Skip to content

Kada sėti baklažanus? Baklažanų sėjos laikas svyruoja nuo vasario vidurio iki balandžio pradžios

Kada sėti baklažanus
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Baklažanai – lepi, daug kantrybės ir priežiūros reikalaujanti daržovė. Todėl dar nėra populiariausių Lietuvoje auginamų daržovių sąraše. Pusė darbo bus atlikta, kai parinksite tinkamą laiką, kada sėti baklažanus. O kada sėti baklažanus priklauso nuo to, kur vėliau jie bus auginami. Toliau pasidalinsime svarbiausia informacija, norint, kad baklažanų sėja būtų sėkminga.

Kada sėti baklažanus?

Visų pirma, reikia žinoti, kad baklažanai yra ilgos vegetacijos daržovė. Todėl reikia parinkti tokį sėjos laiką, kad jie spėtų subrandinti vaisius iki šalnų. Be to, ne mažiau svarbu pasirinkti ir tinkamą baklažanų veislę. Lietuviško klimato sąlygomis auginti rinkitės tik ankstyvo ir vidutinio ankstyvumo baklažanų veisles ar hibridus.

Baklažanai auginami tik šiltnamiuose arba po danga. Sodinami tik iš daigų, kurie nuo sėklos pasėjimo išauga per 50–55 dienas. Kada sėti baklažanus priklauso nuo to, kur vėliau juos auginsite:

  • jeigu baklažanai bus auginami šildomuose šiltnamiuose, sėti galima jau vasario viduryje;
  • tuos baklažanus, kuriuos auginsite nešildomuose, paprastuose, plėvele dengtuose šiltnamiuose, sėti reikia kovo 10–15 dienomis;
  • jeigu baklažanai augs lauke po danga, sėjama tik balandžio 1–10 dienomis.
Kada sėti baklažanus

Baklažanų sėja

Baklažanų sėja ir daigelių auginimas labai panašus į paprikų. Prieš sėjant, patariama baklažanų sėklas pamirkyti. Tuomet jos sudygs per 4–5 dienas. Jeigu sėjamos sausos, sudygsta per 7–10 dienų.

Baklažanų sėklos jautrios persodinimui, todėl rekomenduojama iš karto jas sėti į didesnį vazonėlį. Rekomenduojami 10–12 cm skersmens durpių ar plastikiniai vazonai. Tinkamiausias baklažanų sėkloms yra smulkios tekstūros durpių substratas sėjai (pH 5,5–6,5).

Vazonėliai pripildomi durpių substrato ir gausiai palaistomi. Pasėjama po 1–2 baklažanų sėklas 1–1,5 cm gyliu. Jeigu pasėsite sėklas giliau, daigeliai išlįs per silpni. Jeigu nepakankamai giliai – sėklos gali išdžiūti ir nesudygti. Vazonėliai uždengiami plona polietileno plėvele. Sėkloms sudygti reikalinga 22–25 °C temperatūra, reguliarus vėdinimas ir drėgmės palaikymas.

Kada sėti baklažanus

Baklažanų daigų auginimas

Kai baklažanų daigai sudygsta, oro temperatūra 5–6 dienoms jiems turi būti sumažinama iki 13–16 °C. Taip užtikrinama, kad daigeliai neištįstų ir geriau įsišaknytų. Jeigu išdygo du baklažanų daigai, vieną perkelkite į kitą vazonėlį.

Sėkmingam baklažanų daigų augimui būtina tinkama temperatūra ir drėgmė. Jie reiklesni ir lepesni nei paprikos ar pomidorai. Saulėtą dieną temperatūra turėtų būti apie 20–24 °C, apniukusią – ne žemiau nei 18–20 °C, naktį – 16–18 °C. Substrato temperatūra turėtų visada būti apie 16–18 °C.

Baklažanams reikia labai daug drėgmės, nes augimo metu daigai jos sunaudoja labai daug. Tačiau per didelis drėgmės kiekis gali susargdinti baklažanų daigus „juodąja kojele“. Ideali substrato drėgmė 60–70 procentų.

Baklažanų daigams laistyti netinka šaltas vandentiekio vanduo. Jis veikia kaip nuodas ir daigeliai žūsta. Baklažanai turi būti laistomi tik drungnu 20–24 °C vandeniu ir tik pirmoje dienos pusėje. Jokiu būdu negalima vandens pilti ant lapų.

Kol baklažanų daigai dar maži, vazonėliai gali būti statomi arti vienas kito. Vėliau būtina padaryti tarpelius, kad lapai nesiliestų tarpusavyje. Per tankiai augdami daigai ištįsta, blogai vystosi ir vėliau formuojasi žiedynai.

Baklažanai

Baklažanų daigų tręšimas

Geram baklažanų daigų augimui reikalingas papildomas tręšimas. Pirmą kartą papildomai daigai patręšiami po dviejų savaičių nuo to, kai pasirodė pirmieji 2–3 tikrieji lapeliai. Antrą kartą – kai pasirodo 4–5 tikrieji lapai. Baklažanams reikalingos fosforo ir azoto turinčios trąšos.

Baklažanų sodinimas

Baklažanų daigai susodinami į šiltnamį maždaug gegužės viduryje. Nebent auginsite šildomame šiltnamyje, tuomet juos perkelkite balandžio viduryje. Baklažanams auginti tinkama gerai įdirbta, humusinga, drėgmei laidi dirva.

Prieš persodinant, daigai gausiai palaistomi. Sodinkite tik sveikus, vešlius, kenkėjų bei ligų nepažeistus baklažanų daigus. Daigeliai susodinami 2–3 cm giliau nei augo iki šiol, 50 cm atstumu vienas nuo kito. Pasodintus daigus patariama mulčiuoti. Geriausiai tam tinka perpuvęs mėšlas ar stambios, sudrėkintos durpės. Baklažanų daigai mulčiuojami iki 5 cm storio sluoksniu. Toliau auginant tręšiami ir laistomi taip pat kaip pomidorai.

Kaip sėti ir daiginti baklažanus (video)

Šaltiniai:

  1. https://www.almanac.com/plant/eggplants
  2. https://www.southernliving.com/garden/growing-eggplant
  3. https://tuigarden.co.nz/how-to-guide/eggplant-growing-guide/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *