Paprikos yra viena populiariausių daržovių, kurios auginamos tiek šiltnamiuose, tiek atvirame grunte. Tačiau norint sulaukti gausaus ir kokybiško derliaus, svarbu pasirinkti tinkamą sėjos laiką bei sėklas. Kada sėti paprikas 2025 metais palankiausia? Tai priklauso nuo auginimo vietos ir pasirinkto metodo.
Kaip ir kada sėti paprikas?
Paprikų vegetacijos laikas yra ilgas (130 ir daugiau dienų), todėl jas reikėtų sėti anksti. Šildomuose šiltnamiuose sėja gali būti pradedama jau sausio ar vasario mėnesiais, tačiau dauguma daržininkų jas daigina namuose tik nuo kovo pradžios.
Paprikos sėklos sėjamos maždaug 1–1,5 cm gylyje į nedidelius vazonėlius ar specialias daigyklas su derlinga, drėgna dirva. Optimali temperatūra dygimui – 21–25 °C šilumos. Įprastai daigai pasirodo per 12–15 dienų. Išdygus pirmajam tikrajam lapeliui, vazonėlius rekomenduojama perkelti į šviesesnę vietą ir palaikyti 16–18 °C temperatūrą, kad augalai neišstyptų.
Kai daigai išleidžia 2–3 tikruosius lapelius, jie persodinami į didesnius indelius, kad sustiprėtų šaknų sistema. Geriausia vengti dažnų persodinimų, nes paprikos jautrios šaknų judinimui.

Kada sėti paprikas pagal Mėnulį?
Daugelis sodininkų vadovaujasi Mėnulio kalendoriumi, kuris gali padėti parinkti palankiausias sėjos dienas. 2025 metais geriausios dienos paprikoms sėti yra:
- Kovas: 5, 6, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 19
- Balandis: 4, 5, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 19, 20, 29, 30
- Gegužė: 1, 2, 6, 9, 10, 16, 17, 29, 30
Tai dienos, kai Mėnulis skatina augalų augimą, tad sėklos dygs sparčiau, o daigai bus stipresni ir atsparesni ligoms. Atkreipiame dėmesį, kad gegužės mėnuo tinkamas tik paprikų sėjai tiesiai į dirvą. Tačiau kadangi tai šilumamėgiai augalai, tokia sėja turėtų būti gerai apsvarstyta.
Paprikų persodinimas ir auginimas
Paprikos persodinamos į nuolatinę vietą tik tada, kai oras pakankamai sušyla. Į nešildomus šiltnamius daigai perkeliami gegužės antroje pusėje, o į atvirą gruntą – gegužės pabaigoje arba birželio pradžioje. Prieš sodinant rekomenduojama palaipsniui daigus grūdinti, kelioms valandoms per dieną išnešant juos į lauką.
Paprikos geriausiai auga lengvame, humusingame dirvožmyje, kurio pH 6,0–6,6. Sodinant svarbu palikti pakankamai vietos tarp augalų: aukštaūgės veislės sodinamos kas 40–50 cm, o žemaūgės – kas 30 cm. Lysvės tarp eilių turėtų būti ne siauresnės nei 80 cm, kad augalai turėtų pakankamai vietos augti.

Kokias paprikų veisles pasirinkti?
Pasirinkimas priklauso nuo to, kokio tipo paprikas norite auginti. Populiariausios veislės:
- Ankstyvosios: ‘Whitney’, ‘Alanta’, ‘Oda’, ‘Reda’, ‘Rokita’, ‘Topepo Rosso’, ‘Red King’.
- Vidutinio ankstyvumo: ‘California Wonder’, ‘Gloria’, ‘Rubinova’, ‘Lisička’, ‘Sakura’.
- Vidutinio vėlyvumo: ‘Afrodita’, ‘Ingrid’.
Jei svarbu augalo aukštis, žemaūgės veislės yra ‘Oda’, ‘Rubinova’, ‘Red King’, o aukštaūgės – ‘Reda’, ‘Turbine’, ‘Komtesa’. Ypač derlingos veislės: ‘Whitney’, ‘Alanta’, ‘Reda’, ‘Garnet’, ‘Paradise’.
Ar galima sėti sėklas iš paprikų vaisių?
Paprikų sėklas galima rinkti iš užaugintų vaisių, tačiau svarbu žinoti, kad hibridinės (F1) veislės gali neišlaikyti motininių augalų savybių. Jei renkatės sėklas iš savo derliaus, geriausia imti iš tvirtų, sveikų augalų ir užtikrinti, kad jie nebuvo apdulkinami kitomis veislėmis.
Tolesnė paprikų priežiūra ir derlius
Paprikos yra šilumą mėgstantys augalai, todėl joms reikia pakankamai saulės ir laistymo. Augimo metu svarbu reguliariai tręšti, ypač kalciu ir kaliu praturtintomis trąšomis, kurios stiprina vaisių sieneles.
Derlius pradedamas skinti nuo liepos pabaigos ar rugpjūčio, priklausomai nuo veislės. Paprikos skinamos tiek neprinokusios (techninėje brandos stadijoje), tiek visiškai prinokusios (biologinėje brandos stadijoje).

Paprikų auginimas reikalauja kantrybės, tačiau laikantis tinkamų sėjos ir auginimo sąlygų, galima sulaukti puikaus derliaus. Svarbiausia pasirinkti tinkamą laiką sėjai, ypač jei vadovaujatės Mėnulio kalendoriumi. Tinkamai prižiūrimos paprikos atsidėkos gausiais ir skaniais vaisiais.
Šaltiniai:
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.