Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Paulovnija – medis, nustebinsiantis ne tik puošniais žiedais, tačiau ir lapais. Kaip ją auginti Lietuvoje?

Paulovnija – medis, nustebinsiantis ne tik puošniais žiedais, tačiau ir lapais.
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Paulovnija – itin įspūdingos išvaizdos medis, kuris Lietuvoje kol kas auginamas tik pavienių entuziastų ir yra dar mažai girdėtas bei žinomas. Šis augalas, dažnai vadinamas „imperatoriaus medžiu“, laikomas vienu greičiausiai augančių medžių pasaulyje. Paulovnija pasižymi ne tik estetinėmis savybėmis, bet ir praktiškumu. Tiesa, Lietuvoje kol kas auginamas išskirtinai dekoratyviniais tikslais.

Kaip atrodo paulovnija?

Paulovnija (Paulownia) – tai lapuočių medis, priklausantis Paulownia šeimai. Tai neįtikėtinai greitai augantis medis, kurio tėvynė yra Azija, daugiausiai Kinija, tačiau dėl savo naudingumo jis paplito ir kitose pasaulio dalyse. Paulovnija labiausiai žinoma dėl savo didelių, širdies formos lapų, kurie suteikia medžiui nepaprastą estetiką. Lapai gali siekti net 0,5–1 m. Kai tuo tarpu pats augalo kamienas tepasiekia 0,5 m skersmenį.

Kiekvienas medis gali užaugti nuo 10 iki 25 metrų aukščio, priklausomai nuo veislės ir aplinkos sąlygų. Kasmet paauga 1–2 metrus. Tačiau Lietuvos klimato sąlygomis retai užauga aukštesnis nei 3 m.

Nuo 4–5 augimo metų pavasarį paulovnija išskleidžia nuostabius, levandų spalvos žiedus, kurie pritraukia bites ir kitus vabzdžius apdulkintojus. Beje, paulovnijos žiedų medus labai vertinamas ir yra gana brangus. Tačiau norint sulaukti žiedų, reikėtų medelį apsaugoti nuo šalčių, nes žiedpumpuriai neretai nušąla esant dideliems šalčiams. Gera žinia ta, kad gana greitai vėl atželia.

Kaip atrodo paulovnija?
Paulownia kawakamii

Ar paulovnija auga Lietuvoje?

Paulovnija yra šilumą mėgstantis augalas, tačiau jis gali augti įvairiuose klimato regionuose. Nors natūraliai jis kilęs iš Azijos, tačiau puikiai prisitaikė ir prie Viduržemio jūros, pietų Europos bei JAV klimato sąlygų. Lietuvoje šis augalas gali augti, tačiau reikia rinktis šalčiui atsparesnes veisles ir užtikrinti, kad medis būtų apsaugotas nuo šaltų žiemų. Beje, augalui tinka tik kontinentinis klimatas, todėl pajūryje neauginamas.

Paulovnijos rūšys ir veislės

Yra kelios paulovnijos rūšys ir veislės, tačiau dažniausiai sodininkai renkasi:

  1. Paulownia tomentosa (kininė paulovnija) – sparčiausiai auganti rūšis, atspari vėsesniam klimatui. Ši rūšis tinkama auginti ir Lietuvos klimato sąlygomis.
  2. Paulownia elongata – vertinama dėl savo kokybiškos medienos.
  3. Paulownia fortunei (drakono arba likimo imperatorienės medis) – labiau tinkama šiltesniems regionams.
  4. Paulownia kawakamii (safyro drakono medis) – lėtesnio augimo rūšis, pasižyminti dekoratyvumu, tačiau mėgstanti šiltesnį klimatą nei mūsiškis.

Lietuvoje taip pat auginimui dažnai renkamasi įvairius paulovnijos hibridus, pvz., Paulownia 9501 Hybrid arba Paulownia Pao Tong Z07.

Tose šalyse, kur paulovnija paplitusi natūraliai, ji auginama ne tik dėl itin dekoratyvių žiedų, tačiau jos lapai taip pat naudojami kaip pašaras gyvuliams, o mediena – biokurui, baldams, smuikams gaminti.

Paulovnijos auginimas

Reikia nepamiršti, jog paulovnija auga labai greitai ir taip pat greitai pasiekia jai būdingą aukštį bei išaugina lają, kuri Lietuvos klimato sąlygomis gali siekti 3 m skersmenį. Be to, augalo šaknis labai ilga, greitai pasiekia net metro ilgį, tad vėliau persodinti medelį gali būti gana sudėtinga. Todėl prieš imantis auginti paulovniją, būtina gerai įsivertinti, kur ji augs tolesnį savo gyvenimą.

Tinkama vieta ir dirva. Paulovnija mėgsta saulėtą vietą, todėl ją reikėtų sodinti tose vietose, kur šviesos pakanka visą dieną. Norint sulaukti žiedų, reikėtų sodinti nuo vėjų ir šalčio apsaugotoje vietoje. Dirva turi būti gerai drenuojanti ir derlinga. Nepakenčia užmirkusios dirvos. Geriausiai tinka priemolio arba smėlingo priemolio dirva, kuri nėra per rūgšti, nei šarminė. Taip pat svarbu, kad dirvožemis būtų pakankamai drėgnas, tačiau ne per šlapias, nes tai gali sukelti šaknų puvinį.

Kada ir kaip sodinti? Geriausias laikas sodinti paulovnijas – pavasaris, kai dirva jau sušyla ir nėra šaltų naktų. Į dirvą sodinamas augalo sodinukas. Sodinant medelį, svarbu užtikrinti, kad šaknys būtų gerai išskleistos ir nepažeistos. Rekomenduojama palikti apie 4–5 metrų atstumą tarp medžių, kad jie turėtų pakankamai erdvės augti.

Paulovnijos auginimas

Tolesnė paulovnijos priežiūra

Tinkamai pasodinus, toliau medelis turėtų gana greitai imti tįstis ir stiebtis į viršų. Tačiau geram augimui ir įsišaknijimui taip pat būtina ir tinkama tolesnė priežiūra.

Laistymas ir tręšimas. Paulovnija mėgsta drėgmę, tačiau svarbu ją laistyti saikingai, kad dirvožemyje neužsistovėtų vanduo. Pavasarį ir vasarą laistyti reikia dažniau, tačiau rudenį laistymą reikėtų sumažinti. Medis taip pat reikalauja tręšimo, ypač pavasarį, kai jis pradeda intensyviai augti. Naudokite trąšas, turinčias azoto, fosforo ir kalio, kad skatintumėte greitą augimą ir sveiką vystymąsi.

Atramos. Naujai pasodintiems medeliams gali reikėti papildomų atramų, kad jie augtų tiesiai ir stabiliai, kol jų šaknys gerai įsitvirtins.

Genėjimas. Genėti paulovniją reikia atsargiai, nes per didelis genėjimas gali sutrikdyti medžio augimą. Pagrindinis genėjimo tikslas yra pašalinti sausas arba pažeistas šakas bei skatinti stipresnį pagrindinių šakų augimą. Geriausia tai daryti ankstyvą pavasarį, prieš prasidedant intensyviam augimui. Medelį galima formuoti vienu kamienu arba leisti šakotis ir auginti keliais stiebais.

Kaip dauginama paulovnija?

Paulovnija dauginama tiek sėklomis, tiek vegetatyviniu būdu. Sėklos gali būti sėjamos pavasarį į daigyklas, tačiau greičiausias ir paprasčiausias būdas – dauginimas šakniavaisiais arba auginiais. Dauginant auginiais, prigyja greičiau ir geriau auga nei tie, kurie buvo pasodinti iš sėklų. Be to, dauginant sėklomis, būtinos tik šviežios (pernai metų rudens vaisių) sėklos, o joms sudygti reikalinga labai daug šviesos ir šilumos, tad tai gana varginantis procesas.

Kaip dauginama paulovnija?

Paulovnijos medus

Paulovnijos medus – tai itin vertinamas ir brangiai kainuojantis, puikaus skonio medus, kurį bitutės suneša iš paulovnijos medžių žiedų nektaro. Šis medus vertinamas dėl savo ypatingų skoninių savybių ir gydomųjų privalumų. Paulovnijos medus yra šviesios (geltonos ar šviesiai auksinės) spalvos, o jo skonis yra švelnus, šiek tiek vaisinis, primenantis medų, suneštą iš pavasarinių gėlių.

Paulovnijos medaus savybės:

  1. Antibakterinės savybės. Jame yra natūralių fermentų ir flavonoidų, kurie padeda organizmui kovoti su bakterijomis ir uždegimais.
  2. Imunitetą stiprinančios savybės. Jame gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų, kurie padeda stiprinti organizmo atsparumą infekcijoms, peršalimams ir virusams.
  3. Virškinimo sistemos sveikata. Šis medus turi lengvų prebiotinių savybių, todėl gali skatinti sveiką žarnyno mikroflorą ir padėti virškinimo procesams. Paulovnijos medus taip pat gali sumažinti virškinimo sutrikimus, tokius kaip pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas ar gastritas.
  4. Antioksidantai. Paulovnijos medus yra turtingas antioksidantais, kurie padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso ir uždegimų, kurie yra pagrindinės daugelio lėtinių ligų priežastys.
  5. Odos priežiūra. Dėl savo antibakterinių ir priešuždegiminių savybių paulovnijos medus padeda kovoti su odos infekcijomis, mažina uždegimus, taip pat yra puikus drėkiklis. Jį galima naudoti kaip natūralų kosmetikos ingredientą.
  6. Kvėpavimo takų sveikata. Paulovnijos medus taip pat gali būti naudingas gydant peršalimą, kosulį ir kitas kvėpavimo takų ligas. Jis padeda nuraminti dirginančius simptomus, tokius kaip gerklės skausmas, kosulys ir nosies užgulimas.
  7. Kraujo cukraus lygio reguliavimas. Kai kurie tyrimai rodo, kad paulovnijos medus gali padėti reguliuoti kraujo cukraus lygį. Jis turi žemesnį glikeminį indeksą nei kiti saldikliai, todėl gali būti naudingas žmonėms, kenčiantiems nuo cukrinio diabeto arba norintiems išlaikyti sveiką cukraus kiekį kraujyje.
Paulovnijos medus - itin vertingas ir brangus
Paulownia fortunei

Paulovnija – tai daugialypis augalas, kuris gali būti auginamas tiek dėl dekoratyvinių, tiek praktinių tikslų. Jei pasirinksite tinkamą veislę ir užtikrinsite geras augimo sąlygas, ši augalas taps ne tik gražiu, bet ir naudingu medžiu jūsų sode.

Šaltiniai:

  1. https://www.burncoose.co.uk/site/content.cfm?ref=Paulownia+-+Growing+Guide
  2. https://www.gardenersworld.com/plants/paulownia-tomentosa/
  3. https://paulowniatrees.eu/products/requirements-for-growing-paulownia/
  4. https://greemap.es/en/paulownia-2/tutorial-of-paulownia-cultivation-detailed/?lang=en

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *