Šiltnamis – vertingas sodininko statinys, leidžiantis pratęsti auginimo sezoną ir apsaugoti augalus nuo nepalankių oro sąlygų. Tačiau, artėjant šaltajam metų laikui, labai svarbu tinkamai paruošti šiltnamį žiemai, kad jis išliktų patikimas ir būtų paruoštas ateinančiam sezonui. Netinkamai prižiūrėtas šiltnamis gali nukentėti nuo šalčio, sniego ir kitų žiemos iššūkių, todėl pasiruošimas žiemai yra būtinas žingsnis siekiant ilgalaikio šiltnamio naudojimo.
Pašalinkite likusius augalus iš šiltnamio
Prieš pradedant bet kokius paruošimo darbus, labai svarbu kruopščiai išvalyti šiltnamį. Pašalinkite visus likusius augalus, įskaitant jų šaknis, lapus ir kitą organinę medžiagą. Likę augalai gali tapti grybinių ligų ir kenkėjų veisimosi vieta, o šiltos ir drėgnos šiltnamio sąlygos žiemą gali sudaryti palankias sąlygas jų dauginimuisi.
Iš šiltnamio taip pat rekomenduojama pašalinti įvairius sodo įrankius, indus ir kitus auginimo reikmenis. Juos nuvalykite, dezinfekuokite ir padėkite į sausą, laikymui žiemos metu tinkamą vietą.
Šiltnamio dezinfekavimas
Po šiltnamio išvalymo laikas pasirūpinti jo dezinfekcija. Šis procesas padės sunaikinti bet kokius likusius patogenus ir kenkėjus, kurie galėjo pasislėpti tarp likučių ar netgi šiltnamio konstrukcijose. Dezinfekuoti galima naudojant natūralius preparatus, tokius kaip vandens ir acto mišinys, arba chemines priemones, priklausomai nuo poreikių ir užterštumo lygio. Nepamirškite dezinfekuoti ir šiltnamio stiklo ar polikarbonato paviršių, nes ant jų taip pat gali kauptis nešvarumai bei grybų sporos.
Šiltnamio stogo ir konstrukcijų patikrinimas
Atėjus žiemai, ypač svarbu įsitikinti, kad šiltnamis bus atsparus sudėtingoms oro sąlygoms, tokioms kaip sniegas, ledas ir stiprus vėjas. Todėl labai svarbu patikrinti šiltnamio konstrukcijų stabilumą. Įvertinkite, ar nėra pažeistų arba silpnų vietų, ar visi varžtai ir sujungimai tvirtai laikosi. Ypatingą dėmesį skirkite stogui – jei jis nėra gerai pritvirtintas arba išlaiko nepakankamai svorio, stiprios sniego apkrovos gali jį sugadinti arba net sugriauti.
Jei naudojate polikarbonato plokštes, įsitikinkite, kad jos tinkamai pritvirtintos ir nėra pažeistos. Pažeistas arba išblukusias plokštes rekomenduojama pakeisti, kad išvengtumėte šilumos nuostolių. Taip pat galite pridėti papildomas atramas stogui, ypač jei tikitės didesnių sniego apkrovų. Tai padės šiltnamiui išlaikyti svorį ir išvengti galimų nuostolių.
Šiltnamio dirvožemio paruošimas žiemai
Šiltnamio dirvožemis po intensyvaus auginimo sezono gali būti nualintas ir praradęs dalį savo maistinių medžiagų. Todėl žiemą būtina pasirūpinti jo atgaivinimu. Vienas iš paprasčiausių būdų pagerinti dirvožemio kokybę – iškasti jį ir sumaišyti su kompostu arba mėšlu. Tai praturtins dirvą ir padės ją atnaujinti prieš ateinantį auginimo sezoną.
Be to, dirvą galima uždengti mulčiu arba lapais, kurie apsaugos nuo išdžiūvimo ir erozijos. Jei planuojate auginti žiemines kultūras, tokias kaip salotos ar špinatai, galite naudoti žaliąjį mulčią arba komposto sluoksnį, kuris apsaugos pasėtas sėklas nuo šalčio.
Vėdinimo ir drėgmės kontrolė
Nors žiemą šiltnamyje daugumą augalų jau būsite pašalinę, labai svarbu išlaikyti tinkamą oro cirkuliaciją ir vėdinimą. Uždarytas šiltnamis gali tapti grybų, pelėsių ir kitų ligų vystymosi vieta dėl perteklinės drėgmės. Todėl žiemą rekomenduojama reguliariai vėdinti šiltnamį, kad drėgmė nepasiektų pernelyg didelio lygio.
Jei jūsų šiltnamyje naudojama automatinė ventiliacijos sistema, prieš žiemą būtina ją patikrinti ir įsitikinti, kad ji veikia tinkamai. Tai padės išlaikyti reikiamą mikroklimatą ir apsaugoti šiltnamį nuo drėgmės pertekliaus.
Augalų apsauga nuo šalčio
Jeigu ketinate laikyti tam tikrus augalus šiltnamyje per žiemą, svarbu pasirūpinti jų tinkama apsauga. Naudokite plėvelę ar agropluoštą, kad apsaugotumėte augalus nuo šalčio. Taip pat galite apsvarstyti papildomus šildymo sprendimus, jei auginate jautrius šalčiui augalus.
Šiltnamyje augantiems augalams žiemą reikia mažiau vandens, tačiau svarbu juos reguliariai tikrinti ir palaistyti, kai to reikia. Perteklinė drėgmė gali sukelti šaknų puvinį ir ligų atsiradimą, todėl svarbu išlaikyti balansą.
Pasiruošimas elektros trikdžiams
Jei šiltnamyje naudojate apšvietimą arba šildymo įrangą, svarbu pasiruošti galimiems elektros trikdžiams, kurie žiemą nėra retas reiškinys. Patikrinkite šiltnamyje esančią elektros instaliaciją ir pasirūpinkite, kad visi įrenginiai būtų tinkamai apsaugoti nuo drėgmės ir šalčio.
Taip pat apsvarstykite galimybę naudoti atsarginius šilumos šaltinius, tokius kaip dujiniai šildytuvai ar žibintai, kurie nepriklauso nuo elektros energijos. Jeigu žiemą neplanuojate naudotis šiltnamiu ir jame nepaliksite jokių augalų, verta apsvarstyti galimybę apskritai atjungti elektros tiekimą šiltnamiui. Taip apsisaugosite ne tik nuo gedimų, bet ir nuo įtampos svyravimų.
Šiltnamio uždarymas žiemai
Jei nusprendėte žiemą šiltnamyje nieko neauginti, galite visiškai jį uždaryti. Tai padės išvengti šilumos nuostolių ir užtikrinti, kad konstrukcijos nebus pažeistos dėl šalčio, vėjo ar sniego. Uždarius šiltnamį, uždenkite visas angas ir duris, patikrinkite, ar nėra skylučių, per kurias galėtų patekti šaltas oras ar kenkėjai.
Tinkamai paruoštas šiltnamis išgyvens žiemą be problemų, o pavasarį galėsite iš karto pradėti naują auginimo sezoną. Investavę laiko į šiltnamio priežiūrą ir pasiruošimą žiemai, sutaupysite pastangų ateityje ir užtikrinsite ilgalaikį šiltnamio naudojimą.
Šaltiniai:
- https://rapid-veyor.com/2023/01/13/preparing-a-greenhouse-for-the-winter-5-things-you-need-to-do/
- https://greenhouseemporium.com/how-to-prepare-greenhouse-for-winter/
- https://www.masterclass.com/articles/winter-greenhouse
- https://ceresgs.com/5-essential-tips-to-prepare-your-backyard-greenhouse-for-cold
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.