba derinami abu šie būdai. Labiausiai vyrauja iš šiaudelių sukurtos geometrinės formos, žvaigždės, angeliukai, snaigės, žiedeliai, varpeliai, burbuliukai. Tokiais ornamentais papuošta eglutė atspindi folkloro stilių. Stiliui papildyti kuriamos ir didesnės tradicinės konstrukcijos – šiaudiniai sodai, kurie dekoruoja aplinka ir turi gražią simboliką.
Stikliniai kalėdiniai žaisliukai
Rutulio formos iš stiklo pagaminti žaisliukai eglutei atsirado apie 1800 metus taip pat Vokietijoje. Po rutulio formos žaisliukų sekė įvairių formų dekoracijos, imituojančios architektūrinius ornamentus, tokius kaip stogų nusmailėjimai ir viršūnės. Vėliau, apie 1880 m atsirado Faberžė kiaušinius imituojantys ovalūs Kalėdų žaisliukai. Pastaruoju metu stiklo žaislai labai vertinami, nes puikiai išsaugoti jie yra ilgaamžiai.
Dar tikrai yra žmonių, kurie turi išsaugoję tarybinių stiklinių žaisliukų ir kasmet padabina jais eglutę. Grįžta į madą ir vintažiniai kalėdiniai žaislai, tačiau jų įsigyti jau ne taip paprasta, nes pastaruosius „medžioja“ kolekcininkai. Šie plono stiklo žaisliukai vaizduoja voveraites, grybukus, kankorėžius, senius šalčius, paukštelius, bažnytėles, o kai kurie žaisliukai prie eglutės tvirtinami gana neįprastai – segtukais.
Rankų darbo kalėdiniai žaisliukai
Čia dažniausiai fantazijai ribų nėra, o kalėdiniu žaisliuku gali tapti kone bet kas. Ar tai būtų vaiko rankų darbo papuošimas, parneštas iš mokyklos, ar jūsų pačių sukurtas unikalus žaisliukas, o gal įsigytas iš menininko – visi jie randa vietą ant Kalėdinės eglės. Yra daugybė idėjų, kaip žaisliukus pasigaminti patiems, naudojant įprastus buityje ar gamtoje randamus daiktus: kankorėžiai, popierius, folija, medžiagos skiautės, siūlai, plunksnos ir daugybė kitų medžiagų. Gali būti pritaikyta skirtinga dekoravimo technika, pavyzdžiui makrame pynimas, klijavimas, lipdymas, karpymas, siuvimas, mezgimas, siuvinėjimas, dažymas ir t.t. Taip gali būti pagaminti originalūs kalėdiniai žaisliukai, nes į kiekvieną jų bus įdėta daug širdies, skirsis forma bei spalvomis. O jeigu tingisi gaminti pačiam, daugybę nuostabių rankdarbiais užsiimančių asmenų pasiūlys įsigyti rankų darbo žaislus.
Mediniai kalėdiniai žaisliukai
Pastaruoju metu populiaru kabinti iš medžio pagamintus žaisliukus, nes jie yra paprasti, patvarūs, natūraliai atrodantys, universalūs. Vienas iš variantų, kaip gaminami mediniai žaisliukai – iš medžio šakos išpjauti medalionai, ant kurių graviruojama, piešiama ar dekoruojama kitu būdu. Kitas medinių žaisliukų pateikimo būdas – lazeriu išpjaunama forma iš faneros arba gaminamos šlifuotos plokštelės. O kai kuriuos iš įvairių rūšių medienos galima išdrožinėti rankomis. Mediniai papuošalai papildo įvairias dekoravimo temas, pavyzdžiui, kaimišką ar natūralaus miško.
Vardiniai kalėdiniai žaisliukai
Ypač kaip dovana, vis labiau populiarėja personalizuoti žaisliukai. Tai pagal kiekvieną asmenį pritaikyti papuošimai, ant kurių išgraviruoti, įspausti ar išpjauti iš medžio asmenų vardai, šeimos nariai (pavyzdžiui, broliui, močiutei), jubiliejų, gimimo ar kitų svarbių įvykių metai. Nors daugiausiai vardinių žaisliukų siūloma pagamintų iš medžio, tačiau taip pat galiam atrasti ir vardinių užrašų ant stiklinių rutulių, graviūrų iš metalo ir priklijuotų raidžių ant kitų žaisliukų.
Norint nudžiuginti artimuosius, galima parinkti žaisliukus, kurie atspindi artimųjų pomėgius pavyzdžiui, žaisliukai su sporto šaka, filmų herojais, pomėgiais, muzikantais, mėgstamomis spalvomis, knygų stirtomis ir kt.
Vienetiniai kalėdiniai žaisliukai
Tai patyrusių amatininkų sukurti rankų darbo papuošimai, unikalūs piešiniai ir tekstūros, kurie atrodo it meno kūriniai. Jų galima įsigyti tik vienetais ir masiškai nėra gaminami, o tai reiškia, kad už tokį žaisliuką reikės nemažai sumokėti.
Dažniausiai vaizduojamas Kalėdų senelis, taip pat žvėreliai, sniego besmegeniai, eglutės, mašinėlės, paveikslai, medalionai. Vienetiniai žaisliukai eglei yra nestandartiniai, su įmantriomis detalėmis, kurių pasitaiko ir gana didelių.
Moliniai ir keraminiai kalėdiniai žaisliukai
Dar vienas unikalus žaisliukų pavyzdys – glazūruoti keraminiai ar moliniai kalėdiniai žaisliukai. Molis žavingas tuo, kad iš jo gali būti išminkomos tiek 3D figūrėlės, tiek iškočiojami ir išspjaunami 2D ornamentai. O dekoratyvumo prideda įvairi glazūravimo technika. Namų sąlygomis galima pasigaminti žaisliukų iš panašios į molį baltos masės – modelino.
Teminiai kalėdiniai žaisliukai
Teminės eglutės yra palyginti nauja kalėdinė tendencija, kuri greitai įsitvirtina. Galima pamatyti įvairiausių kalėdinių eglių papuošimų: jūrinės tematikos (kriauklelių, smėlio, vandens gyvūnų motyvai), retro („gyvsidabrio“ stiklas ir pastelinės spalvos), filmų tematikos (filmų personažai ir simboliai), natūralistinių (kankorėžiai ir miško gyvūnai) ir kitų. Kartais pasirenkama viena spalva ir taip ant eglutės vyrauja, balti, raudoni, ar net juodi kalėdiniai žaisliukai. Kokiais žaisliukais ir kokia tematika bus puošiama eglutė yra kiekvienos šeimos pomėgių ir pageidavimų atspindys.
Naujoviški kalėdiniai žaisliukai
Itin prieinami pasidarė plastikiniai, dirbtiniai žaisliukai, kurie yra pigūs, patvarūs, saugūs ir ilgaamžiai. Nors šie kalėdiniai eglutės žaisliukai ir neatrodo patys geriausi eglutės atributai, tačiau jie išlieka saugūs gyvūnams ir vaikams.
Kaip naujovė šiuo metu populiarėja gintariniai kalėdiniai žaisliukai, kurie padengti tikrais gintaro akmenėliais. Šie žaisliukai atrodo prabangiai, kartu atspindi lietuvišką tautinę dvasią.
Kalėdinės dekoracijos 2023: kaip nustebinti save ir kitus, arba kas yra „eco glamour“?
Šaltiniai:
https://www.thepioneerwoman.com/holidays-celebrations/g41914778/unique-christmas-ornaments/
https://christmashq.com/decorations/ornaments/
https://www.balsamhill.com/inspiration/guide-to-buying-christmas-ornaments
https://ltfai.org/lithuanian-folk-art/straw-ornaments-siaudinukai/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.