Skip to content

Cinkas – svarbus mineralas jūsų sveikatai. Ką auginti sode ar darže, siekiant cinku papildyti savo mitybą?

Cinkas - svarbus mineralas jūsų sveikatai. Ką auginti sode ar darže, siekiant cinku papildyti savo mitybą?
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Cinkas yra vienas iš svarbiausių mikroelementų, kurio mūsų organizmui reikia įvairioms gyvybinėms funkcijoms atlikti. Tai mineralas, kuris dalyvauja daugybėje biologinių procesų, įskaitant imuninės sistemos veiklos palaikymą, atlieka tam tikrą funkciją ląstelių dalijimosi procese bei daugelį kitų. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra cinkas, iš kokių maisto produktų jo galime gauti, ką vertėtų auginti sode ar darže, siekiant papildyti savo mitybą cinku. Taip pat aktualu ir tai ar pakankamai gauname cinko su maistu, kokie yra populiariausi cinko papildai ir kaip juos įsigyti internetu.

Kas yra cinkas?

Cinkas yra esminis mikroelementas, būtinas daugeliui organizmo funkcijų. Jis dalyvauja ląstelių dalijimosi procesuose, imuninės sistemos veikloje, padeda palaikyti normalią plaukų, odos ir nagų būklę. Cinkas taip pat svarbus maistinių makromedžiagų, riebalų rūgščių ir vitamino A apykaitai. Cinko nauda yra viena svarbiausių iš visų vitaminų ir mineralų. Organizmas negali pats gaminti cinko, todėl svarbu užtikrinti, kad jo būtų pakankamai gaunama su maistu arba papildais.

Cinkas maisto produktuose

Norint užtikrinti pakankamą cinko kiekį, svarbu žinoti, iš kokių maisto produktų galime gauti šio mineralo. Daugiausia cinko randama gyvūninės kilmės produktuose, tokiuose kaip mėsa, paukštiena ir jūros gėrybės. Austrių sudėtyje yra itin daug cinko, jos yra puikus šio mineralo šaltinis. Taip pat daug cinko yra raudonojoje mėsoje, jautienoje ir vištienoje. Be gyvūninės kilmės produktų, cinkas taip pat randamas augaliniuose šaltiniuose, tokiuose kaip pupelės, riešutai, sėklos ir pilno grūdo produktai. Tai aktualu vegetarams ar veganams, kuriems taip pat yra svarbu gauti cinko. Cinko nauda yra aktuali visoms amžiaus grupėms, todėl svarbu kasdien valgyti cinko turinčio maisto. Jei renkatės augalinius cinko šaltinius, reikėtų atsiminti, kad augaliniai šaltiniai gali būti mažiau efektyvūs dėl fitatų, kurie mažina cinko įsisavinimą.

Cinkas maisto produktuose

Cinkas jūsų sode ar darže: ką auginti?

Jeigu jūsų organizmas jaučia cinko stygių, galite bandyti jį padidinti ir natūraliais būdais, vartojant tam tikras daržoves, uogas, vaisius ar vaistažoles. Pasižiūrėkime, ką vertėtų šiuo tikslu pasisodinti savo sode ar darže.

Daržovės, kuriose yra daugiausia cinko

  1. Špinatai yra ne tik puikus geležies šaltinis, bet ir turi nemažą kiekį cinko. Jie yra lengvai auginami sode ar darže ir gali būti naudojami salotose, sriubose, kokteiliuose ar glotnučiuose.
  2. Brokoliai yra dar viena daržovė, kurią galima lengvai auginti ir kuri turi cinko. Jie yra skanūs tiek žali, tiek virti ir puikiai tinka prie įvairių patiekalų.
  3. Šparaginės pupelės taip pat padėspadidinti cinko kiekį savo mityboje. Jas galima naudoti salotose, troškiniuose arba kaip garnyrą.
  4. Kopūstai taip pat turi nemažai cinko ir yra universalus ingredientas, kurį galima naudoti įvairiuose patiekaluose nuo troškinių iki salotų.
  5. Moliūgai, o ypač jų sėklos, yra puikus cinko šaltinis. Jie gali būti naudojami sriubose, troškiniuose arba kepiniuose.
  6. Žirniai gali būti naudojami salotose, sriubose ir garnyruose.
Kopūstai – vitaminų šaltinis mūsų lėkštėje. Maistingosios kopūstų savybės. Cinkas kopūstuose

Cinkas uogose

  1. Šilauogės. Nors jos nėra pačios turtingiausios cinku, tačiau šiek tiek gali papildyti mitybą šiuo mikroelementu. Be to, jos yra pilnos antioksidantų ir lengvai auginamos.
  2. Gervuogės taip pat turi cinko ir yra skanios tiek šviežios, tiek perdirbtos į džemus ar pyragus.
  3. Avietės yra puikus cinko šaltinis ir lengvai auginamos. Jos yra skanios šviežios, uogienėse ar desertuose.
  4. Juodieji serbentai ir raudonieji serbentai yra geras cinko šaltinis. Šios uogos puikiai tinka uogienėms ar desertams. O juodųjų serbentų sultys – tai supergėrimas vyrams.
Gervuogių rinkimas, Kaip laikyti gervuoges. Cinkas gervuogėse

Kurie vaisiai turi daugiausia cinko?

  1. Obuoliai yra vienas iš labiausiai paplitusių vaisių ir turi cinko. Jie gali būti valgomi švieži, naudojami kepiniuose. Esant dideliam derliui, spaudžiamos obuolių sultys.
  2. Kriaušės taip pat yra geras cinko šaltinis. Jos skanios tiek šviežios, tiek perdirbtos į kompotus ar desertus.
  3. Slyvos gali būti valgomos šviežios, iš jų gaminama slyvų uogienė, kompotai, desertai. Vidurių užkietėjimui ypač padeda slyvų sultys.

Cinkas prieskoniuose ir vaistažolėse

  1. Bazilikas yra aromatinga žolelė, kurią lengva auginti ir kuri turi nemažai cinko. Jis puikiai tinka padažams, sriuboms ir salotoms.
  2. Petražolės yra dar viena vaistažolė, kuri gali praturtinti jūsų mitybą cinku. Jas galima naudoti kaip garnyrą arba ingredientą įvairiuose patiekaluose.
  3. Česnakai ne tik turi daug cinko, bet ir yra žinomi dėl savo antibakterinių savybių. Jie puikiai tinka skoniui pagerinti įvairiuose patiekaluose. Na, o gausiai užderėjus, ruošiami trinti česnakai žiemai arba malti česnakai žiemai.
  4. Krapai puikiai tinka salotoms, sriuboms ir padažams gardinti.

Cinkas – maiste ir arbatose – mūsų imuniteto stiprybė

Vasariniai česnakai. Cinkas česnakuose

Kiek augalinis maistas turi sudėtyje cinko?

Toliau įdomu panagrinėti, kurie mūsų sode ar darže užauginami produktai savyje turi daugiausia cinko 100 gramų bei kokį kiekį tai sudaro rekomenduojamos suvartoti paros normos procentais (kuomet laikoma, jog vyrams rekomenduojama suvartoti 11 mg per parą).

AugalasCinko kiekis (mg/100g)Paros normos procentas (%)
Moliūgų sėklos7.8171.00%
Žirniai1.2411.27%
Česnakai1.1610.55%
Petražolės1.079.73%
Krapai0.918.27%
Bazilikas0.817.36%
Špinatai0.534.82%
Gervuogės0.534.82%
Avietės0.423.82%
Brokoliai0.413.73%
Juodieji serbentai0.272.45%
Raudonieji serbentai0.272.45%
Šparaginės pupelės0.242.18%
Kopūstai0.181.64%
Šilauogės0.161.45%
Kriaušės0.10.91%
Slyvos0.10.91%
Obuoliai0.040.36%

Akivaizdžiai jūsų sodo favoritu turėtų tapti moliūgas, užauginantis cinku turingiausias sėklas. Suvalgę vos 140 gramų jau gaunate visą paros cinko normą. Tačiau tiek daug sėklų kasdien ko gero suvalgyti nepavyks, tad tikrai būtina į mitybą įtraukti ir kitas sode ar darže užauginamas daržoves, vaisius, uogas ar žoleles.

Moliūgų sėklos. Cinkas moliūgų sėklose

Populiariausi cinko papildai

Nepaisant įvairių maisto šaltinių, gali būti naudingi ir cinko papildai. Rinkoje yra daugybė cinko papildų formų, įskaitant cinko gliukonatą, cinko citratą, cinko pikolinatą ir cinko oksidą.

Cinko gliukonatas yra viena iš populiariausių formų, dažnai naudojama cinko tabletėse ir pastilėse, kurios padeda palaikyti imuninės sistemos veiklą. Cinko citratas yra gerai įsisavinamas organizmo, todėl dažnai rekomenduojamas. Cinko pikolinatas yra dar viena forma, kurią organizmas lengvai įsisavina. Cinko oksidas yra dažnai randamas vitaminų ir mineralų kompleksuose, skirtuose bendram sveikatos palaikymui.

Cinkas dažniausiai būna kapsulių arba tablečių pavidalu. Tačiau jei jums sunku ryti ar nemalonu vartoti kapsules, cinko galima įsigyti ir skysta forma ar milteliais, iš kurių galima pasigaminti geriamą papildo formą. Ieškokite jums tinkamos papildo formos, kad jį vartoti būtų paprasta ir patogu.

Cinkas. Cinko papildai

Kaip įsigyti cinko internetu?

Kaip matote, cinko nauda abejoti negalima. Norint įsigyti cinko papildus internetu, svarbu rinktis patikimus ir kokybiškus produktus. Prieš pirkdami, patikrinkite produkto sudėtį, gamintoją ir atsiliepimus. Yra daugybė internetinių parduotuvių, kuriose galite rasti įvairių cinko papildų, tačiau rekomenduojame pasirinkti gerai žinomas ir patikimas parduotuves. Mūsų siūlomi cinko papildai – puikus pasirinkimas ieškantiems kokybiškų cinko papildų internetu. Taip pat prieš pradedant vartoti naujus papildus visada verta pasikonsultuoti su gydytoju ar mitybos specialistu, kad pasirinktumėte tinkamiausią cinko papildą pagal jūsų individualius poreikius.      

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ūkininkas Paulius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *