Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Surfinija – svyrantis petunijos hibridas. Kaip jas atskirti? Surfinijos auginimo ypatumai

Surfinija
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Surfinija dažnai maišoma su petunija. Ir visiškai nekeista: nepatyrusiam gėlininkui tikrai sudėtinga šias dvi gėlių rūšis atskirti. Tuo labiau kad surfinija yra laikoma kabančiųjų petunijų atmaina. Na, o jeigu įdomu, kaip atskirti surfiniją nuo petunijos ir kaip auginti bei prižiūrėti surfinijas, kad žiedų pavydėtų net kaimynai, skaitykite toliau.

Surfinija: trumpa kilmės istorija

Surfinija išvaizda labai panaši į petuniją. Kodėl taip nutiko, atsakymas labai paprastas, kai sužinome jos atsiradimo istoriją.

Surfinija buvo išvesta 1987 m. Japonijoje. Šios rūšies pradžių pradžia yra laukinė petunija, atrasta Brazilijoje. Dr. Sakazaki ją sukryžmino su kitomis petunijomis, kad gautų daugiau spalvų.

Taigi bekryžminant, buvo sukurta ne tik spalvingesnių gėlių, tačiau ir išvesta nauja rūšis. Taigi trumpai tariant surfinija – tai ligoms, oro sąlygoms bei kitoms negandoms atsparesnė petunijų rūšis.

Dar ir šiandien toliau vyksta rūšies tobulinimai, išvedamos vis naujos veislės. Tačiau reikia turėti mintyje, kad surfinija žymi tik augalus, padaugintus auginiais ir atspindinčius šią rūšį. Kitaip tariant, tai patentuotas gėlės pavadinimas, atspindintis būtent šią rūšį.

Jeigu surfinija dauginama sėklomis, dėl kryžminio apdulkinimo jau bus kitoks augalas genetine prasme. Todėl iš sėklų išaugusių šių gėlių vadinti surfinijomis nebegalima. Tačiau jos vis dar išlieka petunijomis.

Surfinija

Kuo skiriasi surfinija nuo petunijos?

Kaip minėta pradžioje, nepatyrusiam gėlininkui tikrai sunku atskirti šias dvi rūšis. Didžiausias jų skirtumas tas, kad surfinija yra svyrantis augalas. Tuo tarpu petunija išsiskiria stambiais žiedais, sukrautais ant kero arba išsišakojusių stiebų. Taigi petunija auga į viršų, surfinija leidžiasi žemyn, svyra.

Kitas skirtumas – tai žiedų kiekis. Surfinijų žiedai smulkesni, tačiau jų jos turi kur kas daugiau. Beje, lapų kiekiu surfinija taip pat lenkia petuniją. Galbūt todėl jos taip mėgstamos terasų, balkonų, palangių ir miestų puošybai.

Be to, surfinija taip pat išsiskiria ir savo ilgais, tvirtais stiebais. Šie gali išaugti net iki 2 metrų ilgio.

Kada sodinama surfinija?

Kaip minėta, tikrosios surfinijos dauginamos ir sodinamos tik iš auginių, iš kurių išauginti daigai. Palankiausias laikas joms sodinti – pavasaris, kai praėjęs bet koks šalnų pavojus. Daigai sodinami tiesiai į vazonus, lovelius ar kitas talpas, kuriose augs visą vasarą.

Be abejo, dėl savo svyrančios prigimties, surfinija netinkama gėlė lysvėse. Nes visas jos grožis ir atsiskleidžia kabančiuose ar aukštuose vazonuose, krepšeliuose, kai ji gali netrukdoma leistis žemyn.

Surfinija

Surfinijai tinkamas vazonas bei žemė

Šios gėlės išsiskiria ne tik savo išvaizda, tačiau ir itin galinga, stipria bei didele šaknų sistema. Todėl joms būtini itin gilūs vazonai arba specialūs gėlių loveliai. Vienam augalui reikia bent 5 l žemės. Tad atitinkamo dydžio turi būti ir vazonas ar kitas indas.

Vienai surfinijai augti pakankamas yra bent 20 cm skersmens vazonas. Jeigu norėsite pasodinti kelis augalus į tą patį indą, reikės ir didesnio skersmens vazono. Tačiau vienoje talpoje nerekomenduojama auginti daugiau nei 3–5 surfinijų.

Be to, surfinijoms būtina labai derlinga dirva. Idealiausia lapų, velėnos ir žemių mišinys. Gėlių loveliuose auginamoms taip pat tinka sodo žemės ir gėlių auginimo skirtos žemės mišinys. Tačiau jeigu auginsite pakabinamuose krepšeliuose, rekomenduojama rinktis specialiai kabančiams augalams skirtas žemes. Jos paprasčiausiai yra lengvesnės ir tokį vazoną lengviau atlaikys kabliukai.

Surfinijų auginimui tinkama vieta

Kaip ir petunijos, surfinijos mėgsta saulėtą ir šviesią vietą. Kuo daugiau saulės, tuo daugiau ir gražesnių žiedų galima tikėtis. Augančios pavėsyje surfinijos žydės mažiau, žiedai bus smulkesni, gėlės praras savo dekoratyvumą.

Nors ir yra pakantesnė oro sąlygų pokyčiams nei petunijos, tačiau joms taip pat labai nepatinka vėjuota vieta. Tad surfinijas auginkite užuovėjoje.

Taip pat surfinija nepakenčia ilgalaikio lietaus. Gausiai ir ilgai lyjant, geriau ją parnešti į kambarį ar surasti pastogę.

Surfinija

Surfinijų laistymas

Nors nepakenčia ilgalaikio lietaus, tačiau vandens surfinijoms reikia daug. Žemė, kurioje jos auga, turi būti nuolat drėgna, tačiau neužmirkusi. Laistyti rekomenduojama minkštu bei drungnu vandeniu. jokiais būdais neliekite šaltu vandeniu ir nepilkite vandens ant žiedų.

Karštomis vasaros dienomis reikėtų laistyti du kartus: ryte ir vakare. Apskritai laistyti rekomenduojama anksti ryte ir vakare, kol saulė dar nepakilusi ir kai jau nusileidusi. Geriau nelaistyti vidurdienį spiginant saulės spinduliams.

Visą augalą kartas nuo karto patariama apipurkšti vandeniu. Tačiau kuo smulkesniais lašeliais, tarsi kristų rūkas. Žiedai vandens nemėgsta.

Kurį laiką surfinija gali pakelti ir sausrą, tačiau tai netrukus pasijausti: augalas ims leipti, nebeskleis ir neaugins žiedų. Išdžiūvusią surfiniją labai sunku atgaivinti. Jeigu taip nutiko, kad augalui pritrūko drėgmės, gelbėti reikėtų pamerkiant į vonią ar didelį indą, pilną kambario temperatūros vandens. Dar geriau, jeigu vanduo bus pastovėjęs bent parą. Į vandenį pamerkiamas visas augalas kelioms minutėms. Tuomet ištraukiamas ir išnešamas atgal į lauką.

Kaip tręšti surfinijas?

Jaunos surfinijos tręšiamos azoto trąšomis, kad suformuotų gražią ir sveiką lapiją bei kuo daugiau ūglių. Vėliau, suaugusios, tręšiamos kartą per savaitę kalio bei fosforo trąšomis arba specialiai petunijoms skirtomis trąšomis. Ypač surfinijoms tinkamos yra kalio monosfato trąšos.

Jeigu ima geltonuoti surfinijų lapeliai, labai tikėtina, kad joms pritrūko geležies. Šis elementas labai svarbus geram surfinijų augimui. Tad papildomai patręškite trąšomis, kurių sudėtyje yra geležies.

Surfinija

Surfinijų genėjimas ir žiedų skabymas

Norint turėti gražias bei vešlias, gausiai žydinčias surfinijas, būtina jas reguliariai apkarpyti ir nuskabyti peržydėjusius žiedus.

Daugelis augintojų bijo gausiai apkarpyti šiuos augalus, tačiau kuo labiau apkarpysite, tuo gražesnius krūmelius suformuosite. Pirmasis karpymas atliekamas, kai daigelis turi 6–8 lapelius. Šiuo metu nukerpama viršūnė.

Taip pat būtina skabyti nužydėjusius žiedus. Vietoje jų gėlė augins dar daugiau naujų žiedų.

Be to, svarbu neleisti surfinijai pražysti per anksti. Taip ji tik be reikalo eikvoja maistines medžiagas. Ypač tai aktualu, jei surfinijas auginote iš sėklų. Tol kol, nenešamos augti į lauką, tol žiedų krauti joms leisti nepatariama.

Kaip padauginti surfiniją?

Surfiniją paprasčiausia padauginti auginiais. Tiesiog nukirptą viršūnėlę ar šakelę reikia įsodinti į lengvą, drėgną žemę (pvz.., universalų durpių substratą). Pasodinta šakelė uždengiama maišeliu ar stiklainiu ir taip suformuojamas savotiškas šiltnamis.

Kasdien reikėtų atidengti ir leisti išsivėdinti kondensatui. Laistoma tik šiltu, minkštu vandeniu. šaltas vanduo sufinijai sukelia stresą ir greičiausiai toks auginys šaknų neišleis.

Kai išleidžia šakneles, daigelis sodinamas kaip įprastai į vazoną ar kitą talpą.

Surfinija

Ar galima surfiniją dauginti sėklomis?

Kadangi surfinija yra hibridinis augalas, tikėtina, kad jos sėklos bus sterilios ir iš jų niekas neišaugs. Tačiau jeigu vis dėlto ryšitės sėti iš sėklų, tai jau bus kitos veislės augalas. Nes genetinė informacija nebebus identiška motininiam augalui.  

Sėklos sėjamos vasario–kovo mėnesiais į daigyklas. Pasėjus apipurškiamos vandeniu, prispaudžiamos, tačiau žeme neužberiamos.

Laistoma negausiai ir nedažnai. Dygstančioms sėkloms nereikia tiek drėgmės kaip augančioms surfinijoms. Pakanka žemę sudrėkinti purškiant.

Sėklos sudygsta maždaug per 2 savaites, o kai pasirodo pirmieji tikrieji lapeliai, išpikiuojamos į vazonus. Į lauką sodinamos tik pasibaigus šalnų pavojui.

Šaltiniai:

  1. https://www.nature-and-garden.com/gardening/surfinia.html
  2. https://www.brooksidenursery.co.uk/Advice/how-to-grow-surfinias.html
  3. https://www.vle.lt/straipsnis/petunija/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *