Skip to content

Kaulasėklis – saulę ir šviesą mėgstanti įvairiaspalvė gėlė, žiedais džiuginanti ištisą vasarą

Kaulasėklis - šilumamėgis ir sauliamėgis augalas
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Kaulasėklis, kartais dar vadinamas laumake, išvaizda gali priminti ramunę, nes žiedlapiai išsidėstę viena eile aplink centrinį diską. Tačiau jų žiedų spalvų įvairovė toli lenkia žaviąsias ramunes. Vis dėlto savo žiedų grožį atskleidžia tik pašvietus saulei. Jos trūkstant žiedai būna susiskleidę. Todėl kaulasėklis turėtų būti sodinamas saulėtoje sodo vietoje. O ką dar reikia žinoti apie jo auginimą ir priežiūrą, dalinamės šiame straipsnyje.

Kaulasėklis: išvaizda ir paplitimas

Kaulasėklis (Osteospermum) priklauso astrinių šeimai. Tai vienmečiai arba daugiamečiai žoliniai augalai, kartais puskrūmiai ar krūmai. Kaulasėklio gimtinė – Pietų Afrika. Tad akivaizdu, jog saulės ir šilumos šiai gėlei reikia nemažai.

Augalo stiebai gulsti arba statūs, pliki arba vilnotai plaukuoti. Lapai linijiški arba lancetiški, lygiakraščiai, kartais dantyti arba plunksniškai suskaldyti. Žiedai susitelkę į pavienius gaižus. Žydi labai ilgai, nuo pat pavasario iki pirmųjų šalnų. Taip pat stebina ir žiedų spalvų įvairovė: balta, kreminė, rožinė, geltona, violetinė ar mėlyna. Liežuviškieji kaulasėklio žiedai dažniausiai sudaro vieną ratą, todėl kitomis kalbomis augalas dažnai vadinamas Afrikos ramune. Vaisius – lukštavaisis.

Kaulasėklio išvaizda ir paplitimas

Kaulasėklio veislės

Yra daugybė kaulasėklio rūšių, veislių bei hibridų. Pas mus jos dažniausiai auginamos kaip vienmečiai dekoratyviniai augalai, nes šaltomis ir ypač drėgnomis žiemomis iššąla. Taip pat ir veislių pasirinkimas nėra gana didelis lietuviškose parduotuvėse. Dažniausiai galima įsigyti tiesiog kaulasėklio sėklų mišinį. Todėl paminėsime tik keletą kaulasėklio veislių ir hibridų:

  • Osteospermum „Passion Mix“ išauga iki maždaug 30 cm aukščio ir žydi įvairių spalvų žiedais: rožinės, violetinės, rausvos ir baltos. Išskirtinis bruožas – mėlynas žiedo centras.
  • Osteospermum „4D“ itin išskirtinio grožio augalas, išsiskiriantis savo puriu centru. Šios veislės kaulasėklio žiedai išlieka atviri visą dieną. Užauga iki 35 cm aukščio.
  • Osteospermum „Flower Power Spider White“ išsiskiria itin įmantriais žiedais, kurie yra šaukšto formos, su baltos ar levandų spalvos žiedlapiais ir aukso spalvos centru. Užauga iki 35 cm aukščio.
  • Osteospermum „Lemon Simphony“ žiedlapiai yra sviesto geltonumo, centras purpurinės spalvos, o viduryje dar yra oranžinė „akis“. Užauga iki 35 cm aukščio.
  • Osteosperum „Soprano White“ veislės žiedlapiai yra balti, centras mėlynas su violetinės ar geltonos spalvos krašteliu. Užauga iki 35 cm aukščio.

Tinkama kaulasėkliui auginimo vieta ir dirva

Kaulasėklis mėgsta saulę ir šilumą, tad puikiai augs saulėtoje, pietinėje sodo pusėje. Kaip minėta, ir žiedus augalas išskleidžia tik saulėtomis dienomis. Lyjant lietui, vakare, apniukusiomis ir net itin karštomis dienomis žiedai „saugosi“ ir išlieka susikleidę. Todėl kaulasėklius patariama sodinti kartu su kitais žydinčiais augalais, kurių žiedai liktų išskleisti net ir tomis dienomis, kai kaulasėklis savuosius laiko suskleidęs.

Dėl nedidelio aukščio ir itin dekoratyvių žiedų kaulasėklis puikiai tinka auginti ir talpose: pastatomuose vazonuose ar gėlių loveliuose. Lygiai taip pat puošniai jis atrodo ir gėlyne, pasodintas atvirame grunte. Be to, jį tinka sodinti gėlyno apvaduose ar žydinčiose pievose.

Kaulasėklis mėgsta derlingą, tačiau purią ir vandeniui labai gerai laidžią žemę. Idealiai tinka šiek tiek rūgštesnis priesmėlis. Sodinant dar galima papildomai įmaišyti komposto ar kitų organinių medžiagų, ypač jei planuojate sodinti į sunkesnę ar mažiau derlingą dirvą.

Kaulasėklis gali būti auginamas vazone arba gėlyne

Kada sodinamas kaulasėklis?

Lengviausias ir paprasčiausias būdas kaulasėklį tiesiog pasėti iš sėklų tiesiai į atvirą dirvą balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje. Sėklos vos vos užberiamos žeme, nes joms sudygti reikalinga šviesa. Esant palankiai, apie +15 °C, temperatūrai sėklos sudygsta per 8–14 dienų.

Kadangi kaulasėklis auga itin greitai, sudygę daigai nepikiuojami, o pakankamai sutvirtėję tiesiog išretinami, paliekant maždaug 20 cm atstumą tarp augalų. Pražysta praėjus 40–50 dienų nuo sudygimo ir žydi iki pat pirmųjų šalnų.

Sėklas galima daiginti ir daigyklose, į kurias jos sėjamos balandžio pradžioje. Tačiau tai visiškai nėra būtina, kadangi kaulasėklis gerai sudygsta ir pasėtas tiesiai į lysves. Augalą taip pat galima persodinti iš vazono į atvirą dirvą.

Kaulasėklio auginimas ir priežiūra

Šio augalo priežiūra nėra sudėtinga. Svarbiau parinkti tinkamą vietą jų augimui, kad pakaktų saulės šviesos ir džiugintų savo žiedais. Daugiau kaulasėklis nėra įnoringa gėlė ir jos priežiūra gana lengva.

Laistymas. Kaulasėklis gali pakelti trumpą išdžiūvimą, tačiau labai nemėgsta užmirkusios, drėgnos dirvos. Per savaitę skaičiuojama, kad jam pakanka 3 cm vandens. Tačiau itin karštomis, sausomis dienomi laistyti reikėtų dažniau, o lietingomis apskritai nelaistyti. Užmirkę augalai dažnai ima pūti. Ypač jautrios drėgmei šaknys ir stiebai.

Tręšimas. Norint gražių ir daug žiedų, augalui reikalinga derlinga dirva. Todėl prieš sodinant patariama įmaišyti į žemę komposto, o vėliau vegetacijos metu tręšti kas mėnesį subalansuotomis, žydintiems augalams skirtomis trąšomis. Vis dėlto su trąšomis taip pat kaip su laistymu persistengti nederėtų: pertręštoje dirvoje išbujoja kerai, ima virsti į šonus, o žiedų toks augalas augina labai mažai.

Genėjimas. Žydėjimo periodu reikia reguliariai nuskabyti peržydėjusius žiedus, kad jų sukrautų dar daugiau ir žydėjimo laikotarpis išsitęstų iki vėlyvo rudens.

Žiemojimas. Deja, kaulasėklis pas mus nežiemoja, nes jam netinka mūsų drėgnos ir labai šaltos žiemos. Rudenį jį teks tiesiog išrauti ir kompostuoti. Tačiau auginamus vazonuose, galima bandyti rudens pradžioje parsinešti į patalpą ir taip augalas galbūt peržiemos ir sulauks kitų metų.

Kaulasėklio auginimas ir priežiūra

Kaip dauginamas kaulasėklis?

Dauginimas priklauso nuo to, ar auginamas kaulasėklio hibridas ar veislė. Jeigu auginamas hibridas, jo sėklos dažniausiai būna sterilios ir iš tokių naujas augalas neišaugs. Tačiau veislė gali būti dauginama surinktomis, subrendusiomis sėklomis.

Jeigu auginamas hibridas ir norisi jį padauginti, lengviausia tai padaryti dauginant auginiais. Tereikia gerai dezinfekuotomis ir aštriomis žirklėmis nukirpti 5–7 cm ilgio šakelę ir ją įsodinti į daigams skirtą žemę. Šakelę su vazonu galima uždengti plėvele ir palikti ryškioje, netiesioginėje saulės šviesoje. Susidariusį po plėvele kondensatą reikia kasdien vėdinti, o auginį palaistyti pagal poreikį. Jeigu pakanka šviesos ir šilumos, auginys pakankamai tvirtai įsišaknys per 4–6 savaites ir bus galima persodinti į naują vazoną.

Kaulasėklio kenkėjai ir ligos

Kaulasėklis dažniausiai būna pažeidžiamas grybelinių ligų, todėl būtina užtikrinti tinkamą laistymą ir gerą drenažą. Iš kenkėjų jį gali užpulti baltasparniai, amarai, šliužai. Ligos ir kenkėjai rečiau puola sveikus, streso nepatiriančius augalus. O jeigu tokius ir užpuola, augalas nesunkiai susitvarko su problemomis pats.

Kita dažnai pasitaikanti problema, kad augalas nustoja žydėti pačiame vasaros viduryje. Jaudintis dėl to neverta. Kaulasėklis vėl sužydės, kai orai kiek atvės.

Kaulasėklio kenkėjai ir ligos

Šaltiniai:

  1. https://www.vle.lt/straipsnis/laumake/
  2. https://www.thespruce.com/growing-and-caring-for-african-daisies-1402912
  3. https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/annual/african-daisy/
  4. https://plantura.garden/uk/flowers-perennials/african-daisies/african-daisies-overview
  5. https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/african-daisy/african-daisies-osteospermum.htm

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *