Kuskusas yra labai populiarus patiekalas visame pasaulyje. Dažniausiai kuskusas patiekiamas ant pietų stalo ir yra naudojamas kaip garnyras mėsos, žuvies ar daržovių patiekalams. Taip pat dažnai kuskuso kruopos naudojamos salotose. Kuskusas – labai universalus ir greitai paruošiamas patiekalas, todėl vis dažniau patiekiamas ir ant lietuvių stalų. Kuskuso receptai skiriasi nuo regiono, mitybos įpročių, todėl jų yra begalė. Siūlome iš arčiau susipažinti, kokia kuskuso nauda ir kaip paruošti skanų kuskusą.
Kuskusas. Kai tai?
Kuskusas – tai patiekalas gaminamas iš kuskuso kruopų. Tačiau kuskuso kruopos iš tiesų nėra kruopos. Tai makaronai. Jie gaminami iš kietųjų kviečių manų miltų. Kietieji kviečiai yra švelnaus geltono atspalvio, kuris ir suteikia kuskuso kruopoms unikalią geltoną spalvą.
Kuskusas buvo sukurtas XIII-XIV a. Šiaurės Afrikoje ir iš ten paplito po Europą, o vėliau ir po visą pasaulį. Kuskusas – tradicinis berberų patiekalas, kurio pavadinimas reiškia „gerai susuktas“ arba „gerai suformuotas“. Tokį pavadinimą gavo dėl savo gamybos ypatumų. Kai buvo sukurtas, kuskusas buvo gaminamas rankomis, kočiojant makaronų tešlą ir iš jos formuojant mažyčius, netaisyklingus gabalėlius. Manoma, kad pirmasis kuskusas buvo verdamas iš sorų kruopų.
Perlinis kuskusas ar Maroko kuskusas? Kuo skiriasi kuskuso rūšys?
Šalyse, kuriose kuskusas yra tradicinis patiekalas, yra skiriamos net kelios kuskuso kruopų rūšys. Iš esmės visos jos skiriasi pagal savo dydį. Tuo pačiu skirtingiems patiekalams ruošti naudojamos skirtingos kuskuso kruopos.
- Marokietiškas kuskusas yra pačio mažiausio dydžio. Tai smulkiausios ir universaliausios kuskuso kruopos. Neįtikėtina, tačiau šios kruopos daugelyje šalių vis dar gaminamos rankomis. Marokietiško kuskuso tikrai rasime ir mūsų parduotuvėse. Šių kruopų net nereikia virti. Tereikia jas užpilti verdančiu vandeniu ar sultiniu ir leisti išbrinkti. Marokietiškas kuskusas ruošiamas santykiu 1:1,5.
- Perlinis kuskusas dar vadinamas tradiciniu arba Izraelio kuskusu. Perlinis kuskusas yra didesnis, maždaug perlinių kruopų dydžio. Jis yra unikalaus riešutų skonio, malonios kramtomos tekstūros. Perlinis kuskusas puikiai dera su bet kuriuo patiekalu. Su juo galima ruošti sriubas, salotas, patiekti kaip garnyrą vietoje ryžių ar makaronų. Perlinio kuskuso kruopos verdamos vandenyje santykiu 1:2.
- Libano kuskusas dar vadinamas Magrebo kuskusu yra dar stambesnis nei Izraelio kuskusas. Tai maždaug žirnio dydžio kruopos. Paprastai Libano kuskusas derinamas prie jautienos ir ėrienos patiekalų. Jis ypač populiarus Artimuosiuose Rytuose.
- Pilno grūdo kviečių perlinis kuskusas yra tokio paties dydžio kaip Izraelio perlinis kuskusas, tačiau pagamintas iš viso grūdo kietųjų kviečių miltų. Todėl maistine prasme šio kuskuso nauda kur kas didesnė, turintis daugiau vitaminų, skaidulų bei mineralų. Pilno grūdo kviečių perlinis kuskusas yra malonaus, švelnaus skonio ir tinka prie daugelio patiekalų taip pat kaip įprastas perlinis kuskusas.
Kaip paruošti skanų kuskusą?
Kuskusas yra labai subtilaus, švelniai saldaus ir vos jaučiamo riešutų skonio, todėl jį lengva derinti su įvairiais patiekalais. Su juo gali būti derinami saldūs, aštrūs, pikantiški ingredientai. Kuskusas puikiai tinka kaip salotų ar sriubų sudedamoji dalis. Taip pat tai puikus garnyras mėsos, žuvies, daržovių patiekalams.
Kuskusą galima virti tiesiog vandenyje, tačiau jis bus kur kas skanesnis, jeigu bus virtas jautienos, vištienos ar ėrienos sultinyje. Nepamirškite pasūdyti vandens ar sultinio, kuriame virs kuskusas. Rekomenduojama sūdyti būtent skystį, kuriame virsite, o ne išvirusias kruopas. Tokiu būdu kruopos sugers visą sultinio skonį. Tikslus virimo laikas bei skysčio ir kruopų santykis paprastai nurodomas ant pakuotės, tad rekomenduojama tuo ir vadovautis.
Tinkamai išvirtas kuskusas turi būti birus. Todėl išvirusias kruopas kruopščiai išpurenkite. Tradiciškai tai daroma rankomis, tačiau galite naudotis šakute. Birus kuskusas ne tik atrodo patraukliau, tačiau ir lengviau sumaišomas su kitais patiekalo ingredientais.
Kuskuso nauda
Maistine prasme kuskuso nauda nėra labai didelė. Dažniausiai jis gaminamas iš manų miltų, todėl maistinė vertė ne itin aukšta. Vis dėlto pagamintas iš pilno grūdo kviečių kuskusas yra puikus baltymų bei skaidulų šaltinis. Baltymai suteikia sotumo, o skaidulos reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, todėl ilgiau išlieka sotumo jausmas. Be to, skaidulos reguliuoja virškinimo sistemos darbą, padeda geriau įsisavinti maistines medžiagas.
Kadangi pats savaime kuskusas nėra nei vitaminų, nei maistinių medžiagų „bomba“, retai yra patiekiamas vienas. Dažniausiai kuskusas naudojamas kaip garnyras arba kaip priedas gaminant kitus patiekalus. Kuskuso nauda organizmui bei jo maistinė vertė tuo aukštesnė, kuo sveikesni produktai derinami su juo. Ypač naudinga kuskusą valgyti su daug daržovių ar uogų.
Saldi kuskuso pusryčių košė
Tai maistinga, soti ir spalvinga košė, kuri tikrai suteiks energijos likusiai dienai. Be to, pakels nuotaiką savo spalvine gama ir padės lengviau nubusti. Paruošiama greitai ir nesudėtingai.
Ingredientai 4 porcijoms:
- 1 puodelis spanguolių sulčių
- 1 puodelis kuskuso kruopų (smulkių)
- saujelė džiovintų spanguolių
- kelios braškės,
- kekelė vynuogių
- kelios vyšnios
- ½ puodelio smulkintų riešutų arba riešutų-sėklų mišinio
Paruošimas: Spanguolių sultis pakaitinti ir jas užpilti ant kuskuso kruopų. Palaikyti, kol išbrinks. Uogas nuplauti, supjaustyti norimo dydžio gabalėliais ir visus likusius ingredientus sumaišyti su brinkintomis kuskuso kruopomis. Pusryčiai paruošti per kelias minutes. Skanaus!
Patarimas: pusryčiams kuskusą galite ruošti karštame piene. Pasaldinti medumi, paskaninti cinamonu, vanile, dėti razinų, datulių ar serbentų, šilauogių, įpjaustyti ar įtarkuoti obuolio, kriaušės – bet ko, kuo mėgstate gardinti savo pusryčių košę.
Kuskusas su daržovėmis
Tai lengvai pagaminamas, maistingas ir skanus patiekalas. Kuskusas su daržovėmis gali būti patiekiamas kaip atskiras patiekalas, kaip šiltos salotos arba kaip garnyras prie mėsos, žuvies ar jūros gėrybių patiekalų. Pagaminti užtruksite ne ilgiau nei 30 min. Tad būtinai išmėginkite!
Ingredientai 4 porcijoms:
- 1 puodelis kuskuso (smulkaus)
- 1,5 puodelio daržovių ar mėsos sultinio
- 1 nedidelė cukinija
- 2 vidutiniai pomidorai
- ½ paprikos
- 1 mažas raudonasis svogūnas
- 2 česnako skiltelės
- 1 v.š. aliejaus (geriau tyro alyvuogių) daržovėms apkepti
- žiupsnelis druskos
- žiupsnelis pipirų
- saujelė petražolių lapelių
Paruošimas:
- Nulupti, nuplauti ir supjaustyti svogūną bei susmulkinti česnaką. Nuplauti ir norimo dydžio gabalėliais supjaustyti daržoves.
- Įkaitinti aliejų keptuvėje ir suberti svogūną. Kai šis švelniai apkeps, suberti česnaką. Tuomet likusias daržoves. Pabarstyti druska ir pipirais bei vis pamaišant pakepinti 10-15 min.
- Kol daržovės kepa, paruošti kuskusą. Užvirti sultinį ir užpilti ant kuskuso. Palaukti, kol išbrinks apie 5-10 min. Išpurenti.
- Sumaišyti daržoves su kuskusu, pabarstyti smulkintais petražolių lapeliais ir patiekti. Skanaus!
Patarimas: kuskusui su daržovėmis ruošti galite naudoti bet kokias mėgiamas daržoves, taip pat čia puikiai dera avinžirniai, žirneliai, pupelės. Daržoves galima iškepti orkaitėje. Taip pat galima bebaigiant kepti daržovėms, supilti sultinį ir suberti kuskusą, viską išmaišyti ir patiekti. Kuo daugiau įvairių daržovių, tuo maistinė kuskuso nauda bus didesnė.
Kuskusas su vištiena
Tai gali būti puikus pietų patiekalas, kuriam paruošti nesugaišite daug laiko, o skonis maloniai nustebins.
Ingredientai 4 porcijoms:
- 4 vištienos šlaunelės arba 8 vištienos blauzdelės
- 500 ml vištienos sultinio
- 250 g kuskuso
- 2 svogūnai
- 3 česnako skiltelės
- 2 a.š. ciberžolės
- sauja žaliųjų alyvuogių
- 1 v.š. garam masala prieskonių arba mėgiamų prieskonių vištienai
- žiupsnelis druskos
- 2 v.š. aliejaus (alyvuogių arba saulėgrąžų)
- 1 citrina
- saujelė petražolės lapelių
Paruošimas:
- Vištienos šlauneles ištrinti puse prieskonių bei druska: 1 a.š. ciberžolės ir 1 v.š. garam masala. Įkaitinti 1 v.š. aliejaus didelėje keptuvėje su dangčiu. Vištieną sudėti kepti odele žemyn.
- Kepti apie 10 min, tuomet apversti ir dar pakepti apie 2 min kitą pusę. Išimti iš keptuvės.
- Toje pačioje keptuvėje, kur kepė vištiena, įkaitinti 1 v.š. aliejaus. Suberti kepti pjaustytą svogūną. Kai svogūnas gražiai pagels ir apkeps, suberti smulkiai pjaustytą česnaką. Suberti likusius prieskonius ir gerai išmaišyti.
- Supilti sultinį, suberti alyvuoges ir viską užvirinti. Kai sultinys užvirs, ugnį sumažinti ir sudėti vištienos šlauneles odele į viršų. Uždengti ir troškinti 35-40 min. Kol vištiena pilnai suminkštės ir mėsytė lengvai atsiskirs nuo kaulo.
- Vištieną išimti, ugnį išjungti. Kuskusą ir citrinos sultis sumaišyti su likusiu sultiniu. Uždengti ir palikti išbrinkti maždaug 5 min.
- Patiekiant dėti kuskusą, ant viršaus vištienos šlauneles. Pabarstyti smulkintais petražolės lapeliais ir tarkuota citrinos žievele. Valgyti šiltą. Skanaus!
Patarimas: jei naudosite ne smulkų, o perlinį kuskusą, jį pavirkite sultinyje tiek, kiek nurodyta ant pakuotės. Sultinio turi būti tiek, kad pilnai apsemtų kuskuso kruopas. Jeigu nepakanka, įpilkite šiek tiek vandens. Vištieną tuo tarpu laikykite šiltai, kad neatvėstų.
Kuskusas išlieka populiariausias patiekalas savo gimtinėje, tačiau vis labiau populiarėja visame pasaulyje. Jį lengva pagaminti, galima derinti su įvairiausiais ingredientais, patiekti tiek šiltą, tiek šaltą. Be to, kuskusas skanus, maistingas ir iš kitų kruopų išsiskiria savo unikalia geltona spalva.
Šaltiniai:
- https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-couscous
- https://www.bbcgoodfood.com/recipes/chicken-couscous-one-pot
- https://www.budgetbytes.com/roasted-vegetable-couscous/
- https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/couscous-healthy
- https://www.bobsredmill.com/blog/healthy-living
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.