Skip to content

Ką sodinti sode?

Sodas koliažias
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Norint užtikrinti jaukią sodo aplinką ir tuo pačiu visapusiškai išnaudoti turimą jo plotą, dažniausiai nusprendžiama jį apsodinti įvairiausiais augalais. Visgi, jeigu su tokia užduotimi susiduriama pirmą kartą, gali būti ganėtinai sunku išsirinkti tinkamiausius sodinius – jų pasirinkimo įvairovė yra labai plati ir įvairiapusiška. Jei susidūrėte su tokiais keblumais, siūlome susipažinti su keliomis idėjomis, ką sodinti sode.

Medžiai

Nors praeis daugybė metų, kol medžiai užaugs, vėliau būtent jie formuos Jūsų sodo atmosferą ir suteiks papildomų naudų. Jie apsaugos nuo triukšmo, dulkių, užtikrins didesnį privatumą, suteiks pavėsį, o galbūt netgi galės pradžiuginti solidžiu derliumi. Jeigu apsodinate tuščią sodą, turite privilegiją patys pasirinkti, kokius medžius jame norėsite sodinti.

Medžiai sode

Šiuo atveju neverta daug eksperimentuoti – niekuomet nesuklysite, jeigu pirmenybę teiksite populiariausiems vaismedžiams. Obelys, vyšnios, slyvos ir kriaušės yra populiariausi, dažniausiai lietuviškuose soduose sutinkami medžiai, kurie kiekvienais metais padovanos gardų ir, tikėtina, vis didesnį derlių. O jeigu norisi kelių dekoratyvinių sodinių, verta atkreipti dėmesį į lazdynus, šermukšnius ar, pavyzdžiui, ąžuolus. Tiesa, persistengti su medžiais nereikėtų – įsitikinkite, kad augdami jie turės pakankamai vietos ir ilgainiui nepradės trukdyti nei kitiems medžiams, nei aplink esantiems objektams.

Gyvatvorės

Sode neretai pasitaiko vietų, kurias norėtųsi uždengti. Tam gali būti įvairių priežasčių – pavyzdžiui, galbūt norisi sukurti privatesnę aplinką ir pasislėpti nuo kaimynų ar aplinkinių žvilgsnių, o gal planuojate, kad žalia siena paslėps ne visai išvaizdų garažą ar kaimynų daržą.

Gyvatvorės sode

Bet kuriuo atveju puikiai pasitarnauja gyvatvorės, kurios sode leidžia sukurti kur kas jaukesnę atmosferą. Dažniausiai joms naudojamos tujos, skroblai ar buksmedžiai, tačiau galima rinktis ir kitus variantus. Turėtumėte išsiaiškinti, kokį aukštį pasieks šie sodiniai ir kokia priežiūra jiems bus reikalinga. Jei tokią žalią sieną norisi pagyvinti kitomis spalvomis, galite šalia pasodinti žydinčių gėlių, krūmų ar kitų vertikaliai augančių augalų – taip maksimaliai išnaudosite turimą vietą.

Gėlių kompozicijos

Žydinčias gėles galite naudoti ne tik prie gyvatvorių – tai vieni pagrindinių augalų, kuriais verta papuošti savo sodą. Rinkdamiesi jas, turėsite daug laisvės eksperimentuoti ir atskleisti savo kūrybiškumą. Galėsite rinktis skirtingas gėlių spalvas, derinti jų aukščius ir tipus, taip sukurdami unikaliai atrodančius gėlynus. Ypač rekomenduojama kelis tokius pačius gėlių tipus pasodinti skirtingose sodo vietose – taip subalansuosite visą erdvę.

Gėlių kompozicijos

Sode taip pat gali būti naudojami ir gėlių vazonai – juos galite pastatyti prie garažo, pakabinti prie namo, padėti ant palangės ar surasti tokiems sodiniams kitą vietą, kurioje norėtųsi spalvų. Tiesa, reikėtų nepamiršti, kad prie eksterjero formavimo šiuo atveju prisidės ne tik patys sodiniai, bet ir vazonai, tad jų dizainui reikėtų paskirti pakankamai dėmesio.

Daržo gėrybės

Tais atvejais, kai sodas yra pakankamai erdvus, jame galime surasti vietos ir nedideliam darželiui. Apie tokį sprendimą ypač verta pagalvoti tuo atveju, jeigu neturite atskiro daržo, tačiau vis vien svajojate apie savo pačių užsiaugintas gėrybes. Paprasčiausia yra prižiūrėti salotas, kitus lapinius žalumynus ir prieskonius, tačiau jeigu daržo priežiūrai galėsite skirti bent šiek tiek daugiau laiko, verta apsvarstyti ir kitus variantus.

Daržovės sode

Tarp lengviausiai prižiūrimų sodinių minimi žirniai, aguročiai, bulvės, šparaginės pupelės, svogūnai, burokėliai ir ridikėliai, tačiau jeigu pasitikite savimi, galite ryžtis ir rimtesniems iššūkiams. Šis aspektas priklauso ir nuo to, kokias daržo gėrybes skanauti mėgstate labiausiai.

Pievutė

Kad ir kokius sodinius pasirinksite savo sodui, tikėtina, kad neapsieisite ir be žaliuojančios pievutės, kuri eksterjere taip pat atliks svarbų vaidmenį. Iš anksto turėtumėte pagalvoti, kuriuos plotus paskirsite žolytei ir kokia bus jos paskirtis – taip lengviau išsirinksite tinkamiausias sėklas. Tiesa, pievutę teks reguliariai prižiūrėti ir ją patrumpinti – dėl to reikia pasirūpinti ir atitinkama įranga. Šiam tikslui pasitelkiamos vejapjovės: skirtingi jų tipai yra pritaikyti tiek dideliems, tiek labai menkiems vejos plotams. 

Pievutė sode

Tarp visų šių idėjų surasite bent kelias, kurias norėsis pritaikyti savo sode. Jų neabejotinai galima atrasti ir dar daugiau – svarbiausia pasirinkti tokius sodinius, kurie tiks atitinkamam dirvožemiui ir bus lengvai prižiūrimi. 

Nuotraukos iš Canva.com

Rekomenduojamas video

Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *