Kalis ir fosforas yra du iš trijų svarbiausių elementų geram augalų vystymuisi, augimui bei derėjimui. Kadangi dažniausiai šių elementų dirvožemyje pritrūksta, būtinas papildomas augalų tręšimas, kurio metu jie būtų aprūpinti pakankamu kalio ir fosforo kiekiu. Monokalio fosfatas aprūpina augalus tiek kaliu, tiek fosforu. Kokiems augalams tręšti ir kaip naudojamos šios trąšos, skaitykite toliau.
Kokios tai trąšos monokalio fosfatas?
Monokalio fosfatas – kalio ir fosforo trąšos tirpios druskos pavidalu. Tai kristalų pavidalo, bechlorės ir visiškai vandenyje tirpios trąšos. Monokalio fosfatas – sudėtinės trąšos (kalis + fosforas), skirtos tręšti augalus per lapus bei laistymui.
Šios trąšos taip pat naudojamos kaip maisto priedas ir fungicidas. Naudojamos kartu su karbamidu ir amonio fosfatu, sumažina amoniako praradimą, palaikydamos žemą dirvos pH.
Kokiems augalams tręšti skirtas monokalio fosfatas?
Monokalio fosfatas tinka tręšti daigams, šiltnamio ir lauko daržovėms, bulvėms, gėlėms, dekoratyviniams augalams ir žydintiems krūmams.
Ypač gerai šias trąšas įsisavina bulvės bei kitos daržovės, kai išpurškiamos ant lapų kartu su augalų apsaugos priemonėmis, karbamidu bei kitomis trąšomis.
Monokalio fosfatas skirtas paskatinti žiedų formavimąsi bei žydėjimą, todėl ypač rekomenduojama juo tręšti pasirodžius pirmiesiems žiediniams pumpurams.
Kalio svarba augalams ir jo trūkumo požymiai
Dirvoje, ypač jos paviršiuje yra ne maži kalio kiekiai, tačiau maždaug 90 proc. jo yra netirpiose ir sunkiai augalų įsisavinamose formose. Tad papildomas tręšimas kalio trąšomis yra labai svarbus.
Kalis svarbus geram augalų šaknų išsivystymui, taip pat padeda šaknims geriau įsisavinti drėgmę, tad augalai tampa atsparesni sausroms. Kalio dėka pagreitėja fotosintezė, susidaro daugiau aminorūgščių, gerėja vaisių kokybė, aromatas ir spalva. Augalas duoda saldesnius vaisius.
Labiausiai kalio trūksta lengvose dirvose bei durpėje. Trūkstant šio elemento, sustoja augalo reprodukcinių organų vystymasis – prastai krauna žiedus, šie būna silpni, neauga, augalas nežydi. Taip pat silpnėja augalo stiebas.
Vasaros metu kalio trūkumą išduoda lapai: iš pradžių jie pagelsta, vėliau raudonuoja, gali įgauti melsvą ar bronzinį atspalvį. Lapai ima suktis, džiūti jų krašteliai. Augalo stiebas silpnėja ir galiausiai augalas apskritai nustoja augti.
Beje, puikus papildomas kalio šaltinis augalams – pelenai bei šiaudai.
Fosforo svarba augalams ir jo trūkumo požymiai
Fosforas kartu su kaliu ir azotu laikomas vienu pagrindinių ir būtinų augalams sėkmingai vystytis elementų. Kaip ir kitų dviejų, fosforo augalams paprastai trūksta, nes dirvoje jo yra nedaug arba sunkiai įsisavinamose formose. Lengviausiai augalai pasisavina skystą fosforo formą per šaknis arba lapus. Todėl skystos trąšos yra pačios veiksmingiausios.
Fosforas užtikrina, kad ląstelėse gamintųsi cukrus ir krakmolas. Jis svarbus sėkloms sudygti bei tvirtiems, sveikiems daigams užaugti, geram šaknynui susiformuoti. Ne mažiau šis elementas svarbus ir žiedų bei vaisių formavimosi metu.
Trūkstant fosforo, susiformuoja prastesnis šaknynas, augalai lėčiau auga ir prastai krauna žiedus. Be to, esant fosforo trūkumui, augalai mažiau atsparūs šalčiui. Apskritai sulėtėja visos jų gyvybinės funkcijos bei atsparumas.
Fosforo trūkumą išduoda sulėtėjęs augalo augimas, vėluojantis žydėjimas bei derlius. Taip pat, ypač pomidorams, fosforo trūkumas gali pasireikšti mėlynai žalia stiebų spalva, rausvomis ar purpurinėmis dėmėmis ant lapų. Lapai pradeda kristi, sudžiūvę pajuoduoja.
Monokalio fosfatas: kada tręšti ir kokia trąšų norma?
Monokalio fosfatu augalus rekomenduojama pradėti tręšti pasirodžius pirmiesiems žiediniams pumpurams ir toliau tręšti kas 8–10 dienų iki derėjimo pradžios.
Laistymui naudojamas 0,1–0,3 proc. koncentracijos tirpalas: 10 l vandens ištirpdoma 10–30 g trąšų. Tręšimui per lapus (purkšti) rekomenduojama naudoti 0,2–0,5 proc. tirpalą: 20–50 g monokalio fosfato trąšų 10 l vandens.
Kai kurių augalų tręšimo normos:
- braškėms, gėlėms, obelims ir kriaušėms tręšimui per lapus rekomenduojama naudoti 0,1–0,2 proc. tirpalą (10–20 g / 10 l vandens);
- pomidorų tręšimui per lapus – 0,3 proc. (30 g 10 / l vandens);
- vaiskrūmiams purkšti per lapus – 0,2 proc. (20 g / 10 l vandens).
Šaltiniai:
- https://nutrien-ekonomics.com/news/the-importance-of-potassium-fertilizer/
- https://passel2.unl.edu/view/lesson/0718261a1c9d/2
- https://extension.umn.edu/phosphorus-and-potassium/potassium-crop-production
- https://www.yara.co.uk/grow-the-future/phosphate-and-potassium/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.