Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Juodasis ridikas – pamiršta „žieminė“ daržovė, kuri stebina lengvu auginimu ir nauda 

  • by
Juodasis ridikas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Juodasis ridikas – daržovė, kuri nepelnytai primiršta Lietuvoje, nors mūsų šalyje ji – viena seniausiai auginamų šakniavaisių. Juodųjų ridikų auginimo ir panaudojimo aplinkybės turėtų būti „prikeltos“, nes tai maistingos ir vitaminingos daržovės, netgi natūraliai gelbėjančios nuo kosulio ir kitų negalavimų. Be to, jas nesunku auginti darže, todėl nepatingėję tai padaryti, užsiauginsite per visą žiemą išsilaikančių šviežių daržovių. Paminėsime, kuo juodasis ridikas skiriasi nuo panašių baltųjų atstovų, supažindinsime su auginimo, priežiūros ir derliaus laikymo sąlygomis bei kokią naudą jie suteikia. 

Juodasis ridikas – kokia tai daržovė? 

Juodasis ridikas yra bastutinių šeimos (Brassicaceae) dvimetė daržovė, savo vardą įgavusi dėl juodos šakniavaisio odelės, nors tai – tikrų tikriausia giminė įprastiesiems darže auginamiems ridikėliams. Augdamas kaip įprastas 20–100 cm aukščio augalas, jis išaugina suskaldytus arba ištisinius, šiukščius lapus. Antrais metais užaugina dar ir papildomą žiedynstiebį su nedideliais, baltos ar alyvinės spalvos žiedeliais bei ankštarose subręstančiomis smulkiomis sėklomis. 

Juodasis ridikas vertinamas ne kaip įprastas augalas, o kaip vertinga daržovė. Jis pasižymi pakankamai dideliu šakniavaisiu, kuris esti dažniausiai apvalios formos, bet sutinkama ir pailgų veislių. Apvalios užauga iki 7–10 cm ar netgi iki 15 cm skersmens, o pailgosios formos siekia iki 20 cm ilgio. Šios daržovės turi juodą, storoką, šiurkščią žievelę, tačiau jo vidus – baltas ar vos rožinis, traškus, sultingas, su aštroku prieskoniu. 

Juodasis ridikas: kokia tai daržovė

Kuo juodasis ridikas skiriasi nuo baltųjų ar kitų? 

Nors baltos ir juodos spalvos ridikai botanine prasme yra tos pačios genties daržovės, tačiau jos šiek tiek skiriasi savybėmis ir išvaizda, todėl atskiriami į varietetus. Kad būtume visiškai tikslūs, „juodiesiems“ atstovams priklauso valgomojo ridiko juodasis varietetas (Raphanus sativus var. niger), o baltuosius ridikus kartais atstoja Raphanus sativus var. longipinnatus arba tas pats juodasis varietetas tik skirtingos baltos spalvos veislės. Tuo tarpu ridikėliai yra R. sativus var. radicula. 

Valgomasis juodasis ridikas turi kietoką juodą žievelę ir baltą minkštimą, o baltieji – ploną baltos spalvos odelę ir baltą vidurį. Juodieji ridikai dažnai traktuojami kaip žieminiai, nes šios veislės pakantesnės ilgesniam išlaikymui, o baltieji dažniausiai atitinka vasarinių ridikų sinonimą. Tačiau vyraujantis veislių asortimentas gali pasiūlyti abiejų spalvų ridikų, tinkamų tiek ankstyvam derliui, tiek vėlesniam vartojimui. 

Juodasis ridikas skirtumai nuo baltųjų

Juodojo ridiko veislės 

Kiek žinoma, lietuviai nededa pastangų išveisti išskirtinių juodojo ridiko veislių, tad reikia pasitenkinti kitų šalių rezultatu. Štai kokias veisles galite rasti prekyboje: 

„Panter“ – tai vienodo dydžio, apvalūs 6–9 cm skersmens ridikai su 70 dienų vegetacijos laikotarpiu. Šią veislę galima sėti ir pavasarį ankstyvam derliui. 

„Round Black“  apvalūs juodieji ridikai, labiau atsparūs kopūstinėms musėms negu vasarinės veislės. Ši veislė sėjama vasarą, o rudenį nuimtas derlius sėkmingai laikomas per žiemą. 

„Runger Schwarzer Winter“  stambiavaisė (ridiko galva išauga iki 20 cm skersmens), išskirtinai žieminė vėlyva veislė, kurių derlius sulaukiamas per 70–90 dienų nuo sėjos. 

„Kulata Cerna“ – tai vėlyva veislė su stambiais šakniavaisiais, kurių derlius išsilaiko iki sausio pabaigos. 

„Zimniaja kruglaja čiornaja“ – viena populiariausių, patikimiausių žieminio juodojo ridiko veislių, pasižyminčių ilgu išsilaikymu, didelės masės šakniavaisiu (iki 400 g). Jo vegetacija užtrunka apie 80–90 dienų. 

Juodasis ridikas veislės

Ko reikia juodiesiems ridikams auginti? 

Vieta. Auginkite ridikus saulėtoje, atviroje lauko ar daržo vietoje, taip pasieksite geriausių rezultatų. Dažniausiai ridikai auginami vieni, tačiau mėgsta ir salotų draugiją. Nerekomenduojama ridikų auginti patalpoje dėžutėse ir bandyti vėliau juos persodinti, nes tokio proceso šios daržovės nepakenčia. 

Dirva. Jeigu jau esate auginę šakniavaisines daržoves, tai jau žinote, kad ir ridikams reikės purios, puveningos, trąšios, giliai sukastos žemės su vyraujančiu pH 5,9–6,8. Itin smėlingoje, sausoje žemėje bei molingoje dirvoje užauginsite blogos kokybės ridikus, todėl tokį dirvožemį būtina pagerinti. Vis dėlto, ankstyvajam derliui auginti geriau tinka smėlingos priemolio dirvos su dideliu organinių medžiagų kiekiu, o žieminiams ridikams auginti – vėsus ir drėgnas dirvožemis. 

Temperatūra. Juodasis ridikas nėra reiklus šilumai, nes tai šaltesnio klimato augalas, todėl ir jų sėja gali būti vykdoma dirvos temperatūrai siekiant tik +2–3 °C. Tačiau dėl derliaus reikalavimų ir augalo gyvavimo ciklų, šio tipo ridikai sėjami liepos mėnesį. Pavasarį (balandžio–gegužės mėn.) sėti galima tik ankstyvąsias juodojo ridiko veisles, o žiemos derliui pasirinkite vėlyvas veisles sėti vasaros viduryje. Tokiu atveju išvengsite blogos kokybės ridikų ir žyduolių. Be to, mažesnėms juodojo ridiko veislėms galioja ridikėlių auginimo taisyklė: karštu oru jie linkę sukietėti ir sumedėti, todėl nerekomenduojama jų sėti ir auginti karštomis dienomis. 

Juodasis ridikas: sėja ir dauginimas 

Juodieji ridikai dauginami sėklomis. Kitų dauginimo būdų bandyti neapsimoka, nes sėklos labai daigios ir toks dauginimas efektyvus. Sėklos sudygsta maždaug per 4 dienas 20–30°C temperatūroje. 

Juoduosius ridikus sėti galima keliais terminais, nes derlius priklausys nuo vartojimo galimybių ir tikslo. Norite ridikų vasarą – jų sėklas sėkite anksti pavasarį šalpusniams pražydus. Norite ridikų žiemos derliui ir ilgam laikymui – sulaukite beprasidedančios vasaros ir žydinčių erškėčių. Nors dažniausiai juodasis ridikas asocijuojasi su žiemos derliumi, yra išvesta ankstyvųjų veislių, kurios tiks ir vasaros sezonui.  

Kai jau apsispręsite dėl sėjos termino, ridikų sėklas berkite 0,6–1,2 cm gylio grioveliuose, tarp kurių išlaikytas 25–30 cm atstumas. Vėliau daigelius reikia praretinti kas 6–8 cm (vasariniams ridikams) ar 10–15 cm (žieminiams). 

Juodasis ridikas auginimas

Juodojo ridiko priežiūra 

Jeigu prižiūrėti daržo augalus jums trūksta laiko, tai ridikai puikiai atitiks jūsų lūkesčius, nes jiems tereikia minimalios priežiūros.  

Laistymas. Juodiesiems ridikams beveik nieko nereikia, apart drėgnos žemės, todėl juos derėtų reguliariai ir giliai laistyti (1–2 kartus per savaitę), kad įdrėktų 15–20 cm žemės sluoksnis. Per menka drėgmė paverčia ridikus suminkštėjusiais, iškorėjusiais ir itin aštriu skoniu, todėl šakniavaisio vystymosi periodu vandens tiekimas privalo būti užtikrintas. 

Tręšimas. Jeigu gerai praturtinsite dirvą organinėmis medžiagomis dar prieš jų sėją, tręšti ridikų papildomai ir nereikės. Retkarčiais galite pasinaudoti natūraliomis trąšomis iš pelenų ar dilgėlių raugo. 

Mulčiavimas. Papurenti dirvą ir pašalinti piktžoles reikia dar prieš ridikų sėją, o toliau didelių reikalavimų nėra. Jeigu aplink augalus patiesite mulčio sluoksnis, jis pravers, nes padės išlaikyti drėgmę ir stabdyti piktžolių augimą. Gana svarbu sudygusius ridikus atitinkamu atstumu išpikuoti, kad ridikų „galvos“ augtų didesnės ir nesuspaustos. 

Juodųjų ridikų derliaus nuėmimas ir saugojimas 

Ridikų derlius imamas tada, kai daržovės pasiekia tinkamą dydį ir tai leidžia padaryti aplinkos sąlygos. Jie pasiruošę „keliauti“ iš žemės maždaug po 3 mėnesių nuo sėjos, kai šakniavaisiai išbrinksta iki jiems būdingo dydžio (7–10 cm skersmens arba ilgio) ir kai virš dirvos paviršiaus kyšo viršutinė šaknies dalis. Bet čia dar ne viskas – derliui nuimti labai svarbi aplinkos temperatūra ir sąlygos. Per anksti nuimti žieminiai juodieji ridikai blogai laikysis, todėl juos rauti rudenį reikia prieš didesnius šalčius. 

Be to, svarbu, kaip jūs juos išraunate: apvaliuosius ridikus paprastai galima tiesiog išrauti rankomis, o ilgavaisius – atsargiai po jais pakišus sodo šakes, kad jie būtų pakelti iš dirvos. Tuomet rankomis nusukite ar žirklėmis nukirpkite lapus, palikdami 1–2 cm kotelio, nukratykite ar nuvalykite žemes (plauti nerekomenduojama). 

Kai šis darbas atliktas, tuomet daržoves reikia paruošti sandėliavimui. Išrautus ridikus sudėkite į medines dėžes ar perforuotus plastikinius maišus taip, kad jie nesiliestų vienas su kitu, tada užberkite drėgnu smėliu. Laikykite dėžes ar maišus rūsyje, garaže ar kitoje jums patogioje vietoje su tinkamomis sąlygomis, taip pat ir šaldytuve, jei daržovės bus įdėtos į plastikinius maišelius su skylutėmis. Žieminių ridikų veislės +1°C iki +3°C temperatūros diapazone ir 90–95 % santykinės oro drėgmės aplinkoje išsilaiko apie 3–4 mėnesius. 

Juodasis ridikas derlius

Juodųjų ridikų ligos ir kenkėjai 

Juodasis ridikas turi ir priešų, kurie gadina jo išvaizdą ir kokybę. Labiausiai šios daržovės nesutaria su tais kenkėjais, kurie kamuoja ir kopūstinius augalus. Pavyzdžiui, spragės (Phyllotreta spp.), drugių vikšrai, kopūstinės musės lervos (Delia radicum), kopūstiniai baltukai (Pieris brassicae), amarai, taip pat kurkliai, grambuolių lervos. Neapsaugoti maži daigeliai gali kentėti nuo šliužų ir sraigių

Juoduosius ridikus gali kankinti šios ligos: bastutinių šeimos augalams šaknų gumbus sukelianti liga (Plasmodiophora brassicae), juodoji dėmėtligė (Alternaria brassicae), bakterinė dėmėtligė (Xanthomonas campestris), miltligė (Erysiphe cruciferarum) ir daug kitų retesnių ligų. 

Juodasis ridikas: jų nauda ir panaudojimas 

Visa čia aprašyta informacija būtų beprasmė, jei nežinotume, kokia ypatinga nauda pasižymi juodasis ridikas. Šios daržovės gal ir neturi ypatingo ir visiems priimtino skonio (jį suteikia sieros junginiai ir glikozidai), tačiau juose esti vitaminų (C, B, karoteno), mineralų (K, P, Mn, Fe, Zn, Mg, Si), fermentų, įvairių angliavandenių, cholino, inulino. Juodieji ridikai žinomi kaip natūralūs antibiotikai kvėpavimo takų ligoms gydyti (nes turi lizocino), nemigai mažinti, kompresams gaminti ir kitiems atvejams gydyti liaudišku būdu. 

Įprasta juoduosius ridikus panaudoti šviežius, kaip ir jų giminaičius ridikėlius. Juodųjų ridikų odelės prieš naudojimą pašalinamos, o šakniavaisį galima smulkiai supjaustyti arba sutarkuoti ir naudoti salotoms. Gerą reputaciją galbėjant nuo konvulsiško kosulio įgavo ir šviežios juodojo ridiko sultys, kurias lengva išsispausti. 

Šaltiniai 

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/ridikai
  2. https://www.rhs.org.uk/vegetables/turnips/grow-your-own
  3. https://www.quickcrop.ie/learning/plant/radish-winter-black-spanish
  4. https://www.cabidigitallibrary.org/doi/full/10.1079/cabicompendium.46796
  5. https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/radish/gowing-black-radish-plants.htm
  6. https://www.mkds.lt/augalu-prieziura/darzas/ridikai

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *