Skip to content

Tinkamai atliki rudens darbai darže – gausaus kitų metų derliaus garantija

Tinkamai atliki rudens darbai darže – gausaus kitų metų derliaus garantija
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Daržininkai kokybišką daržo paruošimą žiemai laiko gero ateinančio sezono derliaus garantija. Ruduo idealiai tinka dirvai įdirbti ir suplanuoti būsimo daržo augalų sodinimo schemą, apgalvoti sėjomainą. Taip pat nepraleiskite progos rudenį pagerinti dirvožemį, jį patręšdami. Tai svarbu, nes po derliaus nuėmimo dirvožemyje lieka mažai arba visai nelieka maistingųjų medžiagų. O, kad pavasarį suformuotų vaisių, augalas iš dirvožemio paima kalį, azotą ir fosforą. Todėl šių medžiagų trūkumą būtinai reikia atstatyti. Tad toliau apie tai, kokie rudens darbai jūsų laukia ir ką reikia spėti atlikti dar šiais metais iki žiemos.

Kodėl dirvą ruošti rudenį, jei sėsime tik pavasarį?

Darbų tikslas – pagerinti dirvožemio savybes jūsų lysvėse ir atstatyti maisto medžiagų trūkumą, reikalingą daržovėms, prieskoniams ir kitiems būsimiems jūsų augalams.

Kodėl būtent rudenį reikia atlikti šiuos darbus:

  • Laikotarpis prieš žiemos sezoną yra idealus metas tręšti dirvą trąšomis, kad jūsų darže būtų atstatytas svarbių elementų trūkumas. Trąšos iki pavasario turės laiko įgyti augalams lengvai įsisavinamą formą, o tai prisidės prie ankstyvųjų sodinukų sėkmingo vystymosi.
  • Lysvių paruošimas rudenį jas sukasant, išnaikinant piktžoles ir įterpiant į dirvą maistinių medžiagų jums palengvins darbų naštą pavasarį, sėjos metu.
  • Pasibaigus šiltajam sezonui, patogu neskubant susiplanuoti ateinančių metų daržą, atsižvelgiant į sėjomainą.
  • Nuėmus derlių, pats laikas imtis kovos su ligomis ir kenkėjais, kad kitais metais jie jūsų nebevargintų.
Derliaus nuėmimas

Daržo lysves tvarkykite etapais

Kad vienu metu nereikėtų apdirbti viso daržo, labai patogu, daržo paruošimą žiemai atlikti per kelis etapus:

  • Greičiausiai nuimsite ankstyvųjų bulvių, svogūnų ir česnakų derlių. Nuėmę šias daržoves, jų lysves sutvarkykite iš karto, nieko nelaukdami.
  • Po to nuimsite vėlyvesnių bulvių, cukinijų ir agurkų derlių. Jų lysves taip pat iškart sutvarkykite.
  • Vėliausiai iš lysvių į jūsų podėlius parkeliaus ropės, burokėliai, morkos ir vėlyvųjų veislių kopūstai. Jų lysves paskutines sutvarkykite ir paruoškite ateinančiai žiemai.

Rudens darbai darže – žingsnis po žingsnio

Yra sakoma, kad valgyti dramblį reikia mažais kąsneliais, tad, kad visi rudens darbai neatrodytų neįveikiami, padalinkime juos mažais etapais – žingsneliais. Vieną po kito iš eilės įveikiant, visi būtinieji rudens daržo darbai (atrodantys didžiulio dramblio dydžio) atėjus žiemai bus atlikti.

Sklypo valymas

Pirmiausia, ką jums riekia padaryti, tai išnešti iš daržo visas augalų ir daržovių liekanas. Jas po derliaus nuėmimo geriausia sudėti į kompostą. Taip pat iš daržo būtina pašalinti visas piktžoles su jų šaknimis. Čia norėčiau pasakyti, kad piktžolių naikinimas gali būti būdas prisirinkti tikrai naudingų augalų. Taip, taip jūs teisingai supratote – visų taip nemėgstamos piktžolės gali būti net labai naudingos.

Rudens darbai - sklypo valymas

Rudeninė dirvos dezinfekcija

Svarbus žingsnis ruošiant daržą žiemai yra kova su įvairių ligų sukėlėjais ir parazitais. Todėl, norint kitą sezoną užsiauginti sveiką ir gausų derlių, būtina rudeninė dirvos dezinfekcija.

Jeigu daržo dezinfekciją atliksite vasaros pabaigoje arba rudens pradžioje, tai sėkmingai galite daryti biopreparatų dėka. Jų galite įsigyti internetu arba sodo ir daržo prekių parduotuvėse. Svarbu, kad šiais preparatais dezinfekuojant oro temperatūra būtų ne žemesnė nei +10 °C. Prie žemesnės temperatūros visi tokio tipo bioproduktai tampa nebeveiksmingi.

Jeigu daržo dezinfekciją darysite jau orams gerokai atvėsus, dirvos dezinfekcijai naudokite tokias medžiagas, kaip Bordo mišinį, vario ir geležies sulfatą.

Dirvos tręšimas rudenį

Daržovių auginimo sezonui pasibaigus būtinai atstatykite naudingų elementų trūkumą dirvožemyje. Patręškite jį, kad kitais metais jūsų daržovės vėl gausiai užderėtų.

Labiausiai jūsų daržui reikia azoto, fosforo ir kalio trąšų. Rudenį, po derliaus nuėmimo, rekomenduojamos trąšos yra: karbamidas – 25 g / m², superfosfatas – 20 g / m² ir kalio chloridas – 20 g / m². Žinoma, labai gerai būtų, jeigu yra tokia galimybė, į dirvą įterpti perpuvusio mėšlo – 5-6 kg/m² ir medžio pelenų – 300 g/m².

Dirvožemio pagerinimui taip pat galite pridėti durpių. Tačiau būtinai atsižvelkite į tai, kaip jų sudėtis prisidės prie dirvožemio rūgštingumo.

Jei jūsų dirvožemio pH yra žemas, galite įterpti dolomito miltų, kalkių, kreidos ir medžio pelenų.

Norint pagerinti molingo dirvožemio struktūrą, jums reikės upės smėlio ir komposto po 10 kg/m². Smėlingose vietovėse, norint pagerinti dirvožemį, padės toks organinių medžiagų mišinys: 3-4 kg/m² humuso, 5-6 kg/m² komposto ir 10 l/ m² perpuvusių pjuvenų.

Dirvožemio pagerinimui labai tinka ir sideratai. Sideracija (pranc. sidération) tai dirvožemio derlingumo didinimo būdas – žemės ūkio augalų, vadinamų sideratais, žaliosios masės auginimas ir aparimas. Tad po derliaus nuėmimo, savo darže galite pasėti žirnių, garstyčių arba vikių. Sudygę šie augalai sukasant įterpiami į dirvožemį. Be to, kasant dar galima pridėti svogūnų ar česnakų lukštų ar net gi maisto atliekų: arbatos, kiaušinių lukštų, duonos ir išrūgų.

Svarbu paminėti, kad ir nuolat tręšite savo daržą, kas ketverius metus jo dirvožemį reikėtų pakeisti nauju.

Rudens darbai - lysvių kasimas

Lysvių sukasimas ir mulčiavimas

Pasirinkus rudenines trąšas savo daržui, sekanti darbas bus jas įterpti į dirvožemį. Tai padarysite sukasdami savo daržo dirvą. Šis darbas turi keletą privalumų:

  • Sukasant dirvą sunaikinami kenkėjų praėjimai ir žiemos slėptuvės, o tai padeda kovoti su nepageidaujama jų populiacija.
  • Sukasant įterptos organinės trąšos kokybiškai suskyla iki pavasarinio sodinimo, o granuliuoti priedai įgauna augalui lengvai pasisavinamą formą.
  • Sukasant pašalinamos piktžolių šaknys, pagreitinamas piktžolių sėklų dygimas, kurios žūsta prasidėjus šalnoms.

Patręštas ir sukastas lysves, galite uždengti mulčiu. Tam tinka spygliai, nukritę lapai, žievė, žolė arba pjuvenos. Mulčiavimas taip pat praturtina dirvą naudingomis, organinės kilmės, medžiagomis.

Darbai rudenį-dirvos sukasimas

Patarimai tiems, kas būsimą daržą planuoja rudenį

Labai gerai, jei būsimą daržą susiplanuosite jau rudenį. Tuomet galėsite rinktis trąšas ir dirvą, atsižvelgdami į būsimų sodinukų ypatybes. Taip pat galėsite pasistengti laikytis sėjomainos taisyklių, kurios taip pat įtakos jūsų būsimą derlių.

Daržovės

Daržovėms reikia skirtingo maistinių medžiagų santykio ir joms patinka ne vienoda dirva.

Bulvėms paruoškite purią dirvą su humuso sluoksniu. Prieš sukasdami, įberkite vienam m² žemės:

  • superfosfato – 1 valgomasis šaukštas;
  • kalio sulfato – 1 šaukštelis;
  • pelenų – 1 valgomasis šaukštas.

Agurkams patiks priemolis arba priesmėlis, į kurį įterpsite 5-6 kg perpuvusio mėšlo/m². Jie gerai auga ir šiek tiek rūgščiame substrate, gerai reaguoja į durpes, mėgsta gerai drenuotas vietas.

Geriausia kai prieš agurkus augo: ankštiniai augalai, kopūstai, šakniavaisiai, pomidorai, baklažanai, lapinės daržovės ar prieskoniniai augalai. Agurkus stenkitės auginti po melionų.

Darbai rudenį-daržo planavimas

Žalumynai

Visiems žalumynams reikalingas kuo derlingesnis dirvožemis. Tręškite jį kalio sulfatu ir superfosfatu po 8-12 g/m², papildomai dar pridėkite 2-3 kg perpuvusio mėšlo.

Geriausia, kai prieš žalumynus augo: pomidorai, svogūnai, kopūstai. Aštriųjų žalumynų neauginkite po lapinių daržovių ir morkų.

Autoriaus trigrašis

Prisipažinsiu, kad rašydama šį straipsnį ir pati sau radau tikrai gerų patarimų dėl rudens darbų eigos ir sėjomainos. Mane visada rudens darbai užgriūna kaip tona plytų. Nuimame derlių ir lieka didelis ir baisus plotas, reikalaujantis dar begalės laiko ir pastangų. Nuo šiol ir mes su vyru bandysim tvarkyti  daržą etapais po kiekvienų daržovių nuėmimo.

Į sėjomainą taip pat niekada nekreipdavau dėmesio. Manau todėl kartais vienų ar kitų daržovių derlius mane nemaloniai nustebino. Bet, kaip sakoma, gyveni ir mokaisi.

Kuo toliau, tuo labiau aiškėja, kad geram derliui reikia ne tik saulės ir lietaus, o kur kas daugiau.

Šaltiniai:
https://www.novochag.ru/dacha-and-garden/kitchen-garden/podgotovka-gryadok-k-zime
https://www.vle.lt/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *