Skip to content

Komposto dėžė iš tinklo: ekologiškas ir efektyvus atliekų tvarkymo sprendimas. Lengvai pasigaminkite ją patys

Komposto dėžė iš tinklo
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kompostavimas yra puikus būdas tvarkyti organines atliekas ir grąžinti maistines medžiagas atgal į dirvožemį. Tai ne tik sumažina šiukšlių kiekį, saugo aplinką ir planetą, tačiau ir pagerina dirvožemio struktūrą bei sudėtį. Kompostavimui patogiausia naudoti specialiai tam skirtą dėžę, tačiau ieškant pigesnių alternatyvų, nesunkiai ją galima pasigaminti patiems. Komposto dėžė iš tinklo yra ne tik ekonomiškas, tačiau ir lengvai įgyvendinamas kompostavimo sprendimas. Straipsnyje pasidalinsime, kaip nesunkiai tokią pasigaminti patiems.

Komposto dėžė iš tinklo: kokių priemonių prireiks gamybai?

Prieš pradedant gaminti, visų pirma, reikia žinoti, kokių medžiagų jos gamybai prireiks. Labai gali būti, kad didžiąją dalį jų (o gal ir visas), rasite savo sodo įrankių namelyje.

Taigi komposto dėžei iš tinklo pagaminti prireiks:

  • Metalinio arba plastikinio tinklo. Iš esmės tinka bet koks, net ir, pvz., naudotas vištų aptvarui. Svarbiausia, kad jis būtų labai lankstus ir pakankamai tankus, kad per šonus neišbyrėtų kompostuojamos atliekos.
  • Metalui skirtų žirklių.
  • Vielos arba plastikinės juostos tinklo sutvirtinimui. Labai tinkami yra tvirtinimo dirželiai (laidų surišėjai).
  • Darbinių pirštinių.
  • Apsauginių akinių.
  • Kuoliukų dėžės formai palaikyti ir sutvirtinti. Jie nėra būtini, tačiau pradžioje, kol tik imsite pildyti komposto dėžę, jie padės ją išlaikyti tinkamos formos.
Komposto dėžė iš tinklo

Komposto dėžė iš tinklo: gamybos procesas žingsnis po žingsnio

Kai visos reikalingos medžiagos ir priemonės paruoštos, pats metas imtis dėžės gamybos proceso. O jis nei ilgas, nei sudėtingas. Greičiausiai ilgiau užtrukote parduotuvėje rinkdamiesi medžiagas jos gamybai.

Komposto dėžė iš tinklo žingsnis po žingsnio:

  1. Vietos parinkimas. Prieš imantis darbo, reikėtų apsispręsti, kurioje vietoje stovės komposto dėžė. Rekomenduojama saulėta vieta, kad kompostas greičiau šiltų ir skaidytųsi. Taip pat svarbu, kad būtų patogus priėjimas ar privažiavimas, kad būtų lengva pridėti kompostuojamų medžiagų ar išimti paruoštą kompostą.
  2. Tinklo paruošimas. Kai jau aišku, kur komposto dėžė stovės, nuspręskite ir dėl jos dydžio. Tuomet išvyniokite tinklą, atmatuokite ir atkirpkite metalui skirtomis žirklėmis. Standartinis siūlomas dėžės dydis 1 m skersmens ir 1 m aukščio cilindras. Tačiau gali būti, jog norėsite mažesnės, kad organinės atliekos greičiau kompostuotųsi. Taip pat dydį galite parinkti, atsižvelgiant į komposto poreikį bei vietą, kur stovės komposto dėžė iš tinklo.
  3. Komposto dėžės formavimas. Patogiausiai gaminant komposto dėžę iš tinklo, ją formuoti cilindro formos. Taip lengviausia sutvirtinti ir užtikrinti formos stabilumą. Be abejo, kuoliukų pagalba galite mėginti suformuoti, pvz., keturkampio formos dėžę.
  4. Sujungimas ir sutvirtinimas. Kai tinklas įgauna norimą komposto dėžės formą, jo galus reikia sujungti ir sutvirtinti viela ar tvirtinimo dirželiais. Labai svarbu, kad galai būtų patikimai sutvirtinti ir dėžė neišsiskirs bei nepraras formos. Tvirtinti rekomenduojama iš išorės, kad atėjus laikui, būtų patogu nukirpti tvirtinimo detales.
  5. Dėžės pastatymas. Paruošus komposto dėžę, ją pastatykite numatytoje vietoje. Nepatariama įkasti į žemę, kad vėliau būtų paprasčiau nuimti. Dėžei palaikyti ir formai užtikrinti galima naudoti kuoliukus. Jie turėtų būti įsmeigiami dėžės viduje.
  6. Pildymas. Štai ir viskas. Komposto dėžė iš tinklo paruošta kompostavimui. Vos tik įstatėte į norimą vietą, jau galite pradėti ją pildyti organinėmis atliekomis.

Kompostavimo procesas

Išmanyti kompostavimo procesą ne mažiau svarbu nei pasigaminti tinkamą kompostavimui dėžę. Pagrindiniai kompostavimo principai yra tinkamas atliekų sluoksniavimas, drėgmės palaikymas ir oro cirkuliacija.

  1. Atliekų sluoksniavimas yra vienas svarbiausių tinkamo kompostavimo aspektų. Todėl labai svarbu žinoti, kaip reikia sluoksniuoti organines atliekas komposto dėžėje. Pagrindiniai sluoksniai turi būti žaliosios (žolė, daržovių likučiai, kavos tirščiai) ir rudosios (sausi lapai, šakelės, popierius) atliekos. Žalosios atliekos yra turtingos azotu, o rudosios – anglimi. Sluoksniai turėtų būti keičiami, kad užtikrintų tinkamą aeraciją (vėdinimą) ir mikroorganizmų veiklą.
  2. Drėgmės palaikymas dėžėje svarbus tinkamam kompostavimo procesui. Per sausa atliekų krūva stabdys mikroorganizmų veiklą ir kompostas nesusidarys. O per šlapia gali paskatinti puvimo procesus ir komposto dėžė ims skleisti nemalonų kvapą. Todėl patariama kompostą reguliariai tikrinti ir prireikus sudrėkinti vandeniu arba pridėti sausesnių medžiagų.
  3. Oro cirkuliacija yra esminė kompostavimo proceso dalis. Be gero vėdinimo komposto susidarymas apskritai neįmanomas. Atliekos paprasčiausiai ims pūti. Komposto dėžė iš tinklo yra itin laidi orui ir užtikrina gerą jo cirkuliaciją. Vis dėlto svarbu reguliariai maišyti kompostą, kad visi sluoksniai būtų gerai vėdinami. Maišymas padeda išvengti anaerobinių sąlygų, kurioms esant lėtėja kompostavimo procesas ir atsiranda nemalonus kvapas.
Kompostavimas

Komposto dėžė iš tinklo: privalumai ir trūkumai

Nors atrodytų, kad komposto dėžė iš tinklo yra geriausias sprendimas kompostavimui, tačiau, be daugelio privalumų, ji turi ir savų trūkumų. Kad būtų lengviau apsispręsti, ar norite tokią pasigaminti, toliau apžvelgiame komposto dėžės iš tinklo privalumus ir trūkumus.

Komposto dėžės iš tinklo privalumai:

  • Ekonomiškumas. Komposto dėžė iš tinklo yra pigesnis sprendimas nei įsigyti komposto dėžę parduotuvėje. Jai pagaminti prireiks nedidelio tinklo kiekio, kurio galima nusipirkti tikrai pigiau nei visą dėžę. Be to, greičiausiai atliekamo tinklo turite ir savo sode.
  • Ekologija ir tvarumas. Naudodami savo pasigamintą dėžę prisidedate prie tvaresnio gyvenimo būdo. Ypač jeigu dėžę gaminote iš nebenaudojamo tinklo ar panaudojote jau kartą naudotą.
  • Lankstumas. Tinklą galima lengvai pritaikyti pagal poreikius, keisti jo dydį ar formą. Tai ypač patogu, jei kompostavimo poreikiai keičiasi sezono metu.
  • Paprasta priežiūra. Komposto dėžė iš tinklo yra lengvai prižiūrima. Dėžės konstrukcija leidžia patogiai pridėti atliekas ir išimti paruoštą kompostą.

Komposto dėžės iš tinklo trūkumai:

  • Gyvūnų prieiga. Atviros konstrukcijos komposto dėžė iš tinklo gali pritraukti gyvūnus, ieškančius maisto. Siekiant to išvengti, galima naudoti papildomas apsaugos priemones, pvz., uždengti dėžę viršuje.
  • Estetika. Komposto dėžė iš tinklo gali atrodyti mažiau estetiškai nei parduotuvėje įsigyta speciali kompostavimo dėžė. Tačiau pastačius ją, pvz., už sodo įrankių namelio sienos, ji taps mažiau pastebima ir nedarkys sodo vaizdo.
  • Drėgmės kontrolė. Dėl atviros konstrukcijos komposto dėžė iš tinklo gali prarasti daugiau drėgmės, ypač sausais periodais, todėl gali tekti dažniau ją papildomai sudrėkinti ir / arba dažniau patikrinti drėgmės lygį.

Komposto dėžė iš tinklo yra puikus pasirinkimas tiems, kurie nori pradėti kompostuoti ekonomiškai ir efektyviai. Tai labai paprastas, tačiau ne mažiau veiksmingas sprendimas, leidžiantis sumažinti išmetamų atliekų kiekį ir prisidėti prie aplinkos ekologijos bei tvarumo.

Komposto dėžė iš tinklo: privalumai ir trūkumai

Šaltiniai:

  1. https://getbusygardening.com/easy-diy-compost-bin/
  2. https://www.makerscorners.com/single-post/how-to-make-a-compost-bin-using-chicken-wire
  3. https://sfyl.ifas.ufl.edu/sarasota/natural-resources/waste-reduction/composting/
  4. https://ccetompkins.org/resources/compost-welded-wire-bin-for-compost

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
Tags:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *