Gaiviai kvepianti drabužių spinta tikriausiai daugeliui – siekiamybė. Juk taip gera išsitraukti mėgstamą rūbą, kuris skleidžia švaros ir gaivos kvapą. Deja, kiekvienas esame susidūrę namuose ar bent užuodę svečiuose pas močiutę ar tetą specifinį spintos kvapą. Tokie spintos kvapai atsiduoda nešvara, drėgme, puvėsiais. Laimei, gana paprasta spintą išvalyti nuo bet kokių kvapų bei vėl džiaugtis gaiva. Dalinuosi patarimais, ko reikėtų imtis, jei norėtumėte, kad jūsų spinta nuo šiol kvepėtų.
Iš kur atsiranda nemalonūs spintos kvapai?
Negalėsite išspręsti spintos kvapo problemos tol, kol neišsiaiškinsite, kas tą kvapą sukelia. Jei į spintą sudėjote jau dėvėtus, bet neišskalbtus drabužius, šie gali skleisti nemalonų prakaito, įsigėrusio maisto ar kvepalų aromatą. Tačiau taip pat pabloginti spintos kvapą gali ir įsiveisęs pelėsis, kandis, avižėlės ar net patalinės blakės.
Jei įtariate, kad vis tik tai – pelėsis, visų pirma ieškokite, iš kur jūsų spintoje atsiranda drėgmė, nes pelėsis veisiasi ten, kur tamsu, drėgna bei trūksta oro judėjimo. Tad drėgna spinta – ideali terpė pelėsiui. Jei jūsų rūbų spinta yra drėgnoje patalpoje, apsvarstykite drėgmės surinkėjo įsigijimą. Šis įrenginys ne tik pagelbės spintos kvapų klausimu, bet ir pagerins orą drėgnoje patalpoje – taip saugos jūsų sveikatą.
Reguliariai valykite spintą
Tam, kad spinta kvepėtų gaiviai, reikia reguliariai ją kruopščiai išvalyti. Pirmiausia iš spintos išimkite visus drabužius ir daiktus. Išsiurbkite nešvarumus, dulkes. Tuomet drėgna šluoste ir universaliu valikliu kruopščiai išvalykite visus spintos paviršius: stalčius, lentynas, sienas, spinteles, skersinius. Palaukite, kol spintoje esantys paviršiai visiškai išdžius. Spintą gerai išvėdinkite – tam galite naudoti venitiliatorių. Beje, valymui naudoti galite ir vandens bei acto mišinį – šis puikiai veikia kaip dezodorantas, šalinantis kvapus.
Kavos tirščiai bei geriamoji soda – kvapams sugerti
Kavos tirščiai bei geriamoji soda – puikios priemonės sugerti kvapams. Tikriausiai yra tekę naudoti sodą kvapų pašalinimui iš šaldytuvo ar batų. Tiek soda, tiek kavos tirščiai turėtų būti supilti į indelį su dangteliu bei skylutėmis jame. Padėkite indelį saugioje vietoje, kad netyčia nenumestumėte ir palikite – viduje esantys kavos tirščiai arba soda sugers nemalonius kvapus. Jei naudosite kavą – ši pripildys spintą malonaus aromato. Tokį indelį galite laikyti iki metų, jei šis vis dar geba sugerti nemalonius kvapus.
Aktyvintoji anglis – puiki priemonė orui valyti
Nors įprastai aktyvintą anglį geriame sustreikavus skrandžiui, tačiau ji puikiai gali pasitarnauti ir valant patalpų orą ar šalinant kvapus. Anglis taip pat turi savybę sugerti ir pelėsių sporas. Įdėkite aktyvintosios anglies tablečių į orui pralaidų indą ir dėkite į spintą. Jei norėtumėte anglį panaudoti pakartotinai, indą su anglimi kelias valandas palaikykite saulės šviesoje ir tuomet vėl dėkite į drabužių spintą.
Tvarkome spintos turinį
Po spintos išvalymo gerai peržiūrėkite spintos turinį. Įvertinkite, ar tikrai kiekvieno iš turimų daiktų reikia, ar tikrai nešiojate visus drabužius. Tai, ko nenešiojate, padovanokite, parduokite ar nuneškite į tekstilės konteinerį. Taip ne tik sumažinsite nereikalingų daiktų kiekį namuose, bet ir turėsite daugiau vietos spintoje tam, kad oras tarp drabužių galėtų cirkuliuoti.
Jei turite galimybių, vielines pakabas keiskite medinėmis. Medinės pakabos ne tik geriau išlaiko drabužių formą, bet ir apsaugo nuo nemalonaus kvapo – mediena sugeria drėgmę iš aplinkos. Beje, jei ant medinės pakabos užlašinsite kedro ar levandos eterinio aliejaus lašelį, turėsite puikų natūralų spintos kvapą, atbaidantį kandis.
Net jei drabužį apsivilkote tik vieną kartą, prieš dedant jį atgal į spintą įsitikinkite, kad šis nėra prisigėręs kvapų. Prieš dėdami drabužius į spintą palaukite, kol šie bus visiškai sausi.
Spintos kvapai – džiovyklėms skirtos kvapniosios servetėles
Nepriklausomai nuo to, turite drabužių džiovyklę ar ne, naudojate joms skirtas kvapniąsias servetėles ar ne, šias tikrai verta įsigyti. Net jei ir nenaudosite džiovinimo metu, tokios servetėlės gali puikiai pasitarnauti kaip spintos kvapas. Įdėkite kelias servetėles į drabužių spintą tarp rūbų – į stalčių, drabužio kišenę, ant lentynos.
Servetėles į spintą galite dėti ir tas, kurias jau naudojote džiovyklėje džiovinimo metu, nes šios dar tikrai skleidžia malonų kvapą ir po vieno panaudojimo. Drabužių spintoje servetėlės ne tik atliks kvėpinimo funkciją, tačiau kartu ir sugers blogus kvapus. Jei jaučiate, kad servetėlės savo funkcijos nebeatlieka, pakeiskite jas naujomis.
Beje, kvapniąsias servetėles galite pakeisti ir vatos rutuliukais ar medvilniniais kamuoliukais su užlašintu eteriniu aliejumi. Spintoms puikiai tinkami šie eteriniai aliejai: bergamotės, greipfrutų, citrinų, citrinžolės, laimo, mandarinų, apelsinų, kadagių, o taip pat jau anksčiau minėti – kedro bei levandų.
Spintos kvapai – žolelių maišeliai
Jei namuose turite džiovintų žolelių, kurių nesunaudosite maisto gamyboje, panaudokite jas spintai kvėpinti. Jums tereiks nedidelio medvilninio maišelio (jei turite medžiagų skiaučių, galite tokį ir pasisiūti) ir žolelių. Spintoms kvėpinti puikiai pasitarnaus čiobreliai, petražolės, raudonėliai ar mėtos – patrinkite tarp delnų, kad suaktyvintumėte skleidžiamą kvapą ir pripildykite maišelius. Tokius kvepiančius maišelius dėkite į lentynas ar stalčius šalia drabužių arba kabinkite ant pakabų bei džiaukitės jų skleidžiamu aromatu.
Kiti būdai pagerinti spintos kvapą
Išbandykite kreidą. Ši turi savybę sugerti drėgmę. Kreidos gabalėlius sudėkite į orui laidžius maišelius, pavyzdžiui, medžiaginius, ir išdėliokite spintoje tarp drabužių. Pašalinus drėgmę, tikėtina, kad sumažės ir nemalonus kvapas.
Taip pat galite išbandyti kvapnųjį muilą. Stipriai kvepiantį muilo gabalėlį įvyniokite į ploną audinį ir dėkite į spintą. Muilas skleis aromatą, o jūsų drabužiai kvepės.
Naudokite jau paruoštus spintų kvapus. Jų galite įsigyti tiek purškiamų, tiek pakabinamų paketėlių ar kortelių. Visi jie pripildys jūsų spintą ir drabužius malonių aromatų.
Išbandykite ne vieną metodą
Nebūtinai pavyks spintos kvapus pašalinti iš pirmo karto. Jei pastebite, kad kvapas nedingsta, išbandykite kitą priemonę. O gal, išvalius spintą, į ją verta kabinti tik dar kartą naujai išskalbtus drabužius? Nenuleiskite rankų ir jums tikrai pavyks turėti gaiviai kvepiančią spintą. Nepamirškite, kad joje kabančius drabužius verta kartkartėmis pravėdinti – tai irgi pagerins spintos kvapą.
Šaltiniai:
https://www.lifeuncluttered.com/15-secrets-to-keeping-your-custom-closets-smelling-fresh
https://www.closetstoadore.com/7-clever-ways-to-deodorize-your-foul-smelling-closet
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip.