Skip to content

Zunda – spygliuota melsvų žiedų savininkė. Ar žinote, kaip padaryti jos žiedų spalvą sodresnę?

  • by
Zunda
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Zunda – originalaus, neįprasto grožio augalas. Ji gerai atrodys tiek augdama gėlyne, tiek mišriose gyvų ar džiovintų gėlių puokštėse. Skaitykite mūsų straipsnį ir sužinokite, kaip prižiūrėti zundas, kokie yra jų dauginimo būdai ir kaip galite suintensyvinti zundos žiedų mėlynumą.

Spygliais apsaugoti melsvi žiedai

Zunda

Zunda (Eryngium) yra salierinių šeimos dvimetis ar daugiametis žolinis augalas. Ji paplitusi įvairiuose pasaulio regionuose vidutinio, subtropinio ir tropinio klimato srityse, o didžiausia zundų įvairovė sutinkama Pietų Amerikoje. Zunda sutinkama pievose, kalnų šlaituose, stepėse, smėlynuose. Užauga iki 20-40 cm aukščio, o jos šaknys skverbiasi gilyn į dirvą ir gali siekti iki 2 m ilgio. Šis augalas turi statų, dažnai šakotą stiebą, skiautėtus ar suskaldytus lapus, kurie dažnai yra dygliuoti. Žiedai smulkūs, susitelkę į skėčius, turi baltus, melsvus arba violetinius vainiklapius. Peržydėję žiedai nublunka, pasidaro gelsvai rusvi. Zunda žydi birželį-rugpjūtį, žiedynus ima krauti sulaukusi trejų metų.

Priskaičiuojama apie 250 zundos rūšių. Lietuvoje savaime auga dvi rūšys – sulaukėjusi plokščialapė zunda (Eryngium planum) ir reta, į Raudonąją knygą įrašyta, pajūrinė zunda (Eryngium maritimum).

Pajūrinė zunda (Eryngium maritimum)

Pajūrinė zunda (Eryngium maritimum)

Pajūrinę zundą galite pamatyti Kuršių nerijoje. Radę jos neskinkite – tai retas augalas, įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą. Ši gėlė auga pavieniui arba mažose grupelėse. Tai daugiametis augalas, žiemą antžeminė jo dalis sunyksta. Žydėti pradeda sulaukusi 4-5 metų, žydi liepos-rugpjūčio mėnesiais, kas 2-3 metus. Pajūrinė zunda lengvai pakelia smėlio užpustymą ir nesunkiai prasiskverbia pro užgulusį smėlio sluoksnį. Maistingais šio augalo šakniastiebiais minta šernai. Pajūrinė zunda auga ne vien Kuršių nerijoje, ją galite sutikti ir kitų Europos šalių pajūrio kopose.

Plokščialapė zunda (Eryngium planum)

Plokščialapė zunda (Eryngium planum)

Plokščialapė zunda natūraliai auga Vidurio ir Pietų Europoje, šiaurinėje Kinijos dalyje, Vakarų Sibire, kur sutinkama sausose pievose ir miškų pakraščiuose stepių ir miško stepių zonose. Viršutinėje dalyje išsišakojęs melsvas arba sidabrinis šio augalo stiebas siekia 70-80 cm aukštį. Ovalūs arba kiaušiniški žiedynai taip pat melsvi, jų skersmuo yra apie 2 cm. Aplink žiedyną esantys lapai išsikišę, siauri, šiek tiek dantyti. Būdingas mėlynas atspalvis ryškesnis zundai augant apšviestose vietose, blyškesnis jis gali būti vėsiais, lietingais metais, kai daug debesuotų dienų.

Plokščialapė zunda yra daugiametis augalas. Ji pradeda žydėti antraisiais gyvenimo metais, dažniausiai liepos mėnesį, žydi gausiai, apie mėnesį laiko. Plokščialapė zunda yra vaistinis augalas.

Jukalapė arba agavinė zunda (Eryngium yuccifolium)

Jukalapė zunda (Eryngium yuccifolium)

Jukalapė zunda užauga iki 1 m aukščio. Jos lapai savo išvaizda primena jukos lapus, tačiau pasižymi melsvai žaliais bei melsvai pilkais atspalviais. Išsidėstę ant ilgų, šakotų stiebų jukalapės zundos žiedynai žalsvai balti, juos supa spygliuoti apyžiedžiai. Ši rūšis žydi antroje vasaros pusėje.

Didžioji zunda (Eryngium giganteum)

Didžioji zunda (Eryngium giganteum)

Didžioji zunda kilusi iš Kaukazo ir Pietvakarių Azijos regionų. Tai aukštas augalas, pasiekiantis iki 150-180 cm aukštį. Apatiniai didžiosios zundos lapai širdelės formos, viršutinėje ūglių dalyje jie yra giliai įpjauti, spygliuoti. Mažučiai melsvai sidabriniai žiedeliai susitelkę į pailgus, dygliuotus, šviesiai žalius arba melsvus 5–6 cm ilgio žiedynus, apsuptus didelių, ryškių sidabriškai pilkų lapų. Visas augalas turi sidabriškai melsvą atspalvį. Didžioji zunda yra dvimetis augalas. Pirmaisiais metais ji sudygsta ir sukaupia maisto medžiagų, antraisiais suformuoja šakotus stiebus, žydi, o paskui sunyksta.

Zundos sodinimas ir dauginimas

Zunda geriausiai auga atvirose ir saulėtose vietose. Saulėje ji įgauna intensyvesnę mėlyną spalvą nei augdama pavėsyje. Sodinkite zundas gerai nusausintoje dirvoje. Zundos mėgsta vidutiniškai derlingą, lengvą, kalkingą dirvožemį, gali augti skurdžiose ir druskingose ​​vietose. Svarbiausia sąlyga – geras drenažas, zundos neperneša stovinčio vandens, ypač žiemą.

Zunda dauginasi sėklomis arba kero dalijimu. Deja, dalijant kerą jos šaknys dažnai nutrūksta ir po to augalas gali prastai įsišaknyti. Kero dalijimą geriausia atlikti pavasarį – gegužės mėnesį. Paprasčiausias būdas dauginti zundas – jas sėti. Lauke galite sėti šiuos augalus prieš žiemą arba pavasarį. Daigai į nuolatinę auginimo vietą persodinami, kol yra nedideli. Sodindami palikite ne mažesnį kaip 30-40 cm atstumą tarp augalų.

Zundos auginimas ir priežiūra

Tręšimas. Zunda puikiai prisitaiko net prie skurdžios dirvos, jai nereikia papildomų trąšų net ir ten, kur dirva smėlinga ar akmenuota. Tad tręšdami zundas nepersistenkite – trąšų perteklius mažina jų atsparumą žiemai.

Kaip paryškinti zundos žiedų spalvą. Kad zundos žiedų spalva būtų sodresnė, po kiekvienu jos krūmeliu paberkite pora saujų susmulkintų kiaušinių lukštų arba dolomitmilčių.

Laistymas. Ši gėlė gerai pakelia sausringus orus, jai nereikia papildomo laistymo.

Mulčiavimas. Naudinga mulčiuoti zundas durpėmis, pjuvenomis.

Zunda

Paruošimas žiemai. Pasibaigus augimo sezonui, zundos ūglius galite nupjauti arti žemės paviršiaus. Tačiau sudžiūvę zundos žiedynai gali puikiai atrodyti palikti sode per žiemą, todėl galite rinktis – palikti žiemai zundas ar nupjauti. Daugelis daugiamečių zundos rūšių yra atsparios lietuviškai žiemai, todėl šaltuoju metų laiku jų uždengti nereikia. Uždenkite eglišakėmis ar sausais lapais tik šilumamėges zundos rūšis.

Kita priežiūra. Zundos rūšys, turinčios ploną ir ilgą stiebą, birželio mėnesį pririšamos prie atramų. Periodiškai zundas apravėkite supurenkite aplink jas dirvą. Zundos žydės ilgiau, jei pašalinsite nužydėjusius žiedynus.

Zundą puolančios ligos ir kenkėjai

Zunda praktiškai neserga ir retai kenčia nuo kenkėjų. Pavojus jai gali kilti užsitęsus vėsiems ir lietingiems orams, kai augalą gali užpulti grybelinių ligų sukėlėjai. Reguliariai apžiūrėkite zundas, patikrinkite, ar neatsirado grybelio pažeistų dalių. Pažeistas augalo dalis pašalinkite, profilaktikai galite apdoroti augalus specialiais fungicidais.

Plokščialapė zunda – vaistinis augalas

Plokščialapė zunda (Eryngium planum) nuo seno laikoma vaistiniu augalu. Šio augalo sudėtyje yra daug triterpenoidinių saponino, flavonoidų, polifenolinių karboksirūgščių, taninų, angliavandenių, organinių rūgščių ir eterinio aliejaus. Liaudies medicinoje plokščialapė zunda naudojama peršalimo ligoms, kosuliui, kvėpavimo takų ligoms gydyti. Manoma, kad ji palengvina galvos, dantų, sąnarių skausmą, nuramina bei pagerina miegą. Gydymo tikslams vartojami zundos užpilai, arbatos. Šis augalas – dažnas arbatų ir sirupų, gydančių kosulį bei viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, ingredientas. Prieš naudojant augalą gydymo tikslais, nepamirškite pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.

Zunda

Zunda sodo dizaine

Gėlynuose zundos gerai sugyvens ir derės su javais, ryškiaspalvėmis kraujažolėmis, katžolėmis, daugiamečiais šalavijais, veronikomis, lubinais, rudbekijomis. Zundos dažnai sodinamos grupėmis, jos puikiai tinka natūralistinio stiliaus gėlynams, alpinariumams, o žemaūges veisles galima auginti gėlynų apvaduose ir konteineriuose ar vazonuose. Neaukšti, melsvų atspalvių zundos krūmeliai sudaro puikų foną ryškesniems augalams. Be to, zundos pritraukia bites ir drugelius, o tai svarbu visaverčiam sodo gyvenimui ir klestėjimui.

Zunda puokštėms

Zunda – puiki gėlė ne tik auginimui sode ar gėlyne, ji tinka tiek šviežių gėlių, tiek sausažiedžių augalų puokštėms. Floristai yra pamėgę šią egzotiškos išvaizdos gėlę ir naudoja ją įvairioms progoms skirtose puokštėse. O jei nupjausite ir sudžiovinsite zundą žydėjimo metu, išsaugosite jos išsiskleidusį grožį daugeliui metų. Sausi zundos žiedai gerai išlaiko formą ir spalvas. Sausomis kompozicijomis papuošite namus ilgesniam laikui, ypač jos tinka žiemos švenčių dekorui.

Zunda

Kaip matote, zundos auginimas ir priežiūra visai paprasti, o jos originalus grožis papuoš ne tik gėlyną, bet ir namus. Tad būtinai pabandykite užsiauginti šią neįprastą ir ryškią gėlę savo sode.

Šaltiniai:
https://nerija.lrv.lt/lt/apie-nacionalini-parka/gamta-1/augalija/
https://www.thespruce.com/grow-sea-holly-eryngium-4121081
https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/perennial/sea-holly-rattlesnake-master/
http://www.naturalherbs.ro/project/blue-eryngo-eryngium-planum/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *