Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Sėklų paruošimas sėjai – išsamus vadovas sėkmingai pavasario sėjai ir gausaus derliaus pradžiai

Sėklų paruošimas sėjai – išsamus vadovas sėkmingai pavasario sėjai ir gausaus derliaus pradžiai
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Gausus derlius ir sveiki augalai – tai kiekvieno sodininko svajonė. Tačiau paslaptis slypi ne tik tinkamai paruoštoje dirvoje ar palankiose klimato sąlygose. Pirmiausia, turime pasirūpinti sėklų paruošimu. Gerai paruoštos sėklos užtikrina greitą ir vienodą daigumą, stiprius daigus ir didesnes galimybes išgyventi įvairias augalų ligas bei nepalankias sąlygas. Kaip teisingai pasirūpinti sėklomis ir daigais, kad pasiektumėte geriausius rezultatus? Straipsnyje išsamiai apžvelgsime, koks turėtų būti tinkamas sėklų paruošimas sėjai.

Sėklų kalibravimas: kokybė ir vienodumas

Kalibravimas – tai procesas, kurio metu sėklos rūšiuojamos pagal dydį ir svorį. Kuo vienodesnės sėklos, tuo tolygiau jos dygsta. Didesnės sėklos paprastai būna stipresnės ir turi geresnį daigumo potencialą, o smulkios sėklos gali būti jautresnės aplinkos sąlygoms. Kalibravimas leidžia ne tik pasiekti geresnį daigumą, bet ir supaprastina piktžolių naikinimo procesą, kadangi pasėtos vienodos sėklos reikalauja mažiau papildomo darbų.

Sėklų paruošimas sėjai: sėklų kalibravimas

Beicavimas – apsauga nuo ligų

Beicavimas – tai sėklų apdorojimas fungicidais, kurie padeda apsaugoti augalus nuo ligų, plintančių per sėklas. Šis procesas labai svarbus, ypač jei sėklos yra veikiamos grybelinių ligų, kurios gali sustabdyti augalų augimą ir sumažinti derlių. Beicavimui galima naudoti tiek cheminius preparatus, tiek natūralias medžiagas, tokias kaip česnako ar alijošiaus ekstraktai, kurie turi natūralių antibakterinių ir priešgrybelinių savybių. Sėklos gali būti mirkomos tirpaluose, tokiuose kaip kalio permanganatas ar vandenilio peroksidas, kurie padeda sunaikinti ligų sukėlėjus ir paruošti sėklas sėjai.

Norint sunaikinti tik ligų sukėlėjus, tačiau nepažeisti pačių sėklų gali būti naudojami tokio stiprumo natūralūs tirpalai:

  • 1 proc. kalio permanganato;
  • 3 proc. vandenilio peroksido;
  • 5 proc. pelenų;
  • 25 proc. česnako, alijošiaus ar bičių pikio;
  • 0,05 proc. boro rūgšties;
  • 0,02 proc. vario sulfato;
  • 0,03 mangano sulfato;

Taip pat sėklas galima apdoroti ir termiškai, apipilant jas karštu (+40–50 °C) vandeniu. Tokiu būdu sunaikinami paviršiniai bei netoli paviršiaus esantys ligų sukėlėjai.

Sėklų mirkymas greitesniam ir vienodam daigumui

Mirkyti sėklas prieš sėją yra labai naudingas būdas paspartinti daigumą, ypač jei sėklos turi kietą apvalkalą. Mirkymo procesas padeda sėkloms išbrinkti ir pasiruošti greitesniam dygimui. Kiekvienos rūšies sėklos turi savo mirkymo trukmę: greičiau dygstančias sėklas, kaip pomidorai, galima mirkyti tik 12 valandų, o kai kurioms daržovėms, pavyzdžiui, burokėliams ar svogūnams, reikėtų mirkymo iki paros. Svarbu sėklas mirkyti šiltame (+20 °) vandenyje, taip pat reikia jį keisti kas kelias valandas, kad išvengtume galimo bakterijų dauginimosi.

Išmirkytos sėklos sudygsta maždaug 3–4 paromis anksčiau nei nemirkytos. Tačiau reikia žinoti, jog mirkytas sėklas būtina sėti į šiltą ir drėgną dirvą.

Sėklų daiginimas ankstesniam dygimui

Daiginimas – tai sėklų daigų užauginimas prieš sėją. Šiuo būdu ruošiant sėklas sėjai, jos visų pirma yra mirkomos šiltame, kambario temperatūros vandenyje, kol išbrinksta. Panašiai kaip ir mirkymo atveju. Vandenį taip pat rekomenduojama vis pakeisti, kas 2–3 valandas. Išmirkusias sėklas toliau daiginti reikia kambario temperatūroje, uždengiant jas drėgnu audiniu, kad išvengtume išdžiūvimo. Audinys taip pat nuolat palaikomas drėgnas, kad sėklos neperdžiūtų.

Daigintos sėklos išdygsta maždaug 4–6 dienom anksčiau nei nedaigintos. Kai pasirodo daigeliai, sėklos sodinamos į šiltą ir drėgną dirvą, kad nebūtų sustabdytas augimo procesas.

Sėklų paruošimas sėjai: sėklų mirkymas

Dražavimas: apsaugokite smulkias ir brangias sėklas

Dražavimas – tai metodas, kuriuo sėklos apveliamos apsaugine danga, sudaryta iš maistinių ir apsauginių medžiagų. Tai ypač naudinga smulkioms sėkloms (pvz., salotoms, begonijoms, petunijoms, trūkažolėms), kurios sunkiai sėjamos dėl savo dydžio ir gali būti lengvai nuplautos ar nupūstos nuo dirvos paviršiaus. Dražavimas taip pat taikomas ir brangioms sėkloms, norint užtikrinti, jog jos sudygs ar nebus nuplautos su lietumi.

Šis metodas ne tik apsaugo sėklas nuo ligų, bet ir padeda lengviau jas sėti, nes jos tampa didesnės ir geriau matomos. Nors dražavimo procesą sudėtinga atlikti namų sąlygomis, daugelis specializuotų parduotuvių siūlo jau paruoštas dražuotas tiek daržovių, tiek gėlių sėklas.

Stratifikavimas – sėklų aktyvavimas šaltuoju būdu

Kai kurioms sėkloms tam, kad greičiau ir geriau sudygtų, reikalinga tam tikra „poilsio“ (ramybės) fazė, kurioje suaktyvėja jų augimo procesai. Šis procesas vadinamas stratifikavimu – sėklos laikomos žemoje temperatūroje (nuo +1 iki +5 °C) ir drėgnoje aplinkoje. Tai padeda pagreitinti fermentų veiklą, kuri yra būtina norint sėklai pradėti augimą ir vystymąsi. Stratifikacija ypač tinka daugiametėms daržovėms ar sėkloms, kurios natūraliai žiemoja lauke.

Stratifikuojant, sėklos paprastai sumaišomos su drėgnu smėliu ir mėnesiui ar dar ilgiau paliekamos šaldytuve. Idealiausia vieta – šaldytuvo durelės. Tačiau reikia užtikrinti, jog viso proceso metu smėlis išliks drėgnas. Tad rekomenduojama jį įdėti į plastikinį maišelį.

Sėklų paruošimas sėjai: stratifikavimas

Sėjos juostos – patogus ir efektyvus sėjos metodas

Sėjos juostos – tai popierinės juostos, ant kurių užklijuojamos smulkios sėklos. Tai leidžia patogiai ir tiksliai pasėti sėklas, nes jų reikia mažiau, o daigai išdygsta tolygiau, taip išvengiant pernelyg didelio daigų retinimo. Sėjos juostas galima nusipirkti parduotuvėse arba pasigaminti pačiam, naudojant popierių (popierines servetėles, tualetinį popierių) ir silikatinius klijus.

Kaip rūpintis daigais?

Kai sėklos sėkmingai paruošos sėjai, pasėtos, o daigai sudygę, ne mažiau svarbu ir tinkama jų priežiūra, siekiant užauginti stiprius ir sveikus augalus. Daigai turi gauti pakankamai šviesos, drėgmės ir jiems tinkamą temperatūrą, kad augtų sveiki ir tvirti. Be to, svarbu atlikti tokius darbus kaip daigų pikavimas – persodinimas į atskirus indelius, kad kiekvienas augalas gautų pakankamai vietos ir maistinių medžiagų.

Kaip rūpintis daigais?

Apibendrinant, sėklų paruošimas sėjai yra esminis ir pirmasis žingsnis, užtikrinantis stiprius daigus ir gausų derlių. Teisingai paruoštos sėklos ne tik greičiau dygsta, bet ir yra atsparios ligoms, todėl būtina žinoti ir pritaikyti pasirinktą metodą, kad pasiektumėte geriausių rezultatų.

Sėkmės auginant sveikus augalus!

Šaltiniai:

  1. https://www.wildflower.org/learn/how-to/how-to-prepare-seeds-for-sowing
  2. https://wildflowerseeds.eu/seed-preparation-before-sowing/
  3. https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-prepare-soil-for-sowing-seeds/
  4. https://www.gardeners.com/how-to/how-to-start-seeds/5062.html?srsltid=AfmBOorgbCkSPyQXZ8K4C1hgSiiSKVMx0H0vYtKfc-B0mrIg8aAQ3e6M

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Vaida Janikūnienė
Esu Vaida. Pagal išsilavinimą – teisininkė, pagal širdį – gamtos mylėtoja. Gamta, augalai, žemė supo mane nuo pat kūdikystės. Gyvenant bute, prie žemės priartėju augindama įvairius egzotinius augalus: mango, kivis, papaja – tai tik keletas iš mano eksperimentų. Labai mylimų eksperimentų. Todėl nepaprastai džiaugiuosi, kad mano ir derlingas.lt keliai susikirto ir galiu pasidalinti savo žiniomis su jumis. Rašydama straipsnius, renku tiek teorinę, tiek praktinę, tiek savo asmeninę patirtį, viską susisteminu, patikrinu informacijos patikimumą ir pateikiu skaitytojams. Tikiuosi, tokiems pat entuziastams kaip ir aš. Iki susiskaitymo!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *