Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Vaisuolė – dekoratyvus krūmas ištaigingomis uogomis. Kodėl jis tinkamas sodininkams naujokams?

  • by
Krūmas vaisuolė
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gundančiomis purpurinėmis uogomis akį traukianti vaisuolė verta būti pažintai. Šis krūmas palaipsniui užima sodininkų širdis, nes menkus priežiūros reikalavimus atperka visos ypatingos gražuolės suteikiamos naudos. Tiek sodą pagyvinti neįprastomis spalvomis ar tekstūromis, tiek prisivilioti pulką naudingųjų vabzdžių – vaisuolė (dar vadinama kalikarpa) šias funkcijas atlieka kuo puikiausiai. Tad jeigu susigundėte tokį augalą pasisodinti, pateikiame apibendrintą vaisuolės auginimo ir priežiūros vadovą. 

Vaisuolė – koks tai augalas?  

Vaisuolė (Callicarpa) yra pusiau krūmas, pusiau mažas lapuotis medelis, paprastai siekiantis 1–2 metrų aukštį (azijinė vaisuolė gali užaugti ir iki 3 metrų). Įdomu tai, kad vaisuolė priskiriama daugiausia žoles apimančiai notrelinių (Lamiaceae) augalų šeimai.  

Augalas turi paprastus, tamsiai žalius, 5–25 mm ilgio lapus, o balti, rausvi ar lelijinės spalvos smulkūs žiedeliai susitelkę į grupelę it skėtis. Šis dekoratyviniais tikslais auginamas augalas iš tikrųjų labiausiai vilioja dėl ypatingų uogų. Raudonos, violetinės ar baltos spalvos 2–5 mm skersmens rutuliukai su metaliniu blizgesiu aplimpa šakeles lapų pažastyse, ir atrodo jie it kokios ikrų kekės. Uogos išlieka ir lapams nukritus, iki pat žiemos ar net ilgiau. 

Patvirtintos 165 rūšys, kurios išsibarsčiusios ir paplitusios po įvairias tropines ir subtropines vietoves. Tai yra Centrinėje Amerikoje, Indonezijoje, Australijoje, Madagaskare, o Azijos rytinėje ir pietrytinėje dalyje (Indijoje, Kinijoje, Japonijoje) susitelkę daugiausia rūšių. 

Vaisuolė ir jos žiedai

Vaisuolių rūšys 

Dėl nepakankamų klimatinių sąlygų užtikrinimo, vaisuolių Lietuvoje galima įsigyti tik iš labai menko asortimento. Kol kas parduodamos 1–2 rūšys ir galimos kelios jų veislės. 

Azijinė vaisuolė (Callicarpa bodinieri) – ši rūšis labai populiari Europoje (ir Lietuvoje), nes pasižymi didžiausiu atsparumu ligoms, kenkėjams ir šalčiui, kur ištveria 6 atšiaurumo zonos sąlygas (iki –20 °C). Iš Kinijos kilęs augalas užauga iki 3 metrų aukščio ir 2,5 m pločio. Rudenį jo lapai paraudonuoja ar įgyja oranžinių atspalvių. Viena labiausiai vertinamų, populiariausių ir apdovanojimų pelniusi veislių yra „Profusion“. Taip pat dėmesio vertos ir kitos veislės: „Imperial Pearl“ ir nykštukinė veislė „Magical Purple Giant“. 

Azijinė vaisuolė (Callicarpa bodinieri) 
Azijinė vaisuolė <em>Callicarpa bodinieri<em>

Vaisuolė (Callicarpa dichotoma) – dar viena Lietuvoje galima auginti rūšis. Tai nuostabus krūmas išlinkusiomis šakomis, kurios įspūdingai atrodo apkibusiomis uogomis. Krūmelis užauga nedidelis, iki 0,9–1,2 m ir 1,2–1,5 m pločio. Kadangi klesti 5–8 atsparumo zonoje, vadinasi ji ištverminga žiemą. Rudenį užaugina nedidelius, raudonai violetinius vaisius ir violetinę lapiją. Žinomiausia veislė – „Issai“. 

Vaisuolė (Callicarpa dichotoma) 
Vaisuolė <em>Callicarpa dichotoma<em>

Amerikinė vaisuolė Callicarpa americana) – ši rūšis itin populiari Amerikoje (nes ten jos gimtinė), bet duomenų apie galimybę auginti Lietuvoje nėra, bet daug apkalbama. Augalas žemesnis už azijinę rūšį, siekia apie 1–2 metrus, išaugina raudonai violetinės spalvos uogas ir aksominius lapus. 

Amerikinė vaisuolė (Callicarpa americana) 
Amerikinė vaisuolė <em>Callicarpa americana<em>

Ilgoji vaisuolė (Callicarpa longissima) – ši rūšis pasižymi vaistinėmis savybėmis, todėl ja susidomėję mokslininkai, kurie bando išskirti įvairiausius ekstraktus. Apie auginimą Lietuvoje informacijos nėra, bet tikėtina, kad tai būtų sunkiai įgyvendinama, nes augalas auga 8–10 atsparumo zonoje. Krūmas užauga iki 1,8–2,4 aukščio ir subrandina baltos spalvos uogas. 

Vaisuolės auginimas 

Vaisuolės yra nelepios ir lengvai prižiūrimos, o grožis viršija lūkesčius. 

Vieta. Vaisuolė toleruoja pilną saulės šviesą arba dalinį pavėsį, kad augalas minimaliai gautų bent 2 valandas tiesioginės saulės. Geriausia, jeigu vieta kiek apsaugota nuo vėjo ir užklumpančio didesnio šalčio, pavyzdžiui, prie namo sienos, takelio, gyvatvorės

Dirva. Jeigu jūsų dirva kieme yra drėgna, bet gerai drenuojama, o pH vyrauja nuo šiek tiek rūgščios iki neutralios (6,0–7,0), tai vaisuolė čia jausis kuo puikiausiai. Ji toleruoja lengvą ar vidutinio sunkumo žemę, bet tokia dirvožemio struktūra turi išlikti ir gilesniuose sluoksniuose, nes augalas auga gilyn, o ne į plotį. 

Auginimas vazone. Yra galimybė vaisuoles auginti ir vazone, tik tokiu atveju joms reikės daugiau priežiūros. Vazone turi būti užtikrintas labai geras drenažas su papildomu 3–5 cm storio molio akmenėlių sluoksniu. Vazoninėms vaisuolėms reikalingas reguliarus laistymas, o žiemą reikia įnešti į patalpą, kuri neužšąla. 

Vaisuolė

Vaisuolės sodinimas 

Jeigu turite įgūdžių sodinti medžius ir kitus dekoratyvinius bei vaisinius krūmus, tai vaisuolę jums pasisodinti bus vieni niekai. Iškaskite padorią duobę, kurios gylis turi būti lygus vaisuolės šaknų gumului. Augalą virš žemės taip pat palikite tokiame pačiame lygyje, kaip augo parsivežtame vazone. 

Geriausias laikas sodinti šį krūmelį yra ruduo, spalio–lapkričio mėnesiais, bet iš bėdos galite pasisodinti ir pavasarį apie kovo mėnesį. Kai kurioms rūšims gali prireikti sodinti ne vieną medelį, nes tik taip bus galima užtikrinti žiedų apdulkinimą (kai kurios rūšys vyriškus ir moteriškus žiedus turi ant skirtingų augalų). Tokiu atveju krūmelius sodinkite maždaug 2 metrų atstumu vieną nuo kito. 

Vaisuolės priežiūra 

Laistymas. Vaisuolė pripažįstama tinkamu augalu naujokams, todėl jai priežiūros daug nereikia, bet laistymas yra kertinis etapas. Dirvai niekada negalima leisti išdžiūti, ypač per vasaros karščius, todėl vandens išgaravimą papildomai reikia stabdyti storu mulčio sluoksniu. 

Mulčiavimas. Kasmet pamulčiuokite vaisuolę gerai perpuvusiu kompostu ar mėšlu. Taip pat geras sprendimas pamulčiuoti medžių žieve. 

Tręšimas. Kadangi žievės mulčias ilgainiui išnaudoja azoto kiekį dirvoje, verta pamaitinti vaisuolę lėtai veikiančiomis bendros paskirties subalansuotomis biriomis trąšomis (NPK 6-3-4). Jas berkite po mulčio sluoksniu. Kita vertus, vaisuolė bus patenkinta ir be jokių papildomų trąšų įterpimo. 

Genėjimas. Lengvas krūmo apgenėjimas pavasarį vaisuolei bus į naudą. Taip palaikysite jos formą, paskatinsite geriau augti ir pašalinsite nebegyvybingas šakas. Peraugusius ir mažai žydinčius krūmus genėti galima ir drastiškiau, nurėžiant šakas per pusę, o tai atliekama maždaug kas 3–4 metus ramybės metu (nuo lapkričio iki kovo). 

Žiemojimas. Kadangi vaisuolės pakantumu šalčiui taip neprilygsta vietinėms rūšims, stipriems šalčiams atkeliaujant krūmą reikėtų apdengti vilnos ar džiuto audiniais. Tai ypač svarbu ką tik pasodintiems medeliams rudenį, iki kol krūmelis pasieks 3 metų amžių. 

Daugiamečių augalų paruošimas žiemai: ką būtina padaryti
Vaisuolė žiemą

Kaip vaisuolė dauginama? 

Gera žinia ta, kad vaisuolė nesunkiai padauginama žaliaisiais auginiais ar sėklomis. Dauginti sėklomis galima visus metus namų sąlygomis, jas pirmiau 24 val. išmirkius šiltame vandenyje ir pasodinus į dėžutes ar vazonus su žeme 1 cm gylyje. Palaikydami drėgmę ir 20 °C temperatūrą, po 2–3 savaičių sulauksite daigų, kuriuos dar po kelių savaičių galėsite persodinti į naują vazoną ar tiesiog į lauką. 

Auginiais dauginti taip pat labai paprasta. Birželio–rugpjūčio mėn. atpjaukite maždaug 10 cm ilgio vienerių metų ūglio, kuris turi likti be uogų ir be apatinių lapų. Pripildykite vazoną mišiniu iš vazoninės žemės ir trečdalio smėlio ir įsodinkite į jį auginį, palikdami tik viršutinius lapus ir apie 1 cm stiebo. Dėkite vazonėlius į vėsią (maždaug 10–15 °C temperatūros), šviesią vietą ir kelias savaites palaikykite žemę drėgną. Kitą pavasarį naujai padaugintą vaisuolę galite pasodinti lauke. 

Vaisuolė: ligos ir kenkėjai 

Europoje auginama azijinė vaisuolė nenukenčia praktiškai nuo jokių kenkėjų ir ligų. Tuo tarpu amerikinė vaisuolė arba dėl suprastėjusių sąlygų ir azijinė vaisuolė gali sirgti juoduoju pelėsiu, lapų dėmėtlige, stiebo ligomis, agurkų mozaikos virusu ir būti užpulta amarų

Vaisuolė ir uogos

Ar vaisuolės uogos valgomos ir kita nauda 

Paragauti vaisuolės uogų galite, bet skonis jums nepatiks, nes jos turi labai aitrų skonį. Visgi piktnaudžiauti dideliu kiekiu neapdorotų uogų nepatartina, nors jos ir nėra nuodingos. Geriau uogas panaudokite želė ar fermentuotam naminiam vynui gaminti. Visgi didžiausią pliusą sau užsidėsite, jeigu uogas tiesiog paliksite kaboti ant šakelių paukščiams misti. O jeigu paukščiai uogų neišles, tai liks tikra puošmena vyraujant darganai ir pilkumai. 

Vaisuolę reikėtų pasisodinti kieme ir tuo atveju, jeigu kieman norite pritraukti bites, drugius ir kitus vabzdžius, mat krūmo žiedai juos be proto vilioja. 

Liaudies žmonės žinodami, kokiomis vaistinėmis savybėmis pasižymi vaisuolė, panaudoja ir jos lapus, šaknis ar žievę. Šiais preparatais daugiausiai gydomas viduriavimas. 

Šaltiniai 

  1. https://www.finegardening.com/plant/purple-beautyberry-callicarpa-dichotoma
  2. https://powo.science.kew.org/taxon/urn:lsid:ipni.org:names:30044566-2
  3. https://plantura.garden/uk/trees-shrubs/callicarpa/callicarpa-overview
  4. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-callicarpa/
  5. https://www.almostedenplants.com/shopping/products/10638-white-fruited-asian-beautyberry/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Edita
Esu Edita, derlingas.lt straipsnių rašytoja. Visą vaikystę ir paauglystę augau miško apsuptyje, gamtos gėrybių ir savito jos žavesio sūkuryje. Neapsakoma meilė gamtai paskatino mane „krimsti“ biologijos bakalauro ir magistro mokslus, o laisvalaikio metu rinkti augalų egzempliorius asmeninio herbaro kolekcijai. Kai suaugau, minimalią gamtos imitaciją pradėjau kurti ir savo aplinkoje: nedidelis šiltnamis ir kelios lysvės su sodinukais darže, keli vaismedžiai sode ir daugybė vazonų su augalais kambaryje. Vaiko priežiūros atostogos atvėrė galimybę save realizuoti rašytojos vaidmenyje ir taip meilę gamtai perteikti plačiajai visuomenei. Tai nauja patirtis man pačiai, bet nuolatinis domėjimasis augalais, gyvūnais šį iššūkį padeda įveikti sklandžiai. Papildomai praeitos studentų mokslinės praktikos, apželdinimo kursai ir narystė „Herbologų draugijoje“ padėjo praplėsti požiūrį į gamtą ir pagilinti žinias. Suvokus, kad kiekvienas vabalėlis, kiekvienas augalo lapo centimetras ar išbarstytas grūdelis yra be galo svarbus visiems gamtos sutvėrimams, įskaitant ir žmogų, norisi šia mintimi dalintis su visais gamtos mylėtojais. Mano kaip rašytojos tikslas – bendradarbiaujant kartu su derlingas.lt komanda įdomiai pateikti patikrintą, išsamią informaciją besidomintiems sodininkams, gėlininkams, daržininkams ir kitiems gamtai prijaučiantiems skaitytojams. Siekiu suteikti informatyvius, poreikius patenkinančius straipsnius, tad kviečiu skirti laiko edukacijos valandėlei apie gamtos suteikiamus turtus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *