Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Abrikosų kauliukai – vaistai ar nuodai? Medikai įspėja dėl jų vartojimo vėžiui gydyti

Abrikosų kauliukai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Abrikosai yra skanūs ir sveikatai labai naudingi vaisiai, kuriuos visiškai nesunkiai ir jau seniai auginame ir Lietuvoje. Dėl pačių abrikosų naudos sveikatai bei jų panaudojimo daugumai turbūt nekyla klausimų: valgome šviežius, verdame marmeladą, konservuojame ir pan. Tačiau ar žinojote, jog abrikosų kauliukai taip pat gali būti valgomi, o kai kurie žmonės jų branduolius naudoja vėžio gydymui?

Šiame straipsnyje apžvelgsime, kuo abrikosų kauliukai, tiksliau jų branduoliai, gali būti naudingi ir kada jų vartojimas gali kelti rimtą pavojų gyvybei.

Ar abrikosų kauliukai valgomi?

Nors įprasta sakyti, jog gydomaisiais tikslais bei maistui vartojami abrikosų kauliukai, tačiau iš tiesų gali būti valgomi jų branduoliai, kuriuos ir saugo kietas išorinis sluoksnis – kauliukas. Abrikosų kauliukų branduoliai išvaizda primena migdolus. Švieži yra baltos spalvos, tačiau išdžiūvusių odelė tampa šviesiai ruda.

Abrikosų kauliukai naudojami kosmetikos, vaistų bei aliejaus gamyboje. Jie taip pat parduodami kaip maisto produktas, tačiau iš karto įspėjame, kad remiantis ES teisės aktų reikalavimais bei medikų rekomendacijomis, saugia laikoma 3 mažų branduolių paros norma suaugusiam žmogui. Tačiau vaikams jokiais būdais negalima jų duoti.

Abrikosų branduoliai

Kuo abrikosų kauliukai naudingi ir kodėl nuodingi?

Abrikosų branduoliuose yra baltymų, skaidulų bei aliejaus. Juose nėra daug vitaminų ar mineralų, išskyrus vitaminą E, kurio čia gausu. Tačiau abrikosų kauliukų aliejus turtingas nepakeičiamomis riebalų rūgštimis, įskaitant stearino ir linoleno rūgštis. Tai itin svarbios žmogaus sveikatai Omega–6 grupės rūgštys, kurių žmogaus organizmas pats negamina, todėl jas būtina gauti su maistu.

Nepaisant galimos naudos, būtina įvertinti ir galimą didelę, o kartais net ir mirtiną, abrikosų kauliukų žalą sveikatai. Abrikosų branduoliuose yra amigdalino, kartais vadinamo vitaminu B17. Nors chemiškai tai nėra joks vitaminas, tiesiog organinis junginys, kuris be kita ko randamas ir slyvų, vyšnių, obuolių, persikų kauliukuose.

Dar XIX amžiuje amigdalinas buvo paskelbtas kaip stebuklingas vaistas, galintis išgydyti vėžį, tačiau iki pat šių dienų jo nauda moksliniais tyrimais nebuvo įrodyta. Priešingai, organizme amigdalinas skyla į keturias dalis, iš kurių viena yra cianidas – mirtinai pavojinga nuodinga medžiaga.

Tiesa, viename abrikoso branduolyje vidutiniškai yra 0,5 miligramo šios nuodingos medžiagos. Skaičiuojama, kad būtent toks kiekis yra mirtinai pavojingas vienam kilogramui kūno svorio. Taigi vienas ar keli abrikosų kauliukai žalos greičiausiai nepadarys. Galbūt tiesiog apsinuodysime, tačiau galvojant apie vaikus ar senyvus žmones, reikia būti itin atsargiems.

Abrikosų kauliukų aliejus

Abrikosų kauliukai vėžio gydymui

Kaip paminėta aukščiau, XIX amžiuje klaidingai padarytos išvados gajos ir šiais laikais, todėl liaudies bei netradicinėje medicinoje abrikosų branduoliai vis dar dažnai naudojami vėžio gydymui. Deja, kol kas moksliškai pagrįstų to įrodymų nėra, todėl tiek mokslininkai, tiek medikai laikosi vieningos nuomonės – abrikosų kauliukai vėžio negydo.

Taip, abrikosų branduoliuose gausu vitamino E bei nesočiųjų riebalų rūgščių, kurios yra stiprūs antioksidantai ir gali padėti užkirsti kelią laisvųjų radikalų keliamam oksidaciniam stresui ląstelėse. Tačiau yra kur kas patikimesnių šių bei kitų antioksidantų šaltinių, kurie yra saugūs ir naudingi sveikatai.

Kai kurių mokslininkų nuomone ateityje galbūt bus įmanoma pašalinti sveikatai pavojingus cheminius junginius, esančius abrikosų kauliukuose, ir tuomet bus galima vertinti jų naudą kovoje su vėžiu. Tačiau kol kas tai yra visiškai nepatikimas ir potencialiai labai rizikingas gydymosi būdas. Tuo labiau, kad pasaulyje žinomas ne vienas atvejis, kai valgydami abrikosų kauliukus, žmonės apsinuodijo cianidu.

Abrikosų kauliukai vėžio gydymui

Kiek abrikosų branduolių suvartoti yra saugu?

Remiantis ES normatyvais rekomenduojama per dieną suvartoti ne daugiau nei 3 nedidelius abrikosų branduolius suaugusiems asmenims. Duoti jų vaikams griežtai draudžiama. Mokslininkai bei medikai taip pat laikosi panašios nuomonės ir rekomenduoja pradėti nuo 1 kauliuko, vėliau jų skaičių padidinti, tačiau niekada nesuvartoti daugiau nei 5 branduolių per dieną.

Abrikosų kauliukų griežtai negalima duoti vaikams, besilaukiančioms ir maitinančioms moterims, asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis, taip pat labai atsargiai juos vartoti turėtų senyvo amžiaus žmonės.

Apsinuodijus cianidu pasireiškia tokie požymiai:

  • galvos svaigimas;
  • galvos skausmas;
  • pagreitėjęs širdies ritmas;
  • padažnėjęs kvėpavimas;
  • neramumas;
  • silpnumas;
  • psichinis sumišimas;
  • širdies sustojimas;
  • dusulys;
  • koma;
  • mirtis.

Kiekvieno mūsų organizmas yra labai individualus ir į tą patį medžiagos kiekį gali reaguoti skirtingai. Todėl jeigu vis dėlto ryžotės paragauti abrikosų kauliukų ir pajutote nemalonius pojūčius, nedelsiant kreipkitės pagalbos į gydytojus. Net jeigu šalutiniai simptomai nestipriai išreikšti, daugiau abrikosų branduolių nevartokite.

Abrikosų kauliukai gali būti labai nuodingi

Šaltiniai:

  1. https://www.medicinenet.com/what_are_apricot_seeds_good_for/article.htm
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-apricot-seeds-help-treat-cancer
  3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1190/apricot-kernel
  4. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2212429222007957
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9325146/
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9332734/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *