Skip to content

Protėja jūsų sode: kaip auginti ir prižiūrėti šią egzotišką gėlę, tinkančią puokštėms bei naudingą sveikatai

Protėja ir jos auginimas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Protėja – nuostabaus grožio spalvinga gėlė, galinti papuošti kiekvieną sodą. Ji labiausiai žinoma dėl savo unikalios formos žiedų. Nenuostabu, kad pamačius tokias gėles iškart kyla klausimai: kuo ypatingas protėjos auginimas, kaip tai daryti sėkmingai, ką reikia apie ją žinoti? Šiame straipsnyje pateiksime praktinių patarimų, kaip auginti protėjas, kad šie gražūs augalai puikiai jaustųsi jūsų sode. Dėl savo ryškių žiedų ir nereiklumo šios gėlės puikiai tinka sodininkams, norintiems savo kraštovaizdį pagyvinti egzotišku grožiu.

Iš kur kilusi protėja ir ką reiškia jos vardas?

Protėja yra kilusi iš Pietų Afrikos ir priklauso Proteaceae šeimai. „Protea“ pavadinimas kilo iš graikų dievo Proteus vardo. Šis dievas galėjo keisti savo pavidalą pagal savo norą, o tai atspindi augalo išvaizdos įvairovę. Šie ištvermingi augalai gali augti kaip krūmai arba nedideli medeliai, užaugantys iki 2 m aukščio. Jie gerai žinomi dėl savo didelių, ryškių žiedų, kurių spalva gali būti įvairi – nuo rausvos ir raudonos iki geltonos ir baltos. Protėja dažniausiai auga Viduržemio jūros klimato regionuose.

Koks klimatas labiausiai tinka protėjoms ir kada jas sodinti?

Protėjos puikiai auga Viduržemio jūros ir subtropinio klimato zonose. Jos mėgsta švelnias, drėgnas žiemas ir karštas, sausas vasaras. Protėjas geriausia sodinti rudenį ir pavasarį, kad augalai spėtų įsitvirtinti prieš vasaros karščius ar žiemos šalčius. Labai svarbu suteikti jiems daug saulės šviesos, nes daugiau saulės spindulių lemia intensyvesnį žydėjimą.

Protėja. Protėjos
Protėjoms labiausiai tinka Viduržemio jūros ir subtropinis klimatas

Protėjos sodinimas

Protėjos auginimas nereikalauja daug priežiūros, visgi tam tikrus augimo aspektus reikia įsidėmėti. Visų pirma, atkreipkite dėmesį į tinkamo dirvožemio parinkimą. Šioms gėlėms reikia gerai drenuotos, rūgščios dirvos. Jos nepakenčia sunkios molingos dirvos, nes dėl to gali permirkti ir pradėti pūti šaknys. Jei jūsų sodo dirvožemis nėra idealus, apsvarstykite galimybę įrengti pakeliamas lysves arba naudoti specialų dirvožemio mišinį. Jeigu norite auginti protėjas vazonuose, irgi naudokite specialų mišinį.

Sodindami protėjas pasirūpinkite, kad aplink augalus būtų pakankamai vietos oro cirkuliacijai. Tinkamas atstumas padeda išvengti grybelinių infekcijų, kurios gali būti problema drėgnomis sąlygomis. Be to, įsitvirtinusios protėjos blogai reaguoja į perkėlimą, todėl sode pasirinkite nuolatinę vietą.

Protėjos priežiūra

Tinkamas laistymas yra labai svarbus protėjoms, ypač jų augimo laikotarpiu. Kol augalai gerai įsitvirtins (tai gali užtrukti iki 18 mėnesių), palaikykite nedidelę drėgmę. Subrendusias protėjas reikia gausiai palaistyti tik kartą per savaitę sausringais laikotarpiais.

Tręšimas. Protėjos auginimas bus kur kas sėkmingesnis, jei parinksite tinkamas trąšas bei tinkamai jas naudosite. Šios gėlės paprastai reikalauja minimalaus tręšimo. Joms naudokite specialias trąšas su mažesniu fosforo kiekiu, nes šie augalai yra jautrūs dideliam fosforo kiekiui. Auginant protėjas vazonuose, gali būti naudingas nedidelis tręšimas lėtaveikėmis trąšomis.

Protėja
<em>Protėja nemėgsta persodinimo<em>

Mulčiavimas. Protėjos turi negilią šaknų sistemą, todėl venkite kasti aplink augalo pagrindą. Kad nepažeistumėte šaknų, piktžoles šalinkite rankomis. Aplink augalus patieskite storą organinio mulčio, pavyzdžiui, žievės ar lapų, sluoksnį, kuris slopina piktžolių augimą ir sulaiko drėgmę. Įsitikinkite, kad mulčias yra toliau nuo stiebų, kad išvengtumėte puvimo.

Genėjimas yra labai svarbus protėjų formai ir sveikam augimui palaikyti. Todėl po žydėjimo sezono lengvai apgenėkite. Taip paskatinsite protėjos augimą. Venkite stipraus genėjimo, nes šie augalai sunkiai atsigauna po stambių pjūvių.

Protėja vazone

Jeigu norite auginti protėją vazone, parinkite tinkamo dydžio vazoną su skylutėmis. Pripildykite jį specialiu vazonų mišiniu ir naudokite trąšas, kuriose yra mažiau fosforo. Statykite vazoną saulėtoje vietoje, kur yra gera oro cirkuliacija. Taip užtikrinsite, kad augalas būtų sveikas ir gerai augtų.

Jeigu pasirinkote protėją auginti vazone, reguliariai gausiai palaistykite, tačiau būkite atsargūs ir neperlaistykite, nes tai gali sukelti šaknų puvimą.

Kaip rinkti protėjų žiedus?

Protėjos labai mėgstamos dėl savo žiedų, kurie puikiai tinka skintų gėlių kompozicijoms. Norėdami nuskinti šias gėlės, pjaukite stiebus taip, kad jis liktų kuo ilgesnis. Svarbu, kad po pjūviu dar liktų šiek tiek lapų. Šviežioms kompozicijoms dažnai keiskite vandenį. Norėdami išdžiovinti protėjas, pakabinkite gėles aukštyn kotais tamsioje, vėsioje patalpoje.

Protėja. Protėjos

Su kokiais kenkėjai ir ligomis gali susidurti protėja

Protėjos paprastai yra ištvermingos, tačiau gali būti jautrios kai kuriems kenkėjams ir ligoms. Dažnai pasitaikančios problemos yra lapų graužikai ir grybelinės infekcijos, paveikiančios šaknis. Kad išvengtumėte šių problemų, užtikrinkite gerą oro cirkuliaciją ir venkite permirkusios dirvos. Reguliariai apžiūrėkite augalus, ar nėra kenkėjų ar ligų požymių, ir, jei reikia, iš karto imkitės veiksmų, pavyzdžiui, grybelinę infekciją apdorokite fungicidinio poveikio produktu.

Kokia nauda sveikatai pasižymi protėja?

Nors protėjos visų pirma yra dekoratyvinės, kai kurios rūšys tradiciškai naudojamos medicinoje. Pavyzdžiui, iš Protea caffra šaknų gaminamas nuoviras, vadinamas „umhlabelo“, kuris, kaip manoma, stiprina kaulus ir mažina raumenų spazmus.

Protėjų nektaras tradiciškai naudojamas sirupams nuo krūtinės ligų ir kaip saldiklis diabetikams. Be to, protėja laikoma galinga energetine prasme. Manoma, kad ji pradeda žmonėms atsikratyti gilių emocinių žaizdų ir atgauti pusiausvyrą.

Protėjų auginimas
<em>Nors protėja yra dekoratyvinis augalas pasižymi ir gydomosiomis savybėmis<em>

Ką dar įdomu žinoti apie protėją?

Protėja į sodą pritraukia apdulkintojus, pavyzdžiui, paukščius ir vabzdžius. Jų ryškūs žiedai yra vertingas nektaro šaltinis, palaikantis vietines ekosistemas.

Nepaisant egzotiškos išvaizdos, protėjos nėra Australijos vietiniai augalai. Tačiau jos turi įdomią bendrą istoriją su Australijos augalija, nes abu regionai kadaise buvo senovinio superkontinento Gondvanos dalis. Ši bendra protėvių kilmė paaiškina protėjų ir Australijos vietinių augalų, tokių kaip banksijos, grevilėjos ir telopėjos, panašumą.

Protėja jūsų sodo dizaine

Protėjos auginimas tikrai nebūtinai turi būti nuobodus užsiėmimas. Jei norite įvairovės, imkitės sodo dizaino! Juk protėjas ir jų giminaičius galima kūrybiškai panaudoti kuriant tokį dizainą. Šios gėlės puikiai dera su kitomis Pietų Afrikos rūšimis ir Australijos vietiniais augalais, o jų unikali lapija ir žiedai ištisus metus kuria gražų kraštovaizdį. Norint išgauti įspūdingą efektą, auginkite protėjas su agapantais, knipofijomis ir kaulasėkliais.

Protėja. Protėjos
<em>Derinkite protėjas su kitais augalais ir sukurkite nuostabų sodo dizainą<em>

Protėjos auginimas gali tapti malonia veikla ir jums!

Protėjos pasižymi unikaliu grožio, atsparumo ir ekologinės naudos deriniu. Jų įspūdingi žiedai ir visžalė prigimtis paverčia jas žaviu bet kurio sodo papildymu. Šie ištvermingi augalai, kuriuos reikia minimaliai prižiūrėti, gali augti įvairiose klimato zonose, ilgai džiuginti spalvomis ir pritraukti apdulkintojus. Nesvarbu, ar esate patyręs sodininkas, ar pradedantysis, protėjų auginimas gali būti maloni patirtis, suteikianti sodui egzotiškos elegancijos.

Šaltiniai:
https://www.gardenexpress.com.au/growing-guide/protea-growing-guide/
https://www.vle.lt/straipsnis/proteja/
https://www.bhg.com.au/garden/gardening/how-to-grow-proteas/
https://www.flowerpower.com.au/garden-advice/gardening/all-about-proteas/
https://souls-whispers.com/about-the-essences/protea-the-final-piece/
https://www.botanicgardens.org.au/discover-and-learn/gardening-home/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Silvija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *