Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Kada sėti čili pipirus pagal Mėnulio kalendorių? Sėjos patarimai ir gudrybės 

Kada sėti čili pipirus pagal Mėnulio kalendorių? Sėjos patarimai ir gudrybės 
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Čili pipirai – ryškiai raudonos, geltonos ar oranžinės aitrios paprikos – vis labiau populiarėja Lietuvos daržininkų šiltnamiuose ir ant namų palangių. Šios ugningo skonio daržovės ne tik praturtina virtuvę, bet ir tampa tikru išbandymu daržininkams mėgėjams. Planuojant auginti čili pipirus, vertėtų atsižvelgti ne tik į tradicinius agrotechnikos principus, bet ir į Mėnulio kalendorių, kuris gali padėti užauginti stipresnius, sveikesnius ir derlingesnius augalus. Tad kada sėti čili pipirus 2025 metais?

Kada sėti čili pipirus yra optimalu?

Čili pipirai priklauso anksčiausiai sėjamų daržovių grupei. Jų sėkloms reikia ilgo laiko sudygti, o vėliau daigai auga neskubėdami. Nors dažnai čili pipirai sėjami vasario pabaigoje – kovo pradžioje, tačiau šiuo metu dar tikrai nevėlu juos sėti! Kaip tik dabar yra aukso vidurys – sėklos sudygs greitai dėl šiltesnio oro ir ilgėjančios dienos, o daigai turės pakankamą laiką sutvirtėti iki sodinimo į nuolatinę vietą gegužės mėnesį. 

Sėjant dabar, augalai turės apie 1,5–2 mėnesius sustiprėti, o tai yra optimalus laikas sukurti stiprią šaknų sistemą ir pasirengti derliaus formavimui. Patyrusių augintojų vertinimu, kovo viduryje–antroje pusėje sėti čili pipirai dažnai pasižymi net geresniu derliumi nei sėti labai anksti, kadangi jie nepatiria ilgo šviesos trūkumo periodo ir neištįsta. 

Kada sėti čili pipirus yra optimalu?

Kada sėti čili pipirus 2025 metais? 

Norint pasiekti geriausių rezultatų, verta atkreipti dėmesį ir į Mėnulio kalendorių. Ar juo vadovautis, ar ne, sprendžia kiekvienas sodininkas. Vis dėlto remiantis juo, 2025 metais palankiausios dienos čili pipirų sėjai yra šios: 

  • Kovo mėnesį: 5, 6, 8, 9, 12, 13, 15, 16, 19 dienos 
  • Balandžio mėnesį: 4, 5, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 19, 20, 29, 30 dienos 
  • Gegužės mėnesį: 1, 2, 6, 9, 10, 16, 17, 29, 30 dienos 

Kovo mėnesio dienos idealiai tinka sėti čili pipirus, kurie bus auginami šiltnamiuose ar namuose. Jei kovo mėnesį nespėsite pasėti, balandžio pradžioje pasėti pipirai taip pat turės pakankamai laiko sutvirtėti iki sodinimo į nuolatinę vietą. 

Gegužės mėnesio palankios dienos labiau tinka tiesioginei sėjai lauke ar papildomai sėjai, jei norite užauginti vėlyvesnį derlių. Tačiau reikia nepamiršti, kad čili pipirai yra šilumamėgiai augalai, todėl sėjant gegužės mėnesį, derlius gali būti vėlesnis ir kuklesnis. 

Čili pipirų sėja

Aitriosios paprikos ne tik mėgsta šilumą, ilgai dygsta, tačiau ir šiaip yra kiek „lepios“ daržovės, todėl sėjant čili pipirus, verta laikytis kelių svarbių principų: 

  1. Sėklas geriausia įsigyti specializuotose sėklų parduotuvėse ar iš patikimų augintojų. Parduotuvėse nusipirktų vaisių sėklos nerekomenduojamos sėjai, nes jos dažnai neišlaiko veislės savybių arba visai nesudygsta. 
  2. Sėklas naudinga 12–24 valandas pamirkyti silpname ramunėlių nuovire ar specialiame augimą skatinančiame tirpale. Tai padidina daigumo procentą ir paspartina dygimą. 
  3. Daigykloms naudokite specialų daigams skirtą substratą, kuris turi būti purus, laidus vandeniui ir drėgnas, bet ne šlapias. 
  4. Sėklas sėkite 0,5–1 cm gylyje, tarp jų palikdami 1–2 cm tarpus. Lengvai užberkite žeme ir šiek tiek prispauskite, kad sėklos turėtų gerą kontaktą su žeme. 
  5. Pasėjus, daigyklą uždenkite plėvele ar specialiu dangteliu – tai padės išlaikyti drėgmę ir šilumą, kuri būtina daigų sudygimui. 
  6. Daigyklą laikykite šiltoje vietoje, kurioje temperatūra nuolat būtų tarp 22–27 °C. Tokiomis sąlygomis čili pipirų sėklos sudygsta per 7–21 dieną, priklausomai nuo veislės. 
Čili pipirų sėja

Čili pipirų daigų priežiūra 

Daigams sudygus, plėvelę ar dangtelį nuimkite ir perkelkite juos į gerai apšviestą vietą. Pirmas kelias dienas po išdygimo, rekomenduojama temperatūrą sumažinti iki 18–20 °C, kad daigai neištįstų. Vėliau temperatūrą vėl galima padidinti iki 22–25 °C. 

Išdygus pirmiesiems tikriesiems lapeliams (ne skilčialapiams), daigus reikėtų pikuoti į atskirus vazonėlius. Geriausia naudoti 8–10 cm skersmens vazonėlius, pripildytus kokybiško substrato. Pikavimo metu būkite atsargūs – čili pipirų šaknys yra jautrios ir gali lengvai pasižeisti. 

Persodintus daigus laistykite atsargiai, vengdami per didelio vandens kiekio. Žemė turi būti drėgna, bet ne šlapia. Pirmą kartą tręšti rekomenduojama praėjus maždaug 10–14 dienų po pikavimo, naudojant specialias daigų trąšas ar atskiestą kompleksinių trąšų tirpalą. 

Čili pipirų auginimas šiltnamyje ir lauke 

Į šiltnamį ar kitą nuolatinę augimo vietą čili pipirai perkeliami gegužės mėnesį, kai paros temperatūra stabiliai laikosi virš 10–15 °C. Prieš persodinimą, daigus būtina užgrūdinti – palaipsniui pripratinti prie lauko sąlygų. Tai daroma kelias dienas prieš persodinimą, kasdien išnešant daigus į lauką vis ilgesniam laikui. 

Šiltnamyje tarp augalų palikite 40–60 cm tarpus. Čili pipirai mėgsta šilumą, bet nebūtinai intensyvią tiesioginę saulės šviesą – jiems tinka ir šiek tiek šešėliuota vieta. 

Auginant čili pipirus lauke (tai galima daryti tik šiltesnėse Lietuvos vietovėse), rinkitės saulėtą, nuo vėjų apsaugotą vietą. Dirvožemis turėtų būti purus, vandenį praleidžiantis, bet nebūtinai labai derlingas – kiek skurdesnis dirvožemis skatina aitresnių vaisių formavimąsi. 

Kada sėti čili pipirus vazonuose?

Čili pipirai puikiai tinka auginimui vazonuose tiek balkone, tiek ant palangės. Rinkitės 15–20 cm skersmens vazonus su drenažo skylutėmis. Svarbu, kad vazonai būtų pakankamai dideli, kad augalai nepatirtų šaknų suspaudimo. 

Vazonuose auginamiems čili pipirams reikia reguliaraus, bet ne pernelyg gausaus laistymo. Geriausia laistyti tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis išdžiūsta. Vasarą laistykite dažniau, žiemą – rečiau. 

Balkonuose auginamus čili pipirus galima palikti ir žiemoti, jei temperatūra nenukrenta žemiau 5 °C. Dažnai tokie augalai kitais metais duoda dar gausesnį ir ankstyvesnį derlių. 

Kada sėti čili pipirus vazonuose?

Patarimai gausesniam derliui 

Norint užauginti gausų ir kokybišką čili pipirų derlių, verta: 

  1. Nuskabyti pirmą žiedą – tai skatina šakojimąsi ir gausesnį vaisių formavimąsi. 
  2. Nuskabyti augalo viršūnę, kai jis pasiekia 20–30 cm aukštį. Tai taip pat skatina šakojimąsi. 
  3. Patręšti kalcio turinčiomis trąšomis žydėjimo pradžioje – tai padeda užmegzti daugiau vaisių. 
  4. Naudoti specialias trąšas vaisių mezgimo ir brendimo periodui – tai padidina vaisių dydį ir aitrumą. 
  5. Purtant augalą ar šepetėliu perkeliant žiedadulkes, padėti apsidulkinti žiedams, ypač kai augalai auginami patalpose. 

Čili pipirų auginimas pagal Mėnulio kalendorių 2025 metais gali tapti ne tik naudinga, bet ir įdomia patirtimi. Atsižvelgiant į palankias dienas ir laikantis tinkamos auginimo technologijos, galima užauginti puikų aštrių paprikų derlių, kuris džiugins ne tik akis, bet ir praturtins jūsų virtuvę. 

Šaltiniai:

  1. https://www.thompson-morgan.com/how-to-grow-chilli-peppers 
  2. https://www.rhs.org.uk/vegetables/chilli-pepper/grow-your-own 

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *