Skip to content

Advento vainikas: susikurkite kalėdinę nuotaiką namuose. Kaip jį pasigaminti patiems?

Advento vainikas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Advento vainikas yra turbūt pirmoji prieškalėdinio laikotarpio puošmena, kuri atsiranda mūsų namuose. Kalėdiniai ir advento vainikai vis dažniau puošia ne tik mūsų namus, bet ir darbo vietas, restoranus, parduotuves. Ruduo pats mums siūlo puošybos idėjų vainikams: nuo medžių krentantys kankorėžiai, gilės, kaštonai, riešutai. Na, o turintys sodą ar daržą, rudenį užsiima buksmedžių, tujų ar kitu spygliuočių genėjimu, kurių šakeles puikiausiai galime pritaikyti vainikų kompozicijoms. 

Bene populiariausias yra advento vainikas, kuris padedamas ant stalo, o ant jo tvirtinamos keturios žvakės, simbolizuojančios keturias advento savaites. Taip pat populiarėja ir kalėdiniai vainikai, į kuriuos įpinami kalėdiniai žaisliukai, blizgučiai, dirbtinės snaigės, angeliukai ir kitos puošmenos. Tokie vainikai neretai pakabinami ant sienos, vidaus ar lauko durų. 

Advento vainiką galime pasigaminti patys, bet taip pat tai yra puiki galimybė kartu su kitais šeimos nariais ar draugais sudalyvauti vainikų rišimo dirbtuvėse. Galėsite smagiai ir prasmingai praleisti laiką šiuo ypatingo prieškalėdinio laikotarpio metu. 

Advento vainikas (1)
Nuotrauka autorės

Kada atsirado advento vainikų paprotys?

Advento vainikų gaminimo paprotys atsirado Hamburgo mieste Vokietijoje, kur 1839 m. našlaičių prieglaudai vadovavęs pastorius Johannas Hinrichas Vichernas sugalvojo savo auklėtinių dienos centrą papuošti vainiku. Norėdamas savo auklėtiniams padaryti Kalėdų laukimo laiką malonesnį, o kartu papuošti dienos centro, kuriame vaikai leido laiką kartu, interjerą, jis prie lubų pakabino didelį medinį ratą, ant kurio pastatė 24 advento žvakes. Tada pirmąjį advento sekmadienį jie uždegė pirmąją žvakę. Vėliau mažesnes 24 žvakes globotiniai uždegdavo kasdien iki pat Kalėdų vakaro.

Keturis advento sekmadienius buvo uždegamos 4 didesnės žvakės – ši tradicija išliko iki šių dienų. Paprotys išplito po visą Vokietiją, Europą bei už jos ribų. Kai kur labai gerai įsitvirtino, kaip pavyzdžiui Šveicarijoje ar JAV. Lietuvoje vainikai irgi yra mėgiami, bet jie nėra tokie populiarūs kaip kalėdinės eglutės.

Advento vainiko gaminimas

Iš ko gaminamas advento vainikas?

Advento vainikas paprastai gaminamas iš spygliuočių šakelių, tvirtai apvyniotų viela arba virvute aplink šiaudų žiedą (pagrindą). Galima naudoti daugybę natūralių dekoracijų, įskaitant kankorėžius, riešutus, giles ar net džiovintus vaisius, uogas. Ant vainiko laikomos keturios žvakės, kurios uždegamos vienas po kito einančiais advento sekmadieniais (iš pradžių viena, paskui kita ir t. t.). Žvakių uždegimas reiškia budrumą ir pasirengimą švęsti Kalėdas. Taip pat galima paruoštą žalią vainiką panaudoti ir kitaip. Juo galima papuošti savo namų duris arba pakabinti kur nors kitur. Patį vainiką galima papuošti ir kalėdine lempučių girlianda. 

Advento vainikai mūsų namuose primena apie artėjančias Kalėdas ir tampa gražia interjero puošmena. Jie dedami ant komodų, stalų, lentynų, knygų spintų, rašomųjų stalų ir kitų svetainės baldų, kad sukurtų stebuklingą kalėdinę atmosferą.

Kaip pasigaminti advento vainiką?
Nuotrauka autorės

Kaip patiems pasigaminti advento vainiką?

Advento vainiko gaminimas susideda iš šių pagrindinių žingsnių: pagrindo formavimo, žvakių pritvirtinimo ir puošybos įvairiomis dekoracijomis. Toliau aprašysime, kaip kiekvieną jų pasigaminti.

Kalėdinis vainikas
Nuotrauka autorės

Advento vainiko pagrindas

Advento vainiko pagrindą galite pasigaminti patys arba nusipirkti paruoštą ir papuošti jį pagal iš anksto pasirinktą dizainą. Dažniausiai jie gaminami iš medžių šakelių, šiaudų, putplasčio ar floristinės kempinės. Iš karto reikia pagalvoti apie planuojamą dydį, priklausomai nuo to, kur bus vainiko vieta. Dydį taip pat deriname prie žvakių – kad galėtume jas patogiai ir saugiai pritvirtinti ant pačio vainiko arba įdėti į vainiko centrą ir saugiai uždegti.

Prie pagrindo pridedame po vieną arba po porą mūsų pasirinktų medžių šakelių, aprišame virvute, tada pridedame kitas šakeles, kol apeisime visą ratą. Tam labiausiai tinka spygliuočiai: eglės, kėnio, tujos, kadagio arba kitų visžalių augalų šakelės, pavyzdžiui, buksmedžio. Galime į tą patį vainiką įpinti įvairių augalų šakelių. Kartais vietoj šakelių vainiko pagrindas padengiamas samanomis

Advento vainiko gaminimas

Advento vainiko žvakės 

Jei advento vainikas jau paruoštas, antrasis žingsnis – pritvirtinti advento žvakes. Šioje vietoje norime paminėti jų spalvinę gamą, nes ji neturėtų būti atsitiktinė. Tradiciniuose vainikuose žvakės būdavo violetinės, rožinės arba baltos spalvos. Būtent šios spalvos atspindi adventą. Šiais laikais vainikuose vis dažniau naudojamos raudonos, auksinės ar sidabrinės spalvos žvakės. Jos pasirenkamos labiau dėl svetainės dekoro, mados, negu dėl savo reikšmės. 

Žvakės tradiciškai tvirtinamos (viela arba klijais) ant pačio vainiko, bet jas taip pat galime idėti į jo centrą. Vainiko pagrindą ir žvakes padėkite ant apskritimo formos lėkštės ar padėklo, geriausia iš nedegios medžiagos. 

Advento vainiko žvakės 

Kaip puošiamas advento vainikas?

Trečiasis žingsnis – advento vainiko puošyba. Jį galite papuošti kaip tik norite, naudodami tradicines kalėdines dekoracijas, pavyzdžiui, kankorėžius, džiovintus vaisius, riešutus, spalvotus kaspinus, lemputes, blizgučius ar saldainius. Jei norite advento vainiką gaminti tradiciškai, naudokite anksčiau minėtas advento spalvas ir klasikines nesudėtingas dekoracijas.

Norint pagaminti natūralų ir „zero waste” vainiką, verta pagalvoti apie jo dekoracijas iš anksto – ankstyvą rudenį pririnkti ir išdžiovinti riešutų, gilių, kankorėžių (skirtingų rūšių), šermukšnio ar kitų uogų, taip pat galima išdžiovinti apelsinų, obuolių ar kriaušių skiltelių. Toks vainikas bus labai puošnus, o medžiagos nieko nekainuos. 

Tačiau jei norite, kad advento vainikas taptų įspūdinga interjero puošmena, galite pasirinkti „glamūrines” dekoracijas ir tokius papuošalus, kaip įmantrūs kalėdiniai žaisliukai, angelų ar gyvūnų figūrėlės, plunksnos, meduoliai, klasikinės kalėdinės žvaigždės, kankorėžiai ar riešutai, nudažyti auksine spalva, plunksnos ir t.t.

Tradicinis būdas būtų pritvirtinti dekoracijas prie vielos ir jas įpinti į pagrindą, bet paprastesnis būdas būtų priklijuoti dekoracijas naudojant karštus klijus. 

Advento vainiką pastatykite matomoje vietoje, pavyzdžiui, ant komodos arba ant stalo tarp kitų dekoracijų. Visai nebloga idėja yra pagaminti kelis vainikus ir pastatyti juos skirtingose namų vietose. Papuoškite tiek svetainės, tiek virtuvės ar prieškambario patalpas.

Advento vainiko puošyba

Ką simbolizuoja advento vainikas?

Šio unikalaus advento papuošalo simbolika yra labai svarbi – ją verta žinoti, ypač jei jis jūsų namuose laikomas kiekvienais metais ir jau tapo šeimos tradicija. 

  • Apvali vainiko forma simbolizuoja begalybę ir amžinąjį gyvenimą.
  • Eglės šakelės simbolizuoja gyvybę, bendrystę ir šeimą.
  • Keturios uždegtos žvakės simbolizuoja priartėjimą prie tikrosios šviesos – kūdikėlio Jėzaus.
  • Kiekviena žvakė turi savo atskirą reikšmę: pirmoji yra vilties, antroji – taikos, trečioji – džiaugsmo, ketvirtoji – meilės.

Advento vainikas, kaip matome, yra ne tik nuostabi dekoracija, bet pasižymi ir tradicijų bei šventinių simbolių gausa. Prie šio papročio galime taip pat prijungti ir savo šeimos tradicijas: galime rinkti kartu kankorėžius ar šakeles vainikui, kartu jį rišti arba kiekvienas pasigaminti savo individualų vainiką. Tai taip pat gali būti puiki dovana draugams ar pažįstamiems.  

Advento vainiko prasmė
Nuotrauka autorės

Advento vainiko gaminimas – galimybė kurti šeimos tradicijas

Advento arba kalėdinio vainiko rišimas – tai galimybė praleisti laiką kartu. Darbas prie vainiko gali būti labai smagus visai šeimai. Į puošybą verta įtraukti vaikus, nes jums vadovaujant, jie gali puikiai atlikti ne tokius sudėtingus darbus. Gamindami dekoraciją, mažiesiems galite papasakoti šios dekoracijos istoriją, žvakių spalvų simboliką. Advento vainiko rišimas taip pat gali sukurti šventinę nuotaiką jūsų darbo kolektyve – galite sudalyvauti vainikų rišimo dirbtuvėse, kuriose jau būtų paruoštos visos reikalingos medžiagos ir priemonės jų gaminimui.

2023 m. lapkričio ir gruodžio mėn. kviečiame į kalėdinių vainikų rišimo dirbtuves.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *