Pomidorai yra vienos populiariausių daržovių sodininkų tarpe. Tačiau ne mažai daliai kyla iššūkis, ieškant geriausių ir patogiausių atramų šioms daržovėms. Tinkamos pomidorų atramos būtinos norint užtikrinti gausų ir kokybišką derlių, apsaugoti nuo ligų ir išlaikyti gražų pomidoro krūmo augimą.
Šiame straipsnyje papasakosime, kodėl pomidorams reikia atramų ir aptarsime pačias populiariausias atramas bei pasidalinsime patarimais, kaip jas įsirengti.
Pomidorų atramos: kodėl jos būtinos?
Nors pomidorus galima auginti ir be atramų, tačiau tai nėra nei populiaru, nei tikslinga pasirinkti tokį auginimo būdą. Išskyrus natūralumą, auginimas be atramų neturi jokių privalumų. Priešingai, yra kur kas daugiau minusų.
Pomidorų atramos būtinos dėl šių priežasčių:
- Ligų prevencijai. Augdamos be atramų, pomidorų šakelės neatlaiko vaisių svorio ir jie svyra, liečiasi su žeme. Sąlytis su žeme daug kartų padidina įvairių pomidorų ligų tikimybę, dar nesunokę pomidorai ima pūti, sunkiai ir nevienodai noksta ir pan.
- Ventiliacijai užtikrinti. Kaip žinia, dauguma ligų, ypač grybelinių, puikiai jaučiasi ir sparčiai plinta drėgnoje, šiltoje ir prastai vėdinamoje terpėje. Pomidorų atramos užtikrina gerą oro cirkuliaciją tarp augalų šakų. O tai sumažina ligų plitimo riziką.
- Augimo kontrolei. Be atramų pomidorai augtų į visas puses, kerotųsi ant žemės, lūžtų ir linktų šakos. Pomidorų atramos padeda sukontroliuoti krūmelių augimą, jie auga vertikaliai, lygiai, tvarkingai. Tai svarbu ne tik dėl estetinio vaizdo, bet ir taupo vietą.
- Lengvesniam derliaus nuėmimui. Kai pomidorų vaisiai kabo ore, jie yra lengviau pasiekiami, o tai supaprastina derliaus nuėmimą. Be to, vaisiai neliečia žemės ir būna švaresni.
Ar visiems pomidorams reikalingos atramos?
Iš esmės visoms pomidorų veislėms reikalingos atramos. Galbūt tik išskyrus žemaūges ar krūmines veisles. Tačiau net ir joms gali prireikti papildomų atramų augančių vaisių svoriui išlaikyti.
Kuo aukštesnių veislių pomidorai (pvz., vynuoginiai, kurie gali pasiekti ir 2,5 m aukštį), tuo labiau jiems reikalingos atramos. Ir ne bet kokios, o pritaikytos jų aukščiui ir svoriui.
Kada turi būti įrengiamos pomidorų atramos?
Pomidorų atramas rekomenduojama įrengti praktiškai iš karto po pomidorų persodinimo į šiltnamį ar atvirą dirvą. Kuo anksčiau tai atliekama, tuo mažiau pažeidžiamos augalo šaknys ir tuo geriau pomidorai prisitaiko prie atramų. Be to, ankstyvame augimo laikotarpyje įstatytos atramos apsaugo gležnus daigus nuo vėjų ar kitų nepalankių oro sąlygų, kurios galėtų juos nulaužti.
Pomidorų atramų tipai
Nuo seno įprasta pomidorus pririšti prie kuoliukų ir ilgą laiką tai buvo populiariausios ir tinkamiausios pomidorų atramos. Tačiau laikai keičiasi ir žemės ūkis taip pat žengia į priekį. Šiais laikais yra kur kas daugiau pomidorų atramų pasirinkimų. Tad kiekvienas gali išsirinkti pagal savo poreikius ir pagal tai, kas būtų tinkamiausia auginamiems pomidorams.
Pomidorų kuoliukai
Pomidorų pririšimas prie kuoliukų yra pat paprasčiausias ir elementariausias būdas. Kuolai gali būti mediniai, plastikiniai, metaliniai ar bambukiniai. Metaliniai ar plastikiniai tarnaus ne vienus metus, juos lengviau dezinfekuoti. Tokie kuolai yra ilgaamžiai, tačiau mažiau draugiški gamtai ir aplinkai, nes vėliau sunkiai suyra.
Pomidorų kuoliukai parenkami tokio aukščio, kokio numatoma augs konkreti pomidorų veislė. Tik reikia atminti, kad dalis kuolo turės būti įkasta į žemę.
Prie kuoliukų pomidorai tvirtinami virvelėmis, elastinėmis juostomis ar specialiomis sąsagomis. Kuo platesnė rišimo juosta, tuo mažiau traumuojamas augalas. Augant pomidorui, virveles gali tekti perrišti, atsižvelgiant į augalo aukštį.
Kuoliukai sukalami į žemę netrukus po to, kai susodinami daigai. Tarp pomidoro stiebo ir kuolo paliekamas maždaug 30 cm atstumas, kad vėliau, augant augalui, jis nepasižeistų.
Pomidorų narvai
Pomidorų narvai paremia augalą iš visų pusių. Šios pomidorų atramos labai tinkamos lauke bei vazonuose auginamiems pomidorams. Taip pat toms veislėms, kurių nereikia labai daug genėti.
Dažniausiai galima įsigyti iš vielos pagamintus narvus, tačiau juos nesunkiai galima pasigaminti patiems iš medinių kuolų ar lentelių. Vieliniai narveliai, kuriuos galima įsigyti sodo prekių parduotuvėse, dažniausiai yra gana netvirti ir dažnai griūna neatlaikę pomidorų lapijos bei vaisių svorio. Ne retai jiems pritvirtinti papildomai reikalingi tvirti kuolai, kurie juos laiko.
Taigi mediniai, pačių pasigaminti narvai būtų puiki alternatyva vieliniams. Jie sukalami iš keturių kuoliukų ar lentelių, kurių ilgis parenkamas atsižvelgiant į pomidorų veislę. Pagrindiniai keturi kuolai sutvirtinami papildomais kuoliukais / lentelėmis skersai. Tik svarbu palikti pakankamus tarpus pomidorams laisvai augti ir kad galėtumėte pasiekti skinti vaisius.
Pomidorų narvai taip pat įkasami į žemę, kai daigeliai persodinami į dirvą. Svarbu, kad nebūtų pernelyg arti stiebo ir leistų augalui laisvai augti.
Pomidorų rišimas virve
Šis būdas tinkamas šiltnamyje arba pastogėje auginamiems pomidorams, kadangi virvė, kuria bus prilaikomi augalai, turi turėti pagrindą, prie ko rišama pati. Įprastai virvelė pritvirtinama prie šiltnamio lubų skersinių ir nuleidžiama prie pomidoro. Tuomet švelniai ir atsargiai ja apvyniojamas stiebas ir virvė užrišama.
Tai lengvas, ilgaamžis (virves galima palikti šiltnamyje iki kito sezono) ir nesudėtingas būdas pomidorams prilaikyti. Ypač tinka smarkiau nugenėtiems pomidorams. Virvė lengvai prilaiko stiebą, saugo nuo vėjo, neleidžia lūžti ir skatina augalą augti tvarkingai vertikaliai. Tuo pačiu pomidoras išlaiko gana daug laisvės, nes nėra stipriai pririštas, stiebas lengvai siūbuoja vėjyje.
Pomidorams rišti tinkamos tvirtos, plyšimui atsparios virvės: nailonas, plastikas. Iš tvirtų, tačiau gamtai draugiškų galima paminėti kanapines, kokoso pluošto ar džiuto virves. Kad augalas būtų kuo mažiau pažeidžiamas virvės, galima įsigyti specialius žiedelius ir juos mauti ant stiebo, o virve pritvirtinti žiedelį. Tuomet galėsite būti tikri, kad virvė neįpjaus ir nepažeis pomidoro.
Pomidorų rišimas virve netinkamas krūminiams, kelis stiebus turintiems augalams. Tačiau dvistiebius galima rišti panaudojant dvi atskiras virves.
Virvelėmis pomidorai pritvirtinami netrukus po daigų pasodinimo.
Pomidorų grotelės
Pomidorų grotelės dažniausiai naudojamos lauke augantiems pomidorams prilaikyti. Tai metaliniai ar mediniai karkasai. Įprastai tai tėra keli vertikalūs kuoliukai, tarpusavyje prilaikomi horizontalių kuolų („bėgių“). Kažkas panašaus į išilgai paguldytas kopėčias. Tik, žinoma, su daugiau „bėgelių“, kad būtų galima paremti ir aukštaūgių veislių pomidorus.
Galima įsigyti dailias, pirktines groteles, kurios bus ne tik atrama pomidorams, tačiau ir pagyvins, papuoš sodą. Lygiai taip pat nesudėtingai jas galima pasigaminti patiems. Statmeni kuoliukai gali būti sujungiami ir tvirta virve, ir kitais kuoliukais ar lentomis.
Metalinės pomidorų grotelės bus ilgaamžės, galima jas panaudoti daug kartų ar pritaikyti kitų augalų auginimui. Medinės gyvuos trumpiau, tačiau vėliau jas lengva utilizuoti sudeginant.
Grotelės įrengiamos daigų sodinimo metu arba iš karto juos pasodinus, kad augalai kuo greičiau ir lengviau prie jų prisitaikytų.
A formos pomidorų atramos
A formos atramos–rėmai gali būti nesunkiai pagaminami pačių ir idealiai tinka lauke auginamiems pomidorams pririšti. Šios atramos – tai du įstriži stulpai, susijungiantys viršuje. Stabilumui užtikrinti viršuje, per jų susikirtimo linijas, eina papildomas išilginis kuolas / stulpas.
A formos atrama sukuria stabilų pagrindą ir yra puikus pasirinkimas aukštesnių veislių pomidorams. Prie šios atramos pomidorai gali būti tvirtinami virvele iš viršaus arba tvirtinami prie atraminių stulpelių.
Kaip matome, pomidorų atramų pasirinkimas iš tiesų didelis. Daugumai jų net nereikia didelių papildomų išlaidų. Tereikia tinkamai parinkti medžiagas, aukštį, apsvarstyti, kurios būtų patogiausios ir estetiškiausios jums. Ir mėgautis pomidorų auginimu bei laukti gausaus derliaus.
Šaltiniai:
- https://getbusygardening.com/sturdy-tomato-cages
- https://seedmoney.org/blog/5-ways-of-supporting-your-tomato-plants/
- https://plantura.garden/uk/vegetables/tomatoes/supporting-tomato-plants
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.