Skip to content

Kada sėti astrus: pavasarinius ir vasarinius? Žiedais džiugins visą šiltąjį sezoną

Kada sėti astrus
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Astrai – universalios gėlės. Jos gali mus džiuginti gėlynuose, alpinariumuose, jais užsodinami kapai. Yra begalė astrų rūšių ir veislių. Todėl kada sėti astrus priklauso nuo to, kokius astrus sėsime: pavasarinius, vasarinius ar rudeninius. Paruošėme trumpą ir aiškią apžvalgą apie astrų sėją.

Astrų rūšys

Astrai skirstomi į tris grupes pagal tai, kada žydi: pavasariniai, vasariniai ir rudeniniai astrai. Nuo to priklauso ir kada sėti astrus. Sėklas sunokina tik pavasarį ir vasarą žydintys augalai, todėl tik pavasariniai ir vasariniai astrai gali būti dauginami sėklomis. Visų rūšių astrai gali būti dauginami auginiais bei dalijant kerą.

Astrai – rudens gėlyno žvaigždės

Kada sėti pavasarinius ir vasarinius astrus?

Anksti žydintys astrai gali būti sėjami tiesiai į dirvą balandžio pabaigoje – gegužės mėnesį. Daigyklose daiginami sėjami kovo pabaigoje – balandžio pradžioje.

Pavasarį žydintys astrai taip pat gali būti sėjami iš karto po to, kai subrandina sėklas – liepos mėnesį. Sėklos surenkamos ir nedelsiant pasėjamos į dirvą.

Sėjos kalendorius 2024 metams

Astrų sėja daigyklose

Visų pirma reikia parinkti tinkamą astrams sėti žemę. Rekomenduojamas toks mišinys: 1 dalis smėlio ir durpių (lygiomis dalimis) bei 2 dalys žemės. Paruošta žemė sudrėkinama ir pasėjamos astrų sėklytės. Jos, beje, yra labai mažos, todėl pasisėja daug ir gausiai. Užberiamas labai plonas, apie 3 mm storio žemės sluoksnis.

Daigams sudygti reikalinga 18–20 °C šilumos temperatūra ir reguliarus laistymas. Perlaistyti pavojinga, kadangi sėklos gali užmirkti, supūti ir nesudygti. Jeigu patalpoje, kur daiginamos sėklos, vėsoka, daigyklos uždengiamos plėvele. 

Astrai sudygsta labai greitai. Maždaug per savaitę jau pasirodo pirmieji daigeliai. Tuomet juos būtina nudengti ir užtikrinti pakankamą šviesos kiekį, kad augtų stiprūs, neišstyptų.

Vos pasirodžius pirmajam tikrajam lapeliui, daigai pikiuojami į didesnius vazonus. Į lauką astrų daigai galės keliauti pasibaigus šalnoms: antroje gegužės pusėje.

Kada sėti astrus

Astrų sėja atviroje dirvoje

Astrų sėklas antroje pavasario pusėje galima berti tiesiai į atvirą dirvą. Žinoma, atsižvelgiant į lauko temperatūrą. Joms sudygti tinkama 15–18 °C šilumos temperatūra. Jeigu anksti pasėjus, vėl užpuolė šalnos, dygstančias sėklas ir mažus daigelius pridenkite plėvele.

Dirva, kurioje sėsite astrus, turi būti puri, gerai įdirbta ir patręšta organinėmis trąšomis. Žemę tinka permaišyti su kompostu ar perpuvusiu mėšlu.

Sėklos sėjamos maždaug 8 cm atstumu, tačiau dėl jų dydžio sunku tiksliai atitaikyti. Kai kurie gėlininkai jas sėja tiesiai į gėlyną: paberia sėklyčių tam tikroje gėlyno vietoje, kur vėliau astrai ir sudygs. Galbūt pramaišiui su kitomis gėlėmis. Tai priklauso tik nuo gėlininko pasirinkimo.

Sudygę ir paaugę astrai (kai pasirodo keli tikrieji lapeliai), retinami maždaug 30 cm atstumu vieni nuo kitų.

Lauke daiginamos sėklos dygsta ilgiau. Dygimas gali užtrukti 7–21 dieną. Svarbu, reguliariai laistyti, tačiau neperlieti.

Kada sėti astrus

Tinkama vieta ir žemė astrų auginimui

Astrai vienoje vietoje auga net kelis metus, tad turėkite tai mintyje, kai juos sėsite ar sodinsite į nuolatinę vietą. Tai šviesamėgės gėlės, joms būtina saulės šviesa, nors gali pakelti ir dalinį pavėsį. Tiesa, labai karšta vieta, kur visą dieną juos kepins saulė, astrams taip pat netinka.

Astrai – gana nereiklūs augalai. Vis dėlto geriausiai auga puveningoje, derlingoje žemėje. Nepakenčia smėlynų ir sunkios, užmirkusios žemės. Visur kitur auga gana gerai ir nereikalauja ypatingos priežiūros.

Astrai

Tolesnė astrų priežiūra

Astrams reikia palaikyti tinkamą dirvos drėgmę: nemėgsta nei perlaistytos, užmirkusios, nei perdžiūvusios žemės. Todėl ypač svarbu juos palaistyti sausomis, karštomis vasaros dienomis.

Tręšiami astrai kiekvieną pavasarį perpuvusiu kompostu ar kompleksinėmis trąšomis. Taip pat prieš žydėjimą rekomenduojama patręšti specialiomis, žydintiems augalams skirtomis trąšomis.

Labai naudinga papurenti žemę aplink astrus. Ypač po stipraus ar ilgo lietaus. Taip pat juos reikia ravėti, kad neužgožtų piktžolės. Jeigu auginate aukštaūgius astrus, reikia pasirūpinti jiems tinkamomis atramomis ar kuoliukais.

Nužydėję astrų žiedai nuskinami, o rudenį visų rūšių astrų stiebai nukerpami iki žemės.

Persodinti rekomenduojama kas 3–5 metus.

Šaltiniai:

  1. https://www.almanac.com/plant/asters
  2. https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/asters/aster-seed-planting.htm
  3. https://www.rhs.org.uk/plants/aster/growing-guide

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *