Skip to content

Magnetinės audros šiandien: kaip jos veikia mūsų sodų ir daržų mikroklimatą?

Magnetinės audros
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Magnetinės audros – tai geomagnetiniai reiškiniai, atsirandantys dėl Saulės aktyvumo padidėjimo ir Saulės vėjo dalelių sąveikos su Žemės magnetiniu lauku. Šios audros daro įvairiapusį poveikį ne tik technologijoms bei žmonių sveikatai, tačiau ir žemės ūkiui, įskaitant sodus ir daržus. Nors tiesioginis magnetinių audrų poveikis augalams nėra toks akivaizdus kaip, pavyzdžiui, žmonių sveikatai ar klimato pokyčiams, tačiau jis gali turėti netiesioginių, subtilių bei ilgalaikių padarinių.

Šiame tekste panagrinėsime, kaip magnetinės audros veikia mūsų sodų ir daržų mikroklimatą ir kaip pasireiškia jų netiesioginis poveikis augalams.

Magnetinių audrų poveikis atmosferos sąlygoms

Magnetinės audros gali paveikti atmosferos sluoksnius, ypač jonosferą (viršutinį jonizuotą Žemės atmosferos sluoksnį), ir taip netiesiogiai paveikti mikroklimatą soduose ir daržuose.

Kai magnetinės audros yra stiprios, jos gali sukelti didelius elektros srovių srautus aukštuose atmosferos sluoksniuose, kurie gali paveikti temperatūrą ir oro slėgį. Šie pokyčiai sukelia nežymius, tačiau pastebimus orų svyravimus: dažnesnius lietus, audras, temperatūrų šuolius ar trumpalaikes šalčio bangas šiltuoju metų laiku.

Tokie nedideli klimato pokyčiai gali turėti tiesioginės įtakos augalų augimui bei derliui. Pavyzdžiui, dažni lietūs gali supūdyti bedygstančias sėklas ar benokstantį derlių, o netikėtos šalnos numarinti augalus.

Magnetinės audros šiandien: kaip jos veikia mūsų sodų ir daržų mikroklimatą?

Magnetinės audros ir augalų fiziologija

Nors mokslinių tyrimų apie magnetinių audrų poveikį sodo ir daržo mikroklimatui nėra daug ir kol kas jais tvirtai remtis negalime, tačiau kai kurie iš atliktų tyrimų rodo, kad geomagnetinės audros gali paveikti augalų augimą ir fiziologiją.

Magnetinės audros sukelia laikinus elektrinių laukų pokyčius, kurie gali paveikti augalų ląstelių membranų funkcionavimą. Tokie pokyčiai ląstelių lygmenyje gali turėti neigiamos įtakos augalų augimui, medžiagų apykaitai ir vandens įsisavinimui.

Įprastai magnetinių audrų sukeliami pokyčiai yra trumpalaikiai ir pastebimos žalos augalams nepadaro. Tačiau dažnos ir besikartojančios magnetinės audros gali turėti ilgalaikių pasekmių augalų sveikatai ir produktyvumui.

Be to, magnetinės audros gali paveikti fotosintezę, fermentų aktyvavimą ir ląstelių dalijimąsi. Stiprios magnetinės audros gali sulėtinti arba pagreitinti fotosintezės procesus, taip pat augalų augimo greitį ir jų gebėjimą kaupti medžiagas bei ištverti stresines situacijas.

Magnetinės audros ir augalai

Magnetinių audrų įtaka dirvožemiui

Magnetinės audros gali turėti įtakos ir dirvožemiui. Stiprios geomagnetinės audros gali sukelti elektros srovių tekėjimą per dirvožemį, o tai gali pakeisti jo cheminę sudėtį ir turėti įtakos mikroorganizmų aktyvumui.

Pasikeitusi dirvožemio sudėtis tiesiogiai įtakoja augalų įsisavinamų maistinių medžiagų kiekį, o tai daro poveikį augalų augimui. Taip pat dėl elektros srovių tekėjimo gali pakisti ir dirvožemio rūgštingumas, o tai gali pabloginti augalų augimo sąlygas, dirva tapti netinkama konkrečiam augalui.

Magnetinių audrų sukeliami elektromagnetiniai pokyčiai dirvožemyje gali paveikti ir mikroorganizmų aktyvumą. Įvairūs mikroorganizmai yra svarbūs organinių medžiagų skaidymui bei maistinių medžiagų ciklams. Veikiami magnetinių audrų mikroorganizmai gali funkcionuoti silpniau, mažėti jų kolonijos. Tai gali turėti įtakos augalų šaknų mikrobiomui ir jų gebėjimui įsisavinti maistines medžiagas.

Magnetinės audros ir fotosintezė

Ilgalaikiai magnetinių audrų padariniai sodo ir daržo mikroklimatui

Tiesioginis magnetinių audrų poveikis sodo ir daržo mikroklimatui nėra didelis, ypač kai jos nėra stiprios ir dažnos. Tačiau kuo dažnesnės ir intensyvesnės, tuo jų įtakai gali būti didesnė bei turėti ir ilgalaikių pasekmių.

Augalai, reguliariai patiriantys magnetines audras, gali būti mažiau atsparūs ir kitoms stresinėms situacijoms, tokioms kaip šaltis, karštis, sausra, ligos ar kenkėjai. Be to, ilgalaikis dirvožemio savybių pasikeitimas gali lemti lėtesnį augalų augimą ir mažesnį derlingumą.

Magnetinės audros: kaip sumažinti jų poveikį augalams?

Nors magnetines audras galima numatyti ir jų stiprumą pasitikrinti orų programėlėse, tačiau jų daromo poveikio išvengti neįmanoma. Daugiausia, ką galime padaryti, tai sumažinti jų neigiamą poveikį, atlikdami dirvožemio tyrimus ir pagal tai koreguodami trąšų kiekį ar dirvožemio rūgštingumą pritaikydami konkretiems augalams.

Augalo augimas ir magnetinės audros

Šaltiniai:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1364682614000339
  2. https://www.usgs.gov/faqs/what-a-magnetic-storm
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1364682607001964?via%3Dihub

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *