Skip to content

Krokas: kaip auginti ir iš kurio kroko išgauti brangiausią pasaulyje prieskonį – šafraną

  • by
Krokas - pavasarinė gėlė
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Krokai – vienos pirmųjų gėlių, pavasarį išskleidžiančių savo ryškius žiedus. Jų galima sutikti dažname sodo, kiemo ar parko gėlyne. Tai nuo seno žinomos gėlės, minimos senovės egiptiečių papirusuose, Senajame Testamente. Senovės Graikijoje krokas buvo laikomas aušros deivės Auroros gėle ir simbolizavo laimę. Kroko pavadinimas kilęs iš graikų kalbos ir reiškia siūlą. O ar žinojote, kad iš kroko yra gaunamas vertingiausias pasaulyje prieskonis – šafranas? Tad susipažinkime su šia įdomia gėle iš arčiau.

Krokas (Crocus) – tai vilkdalginių šeimos daugiametis gumbasvogūninis augalas. Gamtoje krokai auga Viduržemio jūros regione, Pietų Europoje, Centrinėje ir Vakarų Azijoje. Linijiški, su šviesia juostele per vidurį, krokų lapai išauga po žydėjimo. Šios gėlės yra neaukštos, jos neturi antžeminio stiebo, žiedai išauga tiesiai iš gumbasvogūnių. Krokai žydi balta, geltona, violetine, tamsiai purpurine spalvomis apie 10-20 dienų. Krokų žiedai saulėje išsiskleidžia, o darganotu oru ir vakarais užsidaro. Daugelis krokų žydi pavasarį, tačiau kai kurios jų rūšys žiedus praveria vasaros pabaigoje bei rudenį. Lietuvoje krokai savaime neauga, visos pas mus auginamos rūšys yra introdukuotos – atvežtos iš svetur.

Auksažiedžiai krokai
Auksažiedžiai krokai

Auksažiedis krokas

Auksažiedis krokas (Crocus chrysanthus) – krokas, žydintis kovo-balandžio mėnesiais, vos nutirpus sniegui. Žydėjimas tęsiasi apie 14-20 dienų. Auksažiedžio kroko keras išauga iki 15 cm aukščio, ir tiek pat pločio. Jo lapai žali, linijiški, smailiais galais, žiedai 3-5 cm skersmens, geltoni, gelsvi, bronziniai, melsvi, violetiniai, kartais baltai dryžuoti. Auksažiedis krokas nepakenčia permirkusios žemės bei per arti išsikerojusių kaimyninių augalų. Gamtoje ši krokų rūšis auga Balkanuose bei Mažojoje Azijoje.

Geltonieji krokai
Geltonieji krokai

Geltonasis krokas

Geltonasis krokas (Crocus flavus) žydi balandžio mėnesį ryškiai geltonais žiedais. Užauga apie 10-20 cm aukščio. Geltonojo kroko lapai skroteliniai, ilgi, siauri, su baltais dryžiais per vidurį. Geltonieji krokai gerai auga vejoje, jie nebijo artimos kitų augalų kaimynystės. Nemėgsta šlapios dirvos. Geltonasis krokas natūraliai auga Pietryčių Europoje, kur auga kalnų šlaituose ir akmeningose pievose.

Pavasariniai krokai
Pavasariniai krokai

Pavasarinis krokas

Pavasarinis krokas (Crocus vernus) žydi balandžio mėnesį, apie 14-20 dienų. Tai viena iš dažniausiai auginamų dekoratyvinių krokų rūšių. Pavasarinis kroko keras užauga iki 15 cm aukščio, apie 10 cm pločio. Jo lapai žali, linijiški, žiedai pavieniai, 3-5 cm skersmens, violetiškai baltos spalvos. Hibridinių veislių pavasarinio kroko žiedų būna ir kitų spalvų. Pavasarinis krokas gamtoje sutinkamas Pirėnuose bei Alpėse.

Balkaniniai krokai
Balkaniniai krokai

Balkaninis krokas

Balkaninis krokas (Crocus tommasinianus) žydi ankstyvą pavasarį – kovo mėnesį. Šviesiai violetiniai žiedai siekia 2-3 cm ilgio ir 3-4 cm skersmens. Užauga apie 10 cm aukščio. Balkaninio kroko lapai siauri, ilgi, su baltais dryžiais per vidurį, jie išauga žydėjimu metu ir nunyksta gegužės mėnesį. Šie krokai gali sparčiai plisti, nes pasisėja patys. Tinka auginti grupelėse ar žalioje vejoje. Balkaninis krokas gamtoje auga Juodkalnijoje, Kroatijoje, Serbijoje, Bosnijoje.

Daržiniai krokai
Daržiniai krokai

Daržinis krokas

Daržinis krokas (Crocus sativus) – tai krokas, kurio sudžiovintos žiedo dalys purkos virsta vertingiausiu prieskoniu – šafranu. Šios rūšies krokų kerai išauga iki 10-12 cm aukščio, apie 10 cm pločio. Daržiniai krokai turi žalius linijiškus lapus, šviesiai violetinės ar alyvinės spalvos, 3-4 cm skersmens žiedus. Tai rudeniniai krokai, žydintys rugsėjo-spalio mėnesiais, žydėjimas trunka apie 10-20 dienų. Daržinis krokas kilęs iš Balkanų pusiasalio.

Krokų sodinimas

Kur sodinti krokus. Krokai yra šviesomėgiai augalai, tačiau pavasarį žydintys krokai gali augti ir daliniame pavėsyje, pavyzdžiui, po medžiais, nes šie dar būna nesulapoję. Sodinkite krokus tose vietose, kur anksčiausiai nutirpsta sniegas. Krokams tinka sausoka, laidi, puri, derlinga, nerūgšti dirva, geriausia priesmėlis arba priemolis. Šios gėlės nemėgsta įmirkusio dirvožemio.

Kada sodinti krokus. Pavasarį žydinčios krokų rūšys sodinamos nuo rugpjūčio mėnesio iki rugsėjo vidurio, o rudenį žydinčios rūšys – rugpjūčio pradžioje.

Kaip sodinti krokus. Krokų gumbasvogūniai sodinami 5-7 cm atstumu vieni nuo kitų, 5-8 cm gylyje (smulkesni – sekliau). Prieš sodinimą dirva patręšiama pūdiniu bei mineralinėmis kompleksinėmis trąšomis. Vienoje vietoje krokai auginami 3-4 metus, po to juos reikia persodinti. Žiemai naujai pasodintus krokus patartina mulčiuoti.

Krokų sodinimas ir dauginimas

Krokų dauginimas

Krokai dauginami sėklomis bei dukteriniais gumbasvogūniais („vaikučiais“).

Dažniausiai krokai dauginami gumbasvogūniais. Krokų svogūnėliai iškasami birželio mėnesį, kai jų lapai visiškai nudžiūsta. Jie nuvalomi, 5-10 dienų apdžiovinami sausoje, vėdinamoje patalpoje, po to nuo jų atskiriami maži dukteriniai svogūnėliai. Visi svogūnėliai iki sodinimo laikomi vėsioje sausoje patalpoje. Nelaikykite jų saulės atokaitoje. Iš gumbasvogūnio išauginti krokai žydi antraisiais metais.

O štai dauginant sėklomis krokai pražysta tik po 3-4 metų. Sėklos sėjamos iškart po surinkimo į purų dirvožemį, į 0,5-1 cm gylį. Kai kada krokai pasisėja ir patys. Krokų sėklas perneša skruzdės, tad nenustebkite pamatę krokų tose vietose, kur jų niekada nesodinote.

Krokų auginimas ir priežiūra

Krokai – gėlės, kurias prižiūrėti paprasta. Aktyviu augimo metu laistykite juos, tik jeigu užsilaiko sausi orai. Pašalinkite nudžiuvusius krokų lapus (kol lapai nenudžiuvę, jų neskinkite, leiskite jiems nuvysti natūraliai). Ravėkite piktžoles aplink krokus, purenkite jų dirvos paviršių. Rudenį krokus rekomenduojama patręšti kompleksinėmis, o pavasarį azotinėmis, greitai tirpstančiomis trąšomis.

Dažniausios krokų auginimo problemos

Krokai yra pakankamai atsparūs ligoms, tačiau kartais juos užpuola įvairūs puviniai. Krokų svogūnėliai, saugomi drėgnoje patalpoje, gali pradėti pūti dėl užsiveisusio grybelio. Tad laikykite juos sausoje, vėsioje, vėdinamoje patalpoje, bei saugokite nuo mechaninių pažeidimų, kurie didina puvimo riziką. Prieš sandėliuojant leiskite svogūnėliams apdžiūti, atidžiai atrinkite ir pašalinkite pažeistus bei pradėjusios gesti svogūnėlius. Prieš sodinant dar kartą juos pertikrinkite.

Žalos krokams gali padaryti įvairūs graužikai, pavyzdžiui, pelės, kurie mėgsta pasivaišinti šių gėlių svogūnėliais. Jei graužikai veisiasi netoli krokų lysvių, saugiau bus sodinti šias gėles į specialius tinklelius. Krokų svogūnėlius nuo graužikų reikia saugoti ir sandėliavimo metu.

Šafranas

Šafranas – prieskonis, gaunamas iš daržinio kroko

Daržinis krokas – ne tik gėlyno puošmena, tai ir prieskonis šafranas, vertinamas visame pasaulyje. Šafranas yra ne kas kita, kaip sudžiovintos šio augalo purkos – nedidelės siūlelio formos žiedo dalelės. Šafranas yra brangiausias prieskonis, juk vienam jo kilogramui pagaminti prireikia net apie 150-200 tūkstančių krokų žiedų, kurių žydėjimo laikas trunka tik apie pora mėnesių per metus. Vieno daržinio kroko žiedas turi vos tris purkas, jos iš žiedų išimamos rankomis. Didžiausios šafrano plantacijos yra Irane, jis taip pat auginamas Ispanijoje, Graikijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Indijoje.

Šafranas – gurmanų vertinamas stipraus aromato prieskonis. Juo pagardinami mėsos patiekalai, jūros gėrybės, ryžiai, makaronai, kepiniai, desertai, net ledai. Šafranas turi ir dažomųjų savybių. Seniau juo buvo dažomi drabužiai, šiandien – kai kurie maisto produktai.

Krokų vieta sode

Krokai sodinami alpinariumuose, klombose, lysvėse su kitomis pavasarį žydinčiomis svogūninėmis gėlėmis. Didžiažiedžiai krokai gražiai atrodo pasodinti grupelėmis tarp daugiamečių ir sumedėjusių augalų. Juos tinka auginti ir vejoje (tokioje vejoje žolė pirmą kartą nupjaunama gegužės pabaigoje, kai krokų lapai pagelsta). Krokai dekoratyvūs būna gana trumpą laiką, anksti nunyksta, palikdami tuščius tarpus, tad šalia reikėtų sodinti vėliau sukerojančius, vasarą žydinčius augalus. Krokai dera su čiobreliais, glažutėmis, scylėmis, snieguolėmis, ankstyvomis tulpėmis, žemais šilokais, šabo gvazdikais ar šiurpiniais gvazdikais. Krokus galima sodinti vazonuose bei kituose induose papuošiant jais balkoną ar terasą.

Naudoti šaltiniai:
https://www.vle.lt
https://www.botanikos-sodas.vu.lt
https://www.rhs.org.uk
https://www.gardeningknowhow.com
Jurkštienė O., Saunoriūtė S. Mano svajonių gėlynas. Kaunas, 2019

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
0 0 balsai
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Inline Feedbacks
Rodyti visus komentarus
0
Norėtųsi Jūsų minčių, pakomentuokitex