Skip to content

Kalankės auginimas, priežiūra, dauginimas ir kiti ypatumai – viskas, ką jums reikia žinoti, vienoje vietoje

Kalankė
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kalankės – tai daugiau kaip 120 rūšių žydinčių sukulentinių augalų gentis, kilusi iš Madagaskaro, pietų Afrikos ir Azijos. Žinomos dėl storų, minkštų lapų ir gyvybingų žiedų, kalankės yra populiarus pasirinkimas tiek auginimui vidaus patalpose, tiek lauke. Kalankės auginimas, šių augalų priežiūra, dauginimo ypatumai ir kiti įdomūs faktai – aptarsime viską, ką jums reikia žinoti apie šį nuostabų augalą.

Kalankė – trumpa augalo apžvalga

KilmėMadagaskaras, pietų Afrika, Azija
Klimatastropikų ir subtropikų
Augimo ypatybėdaugiametis augalas
Reikalinga šviesavisiška saulė arba dalinis pavėsis (lauke), ryški netiesioginė šviesa (patalpoje)
Dirvagerai drenuojama, smėlio arba priemolio mišinys
Laistymastarp laistymų leiskite visiškai išdžiūti
Atšiaurumo zonos10-12

Kalankės pasižymi įvairia išvaizda. Kai kurios veislės, pavyzdžiui, populiarioji Kalanchoe blossfeldiana (raudonžiedė kalankė), pasižymi žaliais lapais ir raudonų, rausvų, geltonų arba oranžinių žiedų kekėmis. Kitos, pavyzdžiui, Kalanchoe beharensis (dėmėtoji kalankė), pasižymi puriais, sidabriškai žaliais lapais. Nepriklausomai nuo veislės, kalankės pasižymi atsparumu sausrai ir nereikalauja daug priežiūros.

Kalankės auginimas

Populiariausios kalankės rūšys

Nors yra daugiau kaip 120 kalankės augalo rūšių, čia pateikiamos veislės – dažniausiai auginamos, tad gali būti puiki pradžia jūsų draugystei su šiuo augalu.

Kalanchoe blossfeldiana (raudonžiedė kalankė): populiariausia veislė, žydi smulkiais, žvaigždiškos formos žiedais, kurie būna įvairių spalvų (raudoni, oranžiniai, geltoni, rožiniai, balti). Turi tamsiai žalius, ovalios formos lapus.

Kalanchoe blossfeldiana

Kalanchoe daigremontiana (vislioji spurgulė): lapai stori, dažniausiai žali iš viršaus su rausvomis dėmelėmis apačioje. Lapo krašteliuose matomi lyg atskirai išauginti mažyčiai augalėliai. Jiems nukritus ir prigijus, užauga nauji augalai.

Kalanchoe daigremontiana
Nuotrauka: Gmihail

Kalanchoe beharensis (dėmėtoji kalankė): purūs, dideli lapai, strėliškos arba trikampės formos. Lapų paviršius padengtas švelniais, aksominiais plaukeliais, kurie suteikia pilkšvai žalsvą, rusvą, net sidabrišką atspalvį. Žiedai smulkūs, gelsvai žalsvi, žydi mažomis kekėmis pavasarį ir vasarą.

Kalanchoe beharensis
Nuotrauka: Dinkum

Kalanchoe pinnata (plunksninė kalankė): lapai stori, gausiai kaupiantys vandenį, jų paviršius lygus ir blizgus, dažniausiai žalsvos spalvos su rusvu krašteliu. Lapų kraštuose išauga miniatiūriniai augalėliai. Žiedai varpelio formos, dažniausiai būna raudonos ar oranžinės spalvos, tačiau pasitaiko ir gelsvų. Auga susitelkę į kekes.

Kalanchoe pinnata
Nuotrauka: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz

Kalanchoe tomentosa (pūkuotoji kalankė): lapai pūkuoti, ovalo formos, smailėjančiais galais, galiukai būna nuspalvinti rudais ar rausvais plaukeliais. Žiedai smulkūs, varpelio formos, geltonai žalsvos spalvos su rusvais galiukais.

Kalanchoe tomentosa
Nuotrauka: Agnieszka Kwiecień, Nova

Kalankės auginimas ir priežiūra

Kalankės auginimas bus sėkmingas ir ji klestės ilgus metus, jei pasirūpinsite tinkama augalo priežiūra:

  • Šviesa: kalankė mėgsta ryškią, netiesioginę šviesą patalpoje. Lauke jos gali pakęsti visą saulę, tačiau karšto klimato zonose būtų naudinga bent dalį dienos leisti augalui pailsėti pavėsyje.
  • Dirva: kalankę sodinkite į gerai drenuojamą vazonų mišinį, skirtą kaktusams arba sukulentams. Idealiai tinka moliniai vazonai, nes jie skatina drenažą ir apsaugo šaknis nuo puvimo.
  • Laistymas: kalankės puikiai toleruoja sausrą ir yra jautrios perlaistymui. Todėl tarp laistymų leiskite dirvožemiui visiškai išdžiūti. Žiemą laistymo dažnumas gali dar labiau sumažėti.
  • Temperatūra ir drėgmė: kalankės gerai auga vidutinėje kambario temperatūroje (12-26 °C) ir nereikalauja didelės drėgmės. Tačiau saugokite jas nuo šalčio, nes jos jam nėra atsparios.
  • Trąšos: pavasarį ir vasarą kambarinius augalus tręškite subalansuotomis trąšomis kartą per mėnesį. Jeigu kalankės auginimas planuojamas lauke, gali prireikti jas patręšti tik vieną kartą pavasarį. Venkite tręšimo žiemą.
  • Augimo greitis: kalankės auginimas yra lėtas procesas, kuriam reik kantrybės ir laiko; jos auga lėtai, o visiškai subręsta tik per 2-5 metus.
Kalankės auginimas

Ką daryti, kad kalankės žydėtų?

  • Šviesa: kalankės puikiai žydi, jei žiemą 6 savaites būna visiškoje tamsoje (apie 14 valandų per parą).
  • Genėjimas: reguliariai šalinkite nužydėjusius žiedus, kad skatintumėte nuolatinį žydėjimą.
  • Trąšos: jei kalankės nežydi, naudokite trąšas, kuriose yra daugiau fosforo, skatinančio žiedų vystymąsi.

Kalankės dauginimas: keturi pagrindiniai būdai

  • Dalijimas: jei kalankė labai išsiplėtė, pavasarį, vasarą arba ankstyvą rudenį galite jį padalyti į du ar tris atskirus augalus.
  • Stiebų auginiai: paimkite sveiką nupjautą stiebo gabaliuką su bent dviem lapais, kelias dienas leiskite šiam gabalėliui sukietėti ir pasodinkite jį į gerai drenuojamą dirvą. Pavyzdžiui, galima imti maždaug 4-5 cm ilgio stiebo auginius, o paskui maždaug savaitę jais rūpintis, kol jie paruošiami sodinimui; tada galima juos sodinti į sukulentų ir kaktusų mišinį, kur jie turėtų pradėti šaknytis maždaug po trijų savaičių. Įsitikinkite, kad jų šaknijimosi metu lapų nepurškiate.
  • Atžalos: kai kurios kalankės veislės, pavyzdžiui, Kalanchoe daigremontiana, lapų kraštuose išaugina mažyčius sodinukus. Šiuos sodinukus galima atsargiai nuimti ir pasodinti į gerai drenuojamą dirvą, kad išaugtų nauji augalai. 
  • Lapai: kai kurios kalankės veislės gali būti dauginamos iš lapų. Pasirūpinkite vazonu su mišiniu, drėgna dirva ir padėkite sveiką lapą lygiai ant paviršiaus taip, kad jo kraštai pilnai liestų dirvožemį. Palaikykite šiek tiek drėgną žemę ir užtikrinkite ryškią, netiesioginę šviesą. Galiausiai iš lapo pagrindo išaugs maži sodinukai.

Nepamirškite: tiek stiebo auginius, tiek atžalas, tiek lapus reikėtų dauginti pavasarį, vasarą arba ankstyvą rudenį. Venkite dauginti augalą, kai jis žydi.

Kalankė

Kalankės persodinimas: kaip tą daryti teisingai?

Sėkmingas kalankės auginimas apima ir persodinimo etapą. Šį augalą persodinkite kas 1-2 metus arba kai šaknys perauga vazoną. Tokio augalo požymiai: sulėtėjęs augimas, dėl vietos stokos į viršų stumiami lapai arba per kraštus išlendančios šaknys. Pavasaris, vasara ir ankstyvas ruduo yra tinkamiausias laikas persodinti.

Pasirinkite vazonėlį, kuris būtų tik šiek tiek didesnis už dabartinį. Geriau rinktis molinius vazonus, nes jie pralaidūs orui ir neleidžia augalui permirkti. Naudokite tinkamai parinktą sukulentų ir kaktusų mišinį arba susikurkite savo, sumaišydami lygias dalis dirvožemio ir perlito.

Dažniausiai pasitaikančios kalankės problemos ir jų sprendimo būdai

Pažeisti lapai ir žiedai: taip gali atsitikti dėl šalčio poveikio. Kad kalankė būtų sveika, augalą laikykite tinkamoje temperatūroje (ne žemesnėje negu 12 °C).

Vytimas: aukšta temperatūra gali sukelti augalo vytimą, todėl užtikrinkite, kad temperatūra nebūtų aukštesnė nei 26 °C.

Nudegę lapai: kaltininkas – netinkamas apšvietimas. Dėl per menko apšvietimo lapai gali prarasti spalvą, o dėl per didelio tiesioginių saulės spindulių kiekio – nudegti.

Minkšti, trapūs stiebai: tai perdėto laistymo arba blogai drenuojamos dirvos požymis. Pasirūpinkite, kad tarp laistymų žemė visiškai išdžiūtų, ir naudokite vazoną su skylutėmis.

Kenkėjai ir ligos: kalankės paprastai yra atsparios kenkėjams, tačiau kartais gali kilti problemų dėl miltligės ir amarų. Kovai su jomis galima naudoti insekticidinį muilą arba nimbamedžių aliejų. Taip pat gali pasireikšti grybelinės ligos ar šaknų puvinys dėl perlaistymo. Jei reikia, apdorokite fungicidais, bet daugiausia dėmesio skirkite drenažo ir laistymo praktikos gerinimui.

Kalankės

Jeigu kibsite į šį darbą su meile, kalankės auginimas bus malonus procesas. O pati kalankė apdovanos jus ryškiais žiedais bei gražia lapija ilgus metus.

Nuotraukos asociatyvinės Unsplash, jei nenurodyta kitaip.

Šaltiniai:
https://www.thespruce.com/growing-kalanchoe-plants-1902982
https://www.realsimple.com/home-organizing/gardening/indoor/how-to-grow-and-care-for-kalanchoe
https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/houseplant/kalanchoe/
https://www.joyusgarden.com/flowering-kalanchoes/
https://www.planetnatural.com/kalanchoe/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *