Skip to content

Citrinžolė – kulinarijoje populiari aromatinga žolė. Kur dar ji naudojama ir kaip ją užsiauginti

Citrinžolė ir jos panaudojimo sritys
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Tikriausiai daugelis yra susipažinęs su citrinžole tiek virtuvėje, tiek kosmetikos gaminiuose. Citrinžolė pasižymi lengvu, gaiviu, citrinų skoniu be kartumu, kurį dažnai turi citrinos žievelė, su imbiero prieskoniu. Tai pagrindinis Tailando virtuvės prieskonis, naudojamas sriuboms, žuviai, jūros gėrybių troškiniams, kariui ir padažams gardinti. Citrinžolė taip pat yra viena iš pagrindinių Vietnamo, Kambodžos ir Indonezijos prieskonių, naudojamas paukštienos, žuvies ir jūros gėrybių patiekalams gardinti. Šiame straipsnyje aptarsime citrinžolių išvaizdą, augimo vietą, rūšis. Sužinosite kaip jas auginti ir kuo jos gali būti naudingos.

Citrinžolių išvaizda ir augimo vieta

Citrinžolė (Cymbopogon), miglinių (Poaceae) šeimos augalų genties daugiametė žolė. Plačiai paplitusi tropikuose ir subtropikuose, tačiau vėsesnio klimato šalyse gali būti auginama ir kaip vienmetis augalas. Citrinžolės auga tankiomis, iki 2 metrų skersmens kekėmis, o jų lapai būna iki 1 metro ilgio. Jiems augti reikia šiltų, drėgnų sąlygų, saulėtoje vietoje. Stambūs, į juostą panašūs lapai yra 0,5-1 cm pločio, kraštuose smulkiai dantyti, pakankamai šiurkštūs, galuose siaurėjantys, o jų galai grakščiai nusvirę.

Citrinžolė nėra tokia patraukli kaip daugelis kitų dekoratyvinių žolių, tačiau jos krūmai gali išaugti į įspūdingus augalus. Citrinžolės žydi išsišakojusiomis stiebinių žiedų kekėmis, tačiau, jei auginamos kaip vienmečiai augalai, paprastai nežydi.

Citrinžolė – kulinarijoje populiari aromatinga žolė. Kaip ją užsiauginti

Citrinžolės rūšys

Citrinžolių (Cymbopogon) gentyje yra 55 rūšys. Tačiau yra tik dvi, kurios tarpusavyje pakaitomis vadinamos citrinžolėmis.

  • Rytų Indijos citrinžolė (C. flexuosus), dar vadinama Cochin arba Malabar žole, yra kilusi iš Indijos, Šri Lankos, Birmos ir Tailando. Dažniau naudojama eterinių aliejų gamybai.
  • Vakarų Indijos citrinžolė (C. citratus) yra kilusi iš Malaizijos – tai pagrindinė citrinžolės rūšis, naudojama kulinarijoje. Sutraiškyta ji primena citrinų kvapą.

Dar yra kvapioji citrinžolė (C. nardus) dažniausiai naudojama grožio ir parfumerijos produktuose. Iš jos gaminamas komercinis citrinžolių aliejus, kuris naudojamas muiluose, purškikliuose nuo uodų, žvakėse ir aromaterapijoje.

Citronžolė - sodinimas

Citrinžolės sodinimas

Citrinžolę lengva auginti ir ji duoda gausų derlių pasodinta žemėje šiltesnio klimato vietovėse ir vazonuose trumpesnio augimo laikotarpio vietovėse.

  • Citrinžolės sodinimo laikas. Citrinžolės auga šilto klimato vietovėse, tad jas sodinti reikėtų praėjus šalnų laikotarpiui, kai oro temperatūra naktį būna apie 16 °C. Jei citrinžoles auginsite iš sėklų, tuomet jas reikėtų pasėti vėlyvą pavasarį į vazoną namuose.
  • Sodinimo vieta lauke. Citrinžolėms auginti reikėtų pasirinkti saulėtą vietą su geru drenažu. Molio dirvoje jos gerai neauga, reikia derlingos, purios dirvos. Jei sodo dirva netinkama, įberkite smėlio arba sodinkite į vazonus ar pakeliamas lysves. Prieš sodinimą į dirvą įterpkite centimetrą komposto, kuris pagerina augalo augimą. Auginimo vieta turėtų būti apsaugota nuo stiprių vėjų – taip sumažės lūžinėjimas ir augalų suplonėjimas.
  • Sodinimas vazonuose. Norint citrinžoles auginti vazonuose, reikėtų pasirinkti maždaug 30 cm skersmens ar 19 litrų vazonus, kad augalų šaknys tinkamai augtų ir sunkūs augalai neapvirstų. Reikėtų naudoti vazoninių augalų žemę, iš anksto sumaišytą su išsiskiriančiomis trąšomis. Pavasarį reikėtų citrinžoles persodinti į naują žemę, kad būtų atstatytos sumažėjusios maistingosios medžiagos.
  • Atstumai ir gylis. Idealiomis sąlygomis citrinžolė gali užaugti iki 2 metrų aukščio ir 1 metro pločio. Tarp augalų palikite 24-36 cm atstumus. Sodinimo būdas – panašus į svogūnų sodinimą. Citrinžolę sodinkite taip, kad svogūnėlių apačia būtų prie pat dirvos paviršiaus, o šaknys būtų įleistos į žemę. Pasirinkite tvirtus vazonus, kad jie išlaikytų sunkų augalų viršų ir neleistų apvirsti.
Citrinžolių auginimas

Citrinžolės priežiūra

Citrinžolė gausiai auga vietovėse, kuriose sąlygos primena jų kilmės atogrąžų sąlygas. Augalams reikia daug šilumos, šviesos ir drėgmės.

  • Šviesa. Citrinžolės gimtojoje aplinkoje auga saulėtoje vietoje, net ir karšto klimato zonose. Tad auginat citrinžoles būtina užtikrinti, kad bent šešias valandas per dieną gautų tiesioginės saulės šviesos. Šešėlyje augantys augalai bus reti ir gali pritraukti kenkėjų.
  • Laistymas. Citrinžolė nėra atspari sausrai, todėl ją reikia reguliariai laistyti visą augimo sezoną. Laistykite kartą ar du kartus per savaitę, kad šaknys būtų nuolat drėgnos. Dirvos drėgmę išsaugo 3 cm mulčio sluoksnis. Augalus vazonuose gali tekti laistyti kasdien.
  • Temperatūra. Citrinžolės augalai yra jautrūs šalčiui ir neišsilaiko žemesnėje nei -9 °C temperatūroje. Kai temperatūra nukrenta žemiau -10 °C, vazoninius augalus reikėtų įnešti į patalpą.
  • Tręšimas. Visą augimo sezoną citrinžolę kas savaitę reikėtų tręšti daug azoto turinčiomis trąšomis arba sodinimo metu pridėti organinių trąšų su NPK 6-4-0. Taip pat žemę galima papildyti maistinėmis medžiagomis laistant mėšlo mišiniu ar įmaišyti azoto stipriklio.
  • Genėjimas. Žiemos pabaigoje, kai augalai yra ramybės fazėje, juos reikėtų nukirpti iki maždaug šešių centimetrų aukščio. Taip pat reikėtų pašalinti visus negyvus, sudžiūvusius lapus, kad augtų nauji. Citrinžolės augalai greitai atsigauna ir atšilus orams išleidžia naujus ūglius.
  • Derliaus ėmimas. Citrinžolės stiebai gali būti skinami, kai augalas pasiekia maždaug 30 cm aukštį. Derlių geriausia rinkti ryte, kai eteriniai aliejai yra labiausiai koncentruoti. Nupjauti stiebai turėtų būti laikomi vėsioje, sausoje vietoje arba šaldytuve. Galima ir džiovinti, tačiau džiovinta citrinžolė praranda dalį savo aromato.
Citrinžolių priežiūra. Derliaus ėmimas

Citrinžolės dauginimas

Ši dekoratyvinė žolė auga iš svogūnėlių, todėl ją lengva dalyti. Citrinžolę galima dauginti bet kuriuo vegetacijos laikotarpiu ir tai lengva padaryti tuo pačiu metu, kai nuimamas derlius. Tam reikės kastuvo arba kauptuko.

  • Kastuvu apkaskite visą augalą arba jo dalį ir iškelkite jį iš dirvos su šaknimis.
  • Kauptuku arba kastuvu atskirkite svogūnėlius arba svogūnėlių kekes su šaknimis.
  • Persodinkite šias dalis bent 24 cm atstumu vieną nuo kitos arba pasodinkite vieną ar dvi svogūnėlių dalis į mažus vazonėlius, kad peržiemotų ir būtų galima persodinti kitą pavasarį.
Citrinžolių dauginimas

Citrinžolių ligos ir kenkėjai

Citrinžolių paprastai nepuola ligoms ar vabzdžiai, tačiau jos gali pritraukti daugeliui dekoratyvinių augalų būdingus kenkėjus. Jei citrinžoles užpuola amarai ir voratinklinės erkutės, juos reikėtų naikinti purkšiant vandeniu iš sodo žarnos arba naudoti apsauginį sodininkystės aliejų nuo kenkėjų.

Kartais citrinžoles gali pažeisti rūdinis grybas, kai ant augalų atsiranda rudos dėmės ar dryžiai ant lapų, dėl kurių augalas žūsta. Norint išvengti rūdinio grybo atsiradimo, augalus reikėtų laistyti tik dirvos paviršiuje.

Citrinžolės nauda sveikatai

Citrinžolės nauda sveikatai

Citrinžolės dažniausiai naudojamos kaip prieskonis patiekalų gaminimui ar citrinžolių arbatai ruošti. Ji taip pat naudojama tradicinėje medicinoje kaip priemonė nuo įvairių negalavimų, susijusių su virškinimu, karščiavimu, nervų sistema ir kt. bei pasižymi kitomis naudingomis savybėmis.

  • Priešuždegiminis poveikis. Dėl antioksidanto kvercetino (flavonoido arba fitonutriento) citrinžolė yra naudinga imunitetui, nes stabdo tam tikrų uždegimą sukeliančių cheminių medžiagų išsiskyrimą organizme.
  • Širdies ir kraujagyslių sveikata. Citrinžolė gali būti svarbi mažinant širdies ligų riziką, mažinant mažo tankio lipoproteinų (MTL), laikomų bloguoju cholesteroliu, kiekį ir apsaugant nuo hipertenzijos.
  • Antimikrobinės savybės. Citrinžolėje esančios medžiagos gali padėti kovoti su įvairiais mikrobais, įskaitant bakterines burnos ertmės infekcijas, galinčias sukelti ėduonį ar kitas burnos ertmės ligas, taip pat tam tikras grybelines infekcijas.
  • Virškinimo gerinimas. Citrinžolė mažina Escherichia coli- bakterinės infekcijos toksiškumą, kuri gali sukelti apsinuodijimą maistu dėl užteršto maisto. Taip pat citrinžolių eterinis aliejus gali padėti apsaugoti skrandžio gleivinę nuo skrandžio opų.
  • Skausmo ir karščiavimo mažinimas. Natūralios cheminės medžiagos, esančios citrinžolėje, gali padėti sumažinti skausmą, patinimą ir karščiavimą dėl joje esančių raminamųjų ir priešuždegiminių savybių.
  • Raminančios savybės. Tyrimais nustatyta, kad įkvėpus citrinžolės aromato greitai sumažėja nerimas ir įtampa.
  • Repelentas. Gaivus, švelnus citrinžolės kvapas nuo seno naudojamas tokiuose produktuose kaip žvakės, muilas, dezinfekcinės priemonės ir vabzdžių repelentai.
Citrinžolė – kulinarijoje populiari aromatinga žolė. Kaip ją užsiauginti

Citrinžolės panaudojimo sritys

Citrinžolė – tai nepaprastas ir universalus augalas, pasižymintis gausybe vertingų savybių ir plačiai pritaikomas įvairiose gyvenimo srityse – nuo virtuvės iki sveikatos priežiūros ir kosmetikos. Citrinžolė naudojama:

  • Kulinarijoje. Naudojama kaip prieskonis įvairiems patiekalams gardinti, padažams ir marinatams gaminti ar arbatoms ruošti.
  • Namų ūkio reikmėms. Su citrinžolės aliejumi gaminami natūralūs repelentai, apsaugai nuo vabzdžių ar naminių gyvūnų apsaugai nuo parazitų. Taip pat gaminami įvairūs valikliai, kurie pasižymi antibakterinėmis savybėmis.
  • Sodininkystėje. Citrinžolės gali būti auginamos kaip dekoratyviniai augalai, be to, citrinžolės šaknys padeda sumažinti eroziją ir stabilizuoti dirvožemį, taip apsaugodamos žemę.
  • Medicinoje ir sveikatos priežiūroje. Citrinžolė pasižymi priešuždegiminėmis ir antimikrobinėmis savybėmis, padeda mažinti skausmą ir karščiavimą, gali pagerinti virškinimą, palaiko širdies ir kraujagyslių sveikatą, taip pat turi raminančių savybių.
  • Kosmetikoje. Su citrinžole gaminami eteriniai, masažo aliejai, įvairios kūno priežiūros priemonės ar kvepalai, taip pat gaminami probleminės odos priežiūros produktai.

Šaltiniai:
https://www.thespruce.com/lemongrass-plant-profile-4686088
https://www.vietworldkitchen.com/blog/2023/08/what-kind-of-lemongrass-should-you-grow.html
https://hort.extension.wisc.edu/articles/lemongrass/
https://www.verywellhealth.com/lemongrass-8356616

Nuotraukos aosciatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *