Skip to content

Kur turėtų keliauti Kalėdų eglutė pasibaigus šventėms? Kaip jai suteikti antrą gyvenimą?

Kalėdų eglutė po Kalėdų
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kasmet, pasibaigus gražiausioms metų šventėms, kyla klausimas, kur turėtų keliauti Kalėdų eglutė, džiuginusi mus per visą žiemos švenčių laikotarpį. Statistika liūdna – kasmet išmetama maždaug šeši milijonai kalėdinių eglučių (apie 250 tonų medžių). Žinoma, paprasčiausia tiems, kurie puošia dirbtines eglutes – sulankstyta eglutė keliauja vasaroti į rūsį ar sandėliuką. O ką daryti su gyvomis eglutėmis ar kėniais, kurie meta spyglius? Arba – kur dėti eglutę su visu vazonu?

Kalėdų eglutė vazone gali būti persodinama

Jei buvote įsigiję eglutę vazone, turite šansų, kad persodinus ją į lauką, ši – prigis ir džiugins dar ne vienerius metus. Tačiau daugelis tokių pasodintų eglučių taip ir neprigyja dėl padarytų klaidų. Kuo ilgiau Kalėdų eglutė laikoma namuose, tuo mažesnė tikimybė, kad ji sėkmingai prigis. Bet pabandyti – verta. Šventėms pasibaigus eglutę su vazonu išneškite į lauką. Tam, kad ji sėkmingai prigytų ir augtų toliau, jai reikia pabūti natūralioje „miegančioje“ būsenoje – išneškite ją į lauką ir palaikykite šaltyje bent kelias savaites.

Geriausia eglutes persodinti pavasarį, tad, atėjus tinkamam laikui, tiesiog norimoje vietoje iškaskite duobę, du ar tris kartus didesnę už turimo medžio šaknis. Į duobę įpilkite šiek tiek spygliuočiams skirtų trąšų ir tuomet medį pasodinkite. Prigijusi eglutė gali gyventi maždaug 15-20 metų ir užaugti net iki 40 metrų aukščio. Jei turite didelį sodo sklypą – didelė eglė džiugins jus dar daug metų. Galėsite ją per kitų metų šventes puošti lauke. Na, o jei jūsų sklypas nedidelis ir tokio didelio medžio auginti nenorite, turimą eglę persodinkite tiesiog į didesnį vazoną, nei yra esamas. Vazonas varžo šaknis, todėl eglė tokia didelė, kaip pasodinta tiesiog į žemę, neišaugs. Bet taip pat gyvuos ne vienerius metus. Tik ją persodinti į vis didesnį vazoną ją reikės kasmet, geriausia – pavasarį, nors galima tai padaryti ir kitu metų laiku. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad vazone auginamą eglutę reikia reguliariai laistyti ir genėti.

Jei įsigijote kirstą eglutę, deja, bet jos atsodinti nebepavyks.

Kalėdinė eglutė vazone

Atiduokite eglutę perdirbimui

Kiekvienais metais visų miestų ir miestelių savivaldybės šventėms pasibaigus organizuoja spygliuočių surinkimo taškus. Savo kirstą elgutę galite nunešti į specialiai tam skirtus konteinerius. Dažniausiai jų būna tikrai daug ir jie yra lengvai pasiekiami automobiliais ar pėsčiomis. Surinkimo laikui pasibaigus, eglutėsyra išvežamos į žaliųjų atliekų aikšteles ir yra panaudojamos biokurui, mulčiui arba kompostui.

Kalėdinė eglutė

Kalėdų eglutė mulčiavimui

Suteikite savo eglutei galimybę būti naudingai pasibaigus šventėms – gaminkite mulčią. Susmulkinkite savo medį (galite išsinuomoti smulkintuvą, jei jo neturite), o gautas smulkias drožles naudokite sodo takams užpilti ar lysvėms mulčiuoti. Storas medienos drožlių sluoksnis yra veiksmingas būdas naikinti piktžolėms. O yrantis mulčias kartu puikiai veikia ir kaip dirvožemio trąšos.

Mulčiuoti galite ir nedidelėmis spygliuočių šakelėmis – šios apsaugos tiek lysves, tiek žiemojančių augalų šaknis nuo šalčių. Nesuirusias šakeles po žiemos kompostuokite.

Taip pat mulčiavimui tinka ir tiesiog spygliuočių spygliai. Juos galite naudoti tiek dirvožemiui sode, tiek ir vazonuose augančioms gėlėms. Daug kas mano, kad spygliuočiai gali parūgštinti dirvožemį, tačiau tai – netiesa. Spyglių pH yra nuo 3,2 iki 3,8 (neutralus pH – 7,0), tačiau dirvožemyje esantys skaidytojai spyglių rūgštingumą neutralizuoja. Tad spyglių naudojimas mulčiavimui nepakenktų augalams, kurie nemėgstą rūgščios dirvos, bet ir nepridėtų naudos tiems, kas rūgščią dirvą mėgsta, pavyzdžiui, mėlynės, rododendrai ar šilauogės.

Kalėdinė eglutė mulčiui ir kompostui

Panaudokite eglutę kompostui

Dar vienas būdas naudingai panaudoti kalėdinį medį – kompostavimas. Supjaustykite eglę į mažesnius gabalus ir sudėkite į krūvą kieme. Palikite krūvą stovėti tol, kol spygliai nubyrės, o šakos išdžius ir bus trapios. Išdžiūvusiomis šakomis ir nubyrėjusiais spygliais galite papildyti savo kompostinę – tai puikus anglies šaltinis. Galite išdžiūvusiomis šakomis ir spygliais kompostinę pildyti mažesnėmis dalimis kelis kartus per metus, išlaikant rudų ir žalių medžiagų kompostavimą santykiu 2:1. Tai padeda kompostui greičiau būti suskaidytam ir apsaugo nuo nemalonaus kvapo ar komposto krūvos virtimu į dumblą (tai gana dažna problema žiemos metu).

Kalėdų eglutė malkoms

Mažesnes eglučių šakas ir spyglius galite naudoti kūrenimui vietoje malkų, supjaustytą kamieną – taip pat. Šios malkos tinka lauko laužams, tačiau nedeginkite jų patalpose. Dekoravimui naudojamuose spygliuočiuose augaluose yra daug sulčių, dėl to, jei bandysite deginti juos namuose, kamine ir dūmtraukyje kaupsis kreozotas – cheminis medienos degimo produktas. Be to, spygliai yra itin degantys, išskiria daug kibirkščių, todėl greitai užsiliepsnoja, dūmai gali imti veržtis ne per kaminą, o tiesiai iš židinio.

Beje, jei ne visas šakas sukūrensite, galite kelias pasilikti – jos pasitarnaus kaip atramos pomidorams ar kitiems augalams.

Kalėdinė eglutė malkoms

Eglutės kamieno griežinėliai

Supjaustykite eglutės kamieną griežinėliais. Jų panaudojimas – labai platus. Galite šiuos mažus apskritimus naudoti sodo takelių dekoravimui. Arba – nušlifavus paversti į padėkliukus arbatos puodeliui ar papuošalams laikyti. Tokie medžių griežinėliai naudojami menų ir amatų dirbtuvėse – iš jų gaminami ir papuošalai, paveikslai, dekoro elementai. Idėjų, kur juos panaudoti – apstu, belieka tik pasidairyti internete.

Kvapnūs spygliuočių gaivikliai

Pasilikite Kalėdų kvapo ilgesniam laikotarpiui, pasigaminę savo gaiviklius. Spygliuočio spyglius sudėkite į nedidelius medžiaginius maišelius, kurių galite pasigaminti ir patys iš namuose turimų audinių. Maišelius, užpildytus spygliais, užriškite ir naudokite, pavyzdžiui, kaip drabužių spintos gaviklį – kabinkite spintos gale ar dėkite į stalčių. Tokie gaivikliai puikiai tinka ir dovanai.

Kalėdinė eglė - dekoracija iš kamieno

Lesyklėlė sode

Nupjaukite nuo eglės šaką ir pasikabinkite sode ar netoli lango. Ant šakos pakabinkite paukščių lesyklėlę ar lesalo. Netrukus pastebėsite, kad paukščiai vis dažniau aplanko jūsų kiemą. Na, o atėjus pavasariui, kai paukščiai maisto randa gamtoje, eglės šakas, kurias naudojote, galėsite kompostuoti.

Gaminkite dekoracijas

Nors šventės baigėsi, kalėdinės dekoracijos nugula atgal į sandėliukus, tačiau puošti namus ir aplinką galima ne tik per Kalėdas. Iš eglės šakų galite pasigaminti gražų žiemos vainiką arba, pavyzdžiui, smagius nykštukus. Dekoracijų gaminimas – puikus laikas visai šeimai, ypač, kai vakarai dar niūrūs ir tamsūs. Jei nuspręsite gaminti vainikus, riškite juos naudodami poroloną ir rišimo vielą.

Kalėdinė eglutė - gamtos buveinė

Kalėdų eglutė gali tapti laukinės gamtos buveine

Jei gyvenate nuosavame name ar turite sodybą, eglutę tiesiog ištempkite į lauką ir palikite saugioje, atokesnėje vietoje. Laukiniai gyvūnai turi daug skirtingų būdų, kaip išgyventi temperatūrų pokyčius žiemą, o jūsų Kalėdų eglutė gali būti prieglobstis, suteikiantis papildomos šilumos. Medžių šakos padės pritraukti ir apsaugoti nuo šalčių tokius gyvūnus kaip voverės, paukščiai, burundukai ir kiti. Be to, eglutė, palikta lauke, su laiku pūva, virsta svarbiu vabzdžių ir mikroorganizmų maisto šaltiniu.

Šaltiniai:
https://www.goodhousekeeping.com/holidays/christmas-ideas/a25670448/take-christmas-tree-down/
https://www.carbongold.com/can-you-replant-your-christmas-tree/
https://www.firesafecouncil.org/the-many-uses-and-benefits-of-fir-trees/
https://www.southernliving.com/what-to-do-with-your-christmas-tree-after-the-holiday-6835599
https://www.countryliving.com/uk/homes-interiors/interiors/a25420891/what-to-do-with-old-christmas
https://www.gardenbetty.com/repurpose-old-christmas-tree/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *