Agurkai – viena mėgstamiausių vasaros daržovių. Jie gaivūs, sultingi ir visiškai neturi kalorijų. Iš tiesų net 95 proc. agurko sudaro vanduo. Tai nėra įnoringa daržovė ir tikrai ne tokia lepi kaip, pvz., pomidorai. Vis dėlto, norint gero ir skanaus derliaus, priežiūros agurkams reikia. Visų pirma agurkams labai svarbus laistymas, o po to ir tręšimas. Agurkai vegetacijos laikotarpiu tręšiami net kelis kartus. Tad kada tręšti agurkus ir ką naudoti kiekvienam tręšimui?
Kaip tręšti agurkus?
Visų pirma, trumpai aptarkime pagrindines agurkų tręšimo taisykles.
Tręšiamas gali būti visas krūmas arba tik šaknys:
- Šaknis patariama tręšti, kai vyrauja šilti orai. Tuomet šaknys gerai išsivysto ir gali lengvai pasisavinti maistines medžiagas. Tręšiama po lietaus ar prieš tai gausiai palaisčius. Rekomenduojama šaknis tręšti vakare arba debesuotą, apniukusią dieną.
- Kai vasara šalta, vyrauja šalti orai, trąšas agurkai geriau įsisavina per lapus. Todėl tokią vasarą tręšiamas krūmas. Tręšimui parenkamas vakaras arba debesuota diena, nes saulė gali nudeginti augalų lapus arba trąšos nugaruos nepasisavintos. Purškiama kuo tankesniais ir mažesniais lašeliais: kuo daugiau trąšų pakliūva ant augalo, tuo daugiau maistinių medžiagų agurkas įsisavins.
Kada tręšti agurkus pirmą kartą?
Pirmą kartą agurkai tręšiami, kai išsiskleidžia du pirmieji lapeliai. Tai būna maždaug 10–15 dienų nuo pasėjimo.
Pirmajam agurkų tręšimui naudojamas karbamido tirpalas: 1 a. š. karbamido 1 litrui vandens. Šiuo tirpalu reikia palaistyti kiekvieną agurko daigelį.
Kada tręšti agurkus antrą kartą?
Antrą kartą agurkus reikia tręšti maždaug po 2–3 savaičių po pirmo tręšimo. Tręšiama, kai agurkai jau pilnai žydi.
Antruoju tręšimu rekomenduojama naudoti organines trąšas. Geriausia skystu paukščių arba karvių mėšlu palaistyti šaknis. Vištų mėšlą skiesti vandeniu santykiu 1:15 (10 g 10 litrų vandens), o karvių – 1:6.
Taip pat žydėjimo metu agurkus rekomenduojama patręšti mineralinėmis kalio, magnio ir boro trąšomis.
Kada tręšti agurkus trečią kartą?
Kai agurkai ima megzti vaisius, laikas juos patręšti trečią kartą. Šįkart tręšiama laikantis tų pačių rekomendacijų kaip ir tręšiant antrą kartą.
Kadangi jau mezgami vaisiai, daugelis atsargiai žiūri į tręšimą ir bijo tręšti. Tokiu atveju rekomenduojama tręšti natūraliomis trąšomis: ne tik mėšlo tirpalu, tačiau galima naudoti ir pelenus (1 stiklinė pelenų 10 litrų vandens), šieno ar žolės raugą (santykis 1:5).
Ar reikia agurkus tręšti ketvirtą kartą?
Iš esmės trijų kartų tręšimo agurkams turėtų pakakti. Ketvirtasis tręšimas rekomenduojamas, jeigu norite pratęsti derliaus auginimo laiką. Patręšus agurkus ketvirtą kartą, derlius bus gausesnis ir agurkai ilgiau megs vaisius.
Tręšiama taip pat kaip antro ir trečio tręšimo metu.
Beje, ketvirtą kartą irgi labai tinka tręšti pelenais. Apskritai jais galima tręšti agurkus kas 7–10 dienų. Tai visiškai nekenksmingos, natūralios trąšos, tačiau labai veiksmingos ir naudingos.
Kaip nustatyti, kokių medžiagų trūksta agurkams?
Keletas dažniausių problemų, kurios iškyla auginant agurkus:
- Jeigu agurkai kartūs, jiems trūksta drėgmės. Reikia gausiai palaistyti ne tik pačius augalus, bet ir visą lysvę. Laistymui naudojamas tik šiltas, pastovėjęs vanduo.
- Jeigu agurkas mezga lemputės formos ar riestus vaisius, greičiausiai trūksta kalio. Galima apipurkšti pelenų tirpalu arba juo palaistyti šaknis (1 l vienam augalui). Taip pat galima naudoti kalio fosfato tirpalą (1 a. š. 1 litrui vandens).
- Kai agurkams trūksta azoto, jų viršūnėlės nusiaurėja, o stiebo apačia išplatėja. Taip pat azoto trūkumą išduoda ir pageltę, sumažėję lapai bei bendrai susilpnėjęs agurkų augimas. Geriausiai azotu praturtinti paliejant karvių mėšlo tirpalu. Santykis 1:10. Liejama po 1 litrą kiekvienam augalui.
- Kai agurkų vaisiai auga užsirietę, tai rodo boro trūkumą. Boro trąšomis turi būti nupurškiami krūmai, o ne šaknys.
Šaltiniai:
- https://www.backyardboss.net/fertilize-cucumber-plants/
- https://plantura.garden/uk/vegetables/cucumbers/feeding-cucumber-plants
- https://www.homesandgardens.com/gardens/when-to-fertilize-cucumbers
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.