Skip to content

Gintaro rūgštis buityje – neįtikėtinos galios šaltinis augalams, kuriuo džiaugsis ne tik orchidėjos

  • by
Gintaro rūgštis buityje – neįtikėtinos galios šaltinis augalams, kuriuo džiaugsis ne tik orchidėjos
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Cheminiai eksperimentais užsiimti nesiūlysime, tik supažindinsime, kas yra toji gintaro rūgštis. Šios medžiagos galima įsigyti kaip papildo ir naudoti žmogaus sveikatai pagerinti, tačiau čia aptarsime, kaip ji pasitarnauja augalams. Vienas iš dažniausiai pritaikomų būdų yra augimo stimuliatorius orchidėjoms, tačiau jo didelė nauda pastebėta ir kitų augalų įvairioms gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Pasidalinsime patarimais, kaip pasigaminti gintaro rūgšties tirpalą ir kaip jį panaudoti, kad jūsų kambariniai ir lauko augalai bujotų.

Kas yra gintaro rūgštis?

Tik nedaugelis yra girdėję apie gintaro rūgštį, tačiau ši medžiaga dažnai sutinkama buityje ar maisto produktuose. Didžiausia jos koncentracija yra gintare (8 %), todėl jis yra geriausias šios medžiagos šaltinis, bet jo taip pat yra meduje, obuolių acte ir baltajame vyne. O dabar jis patogiai pateikiamas tablečių, kristalų arba baltų bekvapių, rūgštaus skonio miltelių pavidalu (dar žinomas kaip maisto priedas E363), kurių galima lengvai įsigyti specializuotose prekybos vietose.

Kas yra gintaro rūgštis?

Kokia nauda augalams pasižymi gintaro rūgštis?

Gintaro rūgštis plačiai naudojama kaip augalų priežiūros priemonė, kuria galima laistyti, purkšti arba jo paruoštame tirpale mirkyti augalų šaknis bei sėklas. Ši medžiaga neatstoja trąšų, tačiau yra labai veiksminga, kai kalbama apie augalų augimo skatinimą, taip pat:

  • padeda formuotis stipresnei augalų šaknų sistemai, gerina jų šaknų formavimąsi
  • skatina naujų augalų ūglių ir lapų formavimąsi
  • padeda lengviau įsisavinti dirvožemyje esančias maistines medžiagas
  • padidina derlių
  • pagreitina žydėjimo procesą
  • skatina sėklų dygimą ir pagerina auginių įsišaknijimą
  • padeda augalams stresinėse situacijose, nes didina jo atsparumą karščiui, šalčiui, druskingai dirvai, kenkėjams ir ligoms
  • spartina augalų augimą, suteikia jiems jėgų ir ištvermės
  • užtikrina, kad augaluose nesikauptų toksinai, ir juos pašalina iš dirvožemio
Gintaro rūgšties nauda augalams

Kaip paruošti ir naudoti gintaro rūgšties tirpalą?

Gintaro rūgštis yra gana universali ir ja galima maitinti beveik visų rūšių vazoninius augalus, ypač orchidėjas, nes joms pastebėtas bene didžiausias teigiamas efektas. Štai keli būdai, kaip paprastai pasiruošti gintaro rūgšties tirpalą ir jį pritaikyti:

Kambariniams augalams. Norint paruošti šį sveiką tirpalą, reikia ištirpinti gintaro rūgšties tabletę 2,5 litro vandens. O jeigu naudojate ne tabletes, o kristalus, tuomet 5 litruose šilto vandens ištirpinkite 5 g gintaro rūgšties kristalų. Pasiruoštu tirpalu laistykite augalus kas dvi savaites. Taip pat galite juo kas tris savaites purkšti augalų lapus, tada jie bus blizgesni ir elastingesni.

Sėkloms mirkyti. Sėklų daigumą pagerinsite, jeigu jasmirkykite 12 valandų gintaro rūgšties tirpale. Jam pasiruošti ištirpinkite 1,0 g kristalų 200 ml vandens.

Daigams įsišaknyti. Gintaro rūgštis taip pat veiksmingai padeda įsišaknyti naujiems daigams. Juos pikuojant ar persodinant įmerkite daigus į šios rūgšties vandeninį tirpalą 30 minučių. Tą patį galite daryti ir su svogūnėliais, tik jie tirpale turi išbūti 2 valandas.

Gintaro rūgštis augalams purkšti

Purškalas daržovėms ir lauko gėlėms. Nepaprastai pagelbėsite lauke auginamoms daržovėms ir gėlėms, jeigu pasiruošite tirpalą iš 1,0 g ištirpintos gintaro rūgšties 500 ml vandens ir juo apipurkškite augalus. Tai atlikite 2 kartus per savaitę prieš žydėjimą ir vaisių nokimo pradžioje.

Tą patį tirpalą naudokite ir bulvėms, norėdami padidinti ankstyvą ir bendrą šakniagumbių derlių. Prieš sodinimą sudrėkinkite bulves tirpalu ir uždengę palaikykite 2–3 valandas. Kai pasodintos bulvės jau paauga, jų viršūnes purkškite 2–3 kartus prieš žydėjimą.

Gintaro rūgšties šalutinis efektas augalams

Šio tirpalo naudojimo negalima viršyti, tad svarbu tinkamai dozuoti. Priešingu atveju gresia nudegimai, fiziologinių procesų sutrikimai. Turėkite omenyje, kad gintaro rūgštis yra tik mikrotrąša, todėl įprastų trąšų pakeisti negali. Kita vertus reikia žinoti, kad ir nepavojingos gintaro rūgšties dozės nenaudojamos, kai:

  • augalai miega ir ilsisi rudens ir žiemos periodu
  • augalai nepakenčia rūgštaus dirvožemio, nes gintaro rūgštis mažina jo pH
Gintaro rūgšties šalutinis efektas augalams

Ruošiant tirpalą imkitės saugos priemonių ir taisyklių: naudokite pirštines, laikykitės asmens higienos, po darbo plaukite rankas, o medžiagą laikykite sausoje, uždaroje, saugioje vietoje.

Neįprastos natūralios trąšos kambariniams augalams: iš kokių virtuvės atliekų jas gaminti?

Šaltiniai:
https://seemnemaailm.com/en/succinic-acid.html
https://diveevo.de/lt/blogs/news/die-verwendung-von-bernsteinsaure-fur-pflanzen
https://www.handimania.com/plants/succinic-acid-is-a-fantastic-fertilizer.html

Tyrimai:
https://patents.google.com/patent/US5604177A/en

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *